Автор Тема: Разбиване на митове и легенди при отглеждането на кактуси  (Прочетена 18139 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Цитат
Насипването на слой камъчета върху почвата определено има естетически ефект, но аз лично не го правя защото този слой възпрепятства испарението на влагата и забавя исушаването на почвата. Освен това този слой пречи и на доброто контролиране на почвената влага по простата причина че не можете да видите почвата.
И последно. За кактуси които искат маскимално бързо исушаване на почвения субстрат дренажа може да е дебел три, четири сантиметра / за целта саксията трябва да е по - дълбока / . Освен това пробивам допълнителни дупки отстрани  в долната част на саксията / не на дъното / там където е дренажа.
Виждал съм на снимка / аз не съм го правил / в долната част на почвата навит фитил за газена лампа. Двайсетина сантиметра от фитила показан на вън през дупка в саксията. Тази част от фитила която е на вън отделя влагата във въздуха, и изпива влагата от почвата.
Eй в тия горните редове е пълно с митове и легенди. Ако почвата ви не е достатъчно влагоемка, кактуса няма да може да поеме нужната му влага, тоест го оставяте на роса и мъгла.  :D Почвата трябва да изсъхне, защото кактуса ще е изсмукал всичко от нея за няколко дни.  Трябва да се гледа и колко е голяма саксията относително кактуса, и дали са на открито или в оранжерия, влажността на въздуха, температурата и тнт. Ако имате съмнения - просто не поливайте. И какво ще я гледам пръстта - аз го виждам кактуса, свит ли е, жаден ли е, трябва ли му вода. Ако е зима или е в покой - какво ти поливане? Много от големите екземпляри им трябват буквално 3 поливки за сезона, значи трябва да е обилно, да складират достатъчно вода в себе си и да я ползват после когато им трябва. Или пък сложете повече къмъчета в самата смес, ако ще поливате по график всяка седмица.

А пък тва с фитила е направо трепач!  :|

Аз слагам (по) 1 камък на дупката и готово, тоя дренаж само изяжда от обема на саксията..
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

В момента всички сме заети да сурнем саксии от тераси и балкони в къщи. Мен ако питате това че кактусите зимно време трябва да се прибират е мит.
Лани забравих един / без да искам / на терасата. Забутал съм го на най-долният рафт и не съм го видял. Той не само че не загина, ами това лято се скъса да цъфти.  Това не е шега. Кактуса наистина оцеля и цяло лято цъфтя. Дребна подробност е факта че случайно се оказа студоустойчива Неопортерия. 

Сега сериозно. Не може на базата на някакво изключение да правим обобщения за всички кактуси като цяло.  Какво означава недостатъчно влагоемка почва. За почти трийсет години кактусарство за сефте чувам такова понятие. Виждал съм много / стотици / кактуси загинали от преполиване, но кактус умрял от жажда до сега не съм виждал. Усвояването на влагата и хранителните вещества от почвата не става през някакви дупчици в корените, а с помощта на цяла армия полезни микроорганизми. За своето съществуване те се нуждаят от кислород. Излишната влага в почвата ограничава неговия достъп. В създалата се анаеробна среда те умират, а заедно с тях загиват и корените на кактуса. На тяхно място / на полезните бактерии, а не на корените /  се настаняват гъби и плесени чиято функция в природата е да разграждат мъртвата тъкан. Резултата всички го знаете. Така че не излишъкът от влага, а липсата на кислород е основната причина за загубата на кактуса. В тази връзка ролята на дренажа на дъното на саксията е не само да помогне за по-лесното утичане на излишната вода / тая работа върши добре и един камък на дупката / но и да помогне на въздуха по-лесно да достигне до пълният обем почва, и от там до корените на кактуса.
Друг е въпроса че наистина когато се полива подавляващото болшинство видове кактуси искат това да става обилно. Във фазата на активен растеж до пълното насищане на почвата с влага. Когато почвата е по-рехава, и от там по- въздухопроводима и по-малко влагозадържаща кактуса просто прави по-мощна коренова система и така задоволява нуждите си от вода. Тия дни приключи поръчката при Веснер. Виждате неговите кактуси / които са в прекрасно състояние /  с каква огромна коренова система идват. Основната причина за това е че той ги гледа в субстрат почти изцяло състоящ се от лава и пемза.  При толкова въздухопроводим субстрат наистина дренажа става почти излишен. Само че колко от нас могат да си позволят да отглеждат кактусите си в подобна смес.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси

.....  Тия дни приключи поръчката при Веснер. Виждате неговите кактуси / които са в прекрасно състояние /  с каква огромна коренова система идват. Основната причина за това е че той ги гледа в субстрат почти изцяло състоящ се от лава и пемза.  При толкова въздухопроводим субстрат наистина дренажа става почти излишен. Само че колко от нас могат да си позволят да отглеждат кактусите си в подобна смес.

При самият старт на кактусарските ми приключения извадих късмет и си купих по една торба с лава, пемза и готов субстрат от лава, пемза и торф. Както сами се досещате засаждах всичките си трънчета в матряла от третата торба, като за дренаж слагах лава и пемза от по-едрата фракция. Какво ми направи веднага впечатление? Из прочетеното от интернетя и съветите от по-напреднали кактусисти почвата в която сме заровили трънчетата трябвало да изсъхва до 2-3 дена след поливането. При мен обаче с лаво-пемзеният субстрат нещата отичаха, щото и седмица след поливането засъхваше само най-горния слой, а надолу си беше влажно. Тогава започнах тестовете... В началото използвах една прозрачна пластмасова чаша в която имаше субстрат и поливах наравно с трънчетата. виждаше се всичко, но трябваше да се сравнява с нещо тази чаша. Така започнах да бъркам мой тайни рецепти при които търсех ефектно и бързо просъхване. Забелязах, няколко основни неща които не се вързваха с твърденията из кактусарските среди, но за тях в темата за субстрати ще говорим повече... А растенията от Веснер наистина са гледани в субстрат с лава и пемза... че и торф открих аз :) (nod)

Тоест май ще се окаже разбит още един мит..  :P  Че субстратя трябвало да засъхва напълно до 2-3 дена след поливането. ;)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Два, три деня наистина е пресилено, макар че не е невъзможно. Четири, пет дена обаче е напълно реално. Поне при мен за толкова изсъхват Копиапоите, повечето  чилийчета, както и някои други видове. Трябва обаче да се направи едно съществено уточнение. Става дума за здрави, добре развити растения намиращи се във фаза на активен растеж, които не са пресадени преди месец, два. Добре развитата коренова система на растение сято в подходяща по големина саксия на практика трябва да е обхванала почти целия обем почва. / Това е идеалният вариянт / Такава коренова система наистина " изпива " голяма част от влагата за ден, два след поливката. Останалата влага, най-вече близко до повърхността, исъхва след три, четири, айде да са пет дена след поливката. Иначе наистина саксия с току що пресадено трънче може да не изсъхне и след две седмици. За това трябва да се полива по-внимателно.     

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Много точно казано. Всичко е абсолютно вярно.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Не става въпрос това! Не е проблемът на растенията! Всичко зависи растенията до колко години живеят,както и човешки живот! Всичко дойде времето на мястото му!

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Това - за колко дни изсъхва почвения субстрат зависи от много фактори: условия, при които се гледат растенията/ на открито, в оранжерия, на балкон/; големина на саксията / 5 см.или 13 см.не е едно и също/; състав на субстрата / глинест, песъчлив/; времето след поливането; и не на последно място НАЧИНА на поливане / отгоре или отдолу/. Аз например поливам само отдолу, докато влагата избие на повърхността на саксията. При това положение не може да искаме субстрата да изсъхне за няколко дни.
Valyo

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Винаги съм чел и вярвал, че за покълване на кактусите трябва температурата да е в определени граници,и то над 15 градуса(примерно 18-20 докъм 30,не повече).Навсякъде това се чете,но:Преди 10 дена  саксии от зимата с непоникнали семена и стояли цяло лято на жега без грам влага(знае се , че семената трябва да стоят в хладилник лятото,че губят малко влага и т.н.) ги напоих,покрих със стъкло , всичко това-навън.Нощем-6-8 градуса,през деня - 18,а последните дни-12-14 градуса.Първо се появи една вигинзия,после масово Н. туречекианус(зимата от него нищо не покълна),после бразилипародии-2 вида и дори днес-бразиликактус.Растенията са с перфектна форма(няма ги криволиците,които зорлем излизат от семката).Ще продължавам да следа развитието им.Появи се обаче и малко мухъл днес..Ще изчакам още няколко дни и на топло за лечение :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
"Ortegocactus macdougallii изисква или расте по-добре с варовик в субстрата."

Според Tóth Norbert, Debrecen, Hungary /Myths and truths about Ortegocactus macdougalii, Xerophilia, 2, No. 4 (7) – December 2013, с. 71/ в района на типовото и май единствено находище в Мексико калциев карбонат, както и органични съставки в скалите не са открити. Направените анализи показват, че скалата там е antigoritic serpentine - вулканична силикатна скала. Авторът веднага си пресадил ортегокактусите в нова минерална смеска без варовик, които за 1 - 2 години след това видимо живнали и процъфтяли.

"Варовикът" по тия места явно е определян "на око" и данните се преповтарят в последствие в различните писания за тоя вид. Такива работи.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33