Автор Тема: Горска листовка. Използват ли я кактусарите по света? За и против  (Прочетена 15604 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Букът от Троянско едва ли се различава толко от този, който е на някое друго място. По-скоро разликата е в това доколко угнила ползвам аз спрямо тази на друг колега. ..

Ето, че и ти си съгласен с мен. ;) Разлика в степента на угниване, до известна степен се влияе и от състава на почвата защото се загребва и част от нея колкото и да си старателен. (nod)
Аз не се сещам как мога да съм сигурен, че дадена листовка не е ядена и от червейчета и е станала до известна степен на ТКЧ. ;) Тоест освен ферментацията и гнилостните процеси има и още фактори спомагащи за разлагането на листната маса.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
С тази разлика, че ние не ползваме минерали, а скали (като изключвам кварцовия пясък). Има трийсетина вида зеолит, като в Кърджали се добива основно един. Лавата и пемзата не е правилно да се наричат дори и скали. В Италия около вулкани се добиват ценни минерали, които ги няма никъде по света, или на още много малко.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
С тази разлика, че ние не ползваме минерали, а скали (като изключвам кварцовия пясък). ..

Минералите са една от съставните части на скалите. ;) Тоест ползвайки скали няма как да не ползваме и минерали, но се отдалечихме от темата.  (y)

Наблегнах на това, че разликата в минералния състав на дадена скала (гранит примерно) взет от различни места не е толкова голям колкото разликата в състава (микро, макро елементи, гъби и прочие) на листовка от балабанската и която и да е гора. ;)

Виж, ако целенасочено си произвеждаме листовка с едни и същи материали при едни и същи условия, нещата са различни. Тогава можем да говорим за повтаряемост.

Същата е логиката и с торфа или зеолита.. Същата е логиката и като готвиш с разликата, че ако солта която си свикнал да ползваш е 5% а си купиш 15% и сложиш едно и също количество в манджата ще я пресолиш или дори направиш негодна за консумация. ;)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Разликата между букова или например липова листовка, или на такава от вашата гора спрямо от Витоша е многократно по-малка отколкото разликата между субстрат с или без листовка. Преди десетина години баща ми с колега купиха огромен чувал с торф. Тъй като проблемът с транспорта до Витоша беше проблемен решихме да не ползваме листовка, а да я заместим със същото количество торф. И така около три години. Резултатът въобще не беше добър. Пуснаха маршрутки към планината и от тогава не пропускам да слагам определеното си количество листовка в субстрата. За себе си съм убеден в нейните предимства и ще я ползвам още доста време.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
..Пуснаха маршрутки към планината и от тогава не пропускам да слагам определеното си количество листовка в субстрата. За себе си съм убеден в нейните предимства и ще я ползвам още доста време.

Никой не те кара да не използваш листовка, въпроса е принципен. Листовката както казах не прави растенията добри или лоши, но тя не е незаменима или недай си боже задължителна съставка. Със същия успех при контролирано отглеждане тя (листовката) може да бъде заменена и с тоалетна хартия, примерно. :)
За себе си, като органична съставка аз използвам определена пропорция торф и ТКЧ. Торфа винаги е на Биоцвет а ТКЧ-то от един познат. Тоест винаги имам еднакви за използване органични материи и мога да повторя определен състав, характерен за определено растение като оптимален.

И накрая, нека не забравяме, че аз съм все още един нов кактусарин, преоткриващ топлата вода в кактусчийството и се уповавам повече на логика и сравнителен анализ на минимално натрупания ми опит до сега, отколкото на прочетеното тук-там..  (nod) Време е за бира!  (beer)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Преди ползвах букова листовка от района на хасковския връх Аида . Сега използвам такава от Сливенския балкан. Не виждам никаква разлика по отношение `реакцията` на кактусите спрямо листовките.  То си е бук , едва ли има някаква разлика в `микросвета`.  Освен това патогените в 99% от случаите не идват от почвените смеси - идват от въздуха. Кактуси , които са ми загивали са загивали от проблем атакувал надземната част на растението. Като съм ги изхвърлял тези кактуси винаги гледах и корените и трябва да подчертая , че те /загиналите/ винаги са били с перфектна коренова система !!
Аз винаги я стерилизирам за 15-20 мин. По този начин листовката  , а и целия ми микс придобива впоследствие микрофлората на мястото, където гледам кактуса. Няма смесване на различни микрофлори.... Лично аз съм дълбоко убеден , че ще си използвам листовката като една от основните части на миксовете ми - при това няма никакво значение дали съм я събрал от Сливенския , Балабанския или който и да е балкан.
Също така за мен няма никакво значение какво мислят за листовката кактусарите от страните извън бившия Варшавски договор и САЩ.
 (beer) (beer)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
На няколко пъти Джони набляга че за да се постигне сходство в добрите резултати трябва да има и сходство в изходните материали, но като че ли останалите не подхващат темата.  Според мен това е невъзможно. Дори двама любители да използват една и съща листовка събрана по едно и също време от едно и също място няма никаква гаранция че ще постигнат едни и същи резултати. Причината е че за да се стигне до крайния резултат влияние оказват още един куп други фактори.  Съвкупността е толкова сложна че не може да се симулира на компютър. Правени са такива опити. Само тъпия човешки мозък може да обработи такова количество взаимно несвързани данни, и да извлече резултат нямаш нищо общо с нито един от изходните параметри. И това извличане на крайния резултат не е е на базата на логични взаимовръзки, а на нещо абстрактно наречено човешки опит.  Дори ако двама любители отглеждат кактусите си, независимо един от друг, в една и съща оранжерия сяти в един и същ почвен субстрат, и поливани с една и съща вода резултатите пак ще са различни. Заради различния опит на базата на който интерпретират изходните данни. Тоест и най-добрата листовка попаднала в неопитни ръце най-вероятно ще даде по-лоши резултати от най-скапаната такава, но при човек дето знае / по скоро усеща / във всеки един момент от какво се нуждаят трънчетата му.
За това мисля че се отделя прекалено голямо внимание на това има ли полза от листовката или не. Ето всички говорите за букова листовка. В дебелите книги тя се препоръчва като най-добра. Само че около мен букови гори няма. Спини спомена че в района на връх Аида има, ама на мен ми идва далеч, и дали заради липса на време или заради мързел аз ползвам дъбова листовка. Целият парк Кенана е една голяма дъбова гора, а аз живея на сто метра от там.  В книгите пише че дъбовата листовка е най-лошата заради танините и дъбилните вещества които се съдържат в дъбовите листа.  Листата може и да съдържат, но след година, две гниене дъждовете и снега отмиват голяма част, ако ли не всички вредности. Поне така твърдят моите кактуси.  По-голямата част от това което се продава за листовка по цветарските магазини всъщност е компостирана слама, талаш и други дървесни отпадъци с добавка на известно количество торф, и перлит. Въпреки това върши чудесна работа на бабите които отглеждат цветята си само в купешка почва.
С целия куп думи които изписах искам да кажа че кактусите общо взето са толерантни създания / по-голямата част от тях/.  От моя личен опит най-малко толерантни към режима на поливане в съчетание с температурата на въздуха, и най-много толерантни към състава на почвения субстрат. Стига да не стига  до някакви крайности .

Р.р- И още нещо. За повече от четвърт век кактусарство никога не съм изварявал, препичал или дезинфектирал по какъвто и да е начин събраната листовка. С изключение на малки количества при сеитбата.  Само че не я ползвам веднага след събирането и, а и давам да отлежи в завързан найлонов чувал на слънце от месец до няколко месеца. В зависимост от това кога съм я събрал и кога ще имам нужда от нея. За това време плевелните семенца поникват. Скубя и това е. На вредни гъби и плесени не съм попадал. Може да е заради танина и дъбилните вещества. Не знам.
« Последна редакция: Юни 28, 2013, 09:02:34 pm от scleri »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Буковите гори са тъмни, почти няма подлес, аз избирах някоя дупка, понижение, дето се събират повече листа.

Неизползвенето на листовка или друг органичен тор, или градинска пръст, налага ползването на минерални торове, аз това правя сега, добавям ги в малки количества към водата при поливане. Или ще трябва да се ограничим с бавнорастящи пустинни обитатели, способни да извличат вещества и от камъните.

Резултати, сравнимост - ние изследваме ли нещо (тва е друга материя, мисля) или си гледаме кефа, хобито. Сравнявайте предимно със собствени материали, растения, условия.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
..
Неизползвенето на листовка или друг органичен тор, или градинска пръст, налага ползването на минерални торове, аз това правя сега, добавям ги в малки количества към водата при поливане. Или ще трябва да се ограничим с бавнорастящи пустинни обитатели, способни да извличат вещества и от камъните.

..

Мда.. много си прав! (y) Определено е голяма заблудата, че на кактусите им трябва супер бедна почва за да се чувстват добре, щото нали растяли в пустините. ;) Първата година от моето кактусарстване използвах точно такива супер бедни субстрати, и в резултат на това трънчетата ми нито правеха бодли, нито цъфтяха а за растеж почти не можем да говорим. :) Ето, че Джорж ме подсети да стартирам една нова тема за дискусия.  (beer)

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Отдавам правото на Склери!Както винаги е много прав- кактусът расте във всичко(от чист пясък до чернозем), и ако на собственика му харесва как изглежда- ми нека да е по неговия начин.
Листовката внася определено количество хумус и рохкавост на почвата. Всяка си има и определен микроелементарен състав, но....поливки с торове(всички ползваме едни и същи), фунгициди и инсектициди, и след една - две години сигурно няма и 5% разлика между саксиите ни- тук виж второто изречение!

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
аз ползвам дъбова листовка. Целият парк Кенана е една голяма дъбова гора, а аз живея на сто метра от там.  В книгите пише че дъбовата листовка е най-лошата заради танините и дъбилните вещества които се съдържат в дъбовите листа.
Наскоро се сдобих с epiphyllum anguliger,  който в природата расте между клоните на вечнозелени дъбове ... така че дъбова листовка сигурно ще му хареса. Лоша за едни, добра за други ...
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж


Ей това представлява хубавата букова листовка. First class quality ! Не знам дали световните кактусари я използват , но знам че е най-добрата органична компонента , която я имаме в изобилие по нашите географски ширини.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Абсолютно съм съгласен с теб. (y) И като събрана листовка/ завиждам ти благородно за нея :)/, и като факт, че я има в изобилие по нашите планини. Аз също я ползвам иси имам събрана вече за догодина ;)
Valyo

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33