Автор Тема: Общи приказки за култивари и хибриди.  (Прочетена 11803 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Общи приказки за култивари и хибриди.
« -: Ноември 06, 2013, 09:06:30 pm »
Едно магазинче с отдавна неъпдейтван каталог, но с разкошни снимки. Погледайте и поцъкайте с език и за трънчетата и за цените.
Адресчето - http://www.incrediblecactus.com/index.htm


Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #1 -: Декември 17, 2013, 01:48:23 pm »
Прав си приятелю за растенията - просто чудесни! (inlove) Що се отнася до цените - за тези видове и особено размери -съвсем нормални/ е, не съвсем, но 10-20 евро надолу стават/. ;) Казвам го това, защото аз се снабдявам основно от Тайланд с подобни растения, е с по-малки размери, и знам на какви цени ги купувам. А в България тези растения ако ги пуснеш в същото цифрово изражение, само че в лева, народът масово ще ореве орталъка. И това не е въпрос на стандарт - в Тайланд да не би да е по-висок отколкото при нас? Въпросът опира до рядкост на растението и  възраст. А растение в недобра кондиция никой не си и помисля да продава. Така или иначе се накефих на прекрасни растения. Е, те това е човек - пенсионер: седи си в къщи и си цъка сайтове,  които само главоболие и безсъние ще  докарат на тези, които ги разглеждат. :D
Valyo

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #2 -: Септември 03, 2014, 10:00:27 pm »
Вальо, кажи ми че имаш и тая красота и тръгвам за Варна. Всъщност изобщо не съм сигурен дали това е астрофитумен култивар. Нямаше име. Беше в една страница с Астрофитуми и за това предположих че има нещо общо с орнатума.

Редкость...

Това беше на същата страничка.

Бесподобный !

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #3 -: Септември 04, 2014, 02:09:56 pm »
Аз бих добавил като хубава култиварска страница starastrophytum.com  (wasntme)
Продават се както семена така и растения. Проблема е, че минимума за поръчка е 100евро  :|

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #4 -: Септември 04, 2014, 02:17:38 pm »
Приятелю, дори и да го нямам, домът ми и колекцията ми са отворени за теб! Е, вярно, нямам го това първото, но имам известни съмнения за родовата му принадлежност. Ако действително е от моите астрофитуми, то задължително е от орнатумите смесено със cv.Dinozaur. Вторият е мосторозна форма на Asterias V type в някоя от многообразните му разновидности. нищо особено ;)
P.S. А за идването към Варна...само се обади (call) и....рибена чорбичка, морска рибка, биричка  (beer) (happy)
Valyo

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #5 -: Септември 04, 2014, 02:20:03 pm »
Аз бих добавил като хубава култиварска страница starastrophytum.com  (wasntme)
Продават се както семена така и растения. Проблема е, че минимума за поръчка е 100евро  :|
Тук въпросът не е, че се иска минимум стойност при поръчката, а че растенията са БЕЗОБРАЗНО СКЪПИ за вида и големината си.
Valyo

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #6 -: Септември 04, 2014, 02:29:34 pm »
Мога да кажа, че на Панарото астрофитумите са хубави.  (y)
Отговарят на снимките  (nod)
Но като цяло колекцията му има проблеми с гъбите и това си личи по обилното пръскане със син камък (или някакъв мед съдържащ препарат)  :D
Така ми дойде едно Kikko Koh-yo с твърди петна - като габърчета забити ...
Засега не съм му видял кое му е Koh-yo-вското, но поне е кикко :)
Та ако има пак поръчка аз съм ЗА Панарото :)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #7 -: Септември 11, 2014, 04:53:13 pm »
Аз като пълен профан в тази област да попитам хората с опит. Защо повечето снимки на астрофитумни култивари са на малки растения. Защото не растат големи, или защото като пораснат не са толкова ефектни.
Снимката е от темата за астрофитумните култивари на украинският форум.



Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #8 -: Септември 11, 2014, 06:21:11 pm »
Здравей, Scleri!
Докато хората със съответен опит се включат, или не, ще ти предложа моята гледна точка, придобита чрез разговори с подходящи хора, посещения на разни места и четене.
Японските хибриди се появяват на бял свят от 1976 до 1980 година, като само кабуто - супер и миракъл са с естествен американски произход. Японците съзират какъв бизнес потенциал има в тези култивари и с успех ги скриват за няколко години за да имат преднина и да експериментират.
Интересно, но първите пробиви стават на изток(Тайланд и.т.н.), а не в Европа, или Америка.
Аз почнах да посещавам познатите ни немски оранжерии от 1996 и едва към 2000 видях да се появяват майчини растения, а към 2006 вече имаше и някакво ограничено предлагане.
Бих споменал и характерния консерватизъм на запад - хората от 200 години кръстосват астрофитуми и не се поддават лесно и веднага на японската мода, така че бумът предстои може би.
Та ето и предположение 1 - най старите достъпни екземпляри са на 15-20 години.
Търговските закони карат всеки участник на пазара да мисли за оборотност, което при кактусите достига своя оптимум цена/качество за 3-5 до 7-10 години. Това означава, че обичайно е по-добре да продадеш нещо тогава, а не по-късно, защото разходите и рисковете за отглеждане и съхранение на "стари" екземпляри правят ефектът от сделката по-малък.
Та  предположение 2 - пазарът налага растения с такива размери.
Колко големи могат да станат хибридите - според откривателя на супер кабуто - за 20 години ф8 Н12, а миракъл ф19 Н16.
Та предположение 3 - такъв е потенциалът на самите растения.
Разбираемо новите култивари никнат като гъби.
И предположение 4 - те са още по-млади. 

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #9 -: Септември 12, 2014, 11:38:35 am »
Kle4o е абсолютно прав за всичко. Само ще допълня няколко щрихи: Снимките на култиварите са на малки растения, защото докато се появят от семенце и се качват на подложки. Рядко са тези на собствен корен. Причина: комерсиална - бърза продажба без много време и допълнителни рискове, а и много колекционери предпочитат да закупят малко растение/ естествено и за значително по-малко пари/, за да си го отгледат сами. Средната възраст, на която са предлагат за продан култивари е между 2 и 4 години, като за последните цените могат да стигнат десетки евро или долара. Аз поне имам личен опит в това.
Ето едногодишшно присадка на детка на Astrophytum myriostigma fukuryu haku-jo withe. Това при никакви други обстоятелства и фактори не може да направи такъв ръст, камо ли да цъфне.
Valyo

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #10 -: Септември 15, 2014, 05:42:12 pm »

Поисках малко по пораснали култивари и белгийските колеги веднага откликнаха на молбата ми.


Миналата година Били ни даде възможност да се разходим из белгийското  E.L.K. - ежегодната европейска конференция на любителите на кактуси и сукуленти.  Тази година за съжаление нея я няма. На форума на московските кактусисти обаче се появи такава възможност. Разбира се много по-бедна от към снимки в сравнение с разходката на Били, но все пак може да се видят две, три интересни растения. Едното е показания по-долу астрофитумски култивар дето не му знам името, и другата е снимка на цъфнал Ехинокактус парии. Който иска може да разгледа  останалите десетина снимки на адрес - http://www.cactuslove.ru/phorum/read.php?47,255400,255454#msg-255454 Разбира се това е тема във форум и вероятно в следващите няколко дена ще търпи развитие. Може автора да публикува и други снимки.





Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #11 -: Септември 15, 2014, 09:30:11 pm »
Тия по-горните са що-годе ... нормални кактуси.  :) Обаче тоя долния, меко казано, не бих си го купил, както и да се казва. Бих си го гладал, ако ми се получи спонтанно от семена някак си.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #12 -: Септември 15, 2014, 09:52:28 pm »
Снощи  инцидентно ми изскочи в Ибей едно мириостигма Кико червена вариегата със залог само от 6 евро.
Оставаха 20- на минути, имаше само един заложил, заложих и аз, минута преди да затвори търга някой ме надцака и докато наддам и не ми прие от първи опит... и свърши търга. После какво да видя- в последната минута през глава се надцакали още 7 участника   wooow
За пръв път се пробвам тъй да дръпна нещо и ме отказаха за повече опити, щом налазват в последните минути само, като гладни индо българи - ремарке с арматура  (rofl)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #13 -: Септември 15, 2014, 11:19:40 pm »

Пистолеро, в досието ти дето е заключено в моята каса пише че си на ти с компютрите. Би трябвало да знаеш че успех в търг в Ибей се постига само с помощта на малка програмка която надцаква, от твое име, последната оферта в последната секунда на търга. Тъй като подобни програми използват повечето / ако ли не всички / участници победата се определя от това кой има най-бърз интернет.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #14 -: Септември 16, 2014, 10:01:19 am »
Така-а-а:
1.Култиварите на първата снимка са наистина добри и могат спокойно да са венец на една астрофитумска колекция.
2. Второто растение нещо не ми мяза на астрофитум. Ако е такова, то то е някаква смесица на орнатум, фукурую и dinozaur, но по-скоро не е астрофитум.
3. За търговете в Ибей. Играл съм на много такива, печелил съм доста, но и съм губил по същия начин, както пишете. Залагал съм в последните 3 сек. до края и пак са ме надцаквали - пиша си цената и чакам последните секунди и...хоп! Надцакан. После разбрах, че има тънкости - не в програма, а в даването на залога и изписването му. Т.е. има обявена цена, но това не е най-високата. Тя остава скрита и се появява в края на търга. Майката му е да направиш висок залог, за да спечелиш. Но може да го придобиеш растението и под твоята цена. Всичко зависи от останалите залози. Е, сложничко е, но за няколко години му се хваща цаката. ;)
Valyo

Кактус БГ

Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #14 -: Септември 16, 2014, 10:01:19 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33