Автор Тема: Семеначета  (Прочетена 162303 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #15 -: Март 17, 2012, 02:19:56 pm »
[smg id=71 type=preview align=center width=400 caption="Hamatocactus setispinus"]

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #16 -: Март 18, 2012, 12:56:36 pm »
Този вид е първият който съм сеял.Лесен за отглеждане и непретенциозен.Цъфти с ароматни едри жълти цветове с червен отенък в средата в средата на лятото.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #17 -: Март 18, 2012, 09:07:26 pm »
Този вид е първият който съм сеял.Лесен за отглеждане и непретенциозен.Цъфти с ароматни едри жълти цветове с червен отенък в средата в средата на лятото.

Да, цветовете му са страхотни. Цяло лято ми цъфтя, а тез бебенца са от ето тази "мама".


Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #18 -: Март 18, 2012, 10:52:52 pm »
Провери киселинноста на почвата .Наличието на водорасли показва ниска киселинност. По скоро почвата ти е с алкален произход и дано си я пропарил,за да   не    пипнеш гъби.Независимо,че на доста места се пише,че субстрата трябва да бъде със слаба киселинност до неутрален за повечето видове трябва да бъде от/ 4.5-5/ и тогава няма да има водорасли.,освен това      на повърхността задължително е редно да има дървени въглища,които не позволяват развитието на водорасли.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #19 -: Март 24, 2012, 05:25:19 pm »

Copiapoa dealbata

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #20 -: Април 18, 2012, 09:15:19 pm »
el pistolero и аз имам посяти семена от същата копиапоа, ако не стане толкова рошава като твоята много ще ме е яд  (u)
майката на моите семеначета

и самозасялите се пародийчета

ей тия мъници ще са най-калените кактуси в колекцията ми сигурно  :) като знам как бавно растат пародиите от семе, тия кога ли са поникнали, щом вече се забелязват  (party)


Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #21 -: Април 27, 2012, 06:05:11 pm »
преди 2 седмици посях 2рата част от семената от Кьорес  (wasntme)
интересното е, че имам поникнали някои хубави видове  (wasntme) не, че другите не са :D
няколко вида суперкабутота едно дискокактусче и няколко ... хоризонталониуса :)

Миналата година сях в шамот и пясък и нямам голям успех с оцеляването им  :|
Тая партида реших да я сея в торфо-почвена смес + много перлит (около 1/3)  :)
Взех това решение, поради факта, че от предишни посявки най-много оцелели имам от посети в такава почва  8-| (nod)
напоих почвата с фунгицид и стерилизирах в микровълновата :)
оставих на терасата да изстине и посях намокрените в същия фунгицид семена :)
очаквам още видове да се появят, макар че има някои, които е ясно и отсега се вижда, че няма да поникнат  (nod)
вечер са на хладно, сутрин ги пече слънцето в кутията  (sun)


Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #22 -: Април 27, 2012, 08:40:46 pm »

Сял съм в пясък, сял съм в торфо почвена смес, сял съм в зеолит, дори съм зареждал семена от Ехинокактус полицефалус да покълват върху мокра салфетка.  След всички експерименти като най-добра се оказа една комбинация от няколко метода.

Вземам една кутийка от тези в които в големите хипермаркети слагат маслини и готови салати. Кутийката е триста грамова горе долу десетина сантиметра дълга, пет, шест широка и пет дълбока. Дъното надупчвам с една стара губерка. Дупча щедро. След като обработя кутийката със спирт / 98 градуса етилов, от аптеката / насипвам сантиметър дренаж от едър пясък. Няма смисъл да уточнявам че пясъка е препечен във фурната.  Върху дренажа насипвам сантиметър и половина смес от торф и листовка която е петдесет процента почва и петдесет процента пясък / с едрина на зрънцата около милиметър и половина. /. Върху тази почва насипвам сантиметър чист кварцов пясък със същата едрина.  От повърхноста на готовият субстрат до капачето на кутийката остават сантиметър и половина, два пространство в което растат семеначетата. Капачето е прозрачно, обеззаразено със спирт.  Заредената със семена кутийка потапям в по-голяма кутийка пълна с дестилирана вода в която има разтворен малко метилтопсин. Когато на повърхноста на почвата се появят няколко мокри петна вадя кутийката. След няколко минути цялата повърхност е влажна без да е подгизнала от вода. Готовата кутийка слагам в люпилника където денем температурата е около 25-28 градуса / дневната температура се съобразява със сятите видове. Има такива които покълват най-добре при по-ниски температури / нощем е 20 - 22 градуса.  От там нататък процеса го знаете.

Интересното е че Наталия Елис от Одеса / повечето сте чували за нея / е достигнала до същите резултати без да се е консултирала с мен. / Все пак не изключвам възможноста да е прочела някъде някой мой пост. / това в кръга на шегата //. Четох наскоро в нейния сайт статийка на тази тема и тя също споделя че най-добри резултати е постигнала с кутийки в които на дъното има слой почва.
Когато се сее направо в почва резултата вероятно ще е същият, но много по-трудно е да се опази повърхноста на почвата от гъби и плесени.  Освен това на по-късен етап в развитието на семеначетата когато повърхноста на субстрата започва леко да се засушава почвата има гадния навик да се надига, свива, да се омокря трудно при пулверизирането. Все неща които пречат / без да са фатални / но които лесно се избягват с малко пясък .

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Семеначета
« Отговор #23 -: Април 27, 2012, 09:10:55 pm »
Spored men , nai vajno e semena4eta da sa dobre , ne mnogo mladi , ne mnogo stari , 1 godini e perfectno , osven astrophytum i malko drugi , koito iskat borso da se seat .
Poscle metodi , zavisi ot vsi4ki , s Turbi4ki  e nai dobra spored men , lesno , efectivno i mnogo uspeshno , samo trabva na na4aloto da se raboti 4isto.

Radvam se da vijdam 4e i Kle4o e tuk :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #24 -: Май 24, 2012, 01:26:34 am »
[smg id=659 width=500]
Pilosocereus magnificus

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Семеначета
« Отговор #25 -: Май 24, 2012, 09:09:59 am »
hubavi sa :) no pri men takiva rastenie ne dyrjat Zimata
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Първи отпит за сеене на трудни семена
« Отговор #26 -: Август 01, 2012, 08:23:58 pm »
След като успешно направихме упражненията си по Ашламиране, аз и моята съученичка смело решихме да направим и първото си упражнение по сеене на семена от склерокактуси. В момента забелязвам леката иронична усмивка която се появява по лицата на мнозина от вас. (nod) Вероятно тези склерита наистина са трудни или почти невъзможни за размножаване и отглеждане, но това не ще изплаши душите наши!  (rofl)

Използвахме взаимствени методи за предварителна обработка на семената които намерихме в интернета а субстрата бе приготвен след консултация с Клеман и съдържа зеолит посипан с тънък слой от "котешка тоалетна".  (y)

Семената бяха най-старателно накиснати за около 20-25 минути в белина Аче.



После колежката ми старателно ги надипли в субстратя.



След енергично и внимателно опръскване с водица семената наполовин потънаха в горния слой от бентонит.


Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #27 -: Август 01, 2012, 09:18:33 pm »
стискам палци да поникнат  (y) много обичам да се туткам с "трудни" семена  8) понякога ми се получава и много се кефя  (party)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Семеначета
« Отговор #28 -: Август 01, 2012, 10:00:20 pm »
kakvi kotilli se pravish samo :D shte vidish kakva bomba e tova substrat ;)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Семеначета
« Отговор #29 -: Август 01, 2012, 11:53:16 pm »
(think) Успех! Аз не бих сял по това време Склеропедии. От това, което знам, трябва им дълъг мокър студ за покълване и добро начално развитие. Но, знае ли се… Във всички случаи, ако нищо не изникне, прибери всички семена обратно и ги насей отново в края на януари догодина (след подготовка и обработка). (y)
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Семеначета
« Отговор #29 -: Август 01, 2012, 11:53:16 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33