Автор Тема: Съмнения за болен кактус  (Прочетена 6992 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Calissa

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Съмнения за болен кактус
« -: Юни 06, 2014, 04:20:36 pm »
Добър ден  :) Имам една саксия с три кактуса и вчера забелязах, че единия изглежда по-странно. Не разбирам изобщо от кактуси. Не мога да преценя какво му има и дали изобщо му има нещо, но просто имам съмнения, че не е наред. Ще се радвам да ми помогнете, ако знаете за какво иде реч. Притеснявам се да не загине. Също така може ли да ми кажете какъв вид е всеки кактус ?
ПС: На снимките гледайте розовия кактус.







Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #1 -: Юни 06, 2014, 05:37:32 pm »
Добър ден  :) Имам една саксия с три кактуса и вчера забелязах, че единия изглежда по-странно. Не разбирам изобщо от кактуси. Не мога да преценя какво му има и дали изобщо му има нещо, но просто имам съмнения, че не е наред. Ще се радвам да ми помогнете, ако знаете за какво иде реч. Притеснявам се да не загине. Също така може ли да ми кажете какъв вид е всеки кактус ?
ПС: На снимките гледайте розовия кактус.






Основата върху която е присаден червения Гимнокалициум е загнила. Трябва веднага да се присади или някоя от издънките, ако не е вече късно и за тях.



Неактивен Calissa

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #2 -: Юни 06, 2014, 06:21:02 pm »
Благодаря за отговора. Понеже не съм наясно, в какво трябва да се пресади - пръст, пясък, камъни..?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #3 -: Юни 06, 2014, 07:42:54 pm »
Не да пресадиш, което е смяна на почвата и съда, а да прИсадиш  ;)
Присади означава да се направи присадка върху друга кактусова подложка (както се ашладисва при овошките), защото тези гимнокалициуми с шарените розов, червен и жълт цвят на епидермиса не могат да живеят на собствен корен и да фотосинтезират нормално, затова се нуждаят от подложка, хранеща ги от своите корени.
Ето в тази тема на форума от секция "Присадки на кактуси" може да се видят някои варианти за присаждане:    http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=106.0
« Последна редакция: Юни 06, 2014, 07:48:39 pm от el pistolero »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #4 -: Юни 07, 2014, 01:28:32 am »
Три различни кактуса нагъсто в една саксия, става за продаване ама не и за отглеждане в къщи.. За да загние Хилоцереуса, трябва доста да е бил накиснат. Саксията има ли дупки отдолу? Първите кактуси обикновено не оцеляват, важното е да не се отказвате.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Calissa

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #5 -: Юни 08, 2014, 05:29:51 pm »
Мерси за полезната информация. Да, кактусите са били преполивани, това разбрах в последствие. Саксията няма дупки отдолу.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #6 -: Юли 30, 2014, 03:50:42 pm »
Имам съмнения, че тия червеникави петна са от някаква гъба.Това е Coryphantha kracikii от чешката поръчка, вече месец и никакви признаци на живот.Дали да не го изолирам и с какво да го третирам?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #7 -: Юли 30, 2014, 08:44:42 pm »
Калинче, гъба е и то в доста напреднал стадий. Ако искаш пробвай с белина по метода на Екзотика, ама ако питаш мен това трънче не е за изолация а за изхвърляне.
Още когато организирахте поръчката аз ви казах че не съм доволен от този чешки доставчик. Евтино е ама половината от това което получих от него  при поръчката организирана от Вал, лека му пръст, изхвърлих веднага, а от другата половина половината по-късно.


Вярно дадох осем евро, обаче виж какво получих от Кийслинг


Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #8 -: Юли 30, 2014, 08:51:47 pm »
Преди време пак от някакъв чех си купих трипугиотаканта с такава гъба. Намазах я с фунгицид и зачаках. За една година не даде прираст. Явно центъра на растеж беше увреден. Срязах я на две и след година отдолу започна да дава издънки. Есента като поотраснат ще ги извадя. Вярно, че моето растение беше по-едро от твоето.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #9 -: Юли 31, 2014, 09:04:03 am »
Вярно дадох осем евро, обаче виж какво получих от Кийслинг


  Склери, не е въпросът в 1 или 8 евра, а в това, че аз предпочитам да купувам дребни кактуси, почти семеначета.Мисля, че по-лесно се приспособяват, а и ме кефи да ги наблюдавам как растат дори това да е бавен и изнервящ процес при някои видове.Т.е. не само да имам, а и да отглеждам кактуси.
  Купувала съм и големи, ти знаеш какво получавахме от Ортега, но с какво би те изненадал един кактус достигнал големината си, освен ако не направи някоя издънка.И цветовете, разбира се, но те са еднакви всяка година.
  Та за това предпочитам дребосъци, много ми липсват румънските поръчки, не знам при другите, но при мен са идвали само добри бодилчета.А и нямам загинало румънче, докато два от Кийслинг си заминаха, вероятно по причина, че не пръскам достатъчно.
  Вече съм го изолирала този, ще пробвам и с белина, но с рязане няма да стане, много е дребен.Да си призная и това ми е интересно - да се "боря" :) за спасяването на някой почти неспасяем кактус.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #10 -: Юли 31, 2014, 09:37:20 pm »
Вили,Пръскай се с Нисоран и ще ти мине нула време!  (y)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #11 -: Юли 31, 2014, 09:48:21 pm »
Калинче, права си. До някъде. Познато ми е онова усещане да видиш цъфнало растение което си отгледал от семенце. Не може да се замени с нищо. Обаче вътре във всеки истински колекционер / а ние по същество сме и колекционери / гори едно ненаситно желание. Желанието да имаш най- редкия, най-красивия, най - бодливия и т. н. най - кактус.  Аз съм вече на години и нямам време да чакам двайсет години един кактус / има и такива видове знаеш / да достигне представителния си вид. За това мога ли да си го позволя ще си го купя поотраснал. Да имам време да му се порадвам. Специално крацикито е от бавно растящите. Моята е раснала при Кийслинг поне седем, осем години. Още толкова ще и трябват / да е жива и здрава / за да заприлича поне малко на онези красавици по които въздишахме когато се появиха първите снимки на този вид. Истинската си красота ще достигне още по-късно. Някой може да ми се смее, но ако имам възможност да избирам между една тава семеначета от най-редките видове и един двуметров Трихоцереус скотсбергии ще избера Трихоцереуса. Този вид е може би най-ефектния и точно за това и най-бавнорастящия Трихоцереус и нямам никакви шансове аз да си отгледам такъв екземпляр. Ама никой не е дошъл да ми предложи да избирам. Така че това ще си остане само една мечта. Иначе имам скотсбергии. Аз съм го сял. Сега е една педя висок. Предполагам че човека който ще му се радва като стане метър и половина / ако оцелее разбира се /  все още не се е родил. Че това няма да съм аз е сигурно.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #12 -: Август 01, 2014, 04:12:36 am »
И аз мисля ,че е растението е обезобразено  от акари. Има  шанс да се оправи.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #13 -: Август 01, 2014, 11:18:25 am »
…Нисоран…
И аз мисля ,че е растението е обезобразено  от акари. Има  шанс да се оправи.
+1 (nod)
Поздрави, Андрей

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #14 -: Февруари 02, 2015, 02:56:56 pm »
Бях прочел от ваши постове за `оранжевата гъба` , която поразявала феротата . Затова да попитам аз феро-спецовете в тоя форум дали това дето се вижда е такова / на цвят е кафеникаво - оранжево/ - то плътно отвсички страни е обхванало някои феро-породи. Аз бих казал че е восъкоподобен налеп , но е почти оранжев , което е повода за този ми въпрос  :)

Кактус БГ

Re: Съмнения за болен кактус
« Отговор #14 -: Февруари 02, 2015, 02:56:56 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33