Автор Тема: Семеначета  (Прочетена 153252 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Семеначета
« -: Януари 25, 2012, 05:57:03 pm »
Почти месец не бях си наглеждал бебетата, и днес реших да им хвърля едно око и да ги обслужа. ;) Всичките бяха много добре, но тези на снимката които трябва да са от семена от моя Gymnocalycium bruchii, ми се видяха много издължени и пораснали.



Дори започвам да си мисля, че съм объркал имената или семената :) защото майка им на тез бебоци има съвсем различен вид. Ето я по-долу.


Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #1 -: Януари 26, 2012, 09:38:59 am »
Джони имам питанка  :) Кога си засял тези гимнокалициуми? На сух режим ли са през зимата, или са под лампи? Много ми се виждат издължени макар, че всички семеначева в началото малко се издължават после си придобиват родовата форма. Ама твоите ми се струват поливани, пък не напечени и малко наторени. Аз не сея толкова ниско в саксийкана макар, че е прозрачен съдът предразполага към издължаване.
И много ми е интересно, ако не ги грееш с лампи какво им обслужваш  ;) аз моите през този период единственото обслужване което мога да им направя е да стоя и да ги гледам колко са потънали в почвата и какви бодли се заформят  :)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #2 -: Януари 26, 2012, 05:03:59 pm »
Джони имам питанка  :) Кога си засял тези гимнокалициуми? На сух режим ли са през зимата, или са под лампи? Много ми се виждат издължени макар, че всички семеначева в началото малко се издължават после си придобиват родовата форма. Ама твоите ми се струват поливани, пък не напечени и малко наторени. Аз не сея толкова ниско в саксийкана макар, че е прозрачен съдът предразполага към издължаване.
И много ми е интересно, ако не ги грееш с лампи какво им обслужваш  ;) аз моите през този период единственото обслужване което мога да им направя е да стоя и да ги гледам колко са потънали в почвата и какви бодли се заформят  :)

Сяти са през есента. До преди месец бяха в акварЮма, на топло и светло, сега са на южен прозорец в много топла стая. Запечатани си стоят в кутийките. В субстратът в които са в момента, 1/4 от него е ТКЧ. Демек има какво да похапват. ;)

Неактивен Валентин

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #3 -: Януари 26, 2012, 06:41:31 pm »
през първата година семеначетета не спят ,а си растът.
каза че са на топло и светло което значи че трябва да ги поливаш
а това че са затворени с капак е грешно
те са доста големи предполагам си ги закалил отдавна ,щом наесен са сяти предполагам са поне на 4 месеца

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #4 -: Януари 26, 2012, 06:45:05 pm »
Ами на тях съвсем не им трябва да похапват за да растат. Знам мнението на някои от кактусистите за торенето и формулите на торта, но аз съм си въобразила, че торенето не влияе добре на кактусовото развитие. Стеблата стават напомпани големи, а бодлите немогат да наваксат растежа на стеблото и изглеждат мижави. Харесвам кактуси със стегнати стебла и яки бодли  (angel)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #5 -: Януари 26, 2012, 06:48:55 pm »
през първата година семеначетета не спят ,а си растът.
каза че са на топло и светло което значи че трябва да ги поливаш
а това че са затворени с капак е грешно
те са доста големи предполагам си ги закалил отдавна ,щом наесен са сяти предполагам са поне на 4 месеца

Освен, че са се навъдили водорасли не се забелязват други аномалии.  :)
Не са ли още мънички? И не знам как се закаляват!?  :$ 

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #6 -: Януари 26, 2012, 06:56:47 pm »
Като са сяти през есента би следвало да стоят под лампи до пролетта. Затова са прорастнали такива дългучести. Аз като насея през пролетта и зимата ги засушавам като останалите кактуси. На следващото лято полудяват да растат и заприличват на истински кактуси  :) /много ми харесват емотиконите  8)/Твоите сега са нито за засушаване, нито за поливане. Ама проба-грешката е най-добрият учител. Нали трябва да видиш сам разликата. Ако насееш през пролетта, ще видиш, че новите растения ще бъдат стегнати и хубави, а тези докато станат топчести онези могат и да зацъфтят /много сложно го написах  :S/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #7 -: Януари 26, 2012, 07:00:24 pm »
Ами на тях съвсем не им трябва да похапват за да растат. Знам мнението на някои от кактусистите за торенето и формулите на торта, но аз съм си въобразила, че торенето не влияе добре на кактусовото развитие. Стеблата стават напомпани големи, а бодлите немогат да наваксат растежа на стеблото и изглеждат мижави. Харесвам кактуси със стегнати стебла и яки бодли  (angel)

Да ти кажа честно, никъде не прочетох, че в субстрата за сеене на семена трябва да се добавят торове, но като гледах с какви нищожни темпове наддават бебетата ми в бедните почви (преобладаващо или изцяло от пясък, пемза или перлит) реших да добавя ТКЧ. ;) Дали пък, не е добре поне в началото бебоците да се подсилят за да поемат по-лесно?  (think)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #8 -: Януари 26, 2012, 07:14:15 pm »
Цитат
Дали пък, не е добре поне в началото бебоците да се подсилят за да поемат по-лесно? (think)
Да така е ;) Обаче сега не е времето (nod) след средата на март мисля е времето - около първа пролет  (wasntme)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #9 -: Януари 26, 2012, 07:25:57 pm »
Като започнеш да сееш семена от кактуси трябва да се въоражиш с огромно търпение. Затова някои предпочитат още първият месец да ги качат на подложка, да стартират развитието /което не се получава толкова бързо с каквато и да е тор/ и като заприлича на кактус да вкоренят и да изглеждат като нормални растения. Пробвай стормбокактус или ацтекиум те ще ти закалят нервичките и тогава всичко останало ще ти се струва че расте с космическа скорост  :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #10 -: Януари 26, 2012, 07:26:50 pm »
Цитат
Дали пък, не е добре поне в началото бебоците да се подсилят за да поемат по-лесно? (think)
Да така е ;) Обаче сега не е времето (nod) след средата на март мисля е времето - около първа пролет  (wasntme)

Ами то за тях сега май е пролет :)  (y)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #11 -: Януари 27, 2012, 03:07:44 pm »
ша получиш Gymno-cereus bruchii така (rofl)
трябва да има достатъчно светлина..
личи си по формата - високо растение а би трябвало да е кръгло;
по цвета - ярко светло зелен а трябва да е доста по тъмен
бързият растеж не е най-добрия за кактусите (wasntme)
трябва да е растеж, засушаване, растеж, засушаване.. (wasntme)
ако не успееш да ги свиеш пролетта ги закопай по дълбоко (nod)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #12 -: Януари 27, 2012, 06:05:08 pm »
 :D Gymno-cereus bruchii звучи много яко!  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Parodia schwebsiana
« Отговор #13 -: Януари 28, 2012, 05:20:27 pm »


Ноемврийски бебета Parodia schwebsiana.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Семеначета
« Отговор #14 -: Януари 29, 2012, 12:48:54 am »
…Ами то за тях сега май е пролет…
Растенията нямат ген за географско местоположение. :) Следват сезоните там, където са принудени да растат и спрямо това настройват собствените си сезонни нужди и особености.
Семенаците ти са бледи и прораснали заради липса на светлина. Слагай ги под лампите. Отделно имаш проблем с алгите - насипвай периодично върху почвената повърхност тънък слой гранитен пясък без да засипваш семеначетата.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Семеначета
« Отговор #14 -: Януари 29, 2012, 12:48:54 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33