Автор Тема: Спасяване на кактус  (Прочетена 4674 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Спасяване на кактус
« -: Юли 23, 2021, 08:23:19 pm »
Първо искам да благодаря на Milena_Orchid за информацията и помощта, за съветите къде греша. Та въпросите ми са, първо при гниенето трябва да изрежа до здрава част, но колко точно трябва да напръскам с топсина и колко време да стои на сянка? Второ попаднах на този видеоклип: . Руски не знам, но разбрах, че след 10 дена са поникнали корени, също така не разбрах, когато изрежем издънката и я поставим в чаша, трябва ли да се налива вода, защото ако погледнете в началото е празна чашата, но после е пълна? Също така трябва ли да се допълва след като се изпари? Въпросите са ми за начинаещ(какъвто съм  :)) , но се надявам да срещна разбиране :)

П.С.: На първата снимка с овал съм показал, едни много мънички издънки, което ме навежда на мисълта, че все още има спасение.

https://ibb.co/YhMBmp3
https://ibb.co/YhMBmp3




Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #1 -: Юли 24, 2021, 03:53:27 pm »
За съжаление нещата не са добри. Като го извадих отдолу се беше разпаднал, като имаше доста изгнило и отвътре. Там дори забелязах и миниатюрни бели червеи. И така наложи се да отрежем 5 издънки. Сега ще чакаме да поникнат корени...

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #2 -: Юли 24, 2021, 05:55:45 pm »
Тия клипове в нета много често са подвеждащи и некомпетентни, не се хващайте за това, каквото се вижда в тях. Инфекцията може да е проникнала надълбоко и тогава даже изрязването не помага или остава много малко кактус за спасяване и той може да изсъхне преди да се вкорени. Дръжте кактуси като тоя (сферични, малки, произхождащи от пустини) по-сухо, с пълно изсъхване на почвата между поливките, за да нямате после проблеми с гниенето. Някои гъби и паразити се внасят с почвата, затова е добре и тя да се стерилизира предварително.

Кактуси като тоя се вкореняват най-добре на сухо, като преди това е добре да засъхне среза поне 1 седмица. Във вода се слагат само влаголюбиви видове, като коледничето, епифилум, хилоцереус и други горски и епифитни кактуси, а и те пускат корени и без вода и влага често.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #3 -: Юли 24, 2021, 08:40:01 pm »
Ами да, не ми остава нищо друго освен да изчакам. Иначе издънките трябва да стоят засега на сянка, нали? Тоест не в помещение като коридора, където не влиза грам дневна светлина. Благодаря Ви и на Вас :) попаднах случайно на видеото и в него кактуса много приличаше на моя, затова го предложих тук.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #4 -: Юли 26, 2021, 08:25:37 pm »
Да, дръжте го на сянка или силно премрежено слънце.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #5 -: Юли 26, 2021, 09:42:22 pm »
Ами ето тези 5, само те бяха що годе добре, държим ги в кухнята северно изложение. В тарелката няма вода, просто поставката за яйца е твърде ниска :)
https://ibb.co/KhGBHSM

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #6 -: Юли 26, 2021, 11:28:33 pm »
Ами ето тези 5, само те бяха що годе добре, държим ги в кухнята северно изложение. В тарелката няма вода, просто поставката за яйца е твърде ниска :)
https://ibb.co/KhGBHSM

Няма нужда от вода на този етап. Оставете ги да засъхнати след 2-3 седмици след като минат жегите ги сложете да се вкореняват в някакъв минерален субстрат. Препоръчам серамис. ;)

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #7 -: Юли 27, 2021, 02:41:25 pm »
Здравейте г-н Шолеков! Името Ви знам от канала Ви в ютуб, случайно попаднах на него  :) заедно с клипчето по-горе. Аз пък си мислех да изчакам първо да пуснат корени и след това да ги сложа в подходящи саксии, но да разбирам ли че не е нужно? Също така щях да поръчам варовиков субстрат, тъй като в описанието сте посочили, че подходящ и за мамилария - https://cactusbg.top/%D0%A1%D1%83%D0%B1%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8?product_id=1443

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #8 -: Август 03, 2021, 01:49:44 pm »
За съжаление днес забелязах едно тъмно петно на една от издънките, а си мислех, че съм третирал добре с топсин. За сега при другите няма нищо подобно.

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #9 -: Август 08, 2021, 01:36:43 pm »
Вече минаха две седмици, но корени няма :( дали да ги слагам така или още трябва да чакам?

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #10 -: Август 13, 2021, 08:12:18 pm »
Вече минаха две седмици, но корени няма :( дали да ги слагам така или още трябва да чакам?
Бъди търпелив, понякога отнема месеци. Пръскай ги леко от време навреме.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен sasho9522

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Спасяване на кактус
« Отговор #11 -: Август 13, 2021, 09:20:20 pm »
От петте останаха само две, другите получиха гниене като основното, показана на снимката в първия пост, и при това че не са имали и грам вода. Мислех да ги сложа в серамис, но без корени, май няма да е подходящо?

Кактус БГ

Re: Спасяване на кактус
« Отговор #11 -: Август 13, 2021, 09:20:20 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33