Автор Тема: Подхранване на семеначета  (Прочетена 6465 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Подхранване на семеначета
« -: Април 19, 2012, 07:02:19 pm »
Нали съм си експериментатор-наивник по душа, реших да направя един експеримент как ще се отрази подхранването на семеначета.
Както виждате в ляво има две по-дебелички бебенца от тези в дясно на снимката. В основата на охранените бебоци пуснах едно топченце (оградих го с червено кръгче) от една дълготрайна минерална 'захранка' която ползвам за моите хибискуси.  :) Надявам се да се забелязва от пръв поглед разликата.
Та мисълта ми е, колко опасно може да бъде това първоначално подхранване и каква е разликата между качено семеначе на подложка с яки корени и същото ако бъде подхранвано здраво първата една година.. да речем?!  (happy)


Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #1 -: Април 20, 2012, 12:08:03 am »
Според мен всяко "помпане" с азот е опасно за растенията. Повече вода в тъканите = по-тънки клетъчни стени, по-тънък епидермис = по-голяма вероятност гъбка да проникне и унищожи растението.
При ашламата е съвсем друго. Там калемът нараства много по-бързо, защото става част от друг организъм, който помпа такъв поток хранителни вещества и вода, какъвто е необходим за нарастването на липсващия вече връх, но не се нарушава вътрешният химически баланс. Естествено, ако и на подложката се подаде прекомерно азот, ще се случи същото като с растение на собствен корен.
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #2 -: Април 20, 2012, 09:48:55 am »
Логично е при всяка акселерация на растежа в растението да се получи някакъв дисбаланс. Холандците а и доста производители обаче явно са и хванали цаката на тази подхранваща техника, защото иначе е немислимо да се отглеждат трънчета от семена поставени в условия близки до тези в които се размножават в реална среда. (think).

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #3 -: Април 20, 2012, 10:59:01 am »
В промишлени условия нещата са много различни. Първо, че никой не гледа търговски растения от семена - всичко е тъканна култура - бързо и лесно. Условията са стерилни и идеални (температура, влажност, светлина и манджа) за максимално нарастване без опасност от зарази.
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #4 -: Април 20, 2012, 11:42:43 am »
В огромна оранжерия е достатъчно 1 път да почнеш :)
след това има растения които дават издънки и се намножават толкова че някои бройки изостават и винаги има различни размери
тъканни култури има при марули, а и те не са тъканни :) те са от част от растението
тъканните са по-висшия пилотаж, който се ползва, за да се получи стерилно растение (не условия)  (wasntme)
веднъж получени калуса се намножава и от него вече се отделят части които после се диферинцират :)

но аз се съмнявам да има кактусовъди, които да работят с инвитро :)
просто винаги има какво да се намножи вегетативно и вероятно става по-бързо (nod)
по скоро се започва инвитро с някой нов вид докато се намножи до определена бройка и след това се кара вегетативно :)
иначе подхранването е постоянно - с електронни системи за дозиране и поливане по час и тн :)

една година наторих с някакав тор и всичките ми кактуси станана ярко зелени  (wasntme) :D
така и не се сетих втори път с кой тор е било  :D оттогава и аз се мъча да ги докарам като холандците ама не им уцелвам тора  (wasntme)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #5 -: Април 20, 2012, 11:59:20 am »

Не съм ходил в Холандия и не мога да коментирам при какви условия се гледат там семеначетата. Съмнявам се обаче да са чак на такова високо технологично ниво. Високите технологии струват скъпо.  Голяма част от кактусите които ние наричаме холандски всъщност са толкова холандски колкото баба ми е софтуерен специалист. Холандия просто е най-големият търговец на цветя , в това число и кактуси, но производството в голямата си част е изнесено в страни с по-подходящ климат и евтина работна ръка. 
Гледах някъде в нета фоторепортаж на един чех който беше се разходил из кактусовите плантации на остров Тенерифе. Двугодишни цъфтящи пародии с размер на пет, шест годишни отгледани при нашите условия. Едногодишни десетина, петнайсет сантиметрови цереусови семеначета. У нас при най-добрите грижи такива семеначета стават по три, максимум четири сантиметра.  Просто подходяща / вулканична / почва, подходящи атмосферни условия и съвсем малко човешки грижи.
Аз обаче малко се отклоних от темата.
По принцип кактусаството не хоби за нетърпеливи хора. Вярно е че съвременната наука предлага куп растежни стимулатори, изкуствени торове и какви ли още не магии. Само че всичко на тоя свят си има цена. Бързият растеж винаги е бил за сметка на отдалечаване от естествения вид на кактуса. Мисля че в кафеджийският форум бях пуснал две снимки на мои семеначета от Ферокактус акантодес. Едните гледани при оптимални / по нашите разбирания / условия и другите нарочно поставени в доста по- " жестока " среда. Тези вторите макар и почти на половина по-малки имаха бодли три пъти по-големи от " нормалните" семеначета, и също толкова по-голяма и качествена коренова система.
Това не означава че съм противник на подхранването на кактусите с изкуствени торове и минерални препарати. Само че не на всички кактуси подред, а само на тези видове които имат нужда от това.  И ако забелязвате казвам кактуси, а не семеначета. Още повече че за нормалното развитие на семеначетата много по-важно условие е постоянната, непроменлива, подържана в оптимални граници околна среда. Иначе за първите четири, пет месеца от живота им са достатъчни хранителните вещества които природата е складирала в семенцето / точно това дава възможност семена от капризни видове да се сеят в абсолютно стерилен минерален субстрат като кварцов пясък например / . Едно внезапно засушаване, или рязка промяна в температурата може да доведе до стрес който да спре развитието на семеначето за няколко месеца, докато по-бедната на хранителни вещества почва не дава такива последици. 

Кактус БГ

Re: Подхранване на семеначета
« Отговор #5 -: Април 20, 2012, 11:59:20 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33