Автор Тема: Бодли  (Прочетена 232985 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #825 -: Август 29, 2014, 08:13:56 pm »
 (clap) Това е един от най-красивите русантуси , които съм виждал.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Бодли
« Отговор #826 -: Август 30, 2014, 05:37:04 pm »
podkrepqm Spiny !!! rusantus e fenomenalen ! :
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Бодли
« Отговор #827 -: Август 31, 2014, 04:52:55 am »


Eй го в цял ръст, новоприсаден в осмица оня ден, с по-нормален субстрат. Досега е расъл в 6-ца , в предимно торфен субстрат (+ перлит), както си е бил в разсадника. Цъфтял е доста , но семена не открих.
Производство: BEAVER CREEK GREENHOUSES за $6, и независимо от табелката, може и нещо друго да се ми пратили. В каталога им вече нe фигурира точно тоя номер.
Взех да се замислям, да не е някой Echinocereus (viridiflorus var.) canus ?  :^)

Или пък да е това: Echinocereus russanthus v. vulpis-cauda, фигуриращо в новия им списък, щото цъфти червено все пак.


Мисля, го показвах вече 1-ж.  (happy)

« Последна редакция: Август 31, 2014, 05:12:44 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #828 -: Септември 03, 2014, 05:01:25 pm »
Мокри от дъжда ферота - пир за окото , наслада за душата  :) :)


И акцента върху два хрисакантуса засадени от Кьоресови семки - жълтободилест и червенободилест. Дали наистина червенободилестият е хрисакантус сигурно е рано да се каже и по-вероятно е да се окаже нещо друго , но ако имате идеи на този ранен етап /от тяхното развитие/ ще се радвам да ги прочета  :)
и двете форми :

само chrysacanthus - red :

И линдзитата бяха `подгизнали ` от дъжда и поизчистили бодличките си :


Тези последните са супер изпитание за бедните ми фотографски възможности  (nod)

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #829 -: Септември 03, 2014, 08:04:32 pm »
Здравей, Spiny и поздравления за качествената ти бодлива градинка!
Всеки от нас може да прочете описания в нета на характеристиките на растения, наименувани така.
Аз ще споделя с теб малко личен опит, понеже семките са от немски доставчик.
Всички хризакантуси - жълти или червени, които съм виждал в колекции, или по изложби там имат два бяло жълти или бяло червени хоризонтални бодила. Винаги. Бодлите в една ареола са относително равностойни и завити към края.
Това е така и при твоят "red" и затова бих го нарекъл хризакантус, каквото и да значи това.
В добавка - модата на червените хризакантуси е дошла в Германия от Италия и поради голямото търсене вече доста години се предлагат чудесни хибриди, но горните два критерия за истински хризакантус присъстват само отчасти. Впрочем някои от тях са истински трепачи, така че можеш да си щастлив с качество и без табелка, или не - както ти харесва.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Бодли
« Отговор #830 -: Септември 04, 2014, 01:00:38 am »
SPINY, имаме с Вальо 2 от тези "червени" от теб (отново благодарности, за което), но за мен си е Кьоресова спекула - не намирам нищо общо с морфологията на chrysacanthus… Но, са много красиви - радваме им се на външния вид, не на табелките! (nod) Ще метна някоя снимка на моя - независимо от пораженията от градушките през миналата и тази година изглежда страховито! :)
Поздрави, Андрей

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #831 -: Септември 04, 2014, 01:35:59 pm »
Малко снимки и коментар за хризакантуси, почиващи на мой опит от Рангел(семена SB, Кьорес и чехи), лични посещения при Пилц, Плап, Веснер(семена от Италия), Уулиг и изложби в Корб.
Нямам никакви лични наблюдения върху Франция, Англия, САЩ, Чехия и т.н.
Информацията в нет-а поне на мен ми изглежда доста противоречива и не мога засега да се похваля, че съм приел някого за достоверен и му вярвам. Може и да не съм прав, но това са мой опит и изводи.
Пилц:

Веснер:

Корб:


Плап:

Уулиг:


Красиви роднини с генен принос към търговията (acanthodes/cylindraceus var. lecontei и др.):

Илюстрация на преход:

Виждат се растения, които имат няколко тънки бели радиални бодлички и над тях сноп от ярки дебели бодли, жълти/шарени/червени. Както на някои снимки в местообитанията.
При други растения има само два мощни хоризонтални бели бодила или пък са цветни.
Чиста хибридизация.

Изводи:
1. Що е то хризакантус на немска почва е почти невъзможно да се разбере с някакъв практически смисъл. Съмнявам се, че в други страни положението е по-добро.
2. Ако това е вярно, има 2 пътя - да търся химерата или да харесам най-ефектните хибриди.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #832 -: Септември 04, 2014, 01:37:17 pm »
Сори - повторението е майка на знанието, но и ......
« Последна редакция: Септември 04, 2014, 02:36:07 pm от kle4o »

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #833 -: Септември 04, 2014, 10:28:15 pm »
Крисакантуса е най-ефектният / според мен / Ферокактус и един от най- ефектните кактуси въобще / също мое мнение /. Разбира се става дума за перфектно ободлено трънче, а не за всеки крисакантус.
Що се отнася до трънчетата на Спини за съжаление трябва да се съглася с Екзотика че не става дума за типични, класически, генетично чисти и каквито още ги наречете представители на този вид. Което разбира се не ги прави по-малко ефектни. Трънчетата са разкошни, но някоя от бабите им е кръшнала / вероятно по желание на собственика на оранжерията в която е живяла / с Ферокактус от друг вид. Не съм специалист но си позволявам да предполагам че това е бил акантодес.
Всеки може да прочете в нета класическото описание на този вид. Аз бих добавил няколко допълнителни признака по които определям един ферокактус като крисакантус.
Крисакантуса има до двайсетина бодли половината от които радиални а другите централни. Част от радиалните бодли са тънки, бели, власинко подобни.  Централните са горе долу еднакви по размер. Най - определящ е долния централен бодил който е насочен надолу, леко закривен, приплеснат, може да има кукичка на края, и което е определящо излиза от долния край на ареолата. Горния централен бодил е шилообразен цилиндричен в сечението си. Има още два централни бодила които са разположени кръстообразно спрямо долния и горния. Тези четири централни бодила изпъкват при пръв поглед на растението. Освен тях растението може да има още пет, шест централни и няколко радални бодли също толкова мощни, но разположени малко по-ниско, по-близо до стъблото. Когато са достатъчно на брой те плътно обвиват стъблото.
На снимките на Спини се вижда че трънчетата имат един централен бодил заобиколен от насочените във всички посоки радиални бодли. Централният излиза от средата на ареола и е цилиндричен в сечението си. Така както е закривен много ми прилича на централния бодил на акантодес. Само че акантодеса има няколко централни бодли, а трънчетата на Спини имат по един разположен точно както е разположен централния бодил на емории. Знам че това е защото трънчетата са още много млади. Като поотраснат сигурно ще пуснат и други централни бодли.
При класическият крисакантус  още от най-млада възраст долният  горният както и кръстообразно разположените два централни бодила са ясно изразени.

Ето един добър пример за семеначе от класически крисакантус. Радиалните власинкоподобни бодли още ги няма. Няма ги и повече от половината централни и радиални бодли, но долния приплеснат и горния шиловиден с двата кръстообразни централни бодила вече са тук.


Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #834 -: Септември 05, 2014, 08:36:28 am »
Здравей, Scleri!
Aко приемем, че това растение е близко до "еталона", дали има "културно" такова и за червения хризакантус?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #835 -: Септември 05, 2014, 09:51:09 am »

Здрасти Клечо.
Червеният крисакантус е "друга манджа". Не съм ходил на място да видя, но в дебелите книги пише че деветдесет и пет процента от природната популация на крисакантуса е с жълти бодли, четири процента с жълто червеникави / да ги кажем оранжеви / бодли, и само един процент са с червени бодли. Най-често червени крисакантуси се срещали по деретата в по-високата част на острова. Този един процент прави червения крисакантус доста рядко срещано трънче. От друга страна търсенето му е голямо. Първо като на всяко рядко нещо, и второ защото си е доста ефектен. Тук вече се задействат обективните икономически закони на търсенето и предлагането. Ние, от по-старото поколение което е израснало с книжките на руски знаехме че Ферокактус в любителска колекция не цъфти. Само че истината се оказа малко по-различна. В Русия може да не цъфти но на моята тераса всяко лято цъфтят четири вида Ферокактуси. Така че за големите западни производители не е било проблем да кръстосат крисакантуса с акантодес или с грацилис и да получат нещо дето прилича на крисакантус и е с червени бодли. Предполагам че над деветдесет процента / а може да се окаже че е деветдесет и девет процента /  от червените крисакантуси които се предлагат на пазара са хибриди. И семеначетата и семената. Същото се отнася и за другата разновидност на крисакантуса - вар. грандифлорус. Рядко срещано в природата. Малко разпространено в колекциите, а се търси. И започват да се предлагат какви ли не хибриди на крисакантуса които малко да приличат на граднифлоруса.
В края на краищата вариантите са два. Или човек упорито да търси чисти екземпляри на червения крисакантус и на градифлорус без никаква гаранция че ще намери, или да се примири и да си вземе хибридно растение което не е по-малко красиво.

По принцип описанието на червения крисакантус не се различава от това на класическия жълто бодлив вид. Така че човек трябва да търси трънче ободлено по същия начин като жълтия крисакантус, но да е с червени бодли. Значително по-лесно е да се намери такова с оранжевеещи бодли. В интерес на истината снимките които съм виждал на червен крисакантус в природата не показват растения с кой знае колко ярко червени бодли, докато хибридните в нашите колекции често имат кърваво червени бодли. Така че често хибридите са по-ефектни от оригиналния вид.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #836 -: Септември 05, 2014, 10:20:39 am »
Точно. От там и започнах - общоприето е, че хората от смесен расов тип са много по-красиви (което е относително, разбира се).
Затова ефектния външен вид е определящ за избора при повечето колекционери.
При учените не е така - там създаването на еталони е водещо.

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #837 -: Септември 05, 2014, 04:38:50 pm »
Две снимки на нежълти Feroc.chrisacanthus  в хабитата. Линк към оригинала.
http://www.cact.cz/noviny/2009/07/BC_05.htm





Feroc.grandiflorus  от същия пътепис http://www.cact.cz/noviny/2009/12/BCS_08.htm



Някъде в нета ми бе попадала снимка от природата на жълт и червен F.chrisacanthus растящи един до друг, но не успях сега да я намеря.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #838 -: Септември 05, 2014, 05:25:41 pm »
Чудесно, Колега!
Растенията са описани надлежно, има ги все още по местообитание, макар и да са в червената книга, а Европа е пълна с хибриди на червената и оранжевата версия.
Надежда произтичаща от чехите като авантюристи не споделям поради екологични причини.
Значи остават мечтаните хибриди.
Ето един хибрид на хризакантус, дето отговаря добре на критериите на Scleri.
Но пък си е хубавец, поне според мен:

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #839 -: Септември 06, 2014, 09:23:40 pm »
Написаното от Склери : ``По принцип описанието на червения крисакантус не се различава от това на класическия жълто бодлив вид. Така че човек трябва да търси трънче ободлено по същия начин като жълтия крисакантус, но да е с червени бодли.``дава отговор на въпроса . 
Днес като се порових в нета видях тази снимка на малък акантодес в кактус-арт :

Той е досущ като тези мои`червени хрисакантуси`при които централния бодил още не е започнал да се извисява и завива , а и прилича много на показаната последна снимка от Кле4о. Тъй , че нищо чудно част от акантодесите в Европа да ги предлагат като червени хрисакантуси. Това все пак си е мое предположение , защото при такива малки растения , които обсъждаме никакви генерални изводи не могат да се правят. Интересно ми е защо ли е толкова трудно на нашия континент да се намери чист червен хрисакантус.  При реномираните търговци би трябвало да има съответствие между табелка и вид.  Иначе аз ни най-малко не съжалявам за получените семки от Кьорес / chrysacanthus-red/  :) Очевидно е , че се оформят страхотни ферота със страховити, шеметни бодли , които със сигурност ще ми станат любимци  :)

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #839 -: Септември 06, 2014, 09:23:40 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33