Автор Тема: ПОЛИВАНЕ  (Прочетена 15312 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #30 -: Април 21, 2013, 08:50:59 pm »
Пробваме, различни води и бури, ясно е. Може би няма нужда от тор. Но при нас просто няма промишлени центрове и химически заводи, дето да опушват въздуха наблизо. И планинските ни води и почви са доста бедни на биогени - в градината нищо не расте както трябва без торене.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

guest8

  • Гост
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #31 -: Януари 17, 2014, 11:59:17 pm »
имам следното питане към знаещите и можещите:
при разкисляване на почвата понякога се ползва пепелива вода (на руски зольная вода), вода смесена със или филтрирана през дървесна пепел (обикновено от широколистна дървесина), със силно изразен основен (щелочной) характер. Дървесната пепел също се ползва за подхранване на зеленчуци и овошки в градинарството. В този коктейл според мен представляват интерес съединенията на калия и фосфора, както и широк спектър от микроелементи, за съжаление всичко това върви в комплект с основната реакция на получената вода. От друга страна, както разправят аптекарите, всичко е дъпрос на доза.
та да не забравим, че това мое изложение всъщност има форма на въпрос: дали ще се намери някой колега с информация и практически наблюдения по темата, и дали някой е ползвал такавъв извлек като добавка към водата за поливане на нашите краставици
(дадох и руски вариант на термина за търсачката - българския директно отвежда в кулинарните форуми  (rofl))
Понеже сега е сезона, когато неволно ставам малък производител на дървесна пепел (основно от цер и бук), и реших да поексперементирам;
прецедената през пепелта вода успя да ме впечатли - притежава основен характер без никакво съмнение  :S

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #32 -: Януари 18, 2014, 02:12:49 am »
Митко никога не съм разкислявал субстрата, защото не ми се е налагало.Твоят субстрат много  ли е кисел, че се налага да  го правиш?Но когато ползвах повече торф( които е кисел) съм добавял към субстрата пепел , сгурия и въглени от дърва (незнам от какви видове).Това съм добавял до 20% от съставките в субстрата.Пепелта и сгурията бяха сиви до оранжеви на цвят.Зад блока ми има цял квартал с къщи, които зимата се отопляват на печки с дърва и въглища .Така че незнам на какво съм попадал на тези купчини ,където си изхвърлят сгурията.При всички положения тя е много лека , пореста и бързо съхне.Не задържа влага и е чуден инертен материал.Освен това има фунгицидно действие.Обаче паралелно с това винаги съм подкислявал водата .Това действа освен да не калцират корените и като превенция срещу кореновата  въшка (тя не обича кисела среда).Не я убива, но не се развива епидемично.От доста години не съм ползвал пепел и сгурия, защато не ми се занимава, а има вече и пемза, лава, зеулит и др.

guest8

  • Гост
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #33 -: Януари 18, 2014, 12:54:28 pm »
Здравко, благодаря!
Не искам да ме разберете неправилно, целта е да се получат комплекс минерали, съединения, веднъж вече усвоени от растенията, разкисляването на субстрата е вторично.
Покрай хубавото винаги вървят екстрите с дребния шрифт: освен калий и фосфор в състава на пепелта има бор, молибден, мед и манган, няма никакви нитрати, но ... също така има и доста карбонати.
Пределно ми е ясно, че 90% от кактусите им е необходим субстрат със слабо кисел характер, а пепеливата вода е с алкален и може да промени баланса. Това лято ще се опитам да разбера дали има почва на този тип подхранване.
При всички положения ще е с воден извлек, добавка с ниска концентрация към водата от климатиците; варианта с добавка на суха пепел в субстрата категорично не стои на дневен ред

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #34 -: Януари 18, 2014, 03:28:38 pm »
Твоя работа, но внимавай с експериментите или поне ги прилагай първоначално на част от растенията.Аз съм по- консервативен и когато нещата се получават, не виждам смисъл сам да ги усложнявам .Чувал съм ,че ползвате водата от климатиците за поливане .Лично аз никога не бих я използвал ,дори за подкисляване.Само като се сетя какви неща се развъждат по маркучите и филтрите...колкото и да са чисти там си е идеална среда за бактерии и патогени.Имам негативен опит от преди 2год.-Комшията над мен направо ми съсипа десетина  растения с неговият климатик.Всяка капка по растенията се превърна в гъба или бактериоза и процеса беше динамичен.Не знам дали ,защото водата е капела през най- слънчевото и топло време от деня но фактиге са на лице.С чиста вода дори в жегата, когато капят от горе над мен като си мият балконите или си поливат цветята, не съм имал проблем .

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #35 -: Януари 18, 2014, 04:51:07 pm »
Добавял съм малки дози извлек от дървесна пепел, преди да си намеря минерелен тор, към водата за поливане на кактуси. Ефекта ми е трудно да го оценя, щото нявмах равнопоставена контролна група кактуси за сравнение. Не виждам и някакъв смисъл да се алкализира почвата, щото повечето кактуси, да не кажа всички дето ги имам, си растат добре в неутрална или леко кисела среда. Може би леко подкисляване на тая смес ще предотврати влошаването на състава на почвата и угнетяването на корените на кактусите, очакващо се, спород мене, в по-алкална среда.

Слагам 1 - 2 пъти на сезон от тая пепел на храстите и дръвчета в градината, с по-скоро положителен ефект върху последните, (ясно забележим по тревата около огнището ми и места дето съм сипвал купчини), но това е друг въпрос, външната среда доста по-лесно неутрализира основния състав на пепелта.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #36 -: Януари 18, 2014, 10:05:29 pm »
Митко , ако имаш кактуси в повече нищо не ти пречи да опиташ. Може да излезе нещо интересно.
Много от кактусите растат във варовита и алкална среда , но дъжда почти винаги е леко кисел и това спомага за усвояване на елементите и микроелементите от корените. Т.е. важно е водата да е малко кисела. Правейки водата силно алкална вероятно растението няма да може да усвои хранителните вещества , които ти ще му доставиш. Поне тъй си мисля , ама може и да не е така  :)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #37 -: Февруари 11, 2018, 07:24:14 am »

Всичката вода някога е била сняг. Сега му е времето обаче да поливаме със стопен сняг, снежна вода тоест.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: ПОЛИВАНЕ
« Отговор #37 -: Февруари 11, 2018, 07:24:14 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33