Кактус БГ

КАКТУСИ => Отглеждане на кактуси => Темата е започната от: BO.C в Март 29, 2019, 12:44:55 pm

Титла: Проблемни семеначета
Публикувано от: BO.C в Март 29, 2019, 12:44:55 pm
 (h) (f)
От миналия сезон нещо ми мори семеначетата trichocereus .
Пробвах да се оттърва от проблема в началото със системен фунгицид /топсин/ но не се получи.
Сега прпбвах и контакетен фунгицид /Каптан/ и проблема също не се решава.
Пробвах дори и антибиотик /chloramfenicol-H; две прахчета за гълъби които стояха с изтекъл срок на годност в шкафа/
Сменях субстрата в началото с по-рехав . Сега са в смес от торф и перлит/50:50/ с 1:5 добавен пясък .. не е най добрия за трихоцереус, но досега се надявах да мина по мързеливия начин, пък и предишни години съм имал добри резулатати с много сходен субстрат..  друга беше торфопочвената смеска от магазина която ползвах обаче :)  :)
Плуверизирам когато са сухи.. веднъж дневно ,умерено.. на терасата засушават бързо с пролетния вятър и слънце.
Директо слънце само рано сутрин до 10.30 :)
Подхранвам с разреден изкуствен тор /жълт кристалон/

Видимо промяната започва със загуба на хлорофил /пожълтяване,просветляване,обезцветяване/ докато станат прозрачни и изгният / мумифицират / и се движи от връхната част на семеначето в посока към корените. Корените изглеждат незасегнати от нематоди, но е възможно там също да има промени водещи до проблема.. /
Миналото лято в 3-4 от контейнерите имаше спорадична поява на 2см розови гъбки подобни на челядинките (rofl) (whew) но единични бройки. Верятно има мицел в субстрата който се развива успешно въпреки редуването на кратките периоди влага-суша..
 Някои гъби и техния мицел са паразити по корените на дървесни видове /armillaria mellea/ и могат да причинят кореново гниене .. предполагам и при кактусите подобни на трихоцереус такова явление не е изключено (tmi)

Дали някой може да сподели опит със сходна ситуация..?
Титла: Re: Проблемни семеначета
Публикувано от: BO.C в Март 29, 2019, 02:42:37 pm
В почвената смес в която са към момента съм сложил стандартен торф на фирма Агро, който всъщност е доста едра фракция..
Титла: Re: Проблемни семеначета
Публикувано от: John Stalker в Март 29, 2019, 05:19:16 pm
Приличат на изгорени от слънцето?! В какви съдове са, покрити ли са?
Титла: Re: Проблемни семеначета
Публикувано от: BO.C в Март 29, 2019, 05:54:31 pm
 (f)
Когато започна да се случва, посевът беше на LED лампи върху хладилника, в покрити но надупчени прозрачни пластмасови контейнери за еднократна употреба.Предните години използвах обикновена 60 ватова крушка която ги топли и не се издължават много за 2-3 месеца докато дойде време за изнасяне през пролетта. Субстрата го обработвам топлинно , но не е стерилен . От няколко години прилагам този метод успешно, но след като ми свърши старата торфопочвена смеска си купих нова, след което се започна с това на LED лампи.
Присаждането тогава/ в нов субстрат с торф от различна марка/ доведе до резултат при който частта от семеначетата които не бяха засегнати повечето оцеляха успешно до края на лятото и се развиха прилично. Тези групи сред които имаше засегнати когато
 ги присаждах в новия субстарт ми направи впечатление че имат слаби корени а при някои корените лесно се късаха като че ли бяха изгнили..и в последствие тези групи измряха на 99%

След това направих нови посеви през лятото с новия субстрат които нямаха проблеми доколкото си спомням. Октомври-Ноември зазимих преболедувалите и здравите кутии с посеви върху един и същи стилаж в непосредствена близост.. Сега почти всички посеви имат проблем..

Периодът за който се развива видимото заболяване от първите признаци на хлороза до смъртта е 5-10 дни.