Автор Тема: Защо кактусите ни червенеят?  (Прочетена 7129 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #15 -: Февруари 01, 2018, 10:54:30 am »
..
Според мен е станало светло и малко по-топло и кактусчетата са живнали. Чичо Джон се е излъгал да ги нахрани и те са почнали да растат. Но навоизрастаците нещо не им е харесало или силно слънце, или  ниска температура, а може и двете или липса на някои специфичен химикал.
....

Не, не са хранени от ноември. ;)единствената разлика в условията им на отглеждане до сега е в големите температурни амплитуди.. от 3 до 43 градуса и прякото слънчево греене. Та за себе си приемам, че това е причината за това лилавеене. ;)

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #16 -: Февруари 01, 2018, 09:23:57 pm »
Бъзикаш ли се с тая тема?  (rofl) Сякаш не знаеш как аквариумните растения стават по-червени колкото по-нагоре към лампата израстват.

Епидермисът на растенията съдържа пластиди, които могат да са хроматопласти или хлоропласти. Обикновено хлоропластите са доста повече от хроматопластите, поради което повечето растения са зелени. Прекалено силната светлина за продължителни периоди от време оксидира хлорофилът, зеленият пигмент на хлоропластите и го превръща в ксанатофил, който е бледожълт на цвят. Така зеленият цвят избледнява.

В същото време, растението започва да произвежда други пигменти - антоцианини или каротеноиди, зависи от вида, с които да се предпази от силната светлина. По същия начин по който нашата кожа произвежда меланин, когато е изложена на ув лъчи.

Моите кактуси също са почервенявали. Предполагам, че по-слънчевото и топло време тази зима е причината това да става с твоите.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #17 -: Февруари 01, 2018, 11:44:27 pm »
....
В същото време, растението започва да произвежда други пигменти - антоцианини или каротеноиди, зависи от вида, с които да се предпази от силната светлина. По същия начин по който нашата кожа произвежда меланин, когато е изложена на ув лъчи.

Моите кактуси също са почервенявали. Предполагам, че по-слънчевото и топло време тази зима е причината това да става с твоите.

Ето сега те хванах! Искаш да кажеш, че до моите кактусчета са стигнали УВ лъчи? :) Аз съм ги защитил с два слоя поликарбонат.. :) Иначе за пигментцията си прав. Вероятност има и за УВ лъчите да си прав де.. ;)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #18 -: Февруари 02, 2018, 02:27:02 am »
Аз пък от 6 години се мъчех да направя червен този феро, за да придобие тена с който го взех от полиетелиновата оранжерия на Вал 2011-та година април месец и тази зима май успях, че дори и надминах търсения ефект.





 Ферото е с неизяснено наименование, имаше предположение за ректиспинус, но май не е. Като по- малко беше с доста по- дебели ребра, но от няколко години каквото и да пробвам като папкане не мога да ги надуя, корените функционират, но не надува на ширина, само нагоре расте.  Вероятно забелязвате че новите бодли са двойно по- къси от старите. За мен това в резултат от стъклопакета зад който са от миналта пролет, а допреди това бяха само зад един пласт стъкло.  При мен тази зима температурата на терасата не е падала под 11 градуса, доста слънчеви дни имаше, а понякога както последните 2-3 дена градусите минават 16.  Т.е. при мен факторът студ няма как да е провокирал почервеняването, осветеността не е по- силна от лятната, а и е двоен стъклопакет, единствено жажда може да е катализатор на пигмента конкретно за това феро, отчитайки тънките му и обезводнени ребра. Но когато го вземах от Вал беше зачервен, но надут и добре напоен, а и температурите под найлоните са минавали 40 градуса при слънчево време в началото на пролетта.
Според мен този екземпляр конкретно е предразположен към това пигментиране, защото никой от другите кактуси които гледам при тези условия не е почервенял.

Неактивен Longanlon

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 22
  • Activity:
    0%
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #19 -: Февруари 02, 2018, 08:26:00 am »
е, в аквариума почервеняват и без да има ув лъчи така че при растенията очевидно количеството видима светлина е причината, не ув

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #20 -: Февруари 02, 2018, 08:00:36 pm »
С удоволствие приемам и предположения за името на ферото от снимките   (whew)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #21 -: Февруари 03, 2018, 08:11:37 am »
С удоволствие приемам и предположения за името на ферото от снимките   (whew)
Ferocactus flavovirens ?
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #22 -: Февруари 03, 2018, 08:06:12 pm »
Кастусите червенеят, когато слънцето им идва в повече и те се защитават от него, когато не са в активна фаза на растеж. Индивидуално е, някои жълтеят, други лилавеят. Естествена реакция. Недостига на влага помага за това. Ако не реагират, направо ще побелеят, тоест изгорят. Щото нямат шапки, очила, чадърчета.   8)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #23 -: Февруари 03, 2018, 09:46:13 pm »
Ferocactus flavovirens ?
Откъм брой ребра наистина пасва по описание като разгледах тоя вид, но откъм власикновите бодли се реазличава, моят никога не е имал и наченки на такива.
После като продължих да търся доста ми заприлича на pottsii, когато беше по- млад, прясно взет като 3-4 годишно растение и не толкова изхърбавял като сега.
За да не е съвсем спам поста ми в темата, ще пусна линк към снимка с pottsii зачервен  :) https://davesgarden.com/guides/pf/showimage/386639/

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2847
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #24 -: Февруари 08, 2018, 06:40:08 am »
Да, прилича и на pottsii . А зачервяването (лилавеенето) може би е свързано нещо с почвата: малка саксия, недостатъчно поливане или влагоемка почва или подобно.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Защо кактусите ни червенеят?
« Отговор #24 -: Февруари 08, 2018, 06:40:08 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33