Автор Тема: Първата ми жертва за тази година.  (Прочетена 7115 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Първата ми жертва за тази година.
« -: Януари 28, 2012, 05:17:28 pm »
Ето, че дойде момента в който аз загубих и първият си кактус.  ;(









Засушен беше както всички останали, температурата при трънчетата не е падала под 5.2 ° C. 
Някакви предположения или хипотези за преждевремената кончина да имате?

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #1 -: Януари 28, 2012, 06:44:36 pm »
Aми именно студът е дал фира на мелокактусчето. Мелотата, дискокактусите,както и юбелманиите и пилозоцереусите, а сигурно и някои ериокактуси все бразилски чеда трудно биха преживели под 10- 15 градуса за дълго време. Казвам трудно, а не невъзможно, защото предполагам,че някои от тях биха се пригодили, ако се закаляват и аклиматизират към наши условия постепенно в годините.  Но за под 8-10 градуса пак не бих казал, че имат особен шанс за оцеляване каквото и каляване и аклиматизация да им се направи.

А и никога не може да пренебрегнем факта, че фунгите са навсякъде без значение дали ги забелязваме или не и особено в почвата. Та даже и да е било издеално засушено, то при тези ниски температусри е изпаднало не в летаргия като останалите мексикански, чилийски и аржентински кактуси, ами направо е взело да изпада в кома със спиране на жизнените функиции и става иделано за атака от фунгите, дето дебнат, като хиени сгоден случай да клюопнат на закуска някоя омаломощена жертва.
Струва ми се че такова кактусче на подходяща клечка би оцеляло и на по- хладно и ако взмеме да се сдухва работата, то по клечката ще се забележи първо и ще има време да се реже нещо. 
Ей затова някои хора кзават на бразилсите кактуси - трудни. А те не са толкова трудни, колкото си имат по- специфичен режим и не им е много приятно да зимуват на общия хладен режим на събратята си от по- насевер и по- наюг от екватора.  Както и любимците на exotica пък не биха понесли добре  зимуване в сравнително топли стайни условия през времето когато точно си искат хлад, че и направо студ. Най- малкото ще станат с грозен светъл прираст и няма да цъфтят когато им дойде времето.
« Последна редакция: Януари 28, 2012, 06:55:43 pm от el pistolero »

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #2 -: Януари 28, 2012, 06:59:06 pm »
То, в твоя случай е венецуелско кактусчето, но и в Парагвай и Перу има от тия топлолюбивци обобщени като "бразилци" - просто са на една тропическа ширина със сравнитело еднакво топло време целогодишно, къде със дъждовен сезон, къде без , но темпретурите нямат сериозни колебания нагоре и надолу.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #3 -: Януари 28, 2012, 07:59:37 pm »
Като гледам това сплуване/гниене е започнало поне преди месец, а може и повече. Възможно ли е да има друга причина?  (think)

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #4 -: Януари 28, 2012, 11:18:40 pm »
прилича на остъкляване по ябълки  (think)
ама 5 градуса си е кат в хладилника  (wasntme)
за растения дето обичат топло си е нормално да стане така (nod)

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #5 -: Януари 29, 2012, 09:05:47 pm »


Да се оплача и аз... Обаче може да живне:


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #6 -: Януари 29, 2012, 10:15:22 pm »
Ако, че днес преместих останалите бразилчета на по-топло, при мен се очертават още поне 2-3 жертви. За догодина ще си знам де.  :(

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #7 -: Януари 30, 2012, 09:58:18 am »
Аз обикновено губя кактуси рано пролетта   (:| Колкото и рано да ги изнеса и да се мъча да ги засенчвам, все ще подухне някой вятър и ще ми отмести калпаците от хартийки и слънцето ще ги опърли до такава степен, че все едно, че са сварени. Обикновенно немога да се справя със адаптирането и на семеначетата. Това лято се затриха 100 вида гимнокалициуми с полеви номера /много ме е яд/ бяха поникнали на 100%, бяха се прихванали след първото пикиране с минимални жертви и аз това лято докато дремех по Варна с изпареният си мозък не съм предупредила детето, че трябва да полива едни празно изглеждаши кутии  (headbang) и бяха изтикали зимният период на пълна суша и бяха станали едни копкатни топченца със тлъсти бодли, уф иде ми да се самонакажа  (muscle)
Така, че трябва да си знаем, кактусите са живинки, които могат да си отидат по една или друга причина и какъвто и кактус да си купим след жертвата, няма да е същото  (u)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #8 -: Март 03, 2012, 09:21:36 pm »
Всички мелокактуси,дискокактуси,уебелмании и много други бразилски кактуси трябва да зимуват на температура над 12 до 16 градуса.За компромис тук изобщо не може да става и дума. Като гледам растението направо се е скапало от ниската температура. :|

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #9 -: Март 07, 2012, 09:00:57 am »
Всички мелокактуси,дискокактуси,уебелмании и много други бразилски кактуси трябва да зимуват на температура над 12 до 16 градуса.За компромис тук изобщо не може да става и дума. Като гледам растението направо се е скапало от ниската температура. :|

Да. Аз обаче не го знаех, и ето до къде ги докарах. За сега имам 6 жертви. Догодина обаче, няма да го допусна.  (y)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #10 -: Март 07, 2012, 11:29:32 pm »
…Догодина обаче, няма да го допусна…
Петре, винаги има, както обичаше да казва един от нашите, "нормален брой жертви". Не може да се гледа без загуби - абсурдно е. Вярно, в твоя случай става дума за предизвикани, не за "нормални", но с повече четене за трънчетата, които имаш, това бързо ще отпадне като проблем. А и в днешно време всичко се намира сравнително лесно, бързо и на добра цена…
Поздрави, Андрей

Кактус БГ

Re: Първата ми жертва за тази година.
« Отговор #10 -: Март 07, 2012, 11:29:32 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33