Автор Тема: Идентификация на кактус  (Прочетена 51698 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #105 -: Август 29, 2014, 10:40:43 pm »
Според мен е Потсии.

По принцип Потсии и репенхагени доста си приличат. Те са от една група в която влизат още аламосанус , шварци, ехидне , и глауцесенс. За разлика от репенхагени потсии има по-малко ребра  до 13 / а репенхагени има до 25 /, радиалните бодли са по-малко - от три до осем / При репенхагени от 8 до 11 /и централния бодил е по-къс. Младите бодли на репенхагени са жълти и леко прозрачни като при грузонито и за това някои начинаещи любители бъркат семеначетата от тези видове. На потсии младите бодли също са жълти, но със сивкав отенък и по-късно си стават сиви.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #106 -: Август 29, 2014, 10:49:33 pm »
Този феро репенхагени ли е ? Около 25год. е .


Иване,Това е Ferocactus echidne  (y)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #107 -: Август 30, 2014, 01:33:18 pm »
Ехидне също е възможен отговор.

Както вече казах те са от една група и доста си приличат. Все пак при ехидне ребрата са по-остри и бодлите по-тънки. Разбира се определението " по " е малко условно. Един потсии гледан при недостатъчно слънце би направил бодли по-тънки и от тези на ехидне. Освен това потсии прави до 13 ребра, а ехидне / според описанието на Тейлор / от 13 до 21 ребра .
Най-точно трънчето може да се определи като цъфне. Ако цветовете са жълти с червеникав отенък в средата значи е потсии. Този червеникав отенък може да е по-малко или повече подчертан. Има екземпляри при които той дори надделява и цветовете са по-скоро оранжеви. Цветовете на ехидне са жълти с лек зеленикав отенък.
Трънчето на Спини е достатъчно възрастно и голямо като размер за да цъфне всеки момент. Тогава ще стане ясно.

За да се опитам да съм ви по-полезен помолих Гугъл да ми даде снимки на типичен потсии и типичен ехидне. Вижте и ще разберете каква е разликата между двата вида

Потсии :



Ехидне :



« Последна редакция: Август 30, 2014, 01:38:46 pm от scleri »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #108 -: Август 30, 2014, 03:34:12 pm »
Ехидне също е възможен отговор.
На потси-то бодлите в ареолите също намаляват с възрастта като бройка, така че по- ми прилича на него, но всичко зависи от условията на гледане. Нека цъфне наистина.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #109 -: Август 30, 2014, 05:25:30 pm »
Благодаря за отговорите ! Доколкото си спомням този кактус си го бях купил от Рангел преди точно 20години. Расте изключително бавно , дори си мислех че е спрял да расте  :).  Мисля че не е цъфтял все още , а определено цвета би определил със сигурност вида. Дано скоро цъфне и да съм там тогава за да го снимам. :) :)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #110 -: Септември 01, 2014, 02:05:43 pm »
Ферото е F.echidne със сигурност.

Неактивен rony11

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 7
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #111 -: Октомври 04, 2014, 08:42:38 pm »
Да помоля и аз за малко помощ? Имам си тук един кактус купен преди три години от Икеа. Стана ми интересно от кой вид е, и съответно от какви грижи се нуждае. От както е при мен не е цъфтял.



Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #112 -: Октомври 04, 2014, 08:44:07 pm »
Да помоля и аз за малко помощ? Имам си тук един кактус купен преди три години от Икеа. Стана ми интересно от кой вид е, и съответно от какви грижи се нуждае. От както е при мен не е цъфтял.



Pilosocereus azureus

Неактивен rony11

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 7
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #113 -: Октомври 04, 2014, 08:53:51 pm »
Благодаря  (bear)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #114 -: Октомври 04, 2014, 11:34:14 pm »
Рони, това кактусче лесно няма да цъфне. Не е от видовете които бързо достигат възраст и размер за цъфтеж. Преди това трябва да порасне още доста. Като напишеш името му в Гугъл и поискаш изображения ще видиш какъв трябва да стане преди това.
Твоето специално е гледано при недостатъчно слънце. Това се е отразило на растежа му. Виждаш че върхът му е изтънял и е светло зелен, а трябва да бъде като останалата част на стъблото. Освен това виждам че все още е в саксийката в която е купен. Почвата / ако това въобще може да се нарече почва / в която е в момента не е подходяща за продължително отглеждане в домашни условия. Ще трябва да го пресадиш. Ако ти се занимава де. Ако ти е интересно и искаш да му се радваш още дълго тук във форума в темите за отглеждане ще намериш материали и за видовете почви, и за пресаждането, и за слънцето и за всичко останало. Като се поровиш из форума, ако все още ти е интересно и има нещо неясно питай смело.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #115 -: Октомври 11, 2014, 12:54:15 am »
Имам едно корифантесто, което още не е "кръстено" и ми се ще някой вещ в този род да даде идея. Получил съм го като kracikii преди няколко години, но видимо не е. На тази големина (о7 cm) kracikii вече прилича на нещо, а това на нищо не прилича (цялото растение има всичко на всичко 1 централен бодил с общо-взето хилав характер). Втора година вади пъпки и ги атрофира и не знам какъв е цветът. Най-вероятно е жълт, защото никоя не-жълтоцъфтяща Coryphantha няма такъв външен вид.



Ако е хибрид, дали може да се предположи от какви родители е?
Поздрави, Андрей

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #116 -: Октомври 11, 2014, 08:19:22 am »
Имам едно корифантесто, което още не е "кръстено" и ми се ще някой вещ в този род да даде идея. Получил съм го като kracikii преди няколко години, но видимо не е. На тази големина (о7 cm) kracikii вече прилича на нещо, а това на нищо не прилича (цялото растение има всичко на всичко 1 централен бодил с общо-взето хилав характер). Втора година вади пъпки и ги атрофира и не знам какъв е цветът. Най-вероятно е жълт, защото никоя не-жълтоцъфтяща Coryphantha няма такъв външен вид.



Ако е хибрид, дали може да се предположи от какви родители е?


Mislja che e Coryphantha radians?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #117 -: Октомври 12, 2014, 12:21:48 am »

Mislja che e Coryphantha radians?
Благодаря за отзива! Има прилика на някои от снимките, които намерих. Все пак да вземе да цъфне, гадината, та да имам още малко база за сравнение.
Но, и нищо чудно да е хибрид с доминиращи гени на мама или тате radians (или cornifera) и още нещо.

Пиша я засега "radians?" и я забравям за известно време. ;)
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #118 -: Октомври 12, 2014, 05:06:50 am »
Прилича ми и на Coryphantha compacta, но те са близки видове и за мене трудноразличими. Нека да върви и цъфти, пък която ще да е.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен vladij

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2
  • Activity:
    0%
Re: Идентификация на кактус
« Отговор #119 -: Октомври 15, 2014, 09:59:09 am »
Здравейте,
Може ли да ми помогнете с Идентификация на този кактус:



Вчера, ме намери сам, или може би взаимно  :) беше се запътил към контейнера, набол беше ужасно детенцето на един мой приятел. Искам да знам как да се гледаме след като съдбата ни събра  (h)

Благодаря, Предварително!

Кактус БГ

Re: Идентификация на кактус
« Отговор #119 -: Октомври 15, 2014, 09:59:09 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33