Автор Тема: Общи приказки за култивари и хибриди.  (Прочетена 11759 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #15 -: Септември 16, 2014, 12:43:03 pm »
Това бие на някаква монстроза на латиспинус :)
Eдно такова растение си е доста странно за колекция  :D
Има само 1 причина да купя такова растение - да пробвам хормона и да видя какви издънки ще излязат  8) (rofl)
Може да се получи примерно форма с 2 централни бодила или някаква по-нормална форма :)
Аз не бих го нарекъл култивар - по-скоро е мутация (естествена или генетично създадена) от няколко клетки.
В момента има растения - ариокарпуси, които са тетраплоиди - по-големи и бързорастящи :)
Разбира се засега култиварите (селекциите) на ариокарпуси са по-нормални, но вероятно и те ще се извратят с течение на времето ...

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #16 -: Септември 16, 2014, 06:32:28 pm »

2. Второто растение нещо не ми мяза на астрофитум.

Специалистът по Астрофитумните култивари се оказа прав. Това наистина не е Астрофитум а някаква нова японска измишльотина.
Започват да се появяват култивари и на други видове. Това / което не знам защо на вас не ви хареса / се оказа Homalocephala "AYANAMI"



Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #17 -: Септември 17, 2014, 09:49:29 am »
Абе, аз бих си го сложил в колекцията с удоволствие тоя бодливко :D
Valyo

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #18 -: Септември 17, 2014, 10:08:33 am »
Вале, уредих те.
Ти имаш опит с пазаруването от Далечния изток. Ето ти сайт - http://www.h6.dion.ne.jp/~saisen/newpage4.html от който можеш да си купиш Homalocephala texensis AYANAMI MONST. В интерес на истината на този сайт има още много очеграбващи снимки. Не знам какъв е курса на иената и в момента ме мързи да проверявам така че не мога да коментирам цените, но растенията наистина са супер. И не само Хомалоцефалите.

Сори. Докато пишех съобщението и някой купи Хомалоцефалите, но поне можете да ги видите.

Темата ми стана интересна. Ето какво още намерих - http://www.lapshin.org/succulent/mklk12sf.htm. Растенията на Евгени Сафонов с които е участвал на московската изложба на кактуси и сукуленти през 2012г. Освен японска Номалоцефала има и доста астрофитумни култивари както и един култивар на Ехинокактус хоризонталониус. За тези които няма да отворят сайта ето го хоризонталониуса.


« Последна редакция: Септември 17, 2014, 10:15:51 am от scleri »

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #19 -: Септември 17, 2014, 11:26:08 am »
Ех, Skleri, Skleri, що така бе, човече? Тъкмо си бях казал : " Стоп на покупките за тази година" и ти....И сега кво? Пак гледане, безсънни нощи и аукциони (:| Дано поне нещо заграбя, че да се похваля. :)
Valyo

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #20 -: Септември 17, 2014, 11:40:58 am »
Да имат много поздрави от мен, японците!!! (muscle)
Минимална поръчка -около 140 лв, плюс 15% шипинг, плюс 5% пейпал, свалени растения от присадка без корен ???!!!/ и естествено без гаранция, че ще се вкоренят преди да изгният/. А цените...средната е 8-9000 юана, сиреч около 112-130 лв. парчето.
Да са живи и здрави, ще спя спокоен :)
Valyo

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #21 -: Септември 17, 2014, 12:29:29 pm »
Ех, Skleri, Skleri, що така бе, човече? Тъкмо си бях казал : " Стоп на покупките за тази година" и ти....И сега кво? Пак гледане, безсънни нощи и аукциони (:| Дано поне нещо заграбя, че да се похваля. :)
безсънни нощи..... ама поне душевното равновесие е на лице щом си мечтаеш за кактуси  (rofl) и жена ти се чувства спокойна  ;)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #22 -: Декември 03, 2014, 01:46:23 am »
Срещнах в ebay хибрид Turbinicarpus alonsoi × Strombocactus esperanzae:

Интересно е, спор няма. Съмненията ми са за истинността на материала. Иначе, от много-много отдавна ме гложди, че Стромботата са Турбинита или обратно. Прегръщах доскоро вярата, че и Obregonia-та е Strombocactus, но след публикациите за ДНК анализи, се оказва, че Obregonia е Lophophora (или обратното). Уф… (whew)
Поздрави, Андрей

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #23 -: Декември 03, 2014, 11:52:16 am »
Ех, това ДНК, размъти умовете на сума ти народ, но това не е проблем, проблемът е, че в него много ботаници видяха златна мина за успешна кариера, за известност, за задоволяване на егото (и те са хора  ;)) и се почна... и стана мазало.
А, по отношение на хибридите (говоря за хибридите, не култивари и подобни) моето мниние е, че мястото им не е при кактусите, с изключение на тези култивирани за цветове, разните там ехинопсиси, коледничета и подобни, както и отглежданите за декоративно стебло астрофитуми и др.
« Последна редакция: Декември 03, 2014, 12:00:13 pm от practicar »
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #24 -: Декември 03, 2014, 04:25:46 pm »
Ех, това ДНК, размъти умовете на сума ти народ, но това не е проблем, проблемът е, че в него много ботаници видяха златна мина за успешна кариера, за известност, за задоволяване на егото (и те са хора  ;)) и се почна... и стана мазало.
А, по отношение на хибридите (говоря за хибридите, не култивари и подобни) моето мниние е, че мястото им не е при кактусите, с изключение на тези култивирани за цветове, разните там ехинопсиси, коледничета и подобни, както и отглежданите за декоративно стебло астрофитуми и др.
Названията на кактусите са измисляни и писани по външните им морфологични, както и някакви екологични признаци. Близката или по-далечна генетика (как я определиха - един ген или десет гена разлика много ли е или е малко?) не би трябвало да е причина за промяна на названието. Били вече турбиникарпуси, а те самите знаят ли го, искат ли го това...  :D
И естествено безкрайния стремеж на учените за самоизтъкване, граничещ с мании за величие. За съжаление тази бъркотия скоро няма да се оправи, а ще се осугобява още повече.  (n)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен botan

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #25 -: Септември 19, 2022, 05:52:47 pm »
От магазина си взех плодчета от Opuntia ficus-indica 'Primo Fiore'. Някой знае ли този сорт директен ли е или хибриден?  (think)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #26 -: Ноември 19, 2022, 04:05:42 am »
По-скоро е култивар. Не че знам. Не че има значение. Мойте семенаци са близо 1 метър, с корените.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Общи приказки за култивари и хибриди.
« Отговор #26 -: Ноември 19, 2022, 04:05:42 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33