Автор Тема: Бодли  (Прочетена 234629 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #915 -: Юли 30, 2015, 10:08:40 pm »
Любопитството следва да се подкрепя :)
Ако е само при това грузони - може би растението има някакъв настъпил бъг. Може и нещо от средата да е причина. Колко време е при теб?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #916 -: Юли 30, 2015, 10:27:41 pm »
Ако беше само това аз също щях да реша че съм свидетел на интересен генетичен феномен.

 Всички грузонита които съм имал се държат така. Купувал съм и от български производители, купувал съм от магазина холандски, включително и едно с боядисани в червено бодли. Купих си един доста голям и при една обща поръчка от Испания. Резултата е един. Бодлите биват заменени с пух. Разбира се не в такава степен каквато се вижда на снимката с късободливкото. Нормални, даже и такива които съм купувал като вар. лонгиспинус при мен започват да правят два, дори три, пъти по-слаби бодли, но за сметка на това ареолите се покриват с обилен пух.  Не съм ги броил но през терасата ми са минали десетина, а може и повече грузонита, докато се примиря и приема че този вид не мога да го имам такъв какъвто го харесвам и за това по-добре да го нямам. Имах дори един грузони с къдрави бодли, но той дойде при мен безнадеждно заразен с оная гадна оранжева гъба, и замина за кактусовия рай преди бодлите му да успеят да дегенерират.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #917 -: Юли 30, 2015, 11:07:22 pm »
Значи scleri-то и грузони-то са в специални отношения - така може да се появи E. Grusonii v. sclerii 8), по Хънт :x
Аз имам 2 бели и едно жълто от Рангел (пловдивчанчета) и едно холанско - растат си нормално и съответно на условията, които мога да им предложа. Същият материал при Рангел изглежда почти див.
Холандците от топлите острови са много атрактивни откъм бодли и вторично напомпани, но да ги "продължи" човек в градски условия не е лесно. Идват от идеална среда - сухо, топло, чудесна почва, висока влага във въздуха, вятър, помпат ги, гърчат ги по разни магазини и после как да ги преболедуваме.
Само с търпение.
Българчетата на Рангел са за предпочитане по тази причина.   

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #918 -: Юли 31, 2015, 09:33:28 am »

 Това са двете ми холандчета , купени преди 7-8 години. Растат само на бодли. Вероятно имат мъх , но е скрит от тръните. Имам и две грузонита в Хасково купени от Серафимови , но те изглеждат трагично - много слаб бодил. И мъх нямат. Дори си мисля да ги изхвърля.
Склери , според мен просто хасковският климат не е за грузонита  :) :)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #919 -: Юли 31, 2015, 03:53:02 pm »
Scleri, знаеш ли къде са "правени" предишните бодли?

Какви биха могли да станат при теб е условно:
- може да се "поправят" сами
- може да смениш нещо и да станат
- може да си продължат такива
- може да прекратиш "експеримента"


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #920 -: Юли 31, 2015, 04:25:15 pm »
До сега си имах една утеха. Успокоявах се с мисълта че холандските бодли са резултат на химически " допинг", и при моите класическо любителски условия просто не могат да бъдат постигнати. Снимката на Спини тотално разби тая моя последна надежда.

През терасата ми са минали грозонита от най-различни производители така че не мога да виня генетическите заложби на растенията. Явно проблема е в мен, и трябва да си го призная честно.

Според мен микроклимата има доста по-голямо значение от колкото му отдаваме. При мен без проблем и на собствен корен виреят някои от така наречените " трудни " видове. Други които растат и цъфтят в колекциите дори на начинаещ кактусист при мен не оцеляват, да не говорим за цъфтеж. С годините взех да гледам малко по философски на нещата. Свикнах с мисълта че човек не може да има всичко което иска и сега се радвам на това което мога да имам.   

Спини, още веднъж  за тия грузонита. Напълниха ми и очите и душата.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #921 -: Юли 31, 2015, 04:34:47 pm »
Моят кактус "Грузони" го отглеждам от около 30 години. Винаги е бил покрит целия с бодли, но тази година направи широк кръг от пух в центъра. Условията при които съм го отглеждал не са променени и за това смятам, че ме очаква приятна изненада от първи цъфтеж. Миналата година бях в Турция на почивка и там видях същия кактус по размер, с централен пух и цветове. Това също ми дава надежда да очаквам цъфтеж, ако не тази година поне следващата. Можете да го видите в тази теме на страница 61 от hindo.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Бодли
« Отговор #922 -: Юли 31, 2015, 07:26:07 pm »
При мен много мексикански кактуси правят пух много повече от обичайното, обикновено е редом с бодлите( ако вида кактус има такива). Грузонита 3 броя имам- едно вече колкото Помело е купувано,  от Рангел, като семеначе в 5см саксийка, а двете други са интермедионалис вариацията от Кауфланд, за които бях навреме уведомен от bossos, когато имаше такива необичайни зареждания по нашенските супермаркети, та и аз се обзаведох с такова чудо- те правят много пух, но нещо не бързат с растежа спрямо нормалнот грузони, което забележимо наддава всеки сезон и сега му търся 22-25см плитка саксийка, че му отесня отдавна старата и стърчи доста извън нея.
Но лофотота, корифанти, турбинита при мен също се покриват отгоре с пух още по време на зимния покой и на пролет ги раздухвам и пооскубвам, че много сянка правят на върха... даже Ацтекиума ритери ми се покрива с много повече пух от хинтония, който уж трябва да е по- мъхнат по ребрата, но при мен нещо не върви и седи стагниран почти по цял сезон и само на есен се посъбужда за около месец.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #923 -: Август 02, 2015, 01:24:58 am »
Имам две  големи грузонита в момента и един бревиспинум - малък.  Моите наблюдения са такива, че трябва да се внимава с пресажданията . Много трудно се адаптират след пресаждане  и не правят бодлите които са правили преди.  Особено , ако саксията е по-голяма от необходимото.   При едни и същи условия и почва  се получават различни бодли преди и след пресаждане.   Не мисля ,че балконските условия са  лоши за грузонито, зависи много и от нас самите.     Да не забравяме ,че малките грузонита  до 20-25 см. правят гъсти и яки бодли . След това кактуса просто променя облика си.  Става с видимо разграничени ребра , бодлите стоят по редки и се появява и тази пухена възглавничка около върха.   Това е съвсем нормално за различните етапи от растежа на растението.   Като малки винаги са по-бодливи, защото са компактни.  С течение на годините бодлите почти си остават същите, но растението е в пъти по- голямо и ефекта вече е  различен.  Също така съм забелязал ,че всякакви кактуси гледани зад стъкло правят пух ,но не и качествен бодил. Издължават се и се деформират независимо колко е слънчево .   Моето мнение по въпроса за прякото слънце  и отглеждането на открито съм го изразявал многократно и то е категорично За отглеждането на открито. 

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Бодли
« Отговор #924 -: Август 02, 2015, 09:28:33 pm »
По темата за грузонитата - моите са Кауфландски от преди 2 години.
Южна тераса - всичкото селско слънце, което могат да съберат  (sun)






Тоз белия е от Адария 2012г. Мъчи се една година, но вече е в крачка  :D


И понеже сме в темата с бодлите...







Асене, не съм предполагал, че такива бодли ще изкара!!!  (beer)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #925 -: Август 03, 2015, 12:13:32 am »
Браво на теб!

Неактивен Mandramunyak

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 20
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #926 -: Август 04, 2015, 09:53:20 am »
Нашите гиганти :)

Cleistocactus strausii, Austrocylindropuntia subulata; Echinopsis peruviana; Echinopsis macrogona; Cereus Peruvianus; Opuntia anacantha; Opuntia monacantha f. monstrose variagata; Opuntia tomentosa; Opuntia ficus-indica




Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #927 -: Август 06, 2015, 12:55:37 pm »

Явно когато условията са налице, бодлите се образуват и в горната цъфтяща част на грузонито. А пуха - той винаги е много върху растенията на закрито гледане. Щото не се издухва и измива от дъжда и вятъра, както навънка става това.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #928 -: Август 10, 2015, 11:59:03 am »
Няколко корифанти
 ramillosa

tripugionacantha

cornifera

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #929 -: Август 31, 2015, 01:06:38 pm »
Времето е хубаво, а аз си имам нов фотоапарат. Нов за мен, е не чисто нов. Подариха ми го. Нали съм пенсионер тоест почти социално слаб, та добри хора ми подаряват от време на време по нещо, но това е друга тема.
Реших да пробвам новото фото и щракнах няколко бодли. Показвал съм ви ги много пъти, ама мен си ме кефят. Дано да ви харесат и на вас.








Пилосоцереус брауни






Феро колоратус. 
Как лъже фотото. Това всъщност е семеначе с размерите на орех, сято в седмичка. Ама от близо е направо върхът.






Феро акантодес.
Казаното за колоратуса се отнася с пълна сила и за този трънчо.





Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #929 -: Август 31, 2015, 01:06:38 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33