Автор Тема: Бодли  (Прочетена 234671 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #795 -: Юли 16, 2014, 04:03:18 pm »
Не е нищо генетично.Достатъчно детайлно описах случая с моето  растение от същият вид.След 2 часа сянка в най-якото слънце на запад, растението коренно промени облика си.Югоизточното изложение е най-добро за  кактусите но слънцегреенето е 10 часа .Всички знаем кои видове искат повече слънце, но в случаят с Ф. Пилосус прави  изключение.На изток  ще расте с  по- качествени бодли.Всеки решава сам  какво да прави с кактусите си .Моят опит е такъв. Достатъчно подробен бях  и  повече няма да си губя времето в излишни писания.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #796 -: Юли 16, 2014, 06:39:36 pm »
Малки но все пак бодли




Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #797 -: Юли 16, 2014, 06:40:57 pm »
Много са факторите правещи едно трънче бодливо или не толкова.
Съгласен съм че е възможно слънцето да му идва в повече и това да го стагнира, вместо да го стимулира да се ободлява, но явно това трябва да важи и за шварции. От изключение се превръща в правило, а то някак не ми се връзва с личния опит с ферота който имам.

Ето го моето шварции дето си го купих от Кактус дел сол преди две години заедно с пилосус-а дето предизвика такива дебати.





И понеже все пак темата е за качествени бодли и за да не я разваляме да ви покажа как изглеждаше преди два часа / полят от последния дъжд / подаръкът ми от Спини.








Ето и едно Феро дето не се оплаква от излишък на слънце -  крисокантус






Това също е крисакантус, но червенободливестия вариант:




Групичката Ехинокактус парии доволни от дъждеца който ги е освежил. На собствен корен са, и като че ли вървят по-добре от един друг дето имам и който е качен на подложка:




Тава също е Ехинокактус само че полицефалус :




А това са големите полицефалуси. Това лято и те като че ли са доволни от закъсняващите жеги.




Едно емории.






Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Бодли
« Отговор #798 -: Юли 16, 2014, 11:52:40 pm »
Малко по-софт бодли  :)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #799 -: Юли 17, 2014, 05:38:47 am »

Ето  моят F.Schwarzii -Снимката е от преди 2 -3 години.В момента е на около 20 години с диаметър 16-17 см.Цъфти редовно от няколко години.Този вид никога не се е славил с големите си бодли.При него  малките растения са доста по-гъсто ободлени.С възрастта бодлите щръкват нагоре , като четки и седят по прибрани.Ефектът на  това растение са ареолите и ребрата.Ареолите стават елипсовидни и с възрастта почти се съединяват, като правят  много ефектни кантове по ребрата.Този вид по- скоро наподобява ехинокактусите .Навремето са го водили, като ехинокактус. Другият вид, който е близък до него е F.Reppenhagenii  ,който е по- ободлен и прави доста по-големи бодли.Като малки си приличат много ,но с възрастта  се различават ясно.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #800 -: Юли 17, 2014, 09:27:52 pm »

Доста феровски бодли напоследък в темата ... (clap)
И аз да не остана назад ви показвам една снимка дето я правих тази пролет при изгрев слънце.
Ferocactus pilosus - тези ми са още малки /като лимончета/, но имат страхотни бодли. Сигурно като пораснат вече бодлите няма да са така изразени , но на този етап ме кефят.
Scleri - супер е линдзито  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бодли
« Отговор #801 -: Юли 19, 2014, 09:25:35 pm »
Ето с какъв Echinocereus lindsayi разполагаме на Балабанското. :)



Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #802 -: Юли 20, 2014, 12:32:38 pm »
Пообрулено от градушката линдзи:

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #803 -: Юли 20, 2014, 12:34:36 pm »
Специално за Scleri и неговият спомен:


Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #804 -: Юли 20, 2014, 04:20:18 pm »
Това е снимка на Линдзито на Спини, за мен е  № 1.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #805 -: Юли 29, 2014, 03:24:30 pm »
Трите линдзита , които са при мен на терасата. Първите две са от три години насам при мен на директно слънце , а третото е от тази година. Неговите бодли все още не са почнали да стават тъй дебели като на първите две. В края на седмицата ще снимам и линдзитата, които са отглеждани под найлон .



Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #806 -: Юли 29, 2014, 04:50:42 pm »
Две пародии от Спини, за които му благодаря, все по-красиви стават.


И това феро, което за трета година напъпва, но така и не стигна до цъфтеж предните две.Надявам се сега да зацъфти.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #807 -: Юли 30, 2014, 09:05:43 am »

Спини, разчиствай терасата и я напълни само с линдзита. След някоя и друга година ще те обявим за европейски крал на линдзито. Шегата на страна растенията са повече от страхотни. Да не им е уроки, дет викат бабите.
Пробвал ли си да изнесеш линдзи на баира. Там чист въздух, вятър и слънце има повече отколкото на терасата.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #808 -: Юли 30, 2014, 08:29:59 pm »
Имам две трънчета с табелки Ферокактус виридисценс. Първото определено си е такъв защото си цъфти с нормален за виридисценса цвят на цвета. 



Второто трънче беше по-малко но се напъна и дръпна в растежа. Почти е настигнал батко си. Това лято взе че цъфна и... хоп изненада. Цвета на цветовете му не е както трябва. Тогава се загледах и видях и че централния бодил уж е като на виридисценса, ама не съвсем. Взел да прави кукичка на края. Определено трънчето не е фордии. Най-вероятно е хибрид на виридисценс, но с какво не смея да гадая. Иначе е купено от Кийслинг за виридисценс. Явно и при големите понякога стават грешки с табелките.
Ето го и този екземпляр.





И понеже сме на тема бодли я да ви покажа двете крайности на бодлите

Ехиноцереус енгелмании





Копиапоа колумна алба



Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Бодли
« Отговор #809 -: Юли 31, 2014, 09:26:19 am »


Coryphantha elephantidens

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #809 -: Юли 31, 2014, 09:26:19 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33