Автор Тема: Пустинеум  (Прочетена 83171 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #90 -: Март 14, 2014, 09:21:29 pm »
Радост за очите и душата, Спини прекрасен ти е алпинеумът (bow) мамиларийкете ще каже човек, че духнал вятър и е посял семките върху мъхът  :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #91 -: Март 14, 2014, 09:34:50 pm »
 (sun) Добре стоят там, те и в Мексико мисля, на мъх растат. Няма да се учудя ако изкарат зимата успешно. Скътано ли е мястото, малко под другите предполагам?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #92 -: Март 15, 2014, 07:31:40 am »
7G , да , малко по-ниско е мястото / 750 м./ но не е съвсем скатано - духне ли северозападен вятър ти отнася не само шапката  :). Тези никога не съм ги тествал за зимеустойчивост и предполагам че нямат особени шансове заради влагата , но може и да ги пробвам. До колкото си спомням - пишат че растат в Мексико на над 2000м. върху варовикови скали покрити с мъх и съвсем тънък кисел хумусен слой. Тука  под мъха си беше май само камък  :)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #93 -: Март 15, 2014, 03:51:14 pm »
Мamilopsis.senilis е много чувствителeн към влагата и загнива лесно.Този мъх ще задържа влага.
Иначе са студоустойчиви до -12 без проблем, но на сухо или добре дренирано място.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #94 -: Март 15, 2014, 07:16:55 pm »

До преди десетина години Мamilopsis senilis се считаше за труден до степен на Склерокактус именно заради свръх чувствителността му към остатъчна влага. В дебелите от онова време като любопитен факт се посочваше че в Европа няма цъфтящ Мamilopsis senilis на собствен корен отгледан от семка без да е качван на подложка.  Една ли това твърдение е вярно към този момент. Това трънче взе доста често да се среща из колекциите. Нещо подобно беше и с Гландулитата. И те бяха свръх капризни и редки, а сега ги има дори в колекциите на начинаещите кактусари. Дали те привикнаха към културните условия, дали ние се понаучихме какви са им нуждите но си е факт.

Така че за съжаление се налага да се съглася със  Schmidt. Този мъх на практика е един голям резервоар за влага, и тези трънчета нямат бъдеще там. Иначе снимката е много красива, но аз ако съм на мястото на SPINY още при следващото си посещение ще ги преместя на сухичко.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #95 -: Март 15, 2014, 09:50:31 pm »
По принцип не се влиая от писанията  по  книгите, а  главно  от моята практика.Споделям от опит как са били нещата при мен.Мамилопсисите са били много капризни и кекави, при моите условия. С гландулита никога не съм имал проблем.Плюс това тези кукички на мамилопсиса  са доста гадни и се забиват във всичко с което са в контакт.Отдавна съм ги махнал от колекцията си.Иначе са красиви растения.Но,като гледам Спини успешно ги е отгледал от семеначета, така че при неговите условия може нещата да се случват по -добре.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #96 -: Март 16, 2014, 12:05:11 am »
Аз лично до сега не съм имал никакви проблеми с тоя вид. Четири - пет годишни са и би трябвало тази година да ми цъфнат за сефте. Имам ги много - и под найлона и на баира. Всички си растат безпроблемно. Тези на баира вече две години поред са били под дъжда от март до ноември . Ни едно не е загинало. Тези трите ги сложих в мъха от любопитство . Да видя какво ще стане. Поне аз си мисля , че при сухо и горещо лято те там ще страдат сериозно поради тоталната липса на вода и хранителни вещества в изсъхналия мъх . А дали преди това ще изгният ?  :) :)  Времето ще покаже :)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #97 -: Март 20, 2014, 02:18:10 pm »
Моя "алпиНЕЛИум" /както го нарича майка ми/ се нуждае от пролетно почистване. Започнах от единият край да скубя седумите, които са се покатерили по камъните, но не ми спори много, то цяла джунгла станало. Любимите ми семпервивуми и те завладяли пространство, борят се със седумите  :D Някои бебета имат бебета   :)

лошото при семпервивумите е, че като цъфнат и умират



Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #98 -: Април 05, 2014, 07:57:14 am »
АлпиНЕЛИумът си има нов филиал - при мен !  :) Благодаря Нели !!!! :)




Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #99 -: Април 05, 2014, 11:17:24 am »
Вече си имам мой баир  (dance) Благодаря ти Спини  :) То стана почти като Мохамед и планината - когато Нели не може да отиде до планината то Спини ходи и залесява  ;)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #100 -: Април 05, 2014, 05:37:11 pm »
Цитат
АлпиНЕЛИумът си има нов филиал - при мен !  :) Благодаря Нели !!!! :)

SPINY - с какво, тоест как ги поливаш на тоя баир? Или всички там са на естествено (небесно) напояване само ?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #101 -: Април 05, 2014, 06:44:39 pm »
7G , на естествено напояване са  :) т.е. когато завали . Само миналото лято ходих в най-голямата суша и ги полях два пъти / веднъж през юли и веднъж през август/.  Това е . Това се отнася за кактусовия ми алпинеум.  Кактусите издържат на сушата , но това, което сега засадих няма никакъв шанс да го полея някога - страшно е отдалечено от всичко , вкл. водоизточници.  Честно казано не съм особен оптимист относно оцеляването на този алпиНЕЛИум , защото смятам че тези дебелци и другите сукуленти които получих от Нели, много трудно биха понесли убийственото лятно слънце и суша. Но докато човек сам не провери , не може да е сигурен .  А и ще имам хубав повод да си размърдам задника пак дотам  :)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #102 -: Април 06, 2014, 12:05:56 pm »
Сигурна съм, че ще оцелеят. При нас лятото се засушава, аз не ги поливам, но пък моите имат сянка. Те през лятото и без друго изпадат в стагнация, растат основно пролет и есен. На баира ще станат много хубави, стегнати и със характерният за тях налеп, който да ги пази от жарките лъчи на слънцето. Аз съм оптимист, че алпинелиумът ще стане за чудо и приказ в планината.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #103 -: Април 23, 2014, 11:45:42 am »
Имайки възможноста , вчера реших ,че бе крайно време да си напрегна скелетната мускулатура и да си погледна `горестоящите` :) След падналите валежи ми се щеше да зърна фероотдела , който от средата на март започна отново да функционира / но не приема посетители  (rofl)/




Не видях да има недоволни от дъждовете.
E.aurata е най-добре точно по това време на годината / и късна есен/, когато има дъжд и няма изпепеляваща жега. Тази година очаквам да расте и да се оформя по-добре в сравнение с миналата година. Забелязал съм , че всеки новозасаден там вид през първата си година ``се чуди  какво става ``и растежът е сравнително слаб , но от втората нататък почва да се ``кефи``и разкрива заложби  :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Пустинеум
« Отговор #104 -: Април 23, 2014, 11:15:06 pm »
Спам по темата. Наскоро с моята бистришка половинка Вальо си говорихме за "естественост" на културните кактуси. Та, по повод хабитариума на SPINY, се сетих. Навремето, разговаряйки с наш известен колега за ашламите, на твърдението, че ашламите не изглеждат естествено, той отговори "а, кактус в саксия да не би да изглежда естествено". Е, гледайки горните снимки, след като не е нито кактус на подложка, нито кактус в саксия, значи е естествен… Нали? (happy)
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Пустинеум
« Отговор #104 -: Април 23, 2014, 11:15:06 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33