Автор Тема: Кактуси на открито у нас  (Прочетена 103444 пъти)

0 Потребители и 4 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #285 -: Октомври 07, 2015, 09:55:18 am »
 :) Склери , ако търсиш местни шерпи бих ти предложил услугите си  :) 
Нося : камъни , листовки , кактуси /всякакви/ , палатки , деца , жени ....   :) (rofl)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #286 -: Октомври 07, 2015, 09:55:39 am »
Аз пари нямам за да организирам кактусарска експедиция из Мексико или Южна Америка, ама сериозно се замислям другото лято да спретна една по Ямболските баири. Там вече има доста интересни кактуси за гледане, и снимане. Като казвам гледане и снимане някъде дълбоко в мозъка ми се промъква още един глагол, ама не смея да го изкажа на глас.
Аз бих пипала, но не и крала  :D много обичам да пипам бодлите на кактусите  :) като отида на гости на някой кактусист се стремя да се въздържам, ама не ми се получава  :$
Баирните тръни на Спини са впечатляващи  (bow) трудът се отплаща с гледка  :) Опитах се да засадя в алпинеумът си 2-3 студоустойчиви ехиноцереуса но уви умряха. Ще изчакам още една година семеначетата на 7джордж да пораснат и да засадя под открито небе някое друго растение. Мисля, че почвата при нас задържа много вода и трябва да правя дренаж.

Неактивен ceco-meco

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 55
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #287 -: Октомври 18, 2015, 03:20:42 pm »
И аз успях най-накрая да си спретна група моржуващи на открито - на тераста и няколко братя съвсем самички в планината  ;)











Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #288 -: Октомври 18, 2015, 04:03:58 pm »
 (clap) Браво ceco-meco  (y)
Доколкото виждам си засял видове , които имат потенциала да ти изкарат зимата навън - и на сухо и на открито .  Особено са ми любопитни планинците ти   (inlove)   Надявам се , ще даваш инфо за тях и в бъдеще  (y)
Успех !!!!

Неактивен ceco-meco

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 55
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #289 -: Октомври 18, 2015, 04:22:34 pm »
Мерси Spiny! Мисля и през зимата да ги посещавам в хубавите слънчеви дни, и много се надявам да оцелеят до пролетта тримата юнаци от дясно на ляво : Echinocereus reichenbachii ssp. baileyi var. oklahomensis;  Echinocereus triglochidiatus ssp. triglochidiatus var. gonacanthus и в другия край - Echinocereus reichenbachii ssp. reichenbachii.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #290 -: Януари 03, 2016, 01:10:36 pm »
Честит първи сняг !





Тези двата / E. micromeris и M. platyacantha / изкарват до -10`С на терасата ми и малко сняг. Преди години бях сложил  опитно от тях и на баира - още първата зима `хвърлиха топа` :)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #291 -: Януари 03, 2016, 01:37:37 pm »
Като гледам епителантите и ми се къса сърцето  (whew) Знам, че за да имаш хубави кактуси първо трябва да се научиш да не ги съжаляваш  :D Още снежец им трябва Спини, да им топли като юрганче.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #292 -: Януари 03, 2016, 07:21:53 pm »
Нели , като ги видях сега - вече са покрити  :)
Епителантите са много студоустойчиви кактуси. При сух студ на терасата са ми издържали до -15`С . Миналата зима бях оставил една грегии и цялата зима си изкара на открита тераса.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #293 -: Януари 04, 2016, 01:12:55 am »
Цитат
Честит първи сняг !
Аз вече му загубих бройката...  :) Ама друго си е снежната вода, зимъска с такава поливам само.  ;)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #294 -: Януари 04, 2016, 10:11:10 pm »


Един аризонски енгелмании вариегатус си подава ушите над снега  :)

Неактивен ceco-meco

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 55
  • Activity:
    0%
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #295 -: Февруари 09, 2016, 01:49:45 pm »
Ето ги малчуганите в дивото, радват се на февруарското слънце на своя хълм :) Изглеждат чудесно, много по- живи и наедряли от свойте събратя на сухо на терасара!







и накрая панорамен изглед в който трудно се забелязват :)


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #296 -: Февруари 09, 2016, 05:15:32 pm »
Супер ! (y)
Виждам , че много добре си подбрал терена - тези камъни от задната им страна вършат чудесна работа. Слънце ги грее по цял ден , снежеца ги е полял ..... е , какво повече да иска един студоустойчив трън по нашите баири  :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #297 -: Февруари 10, 2016, 12:15:16 am »
Ех, да си имах и аз безлюден баир подръка… :@ Досега завиждах само на SPINY. Сега и на ceco-meco:S

Майтап, разбира се! :D Кефя се максимално на тези облагородителни баироободлителни мероприятия и на техните резултати! (inlove)
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #298 -: Февруари 10, 2016, 01:11:05 am »
Тази зима, поради липса на голяма част от обичайния контингент, реших да експериментирам с крайната устойчивост на някои мръзнещи, но не чак толкова, трънчета. Под козирка са и не ги вали, а ниското слънце, когато го има, ги грее пряко от 1 до 3 ча̀са.
Всичките ми uncinatus-и са навън, а именно:
crassihamatus SB1449, uncinatus MH80, uncinatus VZD1052, wrightii L654 и още 2 wrightii и 1 uncinatus с неизвестно родословие.
Независимо от това, което течеше като температурна статистика, аз си гледам минимакс термометъра и най-ниската температура при кактусите при мен е била -14 °C. Може най-външните да ги е обръснал някой и друг градус надолу, защото имат силни избледнявания откъм южната страна. Ще ги видим как са след някоя и друга седмица - ей къде иде сезонът на активната вегетация, помирисвам го вече.
Други участници в тазгодишния експеримент са 2 Mammillaria senilis с неизвестно родословие, wrightii  SB94 и wilcoxii L1079, Echinocereus adustus ssp. adustus SB72 и rigidissimus ssp. rigidissimus полевак, но с изгубена информация.
Поздрави, Андрей

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #299 -: Февруари 12, 2016, 12:10:31 am »
:^) Днес направих инспекция -uncinatus-ите няма да ги бъде. Не стават за мръзнене в София. (shake) Всички вече са безхлорофилно жълти отвсякъде (или поне на 90%). Единствено VZD1052 като че ли не е изцяло жълт, но не очаквам да го споходи по-различна съдба от останалите, макар и малко по-късно…
Интересно, че wrightii-тата, които са най-северни от uncinatus-ите, са и най-зле откъм повреди.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Кактуси на открито у нас
« Отговор #299 -: Февруари 12, 2016, 12:10:31 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33