Автор Тема: парник  (Прочетена 40959 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #15 -: Ноември 06, 2012, 09:33:35 pm »

Както вече имах честа да споделя, във форумите в които се рових нигде не иде реч за проблеми с УВ пропускливоста. Основния, ако ли не единствен проблем е съотношението цена - десет години гаранция.  Иначе слой с УВ защитен химикал има нанесен и върху найлоните, и то точно върху тези които са предназначени за изграждане на оранжерии. Целта е една и тя е същата като при поликарбоната. Да се предпази материала от разрушаващото въздействие на слънчевите УВ лъчи.  Вярно е че по-евтиния / така наречен обикновен / найлон няма такъв защитен слой. Е тая пролет завих с такъв найлон едни гредички дето ми останаха от обекта. Да ги не вали дъждеца докато ми притребват. Само след два, три месеца вятъра издуха последните останки от този бързо разградим  на слънце материал. Аз както вече имах честа да споделя си падам малко мързелив / като повечето мъже / и идеята всяка година да покривам оранжерията не ми допада.
В началото стъкления вариант на оранжерията беше по- вероятен по простата причина че там мога да приложа любимият на всички българи от моето поколение принцип - " Направи си сам ".  Напоследък обаче усещам че единствения ми недостатък - мързела взе да расте неконтролируемо, и мерака  за саморъчно направена оранжерия взе да ми изстива.  Сега при всички положения оранжерията ще се прави от фирма. Разликата в цените / според предварителните ми проучвания / е в граници които я правят пренебрежима.  Остава единствен фактора качества на материала. 
Наскоро четох някъде за някакво специализирано стъкло. Произведено специално за остъкляване на оранжерии. Ще направя едно кратко проучване дали фирмите за стъкло в нашия край могат да го осигурят. Тава стъкло / ако го не посети едра градушка / на практика е вечно за разлика от поликарбоната.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #16 -: Ноември 06, 2012, 09:51:48 pm »
...
Наскоро четох някъде за някакво специализирано стъкло. Произведено специално за остъкляване на оранжерии. Ще направя едно кратко проучване дали фирмите за стъкло в нашия край могат да го осигурят. Тава стъкло / ако го не посети едра градушка / на практика е вечно за разлика от поликарбоната.

Не забравяш ли за термоизолационните свойства на материалите с това стъкло?  :P А логичен въпрос който възниква като, какво ще стане след 10 години с поликарбонатя, предизвиква у мен спонтанен хипотетичен отговор. Примерно, защо да не стане като стъклото, трошлив?! :) Вероятно може и да стане матов. Сещам се, че имам един приятел който покри преди бая години сервиза си с поликарбонатни плоскости. Ше намина тези дни да проверя структурата му. Дано не ме забележи, че се мъча да пробия дупка с камъче.  (y)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #17 -: Ноември 06, 2012, 09:55:10 pm »

Повече от деветдесет процента от любителските оранжерии на запад от нас са поликарбонатни. Само в Чехия като че ли излизат от тази статистика, но там оранжериите са на по двайсетина години. Тоест когато са правени е нямало поликарбонат. Новата оранжерия на Крайча обаче е поликбонатна.  Гледам че и в Русия любители с добри финансови възможности масово предпочитат поликарбоната.     

Има един такъв момент. Всички тези хора правят оранжериите си и с идея за зимуване в тях на своите кактуси. За зимуване поликарбоната няма конкуренция изобщо. Обаче у нас се правят оранжерии за летуване, а зимата се прибират по стаи и мазета, защото отоплението ни е скъпо. Аз знам само една оранжерия в България на любител, който не си мести кактусите.
Рангел Пъков, човек на когото уважавам мнението също смята, че за оранжерия най-добра работа върши най-много найлона, след това стъклото и най-накрая поликарбоната. Цитирам го, защото мнението си е изразил в разговор с мен.
Относно зодиите - аз съм телец. Много злопаметен, но завистта не вирее грам у мен. Ако някой е постигнал нещо голямо и на мен ми харесва, то бих приел съвет как и аз да го направя (нещо от рода - ти пари не ми давай, дай ми акъл, аз пари ще си направя) и затова казвам, че гроздето не е кисело. Не веднъж отказвах поканата да си занеса трънчетата под поликарбоната.
Нека всеки сам си реши какво да използва и после сам да си носи последиците от своето решение. Защото после ако мрънка ще получи един недолюбван от много отговор - аз ти казах.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #18 -: Ноември 07, 2012, 09:51:53 am »
Asensy , аз също съм телец. И май мислим по един и същ начин  :) Ние с теб със сигурност няма да си направим поликарбонатна оранжерия  (rofl)
Не е проблема в температурната амплитуда за бодлите. Амплитудата наистина е най- голяма при баирните ми кактуси , но там е винаги по-хладно поне с 5-6 `С . На терасата ми няма никаква разлика в температурната амплитуда при кактусите зад поликарбонат и кактусите без поликарбонат , но има очевидна разлика в ободляването при едните и при другите : следователно при тях не темп. амплитуда е фактора довел до разликата в бодлите , а очевидно тази тънка 4 мм.преграда между тях и слънцето.
А иначе поликарбоната е изключително удобен материал за работа. И ако оранжерията е с големи плъзгащи се / отварящи се прозорци или дори покрив , за да влиза директно слънце понякога - защо не ? Но поликарбонат заступорен постоянно над кактусите мисля че не би било удачно.

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #19 -: Ноември 07, 2012, 08:51:33 pm »
Относно стъклото за оранжерий. Има една Холандска фирма казва се Кубо. Те правят оранжерий и си доставят стъклото от Холандия. Работел съм в Холандска оранжерия от последен тип. И мога да кажа че растенията полудяват в нея. От страни е стъклопакет. А от горе е спецялно стъкло като автомобилните. Чупи се като тях. В България едва ли има такива стъкла.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #20 -: Ноември 07, 2012, 09:18:59 pm »
Ako imah pari shtqh da imam edna kakto Inka ima , raq za kaktusi . shtom nqmam imam edna malka s Nilon :D loshtoto e Liato stava 60 Mnogo borso. i po4ti maham vsi4i strani  samo pokriv ostana . Dobroto e zimata , lesno se topli i ne me reji glavata kogato me idva smetka na tok :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #21 -: Ноември 07, 2012, 09:29:31 pm »
Може би трябва да попитаме и Инка какво мисли по тази тема?! :) Аз няколко пъти я инвайтвах с покани да се регистрира и пише тук, но все още не я виждам..  :|

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #22 -: Ноември 07, 2012, 09:31:15 pm »
Може би трябва да попитаме и Инка какво мисли по тази тема?! :) Аз няколко пъти я инвайтвах с покани да се регистрира и пише тук, но все още не я виждам..  :|

Говорих с инка онзи ден,тя не желае да влиза и няма време,има работа при кактусите!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: парник
« Отговор #23 -: Ноември 07, 2012, 09:36:39 pm »
Moje be edin na borso shte minava da dava Mnemneto i ;) Zimata idva , shte ima malko pove4e vreme predpolagam :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #24 -: Ноември 07, 2012, 09:39:37 pm »
...

Говорих с инка онзи ден,тя не желае да влиза и няма време,има работа при кактусите!

Нали това казвах и аз..  :D Та, като си говорите следващият път я попитай какво мисли за поликарбонатя и ободляването на кактусите/  (y)

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #25 -: Ноември 07, 2012, 09:44:05 pm »
...

Говорих с инка онзи ден,тя не желае да влиза и няма време,има работа при кактусите!

Нали това казвах и аз..  :D Та, като си говорите следващият път я попитай какво мисли за поликарбонатя и ободляването на кактусите/  (y)

По принцип,не съм доволен поликарбонат през зимата,те често излиза влага! А през лятото на кактусите към поликарбоната е идеално! Според мен най добре е стъклената оранжерията!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #26 -: Ноември 07, 2012, 11:06:18 pm »


Мелалейка, с какво е покрита новата оранжерия в Балчик ?
Като гледам на снимките ми прилича на стъкло, но не обикновено прозоречно стъкло.  Разгледах още веднъж снимките които си публикувал. Там обекта на снимане  обаче е друг, и стените и покрива на оранжерията не се виждат достатъчно добре. Това е снимката на която според мен най-добре се вижда.  Виждал съм в нета снимки на чешки оранжерии с подобно стъкло. Ако това въобще е стъкло разбира се.




Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #27 -: Ноември 07, 2012, 11:08:12 pm »
 Новата оранжерия в Балчик е от поликарбонат.  (y) Много е хубава пустата!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #28 -: Ноември 08, 2012, 06:29:03 am »
Пламен,това е поликарбонат в Балчик!

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #29 -: Ноември 08, 2012, 02:25:29 pm »

Кактус БГ

Re: парник
« Отговор #29 -: Ноември 08, 2012, 02:25:29 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33