Автор Тема: Снимка или растение на месеца?  (Прочетена 5824 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Снимка или растение на месеца?
« -: Юли 31, 2013, 01:10:31 am »
Тук нали не е художествено-фотографски форум, а любителско-сукулентски? Защо тогава се набляга на снимка, а не на растение на месеца? От това, което съм виждал и виждам тук, има много снимани великолепни растения и не толкова много великолепно снимани не толкова великолепни растения. Предлагам да се замени или поне паралелно обособи "Растение на месеца".
Поздрави, Андрей

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #1 -: Юли 31, 2013, 01:47:53 am »
Андро, повечето от снимките избрани до сега биха разочаровали любителите на фотографията. Ако имаш приятели, които пишат във фото форуми се допитай до тях и ще разбереш, че при нас критериите при подбора на снимката не са чисто технологични или художествени, а винаги са пристрастни към дадено растение. Ето това е разликата. Понеже инициативата за тази игра е на Макс, ние следваме неговите насоки.
Можем да предложим на Макс да промени част от условията на нашата игра. Избиращият снимката на месеца да посочва отделно снимка на месеца и различен мениджър за следващия месец от автора на спечелилата снимка.
По този начин ще се избегне аналогията с Путин - Медведев - Путин - Медведев...
Макс е на ход.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #2 -: Юли 31, 2013, 03:01:54 am »
Най-лесното би било ей сега Андрей примерно да посочи в нарочна тема растение на месеца, което му харесва, и да започне така нова игра, инициатива, с други правила примерно. Темата на Макс си е отделно и ще живее докато има интерес към нея. Щото да се съберем и обсъдим и да решим нещо - няма да стане, всеки си има виждане. Така мисля.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #3 -: Юли 31, 2013, 03:19:07 am »
Ами да ,това си е чисто фотографска рубрика.Няма лошо .Но на живо растенията са истински натурални и изглеждат най-добре.
Знаем как можеш да снимаш по определен начин нещо ,за  да изглежда  впечатляващо. Е да, ама какво от това, ако растенията са невзрачни на външен вид, кого заблуждаваме? А тук съм се нагледал на растения които са доста  тревиални и не са кой знае какви екземпляри, обаче с доста" приятелски"комплименти и  овации, печелят "трофея" на" Снимка на месеца" .Ти на мене , аз на тебе?? И на кого е необходимо всичко това?Не мога да разбера, доста ми е лицемерничко.Изложбите по цял свят се правят на живо, има жури .Растенията са разпределени по родове и т.н.Оценката включва доста критерии-възраст,дали е на собствен корен, дали има поражения от вредители, и доста други неща ,на базата на ,които се прави и оценката.Като не e маловажно и на каква парична стойност се оценява екземпляра.Дайте да си спретнем една изложба-базар да видим,кой до, къде е с матеряла. За съжаление тук  нищо не става с организирането на изложби ,поради високите наеми на помещенията, които могат да се наемат.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #4 -: Юли 31, 2013, 04:20:39 am »
Такива изложби могат да станат на регионално ниво. Няма сила която да накара някой кактусар да си помъкне елитните растения на другия край на страната, за да ги показва на публиката. Това си е травма и риск, и хамалогия. Трябва да има и парични награди поне. Става в страни с традиции и култура в това отношение. Скъпи наеми... а за какво отиват парите на по-масовите дружества. И си е до приоритети все пак.

Има и други възможни форми. Примерно коопериране с ботанически градини и др. подобни. Моите колеги в Едмънтън примерно плевят площи и се грижат за някои експозиции, срещу което получават право на на дни за собствени изложби и продажба на растения от клуба на маса на тяхна територия. А защо не и използване на по-обширни частни имоти, ако собственика също има някакъв интерес.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #5 -: Юли 31, 2013, 04:40:33 am »
Да Джорж, за месно ниво говорим.Тук се правеха някакви опити, но нищо не се получи.Аз отказах да си мъкна 30 год.растения, по места със съмнителна охрана .Не бих учавствувал, ако нещата не са изпипани да край.Иначе нещата се случват и клубовете работят в цял свят, но тук можеби ,защото сме си Ганьовци не можем да разберем за нищо.Не ми се влиза в детайли, защото картинката ще стане още по- грозна-за жалост.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #6 -: Юли 31, 2013, 11:04:10 am »
Тук нали не е художествено-фотографски форум, а любителско-сукулентски? Защо тогава се набляга на снимка, а не на растение на месеца? От това, което съм виждал и виждам тук, има много снимани великолепни растения и не толкова много великолепно снимани не толкова великолепни растения. Предлагам да се замени или поне паралелно обособи "Растение на месеца".


На пръв прочит се съгласих с Екзотика. После се замислих. Сред нас няма, или поне аз не знам да има, човек на който фотографията да е професия, или второто голямо хоби. Следователно всички сме с горе долу изравнени фотографски умения. В един форум където се общува с текст и снимки трябва все пак да може да се оцени и старанието което човек е положил да представи своето трънче по-добре. Как да разбера от една нескопосана снимка че кактуса на нея е прекрасен. Вярно е че се пускат и много добри снимки на иначе тривиални растения, но тези тривиални растения сигурно имат друга стойност в очите на своя собственик. Не всеки има двайсет годишна колекция пълна с редки и добре гледани трънчета.

Наградата - "Растение на месеца " може да има място на някоя изложба където човек може да види и да сравни самите растения, а не техните снимки. Иначе един добър фотоапарат, малко игра с компютъра и други дребни хитринки могат да направят едно невзрачно растение да изглежда като елитно. Макар че не виждам какво може да спечели собственика му от това.  Аз самия не веднъж съм подчертавал че имам кактуси които на снимки изглеждат по-добре отколкото в действителност както и кактуси които колкото и да се старая не мога да снимам така че да предам пълната им красота.

Неактивен imdnme

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 166
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Angie
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #7 -: Юли 31, 2013, 02:12:38 pm »
Моето първо хоби е фотографията, а най-много обичам да снимам диви растения. Кактусите и изобщо домашните растения са на втори план. ( В момента имам повече време за тях, защото ми се налага да стоя вкъщи с бебето.)

Имам кактуси които на снимки изглеждат по-добре отколкото в действителност както и кактуси които колкото и да се старая не мога да снимам така че да предам пълната им красота.
Така е наистина не всички са фотогенични, а във форума не можем да сложим холограми, само снимки или видео.
Аз много искам да направя добро видео на отварящ се цвят, но кога ли ще успея :) на последния опит малката ми издърпа статива.
Моята прогноза за времето: http://weather-bg.com

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #8 -: Юли 31, 2013, 02:19:50 pm »
Винаги може да променим правилата. За целта трябва да има кворум, т.е. 120+1 представители. Да се съгласува процедурата с Мая Манолова и всички направени предложения да се подложат на гласуване. Моля някой да разгони протестиращите граждани отвън, че така не може да се работи!

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #9 -: Юли 31, 2013, 02:32:48 pm »
Трикове с фотошопи и тн .. много  (nod)
Снимката трябва да е добра (nod) Няма как да се качи на логото снимка, която не е качествена (n)
Всъщност там не се качват снимки, които сурови - налага се да се обработи допълнително, за да се слива с другите и да се намести добре. Най-малкото - маха се фона  (wasntme)
По това кой как снима и/или желае или не да има качество си личи дали го е еня за растението
Ако говоря от моя гледна точка - винаги акцентирам в снимките си на нещо - ако харесвам тръните - снимам с макро, ако харесвам симетрията си намествам фокуса там където е най-красиво и тн
Разбира се никой незнае какво виждам през моите очи (wasntme)
Аз самия не приемам снимането на снимки, с които се опитваме да се вместим в конкурса да са снимани с GSM, нефокусирани, или да са в края на стаята и да се чудим кое е снимано, изкривени цветове - сини ферокактуси с розово петно посредата - типичен пример при нискокачествени камери и тн. Става дума за естетика и проява на вкус, а това не на всеки се отдава (rofl) за съжаление  (whew)
Разбира се има и друго - вечното оправдание - 'нямам време да се занимавам с глупости като оправяне на снимки'  :D

Боравенето с фотоапарат е елементарно - трябва желание  (y) (nod)


 << Няколко съвета за добра снимка за непрофесионалисти >>  :P

1. Добра светлина - добре е да е топла - не луминисцентна
Сложете пред източника нещо, което да прави светлината мека - най-добре оризова хартия(паус)
2. Фона зад кактуса нека да не е цветен!
Най-добрия фон за снимката е сиво - тъмносиво! След него следват - черно и бяло
Така наречения професионален СИН фон е грешка!
Ползвал се е единствено за заснемане на кадри за филми! В момента за филмите се ползва зелен фон! Всеки цветен фон изкривява цветовете в него тон.
3. MACRO - ползвайте за кактуси под 10см(примерно) !!!
на фотоапаратите изглежда като лаленце
На този режим се снима и когато искате да акцентиране на нещо - цвят, игли, плодове ... :)
4. Светкавица - ползва се когато снимате на тъмно или вътре и няма слънце!  :D
Разбира се когато светкавицата светне целия кактус става бял  :D
Затова има малък трик - касова бележка (аз това ползвам) пред светкавицата за намаляване на силата на свелината :) Може да се полва тънък плат, тънък стиропор и тн
5. GSM-ите не са подходящи за снимане на кактуси - диаметъра на обектива на камерата е твърде малък, за да може матрицата да получи нужната светлина за хубава снимка
забележка: Четенето на горните съвети не е задължително и змейчо не носи отговорност за ритъма на вашето сърце  (rofl)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #10 -: Юли 31, 2013, 10:42:24 pm »
Конкурсът е ` снимка на месеца` защото ние виждаме снимката на кактуса и я оценяме / и нея и кактуса/. Конкурс ` растение на месеца` без да видим пряко растението няма как да стане .
В Какти-гайда  :) има нещо такова - казват го `Кактус на месеца`. Но то не е конкурс , а избор на определен вид , за който се пише . Това е интересно и дори би могло да се разработи в наш вариант - да се избира определен вид всеки месец и да се коментира по него....

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #11 -: Юли 31, 2013, 10:52:56 pm »
Конкурсът е ` снимка на месеца` защото ние виждаме снимката на кактуса и я оценяме / и нея и кактуса/. Конкурс ` растение на месеца` без да видим пряко растението няма как да стане .
В Какти-гайда  :) има нещо такова - казват го `Кактус на месеца`. Но то не е конкурс , а избор на определен вид , за който се пише . Това е интересно и дори би могло да се разработи в наш вариант - да се избира определен вид всеки месец и да се коментира по него....

Спини, какво чакаш, пускай тема с насоките за играта. Със сигурност ще се включат много хора. На мен много ми хареса идеята ти. :)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #12 -: Юли 31, 2013, 11:14:55 pm »
Все пак идеята беше дадена от Екзотика , а аз като че ли леко я поизкривих. Ако може да се съчетае конкурсното начало с видово-информативното би било най-интересно. Ако някой се сеща - да предлага !

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #13 -: Август 01, 2013, 07:38:32 pm »
Хвърлих едно око в Cactus World и схванах за какво иде реч. :) Всеки месец се избира по един кактусов род и се гравитира около видовете в него и прочие в него. Снимките ще са водещи в тази тема.  (y) След малко ще пусна подфорум за тази цел. (beer)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #14 -: Август 06, 2013, 01:25:49 am »
Представям си го по следния начин. Пак ще има 1 участник, който обаче ще предлага растение на месеца и то не 1, а поне 5 (от цялата снимкова история на форума, не само от последните публикувани снимки). Във всяка тема, заедно с предложенията си, ще пуска и анкета за предложените растения така, че всички членове на форума да могат да гласуват. Растение на месеца ще става това от предложените, което спечели най-много гласове. Собственикът на растението ще има грижата да напише финално мнение като даде подробности за конкретното растение - откъде го има, как го гледа и т.н. - каквото прецени за имащо отношение. И следващия месец той ще избере поне 5 кандидатури. И така…
Става ли?
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Снимка или растение на месеца?
« Отговор #14 -: Август 06, 2013, 01:25:49 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33