Автор Тема: Семеначета  (Прочетена 162940 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен ivopaunov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #600 -: Февруари 23, 2016, 08:04:02 pm »
Ами до прозореца са сложени. Има разлика в температурата около 10 градуса между деня и нощта.

Неактивен hindo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 603
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #601 -: Февруари 26, 2016, 06:54:50 pm »



Двумесечни семеначета Turbinicarpus lophophoroides. Три от тях се отличават от болшинството. Дали това е знак за мутация. Трябва да отбележа, че семената са мои и съм сигурен, че не са хибридизирани.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #602 -: Март 13, 2016, 03:05:14 pm »
     Попови лъжички :D. Пардон, турбиникарпуси. Посевът от миналата пролет, с който най - много се гордея, а всеки път, когато пикирам, установявам колко слаби нерви имам :D.



     Успях да пикирам само 1 кутия от...20...


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Семеначета
« Отговор #603 -: Март 13, 2016, 03:53:57 pm »
 :D Мда-ааам, пикирането си е дамска работа, На мен също 'ич не ми се отдава. (nod)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #604 -: Март 13, 2016, 06:58:08 pm »
Браво Ники ,добре се справяш.Турбинките са с едри семена  и се пикират горе долу добре,ама ако пикираш пародии . стромбокактуси и блосфелдии е много трудно. (clap)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #605 -: Март 13, 2016, 08:50:44 pm »
:D Мда-ааам, пикирането си е дамска работа, На мен също 'ич не ми се отдава. (nod)
     Пешо, ти си иноватор по природа и трябва да измислиш начин, с който да се избегне пикирането на семеначетата :D. С удоволствие ще стана първия последовател!

Браво Ники ,добре се справяш.Турбинките са с едри семена  и се пикират горе долу добре,ама ако пикираш пародии . стромбокактуси и блосфелдии е много трудно. (clap)
     Андро, тази пролет съм планувал да сложа десетина разновидности блосфелдии; не ме плаши от сега, за да не ги оставя за догодина :D (sun).

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Семеначета
« Отговор #606 -: Март 13, 2016, 10:11:49 pm »
Цитат
Пешо, ти си иноватор по природа и трябва да измислиш начин, с който да се избегне пикирането на семеначетата :D. С удоволствие ще стана първия последовател!
- Сееш по 1 семе в 10-ки, и ви остава чисто мъжката работа: строеж на огромна оранжерия и мъкнене на саксии и субстрати...  (muscle)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #607 -: Март 13, 2016, 11:54:15 pm »
Браво Ники  (y) Такива стройни редици от напети левенти  (inlove) Красавци !
По отношение на пикирането , през последните години аз нямам проблеми , защото сея все по-малко , а и още по-малко ми никнат и достигат пикирогенческа  :D възраст.
Но ако в бъдеще имам масова кълняемост и съответно нужда от мега-пикиране , знам към кого да се обърна  :) :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Семеначета
« Отговор #608 -: Март 14, 2016, 07:48:31 pm »
Сееш по 1 семе в 10-ки, и ви остава чисто мъжката работа: строеж на огромна оранжерия и мъкнене на саксии и субстрати...  (muscle)
    Май това е единственото решение :). Догодина съм решил да сея директно в почвена смес в саксии 7-чки, а пикиране - когато станат за разсаждане  (wait).

Браво Ники  (y) Такива стройни редици от напети левенти  (inlove) Красавци !
По отношение на пикирането , през последните години аз нямам проблеми , защото сея все по-малко , а и още по-малко ми никнат и достигат пикирогенческа  :D възраст.
Но ако в бъдеще имам масова кълняемост и съответно нужда от мега-пикиране , знам към кого да се обърна  :) :)
       За всичко други съм насреща, освен за пикиране :D. Ако ти трябва работна ръка за прибиране, мъкнене на камъни, копане - може, ама това пикиране - само срещу съответната доза розови хапчета ;).

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Семеначета
« Отговор #609 -: Март 15, 2016, 12:52:42 am »
Преди години ми казваха "казармата прави мъже". В кактусчийски смисъл трансформирано, "отглеждането на кактуси от семена прави истински кактусчии".
2-те години в казармата бяха най-безсмислените и безполезни в живота ми. А, годините, през които сеех и пикирах, ме отвратиха от това занимание… поне до пенсия.
Кактусчия може да бъде човек и без да сее. Както и мъж, без да ходи в казарма. (beer) (rofl)
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #610 -: Март 15, 2016, 10:05:42 am »

Прав си. Казармата си беше пълна простотия. Ами детската градина градина? Четири години песнички, стихчета и други такива глупости. Живо губене на време. За училището да не говорим. Дванайсет години химия, биология, география и други напълно излишни неща. Университета също. До сега никой не ми е дал и пет лева за това че мога да решавам диференциални уравнения, или за това че мога да нарисувам желязо въглеродната диаграма дори и на сън.
Виж за сеенето не съм толкова категоричен. Благодарение на семките за няколко години колекцията ми се увеличи десетина и повече пъти. Ако бях купувал готови, отгледани кактуси трябваше да похарча невъобразимо по-голяма сума. Така че сеенето определено е полезно в етапа на " първоначално натрупване на капитала". След това за някои си остава краста за цял живот, а за други само приятен спомен.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #611 -: Март 15, 2016, 11:47:00 am »
Аз не виждам голяма разлика между това да ловиш риба и да пикираш семеначета. И в двата случая се потапяш в един друг свят и нищо друго не те интересува. Вярно, при риболова имаш и допир с природата, но пък при пикирането се разбужда фантазията ти, как след някоя друга година това растение ще цъфне. Въпрос на емоционална нагласа и чувствителност.
Valyo

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Семеначета
« Отговор #612 -: Март 15, 2016, 09:38:42 pm »
 :)


Една 5-ца събира поне 20 мамиларийки. Имам още 1 саксия от тия. И големи, купешки цъфтящи от тия. За кво ми са : за каляване на нервите. Едното, макар и друг вид, е вариегатно, изостава. Труден е живота на цветнокожите. Както и да си различен от другите.  8)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Семеначета
« Отговор #613 -: Март 16, 2016, 12:09:43 am »
scleri, и ти си прав, че може би трябва да си минал през всичко, за да го оцениш обективно. Аз все пак не бих приравнил културата и образованието с казармата… И, ако казармата не ми беше попречила с 2 години на културата и образованието, щях да съм с поне толкова по-напред поне в благосъстоянието си, използвайки образованието си, но темата е за семеначета… ;)
Различаваме се и в това е красотата! (happy)
Аз се кефя, че има заклети фенове на отглеждането от семена сред нас и с най-голямо удоволствие си купувам понякога прекрасно отгледани трънчета! Не може всички да можем всичко. ;) Някои от нас са по-добри и затова успяват по-добре в това, което правят. Повечето, както се вижда, са доволни от такива занимания. Нормално! Но, аз отдавна не искам да сея и пикирам, и затова плащам повече за по-добро, отколкото бих направил сам. И се радвам, че подхождам така, защото по този начин помагам, макар и малко, на по-добрите да сеят отново и, хем малко да си помагат, хем и мен да направят много щастлив.
Браво на Пешо за реализацията на форумните магазини и браво на гордите им собственици! И повече от нас да си пазаруват оттам, а не отвън! (rock)
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Семеначета
« Отговор #614 -: Март 16, 2016, 09:21:10 am »

Една 5-ца събира поне 20 мамиларийки. Имам още 1 саксия от тия. И големи, купешки цъфтящи от тия. За кво ми са : за каляване на нервите.

Джордж, сеещите хора трябва да имат малко по- различно отношение към семеначетата от това на масовия любител. Аз бих го нарекъл " по - природно". Когато сееш семена вариантите са два. Или имаш на кого да подариш / продадеш / излишъците, или не допускаш излишъци. Колкото и жестоко да е това. Когато аз сеех при първо пикиране пикирах всички поникнали. При второто правех подбор, като майката природа, и пикирах само десетте най-добри. При третото пикиране от тези десет в самостоятелни саксийки прехвърлях само трите най- добри.  Това е единствения начин да не се затрупаш с много, но едновидови трънчета. 

Кактус БГ

Re: Семеначета
« Отговор #614 -: Март 16, 2016, 09:21:10 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33