Автор Тема: Горска листовка. Използват ли я кактусарите по света? За и против  (Прочетена 16180 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Има един твой колега наблизо който продава кактуси, запитай го дали може да ти изпрати. Остатъците по корените на получените от него растения възвърнаха някои отдавнашни спомени.Навремето се гледаше само в листовка с редки изключения и първите ми растения бяха така засяти, но откъде беше събирана беше тайна.В листовка не садя по простата причина, че не съм сигурен дали ще я уцеля.

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Листовката е хубава добавка, никога не бих я изхвърлила от употреба.Пресята и оставена дни наред на силно слънце, така направих с последните два чувала, преди това я варях на парна баня един час.Аз също не съм видяла коренови въшки по моите растения, макар че не пръскам много често, един път през лятото и през есента преди   прибиране.Последното ми растение, което загина беше една копи, доста ревах тук във форума за нея, но причината не е в листовката, а в мен , кактус с голяма ряпа се присажда много внимателно (wait).Т.е. за първи път от толкова години изкарвам растения без жертва, което отдавам на новите за мен минерални добавки - лава, пемза и най-вече зеолит.
Всъщнос моята листовка не съдържа букови листа, тя е смес от клен, липа, топола, иглолистни, дори орехови дървета има в двора.Как да не напълниш чувала когато има купчина, висока близо метър изгнили от доста години листа и клонки. Изгнилата дървесина никога не я изхвърлям, мисля че е не по-малко хранителна от листата.
Ако искате  големи кактуси, хранете с органика.Това е моя начин:садя в субстрат с листовка,кактусът расте примерно 2-3 години , вероятно изяжда през това време органиката в субстрата и започва да цъфти или прави детки,имам кактуси неприсаждани от преди десет години, чак ми е съвестно...това с по-непретенциозните кактуси разбира се, разните капризни видове ги лишавам от листовка, но ми се струва, че греша.Ако ще мърда с 0,5см на година един хоризонталониус, няма да го изтърпя дълго.Вероятно съм споделяла и друг път, никога не слагам торф, имам усещането, че се сбиват корените и не са свободни, а някак стоят на топка.
Елитно хоби :), сериозно ли беше това?Колко от нас са си насмогнали на масрафа?Едва ли са много.

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ами ако някой е нацелил листовката и има трайни успехи да опакова и да продава, вярно че няма универсална почва, но може да се дадат насоки на база опита. Който приема споделен опит /дилетант съм, не съм от елитя/може да пробва с добре угнили отпадъци от гроздето което се извърля от винпромите.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ей туй последното - угнили джибри съм го ползвал преди . Баща ми хвърляше джибрите и ги заравяше в двора - за година - две бяха угнили. Ползвал съм ги при нотокактуси - те подкисляват средата и нотокактусите ми си растяха много добре с тях.
Сега си ползвам листовка , най-вече защото обичам наесен да се ровя като прасе в балкана  (rofl)
Така е Джони - ако дадена дейност не ти допада няма смисъл да се насилваш с нея. Мен ме кефи  :P и ако някой иска наесен мога да му пратя малко първокласна букова листовка  (y)

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Малко оффтопик въпрос: Колко от вас поливат (индивидуално) лятото кактусите след като почвата им е напълно суха, както се изисква по общеприетите инструкции, или сипвате вода наред на всички, всяка седмица когато идете на вилата или имате време през уикенда.

Аз лично се старая да поливам всеки ден само тия саксии, на които мисля, че им е дошъл реда точно него ден.

Същото правя и аз, но не мога да разбера дали всичката почва е напълно суха. Не съм съгласен, че трябва да е съвсем суха, може почвата на дъното на саксията да е леко влажна, без да е мокра, но само през лятото.Принципа е - големите саксии по-рядко от по-малките. Едновременно - само когато се фунгицира, инсектицира и торира  :)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
В Cactus  World - братския британски форум  :) случайно видях рецептата на почвения микс на нашия румънски приятел Кристиян :
The soil mix that i use is according to genus. For most plants is a mix of gritt(30%), crushed rocks and some fine flour like minerla soil(30%), crushed brick(10%), volcanic tuf(10%) and leaf mold(about 20%). For Ario, Sclero etc. the same thing,but no leaf mold. I collect most of things from mountaines near by and brick that i use is made from natural clay, burned so it does not disolve into water.
Та той казва , че използва 20 % листовка при повечето видове. Не я използва при арио , склеро - и др. подобни.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
…leaf mold…
(clap) Голямо благодарско, SPINY! Не мисля, че има по-точен еквивалент на "листовка" в английския - още повече го има и в Wikipedia. Моментално оттеглям "decomposed leaf litter" (и, борейки се с дъртозата, ще се опитам да го подменя в недодялания си английски (happy) ).
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
В Cactus  World - братския британски форум  :) случайно видях рецептата на почвения микс на нашия румънски приятел Кристиян :...

Румъния също беше член на Варшавския Договор. ;) НАТО-вците обаче не използват на въоръжение листовка.. по-точно не използваха, докато и България не стана членка..  (nod)
Другата тайна съставка на "братските" миксове е натрошената тухла..  :P С тухлите обаче имам доста опит. Не като с листовката, защото тухли има под път и над път. Дори съм се изепилепсал (каквото и да значи това) да разпознавам от пръв поглед коя тухла става и коя не.  8) Също така за тухлите, имам положително мнение, щото не се налага да ходя по горите за тях.  (handshake) Тухлата е инертен и порест материал, особено ако е стара и мръзнала. "Слънчевите" (ръчно правени и сушени на слънце) тухли са за предпочитане, защото се трошат лесно.. но за тухлите ще требе да пуснем друга тема.  (y)


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Джони, тая пуста листовка не е толкова трудна за събиране.
Когато се появи нужда от листовка отивам в гората и за по-малко от десет минути напълвам два чувала /от тия петдесет килограмовите дето продават захар в тях /. Разбира се това е груб материал. След това в домашна обстановка / за предпочитане на двора / от тези два чувала събран материал след премахването на клечки, коренчета, не добре угнили листа и т.н. се получава един чувал нормална хубава листовка.
Сега се връщам на тия десет минути в гората. Има си няколко тънки момента които едва ли са мое откритие, все пак ще ги споделя. Листовка се търси на равно място. Там където има по-голям наклон / както е по планинските баири / топящия се сняг и дъждовете отмиват листовката. Така че на първо място - да е равно. След това търся къде в гората има подлес. Тоест храсталаци, но не много гъсти. Когато два, три храста ограждат малка полянка това е сигурен знак че на нея ще има доста дебел слой листовка. 
В колата си нося една стара мотика с къса дръжка. С подръчен материал / отчупен изсъхнал клон / събирам и отстранявам горния слой листа. След това с мотиката настъргвам листовката като внимавам да не събирам много от долния слой горска почва. То не е нужно кой знае колко внимание защото двата слоя се разграничават ясно, а и да влезе малко горска почва не е кой знае какъв проблем.

Проблема е че цялата тая операция е забранена. Не знам със закон, или от подзаконов акт, но събирането на листовка е забранено. Нарушава еко равновесието в гората. Друг е въпроса един чувал какъв дисбаланс ще докара на гората, но това в закона не е уточнено.  На някои места горските са доста работливи, и не е лошо човек да е по-внимателен.

И за натрошените тухли. Аз лично предпочитам стари керемиди. Материала е същия, но трошенето е доста по-лесно. Иначе нали народа е казал накарай мързеливия на работа да те научи на акъл. Ако имаш познат. Абе може и да не ти е познат. Просто ако наблизо имаш склад за строителни материали просто трябва да отидеш и да помолиш хората да изметеш площадката с тухлите. Ако не извикат лекар да те прегледа най-вероятно ще се съгласят. За минута две ще си събереш натрошени тухли да години напред.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
И за натрошените тухли. Просто ако наблизо имаш склад за строителни материали просто трябва да отидеш и да помолиш хората да изметеш площадката с тухлите. Ако не извикат лекар да те прегледа най-вероятно ще се съгласят.
(clap) (clap) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)
Valyo

Неактивен P-run

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 88
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Също така за тухлите, имам положително мнение, щото не се налага да ходя по горите за тях.  (handshake) Тухлата е инертен и порест материал, особено ако е стара и мръзнала. "Слънчевите" (ръчно правени и сушени на слънце) тухли са за предпочитане, защото се трошат лесно.. но за тухлите ще требе да пуснем друга тема.  (y)

Да не забравиш кирпичяните тухли  ;)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Когато гоним точни резултати и повтаряемост на успеха трябва да използваме винаги едни и същи компоненти в състава на субстрата който забъркваме. (y) От тази гледна точка също листовката според мен е неподходяща за съставна част от микс за кактуси, защото ако по балабанските баири състава им е един то в листовка събрана от Сливенския Балкан или Аладжа Манастир е съвсем друг. Дори и патогените и гъбките които вървят в комплект с нея (листовката) ще са различни.  (nod)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Tуй последното важи и за лавата, керамиката, че даже и за водата  :D

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Букът от Троянско едва ли се различава толко от този, който е на някое друго място. По-скоро разликата е в това доколко угнила ползвам аз спрямо тази на друг колега. Лавата и пемзата от Малта се различава твърде много от италиански такива, да не говорим за Щатите. Въпреки това повечето хора залитат към тях.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Tуй последното важи и за лавата, керамиката, че даже и за водата  :D

Мда.. за водата съм съгласен. При минералите обаче нещата се различават, но в доста по-малки граници.  (y)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33