Автор Тема: Къде отглеждаме нашите кактуси и сукуленти:На открито,оранжерия,балкон и др.  (Прочетена 65962 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Елегантна работа (inlove) (happy)! В ТАКАВА оранжерийка `дето се казва: "Да легнеш, че да не станеш" :D! Макар че в подобна дворцова обстановка "таралежите" май ще се изнежат - казала лисицата  :$.

     Спини, държиш ли найлона още? Това лято май не му се наложи да пази тръните от дъжд, щото няма дъжд. :)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ники , найлона би трябвало да си седи там  :) От доста време не съм го посещавал.
Но , ако не ми мине котка път , тези дни ще направя една визитация.
И ако не ме е срам / след този дворец от стъкло , който показа / ще пусна някоя снимка от моят бодлив индиански навес  :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Така, така, ама в такъв дворец бодли като твоите не се правят ;), тъй че чакам снимки  (happy). Ние сме свикнали на "индиански" методи, то и там има тръпка. Едва ли има кактусар, който би избрал "двореца" от клипа пред навеса с тръни 20 санта дълги (nod)! Такава стерилна обстановка не ни прилича на нищото, но ме впечатли, признавам. Само като им виждам техниката и слизам на земята /завиждам им само за големите камъни, дето извадиха :D/.
   

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Тая стъклария може да е добра за облачния Албион, но у нас става само за сушене на прани гащи. С тия обикновени стъкла, и малки прозорчета за проветрение, лятото вътре ще стане сто градуса. Иначе спор няма изпипана е, и естетически изглежда добре. Ако сте ходили в новата / тя вече не е много нова / оранжерия в Балчик знаете под поликарбоната, и с достатъчно и правилно разположени отвори за вентилация, колко приятно е вътре дори в средата на лятото.

Що се отнася до размера на бодлите явно има някакъв фактор който нещо ми бяга. Един и същи кактус отглеждан на едно и също място по един и същи начин миналата година / въпреки че лятото беше по-влажно / направи със сантиметър по-дълги бодли от тази година. И като казвам един и същи по скоро трябва да кажа повечето ми кактуси. Таз годишната реколта бодли е по-слаба от минологодишната, и защо не мога да си обясня. Не мога да открия проблема колкото и да си блъскам главата. Най-вероятно някой комшия ми е направил магия.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Scleri, минералната манджа дали не са я опапали и превъплатили в бодли, а сега да ти дават сигнали, че искат да им сипеш нови камъни за похапване?

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Тая стъклария може да е добра за облачния Албион, но у нас става само за сушене на прани гащи...
     Не е ли то да варосаш джамовете... :D

Що се отнася до размера на бодлите явно има някакъв фактор който нещо ми бяга. Един и същи кактус отглеждан на едно и също място по един и същи начин миналата година / въпреки че лятото беше по-влажно / направи със сантиметър по-дълги бодли от тази година. И като казвам един и същи по скоро трябва да кажа повечето ми кактуси. Таз годишната реколта бодли е по-слаба от минологодишната, и защо не мога да си обясня. Не мога да открия проблема колкото и да си блъскам главата. Най-вероятно някой комшия ми е направил магия.
     "Думата дупка отваря"! Не си мисли, че този "фактор" е локално разположен при теб. Забелязах, че някои ехинокактуси, трихоцереуси, ферокактуси, мамиларии са с по-слаби бодли от миналия сезон. За разлика от твоите, Склери, моите бяха подложени на експеримент. Предната година бяха до есента под найлон. Щяха да останат и до прибирането им, ако същия не бе станал на "юфка". Тази година отсякох, че найлон моите кактуси няма да засенчва и ще бъдат оставени на милостта на природните сили, със съответните страхове относно градушките. Със задоволство гледам как вятъра поклаща по-високите, а слънцето ги пърли /минутка за романтика/. Викам: - "Ще станат за чудо и приказ"! Но, както ти отбеляза, наистина ми се струва, че направиха по-къси бодли. Айде, аз не съм критерий за опитен кактусар, ама не ги гледам за първа година, по дяволите :D.
     Айде, догодина - двойни тръне!!! Да наваксат! Важното е да са/сме здрави!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Днес бях` под найлоните `  :) . Ето няколко снимки :


и отгоре

Както бях споменал някъде , очаквам този жълт и дебел найлон да изкара поне петилетка  :)
Но аз най-вероятно догодина ще извадя някои по-бодливи видове от това задушно място и мисля да ги сложа на края на южната ми тераса , където да усещат вятъра /колкото и да е оскъден в родното ми място/ , дъжда и директното слънце.
Склери , Ники , говорите за по-слаб растеж на бодлите тази година. През лятото аз нямам никакъв растеж. Нито под найлона , нито на балкона ми. И така е винаги. Колкото по-горещо и дълго е лятото , толкова по-дълъг е `стопът`. Като се поразхлади времето , ще почне растежът.  :)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
За къде сте се разбързали ??  Сезона  на бодлите  тепърва започва  . Цяля есен бодли ще  вадят.  Не поливайте  често   и обилно и ще изкарате по- добри бодли.  Тази година   не се оплаквам от стагнации.   Добре  , че има истинско лято , защото през 2014 г. , то въобще липсваше в София и кактусите  едва  я  избутаха .

Като се върнах назад в тази тема и като видях колко фермани съм изписал  и  ми става  леко   тъпо  , след  като пишеш и няма кой да  те чуе  .  Визирам  Ники и неговите мечти , които бях " ограбил ",  като му дадох съвет , относно  оранжериите  от  найлон или   поликарбонат. и това как се отразява  на растежа  на  кактусите като цяло.   Друго си е сам да  се убедиш  , след  като  си загубиш някоя  друга  година  в експерименти.  И аз съм  бил такъв  сигурно ?    Проба - грешка  ,  така се гради опит. 

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Спини, всеки път, когато пуснеш, или ми пратиш подобни снимки и ми става много готино. Освен, че си майстор на тръните, си майстор и на кактусовата пейзажна фотография  ;)! Така бих се радвал и ако другите колеги пускаха такива групови снимки  (happy). Страхотни са! А с този бял дувар - красота  (inlove)!


...Като се върнах назад в тази тема и като видях колко фермани съм изписал  и  ми става  леко   тъпо  , след  като пишеш и няма кой да  те чуе  .  Визирам  Ники и неговите мечти , които бях " ограбил ",  като му дадох съвет , относно  оранжериите  от  найлон или   поликарбонат. и това как се отразява  на растежа  на  кактусите като цяло.   Друго си е сам да  се убедиш  , след  като  си загубиш някоя  друга  година  в експерименти.  И аз съм  бил такъв  сигурно ?    Проба - грешка  ,  така се гради опит. 
     Хубаво, Здравко, си се сетил да ме "визираш", макар и в трето лице, но наистина не зная какво прокламираш толкова. Разбрах - никакви найлони и поликарбонати; южно и югоизточно изложение - ясно. Никой не се съмнява в твоята компетентност и опит с кактите, но това не ми пречи да харесвам оранжерии. То моето да не е оранжерия - един навес, както се казва. Отворено е отвсякъде с изключение на покрива. Оранжерия/йка за мен е като това примерно от клипчето. Но целогодишно. Доволен съм от равитието на кактусите ми. В пъти по-добре са от източната тераса. А и аз донякъде съм спазил донякъде твоите по-стари съвети, така че не се чувствай леко тъпо:
Ники потърси си за покрива  по-скъп, специален поликарбонат с най -висока пропускливост на uv.Проучи по- подробно въпроса ,защото този който продават в БГ не е такъв. В Европа се използва  по- масово от кактусарите.И пак ще ти дам съвет, направи я отстрани така, че да можеш да отваряш максимално нагоре ,като перки на самолет и после да ги спускаш.Ако е много сложно за изпълнение я направи само с покрив.
     Само не те послушах за скъпия поликарбонат, но това е тема, която ще разисквам наесен. Спазил съм инструкцията - само покрив! Отворил съм цяла тема за своята оранжерия, където не съм спестил нито плюсовете, нито грешките. Ако има някой друг, на когото да сте видяли де-"градацията" с трънчетата, от тераската с 2 масички, до "навеса" със стотици растения; който споделя с вас радост и разочарование - здраве му кажи. През колко още път ще мина, докато се занимавам с тези тръни... (sun) (f)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Какво  "  прокламирам" толкова ?  , явно много добре си разбрал  ,  щом си изхвърлил  найлоните  .   Имаше  хора  ,които те убеждаваха в обратното  , ако  не забравил там го пише  черно на бяло.  Защо не си  извадил  техните цитати ?    За какво  мен ме "замеряш"   с цитати ?  Човек да не ти  ти каже  нещо,   извърташ  нещата , както  на теб ти изнася.   Направо съжалявам,   въобще,  че съм си загубил  времето  в  споделяне на опит и знания    с   хора , които не го заслужават.

 

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
     Да, изхвърлих найлона, бих изхвърлил и поликарбоната /на там отиват нещата/, както бих се преместил в Чили или Аржентина, но наистина нямам физическата възможност да бъда постоянно край кактусите си, за да ги обслужвам. Поради тази причина и големия им брой съм скърпил това, заради което изпадаме в излишна нервност. Нали с нещо трябва да е покрито - няма да му сложа ламарина, я?! Искам да са на едно място - сравнително защитено, същевременно максимално светло и т. н. Съгласен съм с всичко написано по темата /и с теб, като човек с дълъг опит/, но защо да се отричам от нещо, което ми върши чудесна работа и задоволява потребностите ми/им, дори и от това кактусите ми да не са хубави като твоите, примерно. Няма как да напълня с кактуси четирите ми тераси. Нали хора живеят с мен и трябва да се съобразявам.
     А с цитати "замервам" теб, както сам казваш, защото другите не ме "ядат", дори и да не ме понасят. Не винаги несъгласието води до отрицание. А когато искаш да ми кажеш нещо, ми го кажи директно, а не да "визираш Ники и неговите ограбени мечти". Щом гледам кактуси, щом си сея семките, щом съм си построил "навес", щом имам уважението на някои колеги кактусари - мечтите ми в тази сфера са постигнати. А дали заслужавам опита и знанията ти - не съжалявай за това, а вместо да се сърдиш излишно ни покажи терасите с кактусите си. Това би било по-интересно и приятно, отколкото такива словесни изпълнения.
    Споделяй съвети, но не налагай мнение. Всъщност, всеки да прави, каквото прецени за добре  (handshake).

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Meн пък ме зарадва една новина на общото събрание на небостъргача, че санирането и строителните дейности откъм моята тераса ще почнат чак след още месец и половина, та тъкмо за началото на октомври ще си ги прибера навътре... малко раничко, защото това става ноември обикновено, но пък няма да ги местя на никакво ново място.  Сега трябва да си разчистя хола от касетките и кашоните с които го зарих с цел да правя с тях преселението този укенд :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Aз снимам периодично и цъфтежи, и бодли, и общи планове, но сигурно зимата ще почна да пускам по форума, че не съм ги подредил и прегледал даже снимките.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Абе и аз съм фен на откритото оглеждане, ама най-хубавите кактуси дето съм виждал на живо са били все в оранжерии навряни. Освен това няма смисъл точно на вас да обяснявам колко много и колко различни са кактусите. Има и такива дето в природата растат полускрити из треволяци и храсталаци, и дори нашето хилаво слънчице им идва в повече когато са изтъпанчени по цял ден директно на припек. За тях или източно изложение, или на сенчица под матово найлонче. 

Пистолеро, и на мен първата мисъл която ми мина е за изтощен почвен субстрат като причина за по-слабите бодли, ама явлението е масово. Има го и при отдавна непресаждани, има го и при такива засадени миналата година. Знам че бодлите растат най вече на есен, но тази година пролетта и ранното лято бяха изключително подходящи. Ниски нощни температури и горещи обеди. Това даде възможност на видове които изискват голяма амплитуда в денонощната температура / каквато имаме обикновено на есен / да растат добре и през пролетта и чак до към края на юни. Полицефалуса например пусна цели четири нови ареоли наведнъж. Никога до сега не беше го правил. Четири ареоли но с малко по-къси от нормалното бодли. Обикновено пуска по две ареоли на пролет и още две, три на есен. / При друг любител, при по-добри условия може да расте по-интензивно. Не знам. При мен толкова / Същата работа стана и с оная по изчанчена форма на макродискуса. Септентрионалиса като по- високопланинска разновидност също иска голяма температурна амплитуда за да тръгне да расте. При мен до сега тръгваше да расте чак в края на август, началото на септември. Тази година пусна цели два нови ареола още в началото на юни, но също за сметка на размера на бодлите. На практика се изпълни народната мъдрост - " Много хубаво не е на хубаво ". Идеалните условя през пролетта накараха кактусите да растат интензивно без много, много да " мислят " за средствата си за защита / бодлите /.

Спини, разкошни снимчици. На Ники му е направил впечатление стабилния дувар, а аз като професионално деформиран човек видях слабото място - оная двукрила дървена порта в дъното. Ако от там влезна с едно бусче за има няма половин час ще те направя начинаещ любител / от към размер на колекцията де. Опита никой не може да ти го вземе /
И не на шега, ако питаш мен отдели малко време и направи едно електронно дюкянче. Имаш разкошни кактуси в твърде много бройки които ти заемат ценно пространство. Поне аз така мисля. Ти си знаеш най-добре, ама ако поразчистиш малко ще можеш да добавиш нови видове които сигурен съм че искаш.

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33