Автор Тема: Семеначета  (Прочетена 153574 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #435 -: Януари 24, 2014, 11:23:53 pm »

Миленка и Пешо ще ти кажат от къде вземат кутийките в които сеят. Предполагам че са контейнери за проба. Продават се в аптеките. Хубавото е че стават за многократна употреба, лошото е че са скъпички. Купувах такъв контейнер когато носих едни проби във ветеринарния институт в Стара Загора. До колкото помня беше лев и нещо.

Когато аз сеех използвах еднократни кутийки за хранителни продукти.




Като тези в които ти слагат маслини, и разни салати в Била и Кауфланд. Пакет от сто такива кутийки струваше някъде около пет лева. Тоест пет стотинки кутийката. Сееш и после изхвърляш. Не се налага да я дезинфектираш преди следващата употреба. Има по-големи с обем един литър. В тях можеш да сееш двайсетина пакетчета семена. Има и по-малки в които могат да се сеят само по няколко пакетчета. Предимството - ако стане беля ще обхване по-малко семена.
Продават ги в магазините където продават торбички за еднократна употреба, бъркалки и чашки за кафе, и други такива пластмасови изделия. 

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Семеначета
« Отговор #436 -: Януари 24, 2014, 11:44:08 pm »

Ako nqkoi snae kade da se nameri syshtite 4ashki kakto na Milena i Pesho da obajdat :)

Миленка и Пешо ще ти кажат от къде вземат кутийките в които сеят. Предполагам че са контейнери за проба. Продават се в аптеките. Хубавото е че стават за многократна употреба, лошото е че са скъпички. Купувах такъв контейнер когато носих едни проби във ветеринарния институт в Стара Загора. До колкото помня беше лев и нещо.

Аз сея също в такива (малко по-голям мили-литраж), но само такива можаха да ми доставят в една аптека във Видин.
Таксуваха ми ги по 30ст. Преди няколко дена ги заливах с вряща вода и издържаха  :D
Точно контейнери за проби се водят, но има различни видове и производители. Та ще се наложи да се разходиш по аптеките и да видиш кой-какво предлага!  (nod)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #437 -: Януари 24, 2014, 11:51:08 pm »
:) Склери, тез контейнерчета за урина и екскременти се продаваха във всяка аптека. ;) Обаче, май доставчика на точно тези модели е "лефтнал" от бизнеса,  и ги няма в момента на пазаря. Завчера Миленчето обиколи местните аптеки с идеята да купи на Клеман една чанта и да му ги изпрати. ;) Обаче, точно тези бяха изчерпани.. :) Всъщност основната идея да използваме тея чашки беше продиктувана от условните критерии които бяхме приели... компактност и прозрачност...

Брики, ако сееш по френската технология с кислородна вода, не ти требе да вариш чашките. ;)  (rofl)

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Семеначета
« Отговор #438 -: Януари 25, 2014, 01:17:49 am »
:) Склери, тез контейнерчета за урина и екскременти се продаваха във всяка аптека. ;) Обаче, май доставчика на точно тези модели е "лефтнал" от бизнеса,  и ги няма в момента на пазаря. Завчера Миленчето обиколи местните аптеки с идеята да купи на Клеман една чанта и да му ги изпрати. ;) Обаче, точно тези бяха изчерпани.. :) Всъщност основната идея да използваме тея чашки беше продиктувана от условните критерии които бяхме приели... компактност и прозрачност...

Брики, ако сееш по френската технология с кислородна вода, не ти требе да вариш чашките. ;)  (rofl)
Каква вода им добавяте като поизсъхнат - преварена предполагам, или не се налага ако са затворени отгоре и нямат дупки отдолу? Хващали ли са мухал, гъба или друго?

И кога пикирате - като вземат да не се събират вътре, или...
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Семеначета
« Отговор #439 -: Януари 25, 2014, 09:40:33 am »
Аз да споделя как съм процедирал миналата година.
Първо сеене ми е и предполагам, че някои стъпки са ми грешни, но...
Относно водата - първоначалното зареждане с кислородна вода е достатъчно да подържа влагата след това. Не поливам, докато не видя, че вече няма конденз по фолиото.
Първата поливка правих с преварена вода + малко топсин.
Мухъл тръгна в няколко от по-големите контейнерчета, но с отваряне и топсина го овладях.
Няколко гъбки имах, но те си тръгнаха от самите семена. Тези ми неволи сме коментирали в някоя от темите...
Относно пикирането - от чудене кога, как и в какво - някои са още непикирани... но са такива, на които не им е тясно. Другите с лъжицата и със субстрата директно в новите саксийки (с дупки, че това ми беше основния мотив - поливането).
И мен ме интересува кога точно да пикирам, но за различните видове може да е различен момента, има и различни позиции колко често... така че малко оставям на случайността дали съм им уцелил  :D

Може би трябваше по-често да ги поливам лятото, защото ги бях закарал на село при големите на сянка и някои се поизгубиха, но както казах съм начинаещ и грешките са неминуеми...
Като ги върнах наесен в люпилника - тръгнаха наново



Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #440 -: Януари 25, 2014, 10:16:53 am »
..
Каква вода им добавяте като поизсъхнат - преварена предполагам, или не се налага ако са затворени отгоре и нямат дупки отдолу? Хващали ли са мухал, гъба или друго?

И кога пикирате - като вземат да не се събират вътре, или...


Инжектираме ги с престояла вода от чешмата Не случайно казах инжектираме ги, защото го правим с една голяма спринцовка като иглата се забива отстрани за да стихне до дъното, така ги караме да пущат по-дълги корени, чашките нямат дупка на дъното. :D При самото сеене не обеззаразяваме нищо, оставяме това да направи кислородната вода 3%, като за една чашка отиват 20 млл (премерено със спринцовката). Гъби, водорасли или недай си боже мухал не сме виждали до момента на разпечатването на контейнерчетата. Пикирането си отгатнал.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Семеначета
« Отговор #441 -: Януари 25, 2014, 04:58:34 pm »
Цитат
Пикирането си отгатнал.
Виждал съм растения, 3 бр., пораснали и цъфнали в саксийката дето са сяти. Ако са на гъсто или растат неравномерно, това се налага по-рано. Чашка без дупки предполага пикиране най-късно 2-та година.

Явно и кислородната вода върши работа.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #442 -: Януари 25, 2014, 06:56:21 pm »
Aма като гледам разхода на кислородна вода на чашка,ячвно трябва да издирим къде я продават в литрови шишета или направо туби, че с тия 50 милилитровите шишенца по аптеките ще ни излезе по- скъпо от ракия  :D

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Семеначета
« Отговор #443 -: Януари 25, 2014, 07:00:06 pm »
Аз ползвам един "склад на едро", в който работи моя позната.
1л = 4лв (за сезона ми отиват 2л. за 100 контейнерчета  :P )

И наистина върши чудесна работа за мързеливци и с липса на време, като мен  :$

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #444 -: Януари 25, 2014, 07:39:59 pm »
В аптеките литър кислородна вода 3% е 4 лева и някакви стотинки. (y)
Ако, че французите препоръчат тя да се разрежда до 1.5%, аз не го правя. Интересно кабърдисване се получава когато залея субстрата, след минути той започва да шупва и увеличава обема си с до 1/4, структурата му става пореста заради кислорода който се отделя по формата на мехурчета които разместват и надигат фракцията, а заради бентонита след леко засъхване което се получава когато вермикулита поеме влагата тя остава шуплеста.

пс. Баси дългото изречение стана..  (rofl)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Семеначета
« Отговор #445 -: Януари 25, 2014, 08:56:19 pm »
В аптеките литър кислородна вода 3% е 4 лева и някакви стотинки. (y)
Ако, че французите препоръчат тя да се разрежда до 1.5%, аз не го правя. Интересно кабърдисване се получава когато залея субстрата, след минути той започва да шупва и увеличава обема си с до 1/4, структурата му става пореста заради кислорода който се отделя по формата на мехурчета които разместват и надигат фракцията, а заради бентонита след леко засъхване което се получава когато вермикулита поеме влагата тя остава шуплеста.

пс. Баси дългото изречение стана..  (rofl)

Vsi4ko kakto pesho :D vsemam 2 litra ( 2 botilki ot 1 liter :P ) za 8 leva me izlisa . na na4aloto slojish 50 % kislorodnavoda i 50 % oda , no sega karam na 4ist kislorodna voda i bomba e .
daje se prodava kisorodna voda za 1.5 % syshto i za 6 % . pone taka mi e kasala kracivata mi aptekarkata :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #446 -: Януари 25, 2014, 10:00:40 pm »
pone taka mi e kasala kracivata mi aptekarkata :)
Дам, открих къде ми е грешката- не съм попитал красивата аптекарка имат ли литрови шишета, а питах колежката и тя каза, че нямали... даже и дестилирана вода нямаха в бутилки, а разливали от туба  :D
Ще обиколя и по други аптеки, може пък някоя красива аптекарка да откликне  :)

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Семеначета
« Отговор #447 -: Януари 25, 2014, 10:33:38 pm »
... даже и дестилирана вода нямаха в бутилки, а разливали от туба  :D

Пешо купува дестлирана вода за акумулатора от бензиностанциите, 1 литрова бутилка е 0.60 лв. (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Семеначета
« Отговор #448 -: Януари 25, 2014, 10:37:29 pm »
Aз взех 3 литра туба от Карфур... даже една люта ракийка си разредих леко  :P

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Семеначета
« Отговор #449 -: Януари 26, 2014, 03:04:26 pm »
аз зная, че остарявам, но пък чак толкоз дърта не съм се чуствала никога  :D аз сея по бабешкият начин и следвам традиционните техники  (whew) в Кубрат нямаме красива аптекарка имаме грозен аптекар, дали ще има кислородна вода при него  (think)

Кактус БГ

Re: Семеначета
« Отговор #449 -: Януари 26, 2014, 03:04:26 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33