Автор Тема: Пустинеум  (Прочетена 92086 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #135 -: Юли 07, 2014, 01:11:13 pm »
SPINY - ти колко си сял от тия, че имаш толкова излишни..  :D Аз имам 15-на дребосъка от тая сенилис, след време и аз ли ще се чудя къде да ги забуча.. Студа би трябвало да ги накара да цъфтят, не им ли е вече време, може би нямаше достатъчно студ за тях тая ваща мека последна зима.

Камъните са много афтентично-пустинни.  (clap) Тия снимки минават направо за хабитатни. Сещам се едно време как се беше изказал един познат с който служебно пътувахме насам-натам, за района на дълбоките източни Родопи (и населението им): "Там, дето започват сините камъни... "  8)
7G , от тези бях сял 100семки . Струва ми се , че покълнаха повече  :). Досега този вид не ми е цъфтял не поради топла зима , а защото все още им трябват години - тези са към четири-пет годишни. Баш основната група ми е под найлона в Х-во . Там ми расте и най-добре. А не би трябвало да е така. Въобще , наблюдавам известни парадокси и не мога да си ги обясня .... М.сенилис е най-добре в жегата под найлона , а на прохладния баир расте по-бавно. Феротата, ехинофосули и др. любители на жегата под найлона растат по-бавно в сравнение с баира , където тази пролет не знам колко дъжд ги валя нон-стоп. А би трябвало да е обратното  (think) (think)
Виждам , че много хубави кактусово-сукулентни кътчета сте си направили - и ти , и Милена , и Нели ... Браво !  В рубриката `Кактусарски срещи`ми направи впечатление показана кактусова градинка на колега , който най-вероятно не пише във форума. Красота !

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Пустинеум
« Отговор #136 -: Юли 07, 2014, 02:44:31 pm »
В рубриката `Кактусарски срещи`ми направи впечатление показана кактусова градинка на колега , който най-вероятно не пише във форума. Красота !

Ааа пише, ама вече нещо няма време. :) Алпинеумът е много хубав и е на Галин Моряка. (y)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #137 -: Юли 08, 2014, 02:04:59 am »
Цитат
А не би трябвало да е така. Въобще , наблюдавам известни парадокси и не мога да си ги обясня .... М.сенилис е най-добре в жегата под найлона , а на прохладния баир расте по-бавно. Феротата, ехинофосули и др. любители на жегата под найлона растат по-бавно в сравнение с баира , където тази пролет не знам колко дъжд ги валя нон-стоп. А би трябвало да е обратното  (think) (think)

Мислил съм е аз за това, и може би нещо изпускаме. В смисъл - че не найлона/температурите са най-важни за някои видове, ами примерно вятъра, свежия въъздух, прякото слънце, зимните минимуми, които може да нямат връзка с  летните жеги и т.н.т. Или колкото вида (събрани от 2 континента със 100 вида разни условия) - толкова предпочитания. Е, не могат всичките да вървят еднакво добре в една оранжерия или на един баир. Аз постепенно си отсявам кое върви добре при мене и кое - крета или хич го няма.

Не може и да цъфтят всяка година, доста видове, както би ни се искало. Правят почивка 1 - 2 сезона, гледам и в природата, докато съберат сили. Ако пък нещо не им достига или ги е нападнало, пак няма цветове. Или правят детки, или пускат корени надолу.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #138 -: Юли 09, 2014, 09:46:08 am »

Въобще , наблюдавам известни парадокси и не мога да си ги обясня .... М.сенилис е най-добре в жегата под найлона , а на прохладния баир расте по-бавно. Феротата, ехинофосули и др. любители на жегата под найлона растат по-бавно в сравнение с баира , където тази пролет не знам колко дъжд ги валя нон-стоп. А би трябвало да е обратното  (think) (think)


Когато говорим за температури най-често имаме в предвид температурата на въздуха. За нормалния растеж обаче не по-малко важна е и температурата на почвата.  В природата се срещат няколко температурни комбинации / на въздуха и на почвата / . Има райони където почвата е напечена от слънцето, а въздуха е по-хладен, има райони където въздуха е горещ, но почвата скрита от треви, камъчета, и други препятствия остава относително по- хладна. Има разбира се и места където условията са като в пещ и въздуха и почвата са нагрети максимално. Моите любими Копиапои например растат на голи вулканични скали които се напичат яко от слънцето. Човек ще реши че биха се чувствали най-добре в горещата оранжерия. Обаче... Благодарение на хладния бриз идващ от океана температурата на въздуха в техните местообитания не надхвърля двайсет и пет, двайсет и осем градуса. Почвата наистина се напича здраво, но заради сутрешните мъгли слънцето няма достатъчно време да ги загрее в дълбочина. За това там където са корените температурата също не надхвърля двайсет и нещо градуси. За това при мен Копиапоите се чувстват добре и растат активно някъде от края на април до към края на юни / тая година прави изключение /. Разположил съм ги така че в най-горещата част на деня да са на сянка. Пред редицата саксийки съм сложил дъсчица така че дори когато слънцето ги огрява да не пече пряко върху саксията. Не знам дали си внушавам, или наистина е така но според мен това помага температурата на почвата да се запази по-ниска.
Същото се отнася и до другите ми любимци - Феротата. / То като се замислиш аз май нямам нелюбими кактуси, но това е друга тема/. В природата при тях наистина е горещо, но тяхната коренова система не е плитка като на Мелокактусите например, а развита в дълбочина. Тоест там където са корените е чувствително по-хладно отколкото на повърхността. За това на баира се чувстват по-добре. Корените им не са ограничени от саксийката и растат в дълбочина на хладно. В оранжерията температурата на въздуха е идеална за оформяне на разкошни бодли, но за съжаление температурата на почвата в саксийката е същата като тази на въздуха. Дори вечер температурата не може да падне достатъчно защото въздуха в оранжерията е неподвижен и охлаждането става по-бавно.  Кактуса издържа до шейсет и нещо градуса на въхдуха / издържа, а няма нужда за да расте нормално /. Оптималните за жизнените му фунции  / фотосинтеза, транстпорт на хранителните вещества, растеж, и усвояване на влага и хранителни вещества от почвата / температури обаче са в границите от двайсет и няколко до към трийсет и няколко градуса. От там нагоре кактуса просто оцелява, а не расте. Друг е въпроса че оцелявайки поколения на ред кактусите са станали малко мазохисти, и за да растат нормално имат нужда от периоди на такова екстремно оцеляване.
Разбира се температурите не са единствените които оказват влияние. Не по-малко важни са въздушната влажност, движението на въздуха, водата, съдържанието на почвения субстрат и тъй нататък.  Те също се влияят от това дали става дума за голия баир или за оранжерия. 

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #139 -: Юли 11, 2014, 10:27:35 am »
Няколко снимки  и от АлпиНЕЛИумът !!!! Въпреки определения скептицизъм, който имах в началото на пролетта като засадих сукулентите на Нели на това`душевадно`място , те явно са решили ,че ще ги бъде ! Много ме изкефиха - изглеждат в супер алпийска форма !







Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #140 -: Юли 11, 2014, 02:32:07 pm »
Знаех си аз, че ще просъществуват  (dance) уж избирах дребни растения, за да не цъфтят а де се размножават но явно на тях им е харесал новият терен щом виждам на последната снимка семпервивум който ще цъфти  :) Спини, много, по-много, най-много ти благодаря за снимките и за труда да залесиш един баир с мои сукуленти  (bow) Удоволствието да знам, че си имам баир е неуписуемо  (sun)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #141 -: Юли 12, 2014, 09:34:41 am »
Моля , моля ... удоволствието е изцяло мое  :)
Ти вече имаш цъфнали там твои тревички . Ей тези :

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #142 -: Юли 18, 2014, 08:31:35 pm »
дуварът ми цъфна  :D

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #143 -: Септември 17, 2014, 05:23:07 pm »
Два гимнокалициума карденазианум , които са видимо доволни от влажното лято тази година. Този на първата снимка бе с 50%изгаряния миналото лято , когато бе изтъпанен на почти целодневно планинско слънце. Тази година раните са зараснали и почти не се виждат.

Вторият е изложен на по-щадящо слънце - от изгрев до ранен следобяд.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #144 -: Септември 18, 2014, 09:53:32 am »
Без думи  (clap) (clap) (clap)
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Пустинеум
« Отговор #145 -: Септември 19, 2014, 11:06:26 am »
Няколко снимки и на феротата :
F. chrysacanthus

F./chrysacanthus - red/acanthodes

.... и от по-необичайна гледна точка :

F.pilosus :

F. horridus v.longispinus :

F. coloratus :

.... тези червени бодли много кефят :

Предполагах , че тази дъждовна година ще се отрази ако не пагубно , то поне зле върху феротата. Нищо подобно - добре са !!! Дори са ми пораснали повече от миналата година. Което си е странно ... (nod)   Като цяло сравнявайки баирните ферота с техните терасни връстници не виждам особена разлика в растежа и ободляването. Може би поради липсата на саксийни коренни ограничения тези на баира са дръпнали малко повече в растежа , но по отношение на ободляване ми се струва , че разлика няма.  И все пак тези си ме кефят много , сигурно защото ги виждам сравнително рядко , не ги поливам /или пръскам  :)/  и са поверени изцяло в ръцете на Всевишния  (happy)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Пустинеум
« Отговор #146 -: Септември 19, 2014, 01:46:08 pm »
разкош на н-та степен  (bow) Днес не ми е ден, добре, че нервите ми са като корабни въжета та не са се скъсали, но тия твои тръни Спини, ми дойдоха като мехлем за душата. Възхищавам се на желанието ти да експериментираш  :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Пустинеум
« Отговор #147 -: Септември 19, 2014, 07:08:06 pm »
     Майсторът си е майстор  (wait) (inlove)! Спини, благодаря, че споделяш снимки, опит; заразяваш с експериментаторски нюх! Евала, брат!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #148 -: Октомври 08, 2014, 05:19:48 am »


При мене един хибриден седум почва да цъфти сега...
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Пустинеум
« Отговор #149 -: Октомври 12, 2014, 06:19:40 am »

Педиокактус нигриспинус. Бучнах ги на двора. Щото вътре, .. те просто се измъчват. Не обичат и да им се сменя мястото често. Реших и да ги снимам, че напролет не се знае, на какво ще приличат..  (happy)

Изкорених един храст та ми се освободи място. Рейхенбахито също остава навън да зимува, нали е колорадец.

== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Пустинеум
« Отговор #149 -: Октомври 12, 2014, 06:19:40 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33