Автор Тема: Как да спася почти изгнил кактус ?  (Прочетена 12475 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Как да спася почти изгнил кактус ?
« -: Април 28, 2016, 09:28:25 am »
Здравейте !
Има ли начин да спася кактус, който е 2/3 изгнил ? Четох, че трябва да се изреже, но не разбирам колко точно и какво се прави после. Моля ви за спешно съвети !
:(  Ето кактусчето: http://prikachi.com/images.php?images/979/8773979w.jpg

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #1 -: Април 28, 2016, 10:48:51 am »
Така като го гледам, той вече е горе в кактусовия Рай. За всеки случай го изрежи, докато стигнеш здрава тъкан и опитай да го вкорениш.
Успех!
Valyo

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #2 -: Април 28, 2016, 11:06:37 pm »
Мерси ! Купих специална почва за кактуси и мисля да изрежа изгнилата част. Обаче казват да се маха и малко здрава част, нужно ли е наистина ? То тогава какво ще остане от него ?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #3 -: Април 29, 2016, 12:20:47 am »
Ще остане почти нищо само мъничко от върха. Но чистенето е до наистна чисто. Като го срежеш отвътре е възможно да има червени, кафеви или черни жилки, които стигат и по- нагоре отколкото се вижда сега по епидермиса отвън.  Чистиш, кълцаш, оставяш да съхне на слънце ден- два срязаното, после обръщаш и слагаш върху едър пясък или друг инертен материал, след още няколко дена може да овлажниш субстарата леко... и никаква почва не ти трябва, преди да си пусне нови корени.
А дали ще има сили и достатъчно маса, че да пусне корени, след драстичното кълцане и обезводняване- едва ли. Но нищо не пречи да пробваш и да потренираш за следващият такъв случай. Има известен шанс и да се вкорени все пак. Но колкото повече отлагаш, толкова повече гниенето се разпространява нагоре.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #4 -: Април 29, 2016, 12:57:58 am »
Режи за начало на това ниво, ако има още гадости режеш филийки докато стане чисто.



Хубаво е да се направи фаска (да се подостри леко като молив), защото с изсъхването ще хлътне меката маса навътре, но като няма много материал за рязане може и равно да го оставиш.

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #5 -: Април 29, 2016, 08:58:24 am »
Много благодаря ! Изрязах всичко гнило и от здравата тъкан също. Почти нищо не остана. Но когато го отрязах, отдолу се показа едно слънчице с очи и усмивка... Направо ми идеше да се разплача. Много искам да оцелее ! Сега какво да правя ? Да го държа така върху салфетката обърнато с вътрешността нагоре 2 дена и после да го вкореня ли ?
Два от "лъчите" му се откъснаха при опита да го срежа, виждат се на втората снимка. Да ги отделя ли или да ги върна по местата им като първата ?
http://prikachi.com/images.php?images/756/8775756E.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/758/8775758V.jpg
После когато го вкоренявам не трябва да е в старата почва, която може да е заразена или ? Да я изхвърля ли ? Да не слагам други растения в нея ?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #6 -: Април 29, 2016, 09:14:54 am »
Щом "усмивчицата" е оставена и не е почистена, спокойно можеш да го изхвърлиш в коша.
А иначе в тази тема си пише всичко, особено в точка 1.2. http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=98.0
« Последна редакция: Април 29, 2016, 09:20:52 am от el pistolero »

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #7 -: Април 29, 2016, 11:13:09 am »
Чета, но нищо не разбирам ! Нямам никакъв опит с растения. А наистина искам да  го спася. Ходих вчера до разсадници и цветарски магазини и никой не знаеше какво да ми каже ! Какво да правя сега ? Да му махна двете точки и кръга в средата ? Да издълбая кръг и докъде ?
Моля ви за помощ !

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #8 -: Април 29, 2016, 11:25:35 am »
Когато изрежеш всичко, което е различно от зелено и бяло, тогава остатъкът има шансиве за оцеляване. Все пак, трябва да остане тъкан под растежния връх. Ако кафявото в проводящата тъкан е стигнало догоре, няма шансове. Няма много за разбиране, режи тънки филийки до чисто, ако има. Ако няма - изхвърляй всичко и си вземи здрав заместник.
Поздрави, Андрей

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #9 -: Април 29, 2016, 01:17:27 pm »
Може ли да не е на филийки, а да издълбая само кафявото, защото филийки почти не останаха ?...

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #10 -: Април 29, 2016, 02:20:54 pm »
Край ! Махнах кафявото и не беше догоре, но кактусът се разпадна напълно... Сега вече каквото и да го правя, няма смисъл, нали ?
http://prikachi.com/images.php?images/206/8776206d.jpg

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #11 -: Април 29, 2016, 04:21:16 pm »
Разпаднал се на операционната маса .... Случаят със или без хирургия си  е бил неспасяем. :)
Да , това е краят на този кактус.
И може би началото на твоето кактусарстване  (y)  (y)

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #12 -: Април 29, 2016, 08:07:47 pm »
Аз и така ще го пъхна в почвата след два дена, макар че ще си бъде живо Възкресение. Искам да знам, че съм направила всичко... Пък и сърце не ми дава да го хвърля. Това стана от преполиване, не му обръщах внимание, понеже имам много растения и не следя всяко едно как се развива.. На други от кактусите също има кафяви петна, но сякаш не е гнило. Вече ще ме е страх да режа, но все пак ще постна снимка.

Неактивен strawmerry

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #13 -: Април 29, 2016, 08:15:04 pm »
http://prikachi.com/images.php?images/804/8776804Z.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/806/8776806C.jpg
Само не ми казвайте, че и тези са за хирургия, защото повече такива преживявания няма да понеса. На пипане не е меко като другия кактус.
И много благодаря на всички за помощта !

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #14 -: Април 30, 2016, 12:57:40 am »
Не съжалявай, онова трънче просто си беше отишло. А, "хирургията" не е много по-различна от рязането на салата.

Промяната на епидермиса в основата при тези твои растения е от преполиване и недостатъчно светлина. Почвата ми изглежда много плътна и глинеста и, ако наистина е така (все пак от снимките е трудно да се твърди), също не е добре. Ехинопсисите са много издържливи трънчета, но не е невъзможно да бъдат унищожени. Ако малко промениш подхода (осветление, поливане, почва и режим), ще се радваш на здрав растеж и прекрасни цветове.
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Как да спася почти изгнил кактус ?
« Отговор #14 -: Април 30, 2016, 12:57:40 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33