Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 113407 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #345 -: Септември 18, 2014, 10:00:16 pm »
След като ми сепнаха мерака, да кибича с наддаване в Ибей за някое шарено астрофитумче, аз се поогледах из китайските търговци как вървят светодиодите и редосеялките... и вече само с цена buy now без никакви наддавания и задължително с free shipping ... чрез пощенски гълъби  (devil)
Поръчах си 10 броя топла бяла светлина от тези:


И 6 броя в синия спектър от тези:


Всичките с 10 вата мощност,  които са реално 9, понеже чипчетата са съставени от по 9 едноватови мощни светодиодчета, като осветеността в лумени на белите е  900~1000 lum, a на сините е значително по- малка 250~300 lum, но пък в точно определен спектър с определена дължина на вълните, която е необходима на растението.
Ако имам късмет, до месец може и да пристигнат, за да ги впрегна в ШКАФАСА a.k.a. шкафа от НАСА  :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #346 -: Септември 18, 2014, 11:06:17 pm »

Ще стискам палци да си ги получиш щото при фри шипинга това си е малко лотария. Едно телефонче което трябваше да пристигне фрии се оказа на летището в Рига, и ми трябваше месец и половина за да убедя китаеца че Рига не е столица на София./ Това преди години. Сега доста нашенци пазаруват он лайн от Китай и се надявам китайците да са разбрали де е България / . В края на краищата телефончето вместо да пристигне в България  мина през Будапеща и се върна на летището в Пекин. След три месеца чакане китаеца ми изпрати / на негови разноски / с някаква швейцарска куриерска фирма друг телефон който пристигна точно за четири дена. Какво стана с оня на летището в Пекин никой не знае. Може още да си е там.
Това беше малко спам.

Интересно ми е каква площ смяташ да покриеш с тези чипчета?

Синичките ми идват малко скъпичко. За тези пари можеше да си купиш готов панел за стайно отглеждане на растения.

И още едно любопитство. Защо не си поръча червени? Тия белите не знам дали ще пуснат достатъчно от червения спектър. Според дебелите книги точно тази част от спектъра регулира растежа на семеначетата във височина. Синята ги кара да дебелеят. За това светлината от специализраните лампи леко оранжерозавее. Много е гадна за човешкото око но идеална за растенията.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #347 -: Септември 18, 2014, 11:39:23 pm »
Пистолеро, потърси пак там, радиатори за монтиране на диодите и подходящо захранване за да не губиш време и ресурси да си ги правиш сам. (y) И аз скоро смятам да подновя експериментите в тази насока така, че очакваме последващите ти постове и резултати! Успех!  (beer)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #348 -: Септември 19, 2014, 12:58:38 am »

..фри шипинга това си е малко лотария.

Интересно ми е каква площ смяташ да покриеш с тези чипчета?

Синичките ми идват малко скъпичко. За тези пари можеше да си купиш готов панел за стайно отглеждане на растения.

И още едно любопитство. Защо не си поръча червени? Тия белите не знам дали ще пуснат достатъчно от червения спектър. Според дебелите книги точно тази част от спектъра регулира растежа на семеначетата във височина. Синята ги кара да дебелеят. За това светлината от специализраните лампи леко оранжерозавее. Много е гадна за човешкото око но идеална за растенията.
Почвам по ред на номерата:
- Разгледах доста от офертите на еднотипни китайски и хонгконгски търговци на електроники в Ибея и точно за тези джнджурии разликата между фри шипига и този, който е +2-3 долара за пощенски разходи беше само цената на  пощенските раходи, като при разглеждане на допълнителната информация за сроковете на доставка по света, дните си бяха едни и същи, като за България и региона е между две и пет седмици.
Не виждам смисъл в заплащането на още нещо при полжение, че то предлага същите условия на нормалната им държавна поща, не мидават тракнг номер и не ползват услугите на куриер. Двата артикула ги поръчах от двама различни търговеца, та поне единият да пристигне  (rofl) Спокойно приемам опцията и нищо да не пристигне, понеже стойността е нищожно малка, а имам опция да  ползвам ибейската и пейпалската система за обжалване  и диспут с търговеца на недоставена стока, както и възстанвяването на стойността и.
- Пробно ще ги тествам на един рафт с приблизителни размери 29 х 77 см, като разположа зигзагообразно 2 или 3 сини между 4 или 5 бели- получава се поне 4500лум при най - пестеливия вариант, до към 5600-6000 лумена при най разточителният вариант на който мисля да не залагам изначално заради високата консумация на ток от 8 х 10 вата както и прекомерното нагрявне, което очаквам да отделят ...варианта с 6 плочки ми се вижда идеален на пръв поглед
- Сините не знам защо ти се виждат скъпички? Е, по-скъпи са от белите, но не чак толкова- цената от 15 лева е за 6 броя, което е по 2,55 лв за плочка, а цената на белите е двойно по-ниска от тазина картинката, която е явно преди да сметне че е за пакет от 10 броя който идва на 7,50 долара или по 75 цента за бр, а в лева са около 1,14 лв за брой. Проверявал съм цената на подобни плочки по БГ сайтове като цената им на брой за подобни и дори по- слабосветещи диоди е 6- 10- 14 лева ...около 8-10пъти по- скъпо.
- Смятах да взема и няколко червен, но ми се видяха много скъпи, сравнено с цените на белите и този вид сини, (защото имаше и по- скъпи сини)- за брой около 5лева за 10броя около 40лева Но по принцип, аз затова търсех за основно осветлени да са с топла бяла светлина около 2700-3000 келвина, защото се води че е с повече в червения спекър, сравнено с хладно бялата светлинас температура 6400-7000 келвина, която имала повече синьо.... а 10-20000 келвиновите били екстремно хладно бяло/синьо небе като за коралови аквариум.
 Бях споделял тук във форума и клипче на холандца DRCEVLIN в което даваше насокикак да сесмятат келвините и лумените на диодните осветления за сеене на кактусови семки. Е, моите са позавишени откъм осветеност за всеки случай като добавям и малко син спектър, който при холандеца беше почти липсващ, защото ползваше 2700 келвинови диоди. Надявам се сулкоребуции да не се издължават никак.. ако покълнат изобщо, че на тях това им е основният проблем- ниската кълняемост.

П.П.  (whew) Голяма мъка нещо станало писането на коментар във форума през таблет с андроид клавиатура- страшен лаг, като натисната буква ми я изписва с 5 секундно закъснение, а ако напиша с нормано темпо дума или цяло изречение, не ми я изписва цялата, а лиспват половината букви или интервали.
Извняявам се , че сигурно ще е пълно с още изядени и сляти думи, които нямам нерви да доредактирам повече. Дано не ми е изтекло времето записане на съобщение и да ме хвърли системата в тъча, да го пиша наново, защото няма да мога.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #349 -: Септември 19, 2014, 01:37:00 am »
Пистолеро, потърси пак там, радиатори за монтиране на диодите и подходящо захранване за да не губиш време и ресурси да си ги правиш сам. (y) И аз скоро смятам да подновя експериментите в тази насока така, че очакваме последващите ти постове и резултати! Успех!  (beer)
Брех, обнадеждих се се , че въреки едночасовото ми писане и редактиране с изчакване да се отразят знаците, форумът прие безпрблемно по- горния ми постинг от раз, та ще напиша своевременно и на теб отговор  :)
Алуминиеви радиаторчета за светодиоди предлагаха много, ама не са нищо повече от пластинки алуминий с 2-3 ребра... пък аз имам малко аумниеви П-образни профилчета и смятам да си ползвам от тях за радиатор.
Трафчета ще си купя димируеми от български магазин, като смятам да ги вържа на един, мксимум два всичките,а не като в ибейските предлжения за всяко диодче- трафе с непроменяемо напрежение.

Забравих да допълня в отговора си към Склери за червените диодчета , но може и на теб да ти е интересно, пък и той ще прочете тук, че при двам търговци видях да предлагат същите 10 ватови плочки,но с различна цветна конфигурация на съставящите ги 9 диодчета- имаше варианти 7 червени+ 2 сни, 8 сини+ 1 червено, както и конфигурация от 6 супер студено бяло за аквариум с 20000келвна цветна температура+  3 синьо, но цените им почваха от 6 долара и стигаха до към 18 само за една единствена 10 или 20 ватова плочка, като дори излизаше по- евтино да се куят по няколко сини и няколко червени и човек сам да си ги конфигурира на люпилника,отколкото да вземе такава плочка- смес.  Цветните светят 2 до 3 пъти по-слабо от белите- червените са 450-500 лумена, а сините 250-300 лумена.
Мисля си, че моята конфигурация от топла бяла светлина, която ще има много лумени и една част от тях в червения спектър, плюс добавката на малко синя светлина с дължина на вълните около 450nm ще бъде оптимално откъм осветеност/светлинни цветови нужди на кактусите/цена на светодиод (спрямо ват/лумен). Аз от три години ползвам винаги по една синя тръба между две гролукс или между гролукс и обикновена бяла. Щях да пробвам и Аквастара, но ако потръгне с диодите по- добре ще е.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #350 -: Септември 19, 2014, 10:15:04 am »
Ей го, светодиодното клипче на DRCEVNL в което ползва слабосветещи лунички и обяснява за спектъра, лумените и цветната температура:


А пък аз смятам да мина директно едно ниво нагоре с по- мощни диоди, като пропусна експеримента с хилавите лунички  :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #351 -: Септември 19, 2014, 01:31:57 pm »

Продължавам да стискам палци да си получиш всичко поръчано. Прав си че вината не е във фри шипинга, а в китайските пощи. Ако пакетчето е пуснато по пощата няма значение дали изпращача или получателя ще плати таксата. Когато пазарувам нещо от китайски търговец / не се случва толкова често колкото звучи / гледам доставката да е със всичко друго само не и с китайските пощи.
Прав си че цената на сините си е съвсем нормална. Просто аз не съм обърнал внимание че е за всичките шест. Умножих десет долара по шест плочки и цената наистина стана като за готов панел.

Клипчето наистина е добро. Много синтезирано и на обикновен език обяснява всичко което човек трябва да знае по темата. Дано само автора да е прав.

И все пак шестнайсет плочки по десет вата са си сто и шейсет вата. Същата площ аз я покривам с четири "Гролукс"-а с по малко от една четвърт от мощността на светодиодите.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #352 -: Септември 19, 2014, 02:40:15 pm »
Аз не съм казал, че всичките плочки ще бъдат впрегнати в люпилна дейност- само 6 засега. т.е. 60 вата, които реално са 54, понеже десетватовите плочки са деветватови, съставени от девет едноватови светодиода. А 3 броя 60 см луменисцентни пури от по 18 вата са също 54 вата, но на година сменям поне 2 пури поради изгаряне, а шините на които ги закачам или шумят много, или изгарят дори по- бързо от пурите... та годишно поне 30 лева хвърлям за поддържане изправността и числеността на комплекта за осветление.
На по- късен етап мога да подменя осветлението и на втори рафт, където презимуват и по- едри кактуси и сукуленти. А освен това имам идеи да вложа едно- две елементчета и в интериорно осветление... но това като му дойде времето... или пратката от китайските пощенски гълъби. Няма да са ми излишни и още 100 плочки- с годините все ще им намеря приложение и извън кактусарството.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #354 -: Октомври 28, 2014, 08:08:04 pm »
Брех, за моя изненада пощенските гълъби от Хонг Конг докараха едното пакетче с шестте сини светодиода, няколко дена преди пределният краен срок за доставака от 6 седмици (party) (dance) (rock)


Пише даже, че въздушна поща е било, а аз мислех, че по контейнеровози ги плацикат за по- евтино... но пък гълъбите нали и те по въздуха минават  :D


Отзад предвидливо са декларирали, че е подарък на стойност 3 долара, което не е никак далеч от истината, защото бяха със стойност някъде към 8 долара, а се избягват безсмислените данъчни бюрокрации за нещо толкова дребно, като стойност.

Ей ги и самите светоИдиточета  :P


На снимката забелязах, че всяко от 9-те диодчета в чипа прави различен на цвят отблясък от светлината насочена към него под различен ъгъл.

Дано и второто пакетче с белите чипове дойде до края на седмицата, когато е съвсем, ама съвсем пределният срок, изписан на сделката, след който ще започна процедура за овикване на продавача  :)

guest8

  • Гост
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #355 -: Октомври 28, 2014, 10:12:13 pm »
Честито!
 (dance)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #356 -: Октомври 29, 2014, 10:04:50 pm »
Хе, хе, само ден след хонгконгските, пристигнаха и пекинските светоИдиотчета  (party)

Значи твърдо ги пишем 6 седмици с фрий шипинги от Китай до България, а не 3-5 седмици, както си пишат в таблиците за срокове до страни получатели (nod)

Дано успея за началото на декември да пусна модифицираният LEDoШКАФАСА (rock)

Неактивен ceco-meco

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 55
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #357 -: Октомври 23, 2015, 08:15:41 pm »
Новата ми люпилна кутия :)




Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #358 -: Октомври 27, 2015, 06:28:51 pm »
Как контролираш температурата вътре? (happy)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #359 -: Октомври 27, 2015, 07:40:34 pm »
Stoyan kakvo stava s tvoi Led instalatsq ? opravil li si q ?
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #359 -: Октомври 27, 2015, 07:40:34 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33