Автор Тема: Подхранване на кактуси - от Scleri  (Прочетена 17058 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #15 -: Май 17, 2014, 09:01:39 am »
Слагам по някоя капка от оня течния тор горе почти със всяко поливане (когато не забравя), щото моите повечето нямат листовка в сместта, а водата ми за поливане е речна или дъждовна и най-много да има микроелементи и по-малко други неща. Тръните ми са повечето вътре и ги напича яко през прозорците, а то и навънка ще става 20 градуса скоро. Което е жега по тукашните представи, подробности в спам темите.  (sun)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #16 -: Май 17, 2014, 09:07:39 am »
Няма нищо по-красиво от естественият вид на кактуса  :) Мен преди три години ме наториха и   се изгуби естественият ми вид, грозна гледка  (rofl) (whew)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #17 -: Май 17, 2014, 04:41:25 pm »
И аз не разбирам за какво ви е този тор? Той е изключително силен с такова съотношение на NPK.
Това може да доведе до предозиране и скапване на растенията.Виждал съм такива неща.
Но дори да не беше с такова съотношение  всички ли минавате на торф+тор или пемза и зеолит+тор?
Това, ако го добавите към един пълноценен нормален субстрат става  страшно? Или всички имате огромни 20-30годишни растения и нямате възможност да ги пресаждате и за това ги торите  изкуствено?Или ще имитирате холандските изнежени, лъщящи  кактуси , които ще се пръснат от зобене понеже са форсирани? Странно .Ако търсите високи добиви на оранжерийни зеленчуци разбирам, но случаят е доста различен.Ваша работа.Течните торове с които аз подхранвам само огромните растения, които не мога да пресаждам са в съотношение NPK 3-5-7 :  4-7-6  : 4-7-7 зависи от проиводителя.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #18 -: Май 19, 2014, 10:36:48 pm »
И понеже на балкона ми е 11 градуса, а е вече 17-ти май и съм кисел ми се иска да порасъждавам/ме върху осмокотина, който едни от най-популярните съфорумци така стръвно си разделиха  ;). Торът, който си поделиха е със съотношение на елементите N:P:K - 16:11:10 ??? Ау, ей, ма защо така ве колеги вие кактуси ли гледате или марули?   ;)

;) Никъде не е споменавано за какво ще се използва "осмото коте", ние днес насадихме "доматито".  :P Всъщност, за резултатите от подхранването на кактуси ще говорим след година а сега може да се отдадем на хипотетична дискусия. (rofl)

Според мен, NPK-то е идеално и ако се абстрахираме от процентите като ги разделим на 10 ще получим 1,6:1,1:1.  (y) Важното е да не забравяме, че тази благинка е бавноразтворима във времето (8-9 месеца) и ако създадем подходящи условия на растенията за да не изпаднат в стагнация те ще си папкат по малко, сладко, сладко през целия си активен период.

Ако някой забрави в какъв сайт се намира, ще си помисли, че е попаднал сред производители на репички и кромидец. Но това е нищо, много от колегите ,които с голям изщях си  закупиха от торът дълги години списваха и увещаваха съфорумците, че правилното съотношение за кактуси е само и единствено нещо от порадъка 6:12:36 с малки вариации !!! Или за вас колеги 6:12:36 , а за нас 16:11:10 !  :^)

На всички от нас е ясно, че пропорцията на тореца е нещо важно. Но, повечето торове които използваме дори и в градината са с кратко време на разпадане (усвояване). Аз се спрях на това NPK, след почти едногодишен тест с подобен фертилайзър, а за резултатите от него могат да кажат тези които са ни идвали на гости тази година. Понеже съм малко ангажиран последните няколко дни, само да остане време ще наснимам и разкажа повече.  (y)


   Иначе ако сте забелязали европейските производители масово минаха на изкуствени торове, (справка последните поръчки) а като субстрат за прикрепване на корените използват пемза и растенията им станаха по-здрави и хубави.  (clap) Явно това е бъдещето и е редно и ние да сме в клак с първите.
    Сега някой да не седне да ни обяснява колко хранителна е пемзата и колко вълшебни са корените на кактусите, които извличат елементите от скалите, каквито глупости се появиха по едно време.

:) Не виждам причина да не използваме изпробваните и работещите неща.. и да настигнем холандците.  (beer)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #19 -: Май 20, 2014, 04:57:31 am »
Цитат
Според мен, NPK-то е идеално и ако се абстрахираме от процентите като ги разделим на 10 ще получим 1,6:1,1:1.
Азота е много процентно, за кактуси нали. Както и да го делиш и въртиш.  :)

Цитат
:) Не виждам причина да не използваме изпробваните и работещите неща.. и да настигнем холандците.  (beer)
Разликата е, че холандците, и по-точно тяхната технология е предначначена за растения бързо стигащи на пазара. Ние си отглеждаме растения за себе си и за приятели. Или само ония за електронния магазин така ще се гледат?

Нищо не пречи да се експериментира, особено ако знаеш какво правиш и какви са очакваните резултати. Тоя тор бих го използвал в 2 случая: сигурен съм, че азота се измива при моите условия доста по-интензивно от калия и фосфора; - прилагам го в минимални количества и добавям друг тор с много (само) P & K. Или за семеначета, от които имам много, а през следващите лета няма да ги торя с тоя или въобще няма да ги торя.  След една година, резултатите няма да са окончателни, или няма да са достоверни.

Опити са правени много с торове, комерсиалните продукти са взели най-добрите резултати от тях.   8)
« Последна редакция: Май 20, 2014, 05:10:02 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #20 -: Май 20, 2014, 10:04:03 am »
Цитат
Според мен, NPK-то е идеално и ако се абстрахираме от процентите като ги разделим на 10 ще получим 1,6:1,1:1.
Азота е много процентно, за кактуси нали. Както и да го делиш и въртиш.  :)

А, кой е казал, че Осмокотето ще е единственият тор и единствено за кактуси ще се ползва? При мен той ще е базата с много малко количество и бавно оттдаване, но в почти всяка саксийка. В отделни периоди ще си ползвам бързоусвояем калиев тор и така процентите и съотношенията NPK може да станат много хубавки за кактуси, като същевременно поради наличието в дъното на саксийките на тази база от бавноразтворим тор с ниска концентрация, ще мога да си позволя калиевото торене да е с чист калиев, бързоусвояем тор в чиито състав да няма азот и фосфор и да няма риск от прекомерен зоб, несимтрично издуване и издължаване или изгаряне на корените скоро след момента на торене. Пък който иска може в някой момент на сезона да си добави и едно минерално поливане с желязо, цинк, манган и други подобни красоти в хелатна форма. Но само ако иска- всичко е по желание, както е и Осмокотето.
 Апропо лимона и манговото ми дръвче са живнали след като им сложих преди две седмици доста "котета", а специално мангото пуска свеж прираст, след като два месеца упорито не мърдаше, макар да беше наторено с кристалон и на топло.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #21 -: Май 22, 2014, 11:10:37 pm »
Днес ми остана малко време да снимам.. :) Това е един пример на две почти еднакви в развитието си растения получени от Кунц в предната поръчка от него. Две са, защото са малки, явно не е имал голямо растение да ми изпрати. В момента в които открихме топчетата с "котетата" измежду корените аз вече знаех какво да направя.  (nod) Разполагах с почти идентична минерална "благинка" с дълготраен период на разпад с NPK 18:10:15 - закупена от английски сайт като тор за лилиуми, която използвах успешно за моите хибискуси. Следите ли ми мисълта, а?   :P
Та точно от тези минерални топчета аз заложих около десетина в субстрата на по-малкото растение от двете "копия" които ми беше изпратил добрия мистър Кунц. Надявам се, че от снимките ще познаете кое е натореното хайванче. Субстрата в който са засадени и двата изследвани обекта е идентичен..  и еднакъФ. ;) Не успях да намеря снимките на растенията които направих в момента на получаването, но тогава разликата им беше огромна, промерно 50 на 100 или 1/2... :) Една година след това, разликата е почти минимална за сметка на статуса и бодлите. Пускам снимките. (y)










guest8

  • Гост
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #22 -: Октомври 31, 2014, 10:27:36 pm »
Виждал ли е някой и дали може да се намерят по агроаптеките подуктите на VALAGRO (it)?

интересувят ме:
Releaseed - Releaseed is the new Valagro Specialty, a powerful, sustainable fertilizer that promotes an earlier and more uniform growth of seedlings



VALAGRO EDTA MIX - Complete range of micronutrients chelated with EDTA in single or mixed formula to treat and prevent micro deficiencies



MASTER 13-40-13 - MASTER is a new water-soluble fertilizer with high concentration of micro elements in a chelated form (EDTA), extracted from high-quality raw materials. It is suitable for all crops.


Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #23 -: Октомври 31, 2014, 10:59:16 pm »
Би трябвало да ги има в Добрич, Стара Загора, Нова Загора и още в там дадените центрове :)

guest8

  • Гост
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #24 -: Октомври 31, 2014, 11:15:09 pm »
то се знае, че някъде ги има, например за бургас има две отговорни лелки (гледат строго от снимките), ама да им звъня в Ст. Загора за едно шишенце Releaseed (shake); ще се поогледам по агроаптеките, не бързаме за никъде

btw, преди няколко години така търсих Лабимар 10 S, и пак всички следи водеха в Ст. Загора, е, от това лято вече го има и в Бургас  (rofl)

Кмете, имаш ли някакви впечатления?
При мен Лабимар на листните направо им спря часовника, но на кактусите подейства относително добре (поне не им спря часовника  (rofl))

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #25 -: Ноември 01, 2014, 03:16:21 pm »
Направихме няколко подхранващи поливки на бебоците, но най-добре се получи при адениумите. ;)

Кактус БГ

Re: Подхранване на кактуси - от Scleri
« Отговор #25 -: Ноември 01, 2014, 03:16:21 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33