Автор Тема: Скрытники. Сиречь, скрытые прививки. Сховани присадки.  (Прочетена 6538 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Дева

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 67
  • Activity:
    0%
Для имитации корнесобственной культуры я очень часто использую скрытник. При этом подвой, давший корни, =прячется в субстрате. На поверхности только тело присадки.
Основной скрытник - ПЕСП. ПЕСП = ПЕрескиопсис СПатулата.
Есть несколько ЭРИО.

Некоторые ПЕСПоскрытники живут уже более 10 лет.

Как с этим у братьев................................ и сестёр-болгар?
Используется ли этот приём в культивировании.. момент, отглежданне?


КСТ. По "Новому кактусному лексикону" от Хунта ПЕСП снят как индивидуальное растение и присоединён к иному растению. Надо придумать новую аббревиатуру и внедрить её в русский кактусный лексикон.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Безусловно, Дева! Даже если трансплантата высокий PRS, резать 2-3 сантиметров, а затем он пускает корни,и потом похоронить его в землю.Tak делать с сеянцы Astrofitum культивары. Этот метод работает безупречно.
Valyo

Неактивен Дева

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 67
  • Activity:
    0%
Не всегда. У меня бывали случаи пропажи давних скрытых подвоев. Это что касаемо ПЕСПов.

А как со скрытниками иных подвоев?  ЭХИНы, ЭРИО? Скрытники на опунциях?

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Это делает его только pereskiopsis.
Valyo

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Дева,у меня есть такие скрытники.Это дискокактусы..Я получила их с Малты и не я делала прививки.Подвои очень похожие на эхинопсисы,но конечно этого не знаю категорично.Уже 4-5 лет они чувствуют себя хорошо.А были около 3-4 летние,когда я их купила.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Абе, въздържах се, въздържах… Ама, сърце юнашко не трае! Обещах да не критикувам ашлами и "отглеждане" на ашладисани кактуси. И успях да съчиня мнение по въпроса. В общия човешки смисъл, криенето е бягане или срам от действителността. Самозалъгване. ;) Нали не е критика?
Поздрави, Андрей

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
 (y) (y) (y)
Е те това е!!!На подложка ми изглежда добре нещо,което ми е писнало да го садя последните 5-10 години и нищо да не оцелява.И само това !Изумявам се като видя ариокарпуси(станали на брюкселско зеле)пирокактус,лофофора,астрофитуми,копиапоа и други много лесни за отглеждане кактуси ,стига да не се правят тотални грешки.Та те нямат нищо от декоративния си вид в природата.
Оправдавам когато се касае за учене(лепи всичко,квото свариш докато се научиш),производство на семена(определено правят в пъти повече цвят),и за видовете,които съм стигнал до извода ,че тъгата по жертвите оправдава постъпката-дискокактуси,юбелмании,няколко мамиларии, блосфедлии и може би ацтекиуми.Все пак май Клеман ме опровергава за последните два вида.

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Екзотика,Ник,темата тук доколкото я разбирам аз е за споделяне на опит с присадки....А не дискусия кой и защо харесва или не присадени растения.Разбира се,всеки има право и избор да ги харесва или не.Щом темата я има,значи има и хора които харесват и правят...или правят с идеята да улеснят отглеждането на някое трънче при собствените си условия.Не всички обичат да им е трудно и бавно.За себе си мога да кажа,че нямам нищо против присадките.Не ги правя за спорт,а само когато се наложи да спасявам някое растение.Но няма сила на света,която да ме откаже да си взема желано растение пък било и присадено.И много често присадките са ми спестявали усилия и са ми оцелявали растения.Единствен опит съм си правила с Дискокактус салицикола-растението на собствен корен е в пъти по-малко от това залепено на ехинопсис....а разлика във хабитуса просто няма.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Таня,от средата нататък твоето мнение се припокрива с моето.Но я ме убеди в логиката и смисъла на присадена Карнегия или грузони например?!?На скрита подложка!!!Казвам че виждам смисъл,но не на всяка цена......

Неактивен tania1704

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 148
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Ник,няма да започна да те убеждавам в това.Мненията ни по въпроса съвпадат напълно.Аз също съм против присаждането на кактуси растящи добре на собствен корен и не съм го практикувала досега.Но...мястото на тази дискусия смятам,че не е тук.Тук се очаква да споделим мнения за това какви подложки смятаме да достатъчно устойчиви,при тази техника на присаждане,за която пита Дева.Е аз направих точно това.След като господин Гучи от Малта смята,че е по-лесно и безопасно да продава засуканите си трънчета присадени на ниски подложки...смятам че има повече опит от мен.Аз просто държах да имам конкретните видове дискокактуси...Освен това вече 4-5 година при мен растат безпроблемно.Споделих го.Защо трябва да съм против това...И как мога да съм сигурна,че ще съм жива след 15 години например за да се радвам на 4-5 сантименровия си ацтекиум на собствен корен...например.За себе си съм избрала начина...Не преча на никой да избира своя,какъвто и да е той.

Неактивен Дева

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 67
  • Activity:
    0%
Вопрос следует ставить по другому, в динамике.
Лучше или хуже растут ЛЮБЫЕ кактусы на присадке, нежели собственно корневые?
Нужен ли навык, опыт, умение для прививки? Что сложнее - привить (присадить) кактус или бросить семена и ждать?

Сильнее - любить ли себя в кактусах или кактусы в себе?

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Скрытники. Сиречь, скрытые прививки. Сховани присадки.
« Отговор #11 -: Декември 15, 2012, 09:07:45 pm »
Вопрос следует ставить по другому, в динамике.
Лучше или хуже растут ЛЮБЫЕ кактусы на присадке, нежели собственно корневые?
Нужен ли навык, опыт, умение для прививки? Что сложнее - привить (присадить) кактус или бросить семена и ждать?

Сильнее - любить ли себя в кактусах или кактусы в себе?
Трудно ответить однозначно но эти вопросы. Я склонен скорее оставлять скрытые под почвой подвои. Кактусы растут обычно немного лучше, но всегда есть какой-то риск отмирания подвоя в неподходящее время.  Просто лень или не хочется резать и укоренять здоровый кактус без нужды. Если подвой слишком высок - укорачиваю и прячу под землю, не люблю торчащих сооружений. Есть где-то у меня кактус на Hylocereus насаженный, лет 10 или более назад спасал я его от загнивания таким образом. Теперь он большой и не скажеш, что там внизу корни у него другого рода.. А и поливать можно смелее, если помнить об этом конечно.
 
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Скрытники. Сиречь, скрытые прививки. Сховани присадки.
« Отговор #11 -: Декември 15, 2012, 09:07:45 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33