Автор Тема: Техники при присадки на кактуси  (Прочетена 57238 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #150 -: Март 16, 2018, 10:22:41 am »
При мен за големи присадки идва прекалено разтеглив след ден-два и не притиска добре.

Явно оставяш присадката на топло място. Аз използвам за тази цел един прозорец в работилницата който не е огряван директно от слънцето а температурата вътре дори в големите горещини не надхвърля 24-25 градуса защото постройката се намира под един голям орех, но ти го знаеш това де. ;)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #151 -: Март 16, 2018, 02:09:11 pm »
Е да аз от юни до септември си позволявам присадки и поне 25-30 градуса си е

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #152 -: Март 19, 2018, 09:40:15 am »
Съгласен съм с теб Джони, но тук имам предвид само за подложки с височина  5-10 см., т.е. стандартна. Естествено, че при високи подложки 15-20 см, каквито правят в Тайланд и Китай, ластиците са некомфорнен метод. 
Valyo

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #153 -: Март 19, 2018, 09:43:21 am »
Е да аз от юни до септември си позволявам присадки и поне 25-30 градуса си е
Септември вече е рисков месец за присадки. Много често времето не позволява присадката да се захване и развие добре и през зимата тръгва към небето. Аз правя присадки от май до август. След това само ако е належащо.
Valyo

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #154 -: Март 19, 2018, 09:06:13 pm »
Септември вече е рисков месец за присадки. Много често времето не позволява присадката да се захване и развие добре и през зимата тръгва към небето. Аз правя присадки от май до август. След това само ако е належащо.

Това не е баш тъй. ;) Защо сеем семена и през зимата (поне ние, Клеман и Андро)? Защото можем да им осигурим това от което те се нуждаят.. да не изброявам, а не чакаме да дойде пролетта и да се стопли времето. Същото е и с присадките. За мен няма фиксирани сезони за сеене или присаждане. Тоест, ако някой се опита да фиксира кога е най-подходящо времето за сеене или присаждане трябва да уточни, че използва естествените климатични условия в които се намира. ;) Но, ние живеем в 21 век и ако не можем да контролираме климата, можем поне да пресъздаваме частично и ограничено желаните от нас условия за нашите семеначета, присадки и каквото ни потрябва. ;)
Това ме подсеща да те попитам, ти по кое време започваш да сееш? :)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #155 -: Март 20, 2018, 10:06:51 am »
Така е, Джони. Който като мен си няма люпилници и оранжерии за поддържане да подходящи условия, се съобразява с даденото му. (nod) При мен всичко е в зависимост от времето. Вече се отказах да сея семена, защото нямам нужните условия като техника и най-вече място за повече растения. Да е жив и здрав Клемчо, ще му давам семенца от някои редки и екзотични видове в неговата люпилня.
Valyo

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #156 -: Март 22, 2018, 03:48:05 am »
Септември вече е рисков месец за присадки. Много често времето не позволява присадката да се захване и развие добре и през зимата тръгва към небето. Аз правя присадки от май до август. След това само ако е належащо.
Явно си има разлика между Варна и Бургас. При мен времето може да се развали и през лятото, докато се наканя да правя присадка и то става Август. Обаче гледам да има възможно най-дълго време прогноза за топло време, толкова и трябва на присадката, 7 - 10 дена да се захване. Последната от миналия август почти тръгна праз септември (~1 мамилка) и заспа, та чак досега, мартенското слънце и лека поливка я подкараха. Това при стайни прозоречни условия. Гледам, и хилоцелеуса, и перескиопсиса вече са активни, така че който има растящи семеначета (или детки) и сериозни планове за сезона може би трябва да започва отрано и да не отлага за по-нататък.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен mybabybook

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 15
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #157 -: Май 18, 2018, 05:18:15 pm »
Понеже ми стана интересна темата, да попитам- след като се присади върху подложката, поде ли се в сустрат или се оставя да засъхне раната на подложката и тогава новият кактус се поставя в субстрат? Самата рана между подложка и присадка маже ли се с нещо както е при овошките, понеже в клипчетата не видях да мажат?

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #158 -: Май 26, 2018, 07:45:45 am »
Понеже ми стана интересна темата, да попитам- след като се присади върху подложката, поде ли се в сустрат или се оставя да засъхне раната на подложката и тогава новият кактус се поставя в субстрат? Самата рана между подложка и присадка маже ли се с нещо както е при овошките, понеже в клипчетата не видях да мажат?
По принцип подложката трябва да е засадена и активна (растяща) в момента на присаждане. Раната при среза на срастванепърво трябва да се пази стерилна, а също и от изсъхване през първите дни. Но всичко зависи от вида и размера на кактусите, влажността и тнт. Трябва си и известен опит. Не се маже със замаска, а се покрива с парафилм примерно, но има и други начини.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #159 -: Юни 11, 2018, 01:55:27 pm »




Изпробвах тази техника видяна в интернет. Оказа се много лесна за изпълнение стига съпругата да ти е дала чорапогащник. Единственото затруднение е в центрирането на присадката върху основата, точно на мястото което желаеш, тъй като чорапогащника закрива присажданият кактус. Успеваемостта за сега е вероятно 3 от 4.
 



При традиционния метод, който използвам успеваемостта е 2 от 2.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #160 -: Юни 11, 2018, 09:22:22 pm »
Ще то проводя малко парафилм да се рахатясаш.. :)  (y)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #161 -: Юни 11, 2018, 10:49:30 pm »
И ще трябва да се уча да присаждам с парафилм.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #162 -: Юни 12, 2018, 03:12:58 pm »
И ще трябва да се уча да присаждам с парафилм.

От това по-лесно няма, вярвай ми! :)

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #163 -: Юни 13, 2018, 04:37:36 pm »
Пращай щом е така. Ще си платя. Малко количество, че в момента няма какво да присаждам, а знам че с времето пресъхва. Адреса Милена го има. Поздрави !

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #164 -: Юни 14, 2018, 01:17:47 pm »
dai ide za sa se lepi 30 cm cactus na podlojka :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Техники при присадки на кактуси
« Отговор #164 -: Юни 14, 2018, 01:17:47 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33