Автор Тема: Аномалии  (Прочетена 9937 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #15 -: Ноември 20, 2013, 02:17:33 pm »
Абе да не ги държиш в задния двор на АЕЦ-а???

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #16 -: Август 25, 2014, 01:50:33 pm »
Едно колкото приятно, толкова и странно сефте на Echinocereus stoloniferus ssp. tayopensis L95 - вероятно издънка трансформирана в цвят:



За съжаление малко бях подранил за отварянето на пъпката. По-късно следобеда колегата Вальо сподели, че цветът е невероятно красив…
Поздрави, Андрей

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Аномалии
« Отговор #17 -: Септември 30, 2014, 06:03:49 pm »



ред цвят, ред плодове и отново ред цвят и то едновременно

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Аномалии
« Отговор #18 -: Октомври 22, 2014, 09:54:43 pm »
Фал-старт напролет и ето - торта наесен!  :D


Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Аномалии
« Отговор #19 -: Октомври 23, 2014, 08:26:01 pm »
на зима под елхата с едно морковче за нос  :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #20 -: Октомври 24, 2014, 12:46:41 am »
При мен цветните аномалии продължават и тази година. На 2 вида им беше първи цъфтеж в живота и то дефектен.

13.10.2014 - Ariocarpus scaphirostris със сраствания, нацепвания и накъдряния по венчелистчетата и деформации на близалцето и тичинките:



20.10.2014 - Ariocarpus retusus var. rostratus Rio Verde, S.L.P. с напълно сраснали във форма на тръба венчелистчета:



Не можах да намеря отговор на въпроса за причините за тези трайни вече аномалии. Разговарях с много колеги по хоби. Смислените предположения се въртяха около бедна почвена смеска и недостиг на макро- и/или микроелементи, несъвместимост на ПРЗ-тата, с които обработвам, фосфорната киселина, която ползвах за подкиселяване на водата и кафявият Кристалон, в който основният преобладаващ макроелемент е калият (или сумарно за двете последни предположения - излишекът на фосфор и калий). 

Едно интригуващо съвпадение ме навежда на мисълта, че или фосфорната киселина или кафявият Кристалон, или и двете могат да са причина. Имам една баба Орка (Фаленопсис или ×Доритаенопсис - профан съм там), която тази година извади един от цветоносите си с изцяло дефектни цветове (27.06.2014):



Единственото общо с кактусите ми е, че и тя е поливана с фосфорна киселина и с кафяв Кристалон. Не е третирана с нищо от ПРЗ-тата и почвената ѝ смеска няма нищо общо с нищо от съставките на смеските ми за кактуси.

Но, пък друго нещо също ме озадачава. При условие, че тази година съм спрял подкиселяването с фосфорна киселина (и изобщо не съм подкиселявал с нищо), не поливам с никакъв минерален тор, не съм прилагал нищо друго освен Топсин М, Ридомил Голд и Ортус (забравих да добавя Нуреле-то), и имам кактуси, които след смяна на почвената смеска с напълно чиста и нова продължават да цъфтят дефектно (Echinocereus subinermis ssp. subinermis, Turbinicarpus alonsoi и много други), има и такива, които започнаха да цъфтят нормално в старата си смеска без да са пресаждани… Е, нема такава загадка…
Поздрави, Андрей

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Аномалии
« Отговор #21 -: Октомври 26, 2014, 06:54:08 pm »

Но, пък друго нещо също ме озадачава. При условие, че тази година съм спрял подкиселяването с фосфорна киселина (и изобщо не съм подкиселявал с нищо), не поливам с никакъв минерален тор, не съм прилагал нищо друго освен Топсин М, Ридомил Голд и Ортус (забравих да добавя Нуреле-то), и имам кактуси, които след смяна на почвената смеска с напълно чиста и нова продължават да цъфтят дефектно (Echinocereus subinermis ssp. subinermis, Turbinicarpus alonsoi и много други), има и такива, които започнаха да цъфтят нормално в старата си смеска без да са пресаждани… Е, нема такава загадка…

И аз се озадъчавам от външният си вид след надрусването с безобразни количества орбазон, казвам си - като мине време ще се изчисти организмът ми ... ама нейсе, все съм си топчеста.... та докато се изчистят от химията попаднала в тях бая време ще цъфтят странно

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #22 -: Октомври 26, 2014, 07:03:38 pm »

А аз все се питам колко далеч е изследователския център на БАН. Оня с малкото атомно реакторче за научни цели. Чувал съм че теменужките дето растели в двора му нощем светели. Ама никой не можел да ги откъсне защото много бързо бягали.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Аномалии
« Отговор #23 -: Октомври 26, 2014, 08:05:50 pm »
Преди около 10 години и аз подкиселявах с фосфорна киселина и то няколко години подред, никога не съм имал твоите проблеми. Така, че можеш да я изключиш от списъка. Има вариант да влияе в комбинация с други химикали. Според мен причина за аномалиите е специфичното за теб третиране с букет от препарати за растителна защита.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен practicar

  • Списващи
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
    • flickr
Re: Аномалии
« Отговор #24 -: Октомври 26, 2014, 08:18:50 pm »
А, сега прочетох за орхидеята, ми остава единствено това, че живееш върху омагьосано място  ;) и трябва да се обърнеш към други люде за съвет.
Когато имаш нужното и не дадеш необходимото оставаш с нищото и чак тогава разбираш колко малко е трябвало да дадеш.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #25 -: Октомври 28, 2014, 12:23:35 pm »
За орхидеята се обърни към Ботан-чо :)  8)
ето темата за пелорици
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=14&t=424&sid=8145b247564b7b6c3091a4c1fa68c31e

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #26 -: Ноември 19, 2014, 02:31:17 pm »
Интересно предположение получих в CGF. Възможно е да се касае за замърсяване с широколистен хербицид. Аз хербициди не ползвам, но в смеските ми има поне 2 основни компонента, за които нямам никаква информация как са третирани - ТКЧ-то в едната смеска и другата смеска като цяло (листовката, игловката и овчата тор), която купувам от "Нолина".
Паралелно на цветовите деформации имам и деформации на растежа и на бодлите при някои видове. Досега го отдавах единствено на натъртванията от градушките, но май и тук е възможно да влияе отравянето с хербицид… Кой знае… :S
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Аномалии
« Отговор #27 -: Ноември 19, 2014, 04:15:30 pm »
Не е логично да има такъв хербицид в подобни смески, но ако е случайно замърсяване, може пък.. Доколкото ми е известно хербицидите с такава природа действат в активния период, прилагани в слънчево време върху листата на растенията, и изветряват доста бързо. Но може и да има различни такива. (При нас се използват, ако искате само райграса, както и троскота, да ви расте по ливадата, а всичко друго - не. Надявах се тази мода да не е навлязла навсякъде по света, но новобогаташите гледат филми и копират тези простотии също, а фирмите се съобразяват с тях на първо място.)

Андро, а как са растенията ти на двора без органична смеска, имаш ли в саксии само с торф или само на минерална основа. Аз бих се и замислил върху комбинираното действие на фунгицидите също.

Това отглеждане на растения нагъсто, в плътност много над естествената, води до развитие на различни болести, което пък налага използване на химия с непредвидими последствия. "По-едрите" производители на декоративни растения също имат такива неудачи, но не ги афишират, за да не си сриват реномето.

== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Аномалии
« Отговор #28 -: Ноември 20, 2014, 12:04:56 am »
Ако ТКЧ-то или `Нолина`-та ти присъстват във всичките ти растения с деформации , то е напълно логично човек да се усъмни точно в това. Аз отдавна не ползвам купени от магазина почвени смеси , но преди като съм купувал ми правеше впечатление - пишеше, че са обеззаразени - а как става това ??
И ако това е причината , то лесно може да се разбере ако си прехвърлиш дефектни растения в друга /не купена/почва. Аз с радост бих ти пратил от любимата ми суперекологично чиста букова листовка  :) :)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Аномалии
« Отговор #29 -: Ноември 20, 2014, 12:18:06 am »
Наистина не знам. Това с хербицидите е нещо ново за мен - приех го за възможност. Представих си производител на тор, който трупа продукция на открито да зрее и втасва и си помислих, че хич не иска да се завъждат тревисти и широколистни. Едно, за да му е лесна обработката на готовата продукция (да няма корени и стебла при смилането, хомогенизирането и н'амк'воси там) и второ, да не продава чакащи в нисък старт бурени в комплект с пакетирания продукт (такъв производител просто ще си търси друго поприще след първия си опит на пазара).

Продължавам да си мисля за несъвместима комбинация от пестициди, която е довела до това, но аномалията се оказва трайна - повече от година след комбинираните третирания. Освен това, никой от пестицидите не е бил в по-силна от предписаната концентрация. А и никъде не намерих данни за несъвместима смесимост преди да правя комбинациите. Има нещо, обаче, което в набързо проведен разговор с Рангел тази есенна "Флора" ми направи впечатление. Специално по въпроса с фунгицидите, Ранго ми сподели, че е имал повредени растения от поливане (при пръскане - не). Аз поливах заедно с пръскането. Той нямаше спомени от цъфтежа, но имаше върху растежа и хабитуса на увредените от това растения (унищожавал ги е без опити за рехабилитация). Другото, което ми сподели е възможна липса на бор и излишък на калий (в контекста на ползването от мен на кафяв кристалон) и предположението за излишък на фосфор, заради фосфорната киселина, с която подкиселявах водата.

Каквото и да е, очевидно веднъж влязло в растението, не излиза (с малки изключения, напр. Turbinicarpus schmiedickeanus ssp. dickisoniae и няколко други, които се върнаха към нормални цветове още преди да ги пресадя).

А, иначе - знаете, не се притеснявам да си показвам неуспехите. Не мисля, че е авторитетно да се прикриват. Не мисля и, че е недостойно да се търси помощ при проблем.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Аномалии
« Отговор #29 -: Ноември 20, 2014, 12:18:06 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33