Автор Тема: парник  (Прочетена 40977 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #30 -: Ноември 08, 2012, 08:32:15 pm »
Такава оранжерия искам.  (sun)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #31 -: Ноември 08, 2012, 08:35:55 pm »
Такава оранжерия искам.  (sun)

Малка е! ;)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #32 -: Ноември 08, 2012, 08:45:04 pm »
6 х 8 фута
1 фут е около 0,3 метра- тясноооо... колкото половината ми тераса тясно :D
Те тия ги продават и в Баумакс и Бриколаж   6' х 6' (1,8 х 1,8 метра) към 800 лв  и 6' х 8' (1,8 х 2,4 метра) около 1000 лв.
Вътре е трудно да влезеш изправен, че и да се обърнеш от едната на другата посока евентуално- само в най- заострената връхна част е около 2 м и после рязко се скосява за да стигне до около 1,3 метра колкото са високи стъклата(поликарбоната) за страничните стени.  Демек това е за фини хора високи 1,5-1,6 метра и тънки като брезова фиданка, а не като мен  :D

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: парник
« Отговор #33 -: Ноември 08, 2012, 09:29:51 pm »
Eто новите парници на Павличек , пуснал е и чертежи  - от това което виждам обаче , това е за бебешори.

http://www.cact.cz/noviny/2012/10/stolovy_sklenik2.htm

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #34 -: Ноември 08, 2012, 10:11:56 pm »
Eто новите парници на Павличек , пуснал е и чертежи  - от това което виждам обаче , това е за бебешори.

http://www.cact.cz/noviny/2012/10/stolovy_sklenik2.htm

za semena4e i tavi nqma po hubavo ot tova , ne vsemi mnogo mqsto  , Mnogo lesno se topli sigurno. mai me trabva edna takova vkyshti :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #35 -: Ноември 08, 2012, 10:16:18 pm »
В една такава оранжерийка колко растения ще съберем :)
като гледам тез с 5 саксии вътре се питам дали си заслужава 1000лв за толкова :)

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: парник
« Отговор #36 -: Ноември 12, 2012, 12:23:53 pm »
Здравеите,

този weekend бях в Страсбург. Скъса се да вали нон-стоп през цялото време. Но пък аз имах шанс да посетя  Веснер така че хич не мога да се оплача  :D

Ето снимка на оранжерята с растеня за продaжба (за инфо - по времето когато е направена снимката, 12h50 на обяд, наван се изсипваше потоп и беше доста облачно):




Та ... четеики прoявенят голям интерес от страна на Scleri, разпитах Веснер за покривнят матерял на оранжериите и вразката с растежа i ободляването.
Весер каза че според него наистина поликарбоната филтрира много UV-то. Тои изполава двоен наилон с въздух между 2-та слоя - нещо като завивка се получава. Та тои каза че е много доволен от тази технологя и има много светлина в оранжерята. Разбира се старее, пожалтява и прочие както всеки матерял. Не го питах обаче на колко време му се налага смяна  :|  Според него поликарбоната след 10години ще е за смяна също.
Една от оранжериите му с растеня маики и семеначета беше от някакaв плексиглас (пак наилоно-производен матерял).

Но пак до колкото знам тук във FR има доста хора които ползват поликарбонат за оранжериите си и не съм чула олакваня. Но ще гледам да пусна една тема в форума да видим какво ще излезне.

поздрави
« Последна редакция: Ноември 12, 2012, 12:29:04 pm от Bili »
Bili

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #37 -: Ноември 12, 2012, 01:19:23 pm »
pfiouuuuuuuu !!!!!    (h) (h) (h)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: парник
« Отговор #38 -: Ноември 12, 2012, 01:32:41 pm »
А бихте ли разяснили каква точно е функцията на парника???
Съвсем логично е да вдига тепмературата и да пази от дъжд - поне така аз си го обяснявам от вашите постове...
поправете ме, ако греша!
Бях решил да гледам моите на южна, открита тераса, като само им осигуря само найлоново покривче срещу дъжда  (think)
Но при такова широко обществено обсъждане вече се замислям за истински парник!
Та да споделя какво точно изумувах... Имам доста прозорци от подменените дограми. Тях може върху някаква конструкция да ги скова и отгоре найлон за дъжда  8-|
Ще се получи нещо подобно на обясненото от Били  :)
Затова ви моля да споделите какво се иска от парника!
Досега дискусията е повече за покритието и дано до пролетта го изясним въпроса!!!  (nod)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #39 -: Ноември 12, 2012, 04:27:24 pm »
Какъв е смисъла от парника ? - пита Bricki. И въпросът си е съвсем разумен.
Доколкото съм чул тука в Бг кактусарите си правят парник основно за лятото. Според мен от такъв има нужда , а и би дал прекрасни резултати , ако кактусарят си гледа кактусите в някое полупланинско или планинско място - там наистина ще му качи достатъчно дневните температури , ще си има и хладните нощи и ще е супер !
Но повечето Бг кактусари живеят в равнините , където летните максимуми са между 35 и 40`С. Нощите са често около 20`С и реално през лятото голяма част от кактусите се стагнират. Т.е. - има ли смисъл от летен парник ? 
 През пролетта и есента , когато температурите са умерени парника би бил от полза определено и тогава се трупат основните дивиденти от него - не през лятото. Според мен ако се прави парник то най- добре е той да е за целогодишно гледане на кактусите , само че това е свързано с доста солени сметки.
Аз нямам парник. Имам един доста голям найлонов покрив и това лято от средата на юни до края на август поради жегите кактусите ми почти не мръднаха в растежа - ако бяха в парник сигурно щяха да се сварят. Изобщо не съм на мнение , че кактусите обичат екстремните температури / даже и с хладни нощи/- има и изключения , но те са си изключения. Най- добри са умерено високите темп. и затова си мисля , че средния Бг кактусар- като мен,  спокойно може да си кара и без парник и да се радва на добри трънчета.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #40 -: Ноември 12, 2012, 05:05:55 pm »
S parnik , regulirash vsi4ko , temperatura  , Hygrometri , Poluvaneto , spacqvash rastenie ot losho vreme ,  ( silen dysht , vqtyr , gradushka) Davash ma Kaktusi optimalna Konditsq za da se 4ustvqt dobre za da rastat hubavo. syshto me pasqt ot kotkite , ptisti koito isvat da kradat plodove . ohliovi etc etc ...
bes PArnik ne kontrolirash nishtu , i vsi4ko zavisi or vremeto.
Syshto vreme s parnik kaktusi (spored moito mnenie) po dylga period ot rastej imat. pri men e ot mart/ april ( february za tephro , ptero etc ) 4ak no Novembri. v moment  vijdam echinocereus i ferotata koito se prigotvq za zimata i pravq ogromni bodli . Mammillaria ve4e spat i sa stanali mnogo kekevi.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #41 -: Ноември 12, 2012, 06:05:25 pm »
Аз лично не знам как е без парник, но с парник определено е по-добре! Ако, че трънчетата имат различни изисквания аз се опитвам да задоволя капризите им с почти всичко, имам сенчести места, имам засенчени през най-горещата част на деня места, имам и такива дето по цял ден се пекат на слънце. Имам съмнения, че в парниците се образува микроклимат който се оказва приемлив за всички трънчета вътре. Всички говорите за лятна стагнация, а аз все още не знам какво е това ;)  :P.. ако, че знам признаците де. ;) Догодина имам абитурентка и искам не искам, ще отложа проектите за истински и по-голям парник от поликарбонат,  ще се нанеса напролет в голямата найлонова къща 48 кв. м, където тази година бяха доматите. ;) Разбира се, само за през топлото време. По-следващата зима ще е последната за моите трънчета когато ще ги местя... Живот и здраве през 2014 ще черпавам за нов дом за кактусите ми.
Интересна ми е връзката между ултравиолетовите лъчи и големината на бодлите на кактусите. Всички знаем, че слънчевата радиация е опасна за всичко живо на земята в това число растенията. Всички знаем, че ако не е озоновия слой да ни защитава от тези смъртоносни лъчи за кактуси изобщо няма да има кой да говори на земята. ;) Веднага си задавам въпроса - Защо се налага да си варосваме парниците и допълнително да възпрепятстваме светлината по цялата и дължина на вълните, ако не искаме да спрем и ултравиолетовата част? Какво би станало ако оставим едно растение изложено на директна ултравиолетова светлина?
Факт е, че до известна степен тези смъртоносни лъчи обаче са и полезни, дори за хората и растенията, спор няма.
За сега обаче няма убедителни доказателства, че дефракцията която причиняват УВ стабилизиращите слоеве е фактор който възпрепятства образуването на яки бодли. :) Жалко, че Инка не желае да се намеси в тази дискусия, защото тя трябва да има вече необходимите наблюдения за анализ по тази тема.  (think)
Всъщност, ако се опитаме да погледнем в бъдещето... ако тезата за бодлите и поликарбонатя е вярна, в Ботаническата Градина в Балчик ще настъпи яко обезбодляване. :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #42 -: Ноември 12, 2012, 06:27:22 pm »
По въпроса защо са нужни на кактусите УВ лъчите? -Ами не знам дали за всички кактуси са нужни и полезни, но най- лесно може да си отговориш на въпроса, като видиш хабитатите на повечето Аржентински, Чилийски и Боливийски трънчета къде са, на каква надморска височина и каква би била УВ радиацията там?  Има някои хубаво ободлени Копиапои и Ериосиси и под 1000м надморска височина, но другите са над, а Явията в Аржентина, за да не изглежда като макарон (под каквато форма се предлага в Европа) иска яко и безмилостно печене от директни УВ лъчи, а какво да кажем за 99% от Ребуциите и Сулкоребуциите, които са в Боливия на 2000-3000м надморска височина?  Растенията имат заложена в гените си защита от тези лъчения или като се свиват и изравняват с околната повърхност, като биват леко защитени от навятия върху тях прахоляк или пък си покриват епидермиса със специален налеп, който ги предпазва, а други само при такова печене придобиват така желаните за тях червени и виолетови цветове на епидермиса.
"По- меките" Бразилски, Парагвайски и Уругвайски кактуси, като Нотокактуси, Юбелмании, Дискокатуси, Гимнокалициуми, а и някои цероиди вероятно нямат чак такава нужда от силна УВ радиация, но някои от тях биха придобили синкавия си налеп на епидермиса, типичен за дадения вид, вероятно само при малко по- директно слънчево греене.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #43 -: Ноември 12, 2012, 08:33:59 pm »
el pistopero е напълно прав. В България летните температури  не са проблем за повечето кактуси , а за значителна те са дори и повече от нужните им. Голяма част от кактусите растящи по тихоокеанското крайбрежие на америките /поради наличните там студени океански течения/много рядко изпитват температури над 30`С. Същото се отнася и за кактусите растящи над 1800 - 2000м в Мексико . Кактусите растящи на 3000-4000м в Андите почти никога нямат повече от 20 - 25`С. Т.е. по отношение на макс. темп. тук ги имаме дори в излишък.  Голямата разлика е точно в нивото на УВ- лъчение. В България няма място , където един Oreocereus trollii може да получи нужната му доза ултравиолет - дори и в нашите планини нивото му е по- ниско , отколкото се нуждае. А какво става когато сложим между тролито и слабия ни ултравиолет нещо - найлон , поликарбонат .... не дай си боже парник .... горкия кактус.
Ултравиолета много се подценява от кактусарите , но той е много важен фактор / наред с другите/ за правилното развитие и здравния статус на растенията.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #44 -: Ноември 12, 2012, 08:54:24 pm »
Преди година се сдобих с няколко трънчета, между които и едно тролче от колега кактусар. Постнах снимката в тогавашния форум и реакциите бяха от рода - това трънче все едно си го изкопал от Андите. Не е чак такова, но е доста добро. Колегата го беше пържил на директно слънце на известно растояние от големия град.

Кактус БГ

Re: парник
« Отговор #44 -: Ноември 12, 2012, 08:54:24 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33