Автор Тема: Името на кактус  (Прочетена 2590 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен geagleiam

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 4
  • Activity:
    0%
Името на кактус
« -: Юни 16, 2017, 08:44:58 pm »
Един от най-привлекателните кактуси за мен; някой може ли да каже името му (в средата на снимката)?


Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Името на кактус
« Отговор #1 -: Юни 16, 2017, 09:43:01 pm »
Opuntia microdasys var. albispina е на снимката има и вариант с жълти глохиди, който е без добавката var. albispina.  Глохидите са тия точки, които са всъщност снопчета с много ситни игли, заблуждаващи хората, че е небодлива. Всъщност са много по-опасни от кактусите с едрите и лесно забележими бодли, защото тия ситните се забиват незабелязано със стотици вкупом, а при опит да се извадят, се чупят и остават под кожата.
Изхвърлих преди години една такава с жълти, беше ми омръзнало изтезанието с тая гад- даже и без да я докоснех, тя хвърляше снопове бодлички само при въздушно течение и преминаване покрай нея, само на снимка изглежда хубава ]:)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Името на кактус
« Отговор #2 -: Юни 16, 2017, 09:43:54 pm »
Opuntia microdasys var. albispina

Неактивен geagleiam

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 4
  • Activity:
    0%
Re: Името на кактус
« Отговор #3 -: Юни 16, 2017, 10:38:42 pm »
Благодаря (happy) В Гугъл изображения колкото с повече "пухчета" толкова по-привлекателен изглежда.
« Последна редакция: Юни 16, 2017, 11:14:15 pm от geagleiam »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Името на кактус
« Отговор #4 -: Юни 16, 2017, 11:47:09 pm »
Огледай товага в гугъл снимки и на други опунции, може да ти харесат и други. Примерно на мен фаворит от едно време ми е Opuntia basilaris с която така и не можах да се сдобия.  Има синкави и виолетови нюанси на епидермиса при oтгелждане с достатъчно интензивно слънцегреене. 
Освен това към опунциевите спадат и Тефрокактусите. Огледай снимки на Tephrocactus geometricus- страхотно растение, което нараства на симетрични топки има трънни и безтрънни форми.

Неактивен geagleiam

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 4
  • Activity:
    0%
Re: Името на кактус
« Отговор #5 -: Юни 17, 2017, 05:47:05 pm »
Мисля че същия като Opuntia basilaris на снимките видях преди 15-ина години в една обществена градина в град Измир, Турция и поради неудобство съжалявам, че не си откъснах, въпреки, че от същия град взех от друг един подобен - зелен с по-продълговати "люспи" и сега особено се затруднявам с големината и тежестта му.
От досега видяното най ми допадат с окраските си разновидностите на astrophytum asterias super kabuto и някои разновидности на аstrophytum ornatum  и аstrophytum myriostigma (поне така са назовани на снимките).
« Последна редакция: Юни 17, 2017, 06:34:37 pm от geagleiam »

Кактус БГ

Re: Името на кактус
« Отговор #5 -: Юни 17, 2017, 05:47:05 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33