Автор Тема: парник  (Прочетена 42957 пъти)

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #45 -: Ноември 12, 2012, 09:12:30 pm »
Ще ме карате да си заръчам една УВ-ламба и да започна тестове!  (nod) (y)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #46 -: Ноември 12, 2012, 09:23:56 pm »
Ako ще е изкуствено УВ осветление, май ще трябва доста близко да я разположиш до трънчетата, апропо това е не лош начин да си направиш безхлорофилни или вариегатни семеначета от астрофитуми примерно  :)

Неактивен sluncho.77

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 46
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #47 -: Ноември 12, 2012, 09:45:34 pm »
Здравейте. В парник кактусите съхнат по бързо. Предпазени са от дъжд,градушка и силен вятър. И от животните разбирасе. Има и оше предимства като например. Не се изкривяват по посока на слънцето. А що се отнася до УВ лампите. В Холандия доосветяват някой растения с тях за по добър търговски вид. За мен има смисъл от парник и работя по въпроса. Тази година тествах на вила Житуша някой кактуси под малък парник и съм доволен от видъ им.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #48 -: Ноември 12, 2012, 10:16:00 pm »
Интересна ми е връзката между ултравиолетовите лъчи и големината на бодлите на кактусите. Всички знаем, че слънчевата радиация е опасна за всичко живо на земята в това число растенията. Всички знаем, че ако не е озоновия слой да ни защитава от тези смъртоносни лъчи за кактуси изобщо няма да има кой да говори на земята. ;) Веднага си задавам въпроса - Защо се налага да си варосваме парниците и допълнително да възпрепятстваме светлината по цялата и дължина на вълните, ако не искаме да спрем и ултравиолетовата част?

Връзката е елементарна. Бодлите растат за да предпазват растението от изгаряне. По този начин ултравиолетовите лъчи стимулират растежа им. А се налага да се варосват парниците, защото преди да се извадят кактусите те са зимували на сенчесто място. Изкарвайки ги в парника те просто ще се сварят. Аз също предпазвам трънчетата си напролет с марли, които постепенно разкарвам.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #49 -: Ноември 12, 2012, 10:22:31 pm »
Ще ме карате да си заръчам една УВ-ламба и да започна тестове!  (nod) (y)

Дедо Боже дал слънце колкото щеш. За какво ти е лампа. Може да направиш следния експеримент. Ако имаш две възможно по-еднакви трънчета, които трябва да правят хубави бодли едното го остави в оранжерията, другото навън. След време ще видиш резултата. Но и този опит не е съвсем коректен, защото оранжерията ти е с найлон, а ние зачепихме главно поликарбоната. Ще правим подобен експеримент именно с такава оранжерия и след година ще докладвам разултата. Направо ще го снимам.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: парник
« Отговор #50 -: Ноември 12, 2012, 10:47:58 pm »
...
Връзката е елементарна. Бодлите растат за да предпазват растението от изгаряне. По този начин ултравиолетовите лъчи стимулират растежа им. А се налага да се варосват парниците, защото преди да се извадят кактусите те са зимували на сенчесто място. Изкарвайки ги в парника те просто ще се сварят. Аз също предпазвам трънчетата си напролет с марли, които постепенно разкарвам.

Има логика до някъде.  (happy) Сигурно е, че и слънчевата радиация е замесена в трънообразуването, обаче до колко?!
Предполагам, че ще се поизложа с моята логика за бодлите, ама ще си я кажа. :)
Човешкото тяло пигментира под въздействието на УВ лъчи и по-този начин се опитва да се защити. Логично е и при растенията, в това число и кактусите да се очаква първоначална защита на дермално ниво, пигментация, налепи и прочие да се забелязват през тези малки периоди от живота на растението. Според някакви мой бледи спомени през време на еволюцията са се появили и бодлите, а те са видоизменени листа и са мутирали за да могат растенията да изпаряват и губят по-малко вода в екстремалните условия на които са били подложени. Това обяснява и хабитирането на кактусите в ограничена континентална зона. Ето защо аз виждам пряка връзка между екстремалността на условията при отглеждане и размера на бодлите... че даже и логична ми се вижда. ;)


« Последна редакция: Ноември 12, 2012, 11:06:14 pm от John Stalker »

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: парник
« Отговор #51 -: Ноември 12, 2012, 11:19:22 pm »
Аз пък съм фен на Дискавъри и филмите на ВВС, та в точно тези филмчета съм гледала, че бодлите са се появили, за да защитават растенията от животните (think)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #52 -: Ноември 12, 2012, 11:26:09 pm »
Aма от най- гадното животно не са успели да се защитят... това животно въоръжено с фотоапарат и документи на изследовател... и шансов инструмент, ги копае, изгребва и продава на колекционери в Европа до пълното изчезване на видовете в хабитатите им  ;(

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #53 -: Ноември 13, 2012, 01:09:50 pm »

Когато говорим за и против поликарбоната залитаме в една посока - УВ защитата му. Аз си мисля че плюсовете и минусите трябва да се оценяват комплексно.

Що се отнася до УВ лъчите няма спор че те са важни за развитието на кактусите. Само че са различно важни за различните видове.  Да приемем че едно високопланинско южноамериканско трънче което вирее на 3500 - 4000 метра надморска височина в условията на кристално чист планински въздух получава в родината си 100 условни единици УВ лъчи. Същото трънче на двора на моята вила, която се намира на 168 метра надморска височина, и само на петнайсет километра от голям химкомбинат и циментов завод ще получи не повече от 30, а вероятно доста по-малко, условни единици УВ лъчи.  Аз си мисля че ако поликарбоната го лиши от половината на тези 30 единици разликата няма да е фатална. Дали трънчо ще получи 30 или 15 единици разликата във външният му вид няма да е голяма, но вероятно драстично ще се различава с външният вид на трънче расло в родината си.  Така че ако аз искам да създам условия максимално близки до родните му по-скоро бих закачил в оранжерията една, две  УВ лампи. / Има ги по всички зоомагазини които предлагат аксесоари за терариуми / и бих го дооблъчвал определено време. Колко ще се определи на базата на допълнително ровичкане из нета. Трябва да се събере инфо за дозите УВ радиация която получава в родината си, и да се сметне.
Толкоз за УВ лъчите. Когато човек взема решение да прави оранжерия трябва да е на ясно дали ще я ползва целогодишно, или само през лятото. При целогодишната оранжерия фактора топлопроводимост излиза на преден план. Освен това трябва да реши дали ще прави някаква специализирана колекция, или колекция от типа ботаническа градина - от всичко и по-възможност по много.  Дали ще е изключително само хоби оранжерия или му се иска да може да отглежда и някое и друго семеначе за продан. Трябва да се съобрази и с местните географски и метереологични условия. / Има райони в които лятно време  градушките са едва ли не през ден, има и такива в които градушка не пада с години например / Един е вятъра в Сливенско, съвсем друг в нашето равно тракийско поле.  Сега няма да се напъвам да изброявам всички фактори с които трябва да се съобрази човек. Различните материали за покриване на оранжерии имат различни показатели свързани с тези фактори.  За това на края човек може с изненада да установи че при неговите условия е за предпочитане да покрие оранжерията си с класическото стъкло вместо с модерния поликарбонат например. А може и найлона да се окаже най-подходящият материал в конкретният случай.   

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #54 -: Ноември 13, 2012, 03:52:21 pm »
Темата има според мен доста общо с един основен принцип на олимпийското движение, но нейсе - лаф да става.

Практичният поглед към оранжерийното строителство разделя оранжериите на сезонни и целогодишни.
Сезонните се покриват евтино с полиетилен и трънчетата растат перфектно, ако са съобразени и някои други неща.
Целогодишните се делят на студени (макс. зимни нощни 5-10 гр.) и топли (от 15 нагоре).
Цената на конструкция и покрития във втория случай е като за нова стая от жилище (тип зимна градина).
Ако човек прави такъв избор, надали си мисли точно за УВ-лъчите.
Има принципно 4 групи трайни решения за покритие:
- стъклопакет
- поликарбонатни плоскости
- акрилни плоскости
- специални фолийни покрития, използвани в слънчевите колектори
От тях само последните две групи пропущат УВ, като от акрилите има само един фабрикат "плексиглас алтоп", който доказано го прави, а с фолиата дори още се експериментира.
А цените ......
Отделно от това има доста физици, които ще се посмеят на всеки, очакващ да вдигне нивото на облъчване на кактуси с УВ-лъчи при морското равнище, като намали поглъщането в покритието срещу пачка.
УВ-лъчите са три честотни диапазона и атмосферата, слава богу лови едните, до сулкоребуциите стигат на 3500 надморска останалите два, а до нашите условия на замърсяване, има няма нещо.
По закона за всемирната гадост - колкото по втиклен и вманиачен е даден избор, толкова е по-скъпо, гаранцията е по-малка и градушка ще има възможно най-скоро. Ако това се размине, половинката ще наложи вето, без значение дали е мъж или жена.
Иначе ефект има - растенията изглеждат супер, стават резистентни към болести и вредители и ...
Но това е бизнес (търсене на печалба), а не хоби (за удоволствие).
Който отглежда много, застава в разкрачено положение - и е хобист и търговец по принуда.
Дали си струва, всеки решава за себе си.
 
« Последна редакция: Ноември 13, 2012, 04:04:38 pm от kle4o »

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: парник
« Отговор #55 -: Ноември 13, 2012, 08:52:03 pm »
Пускам по две снимки на няколко трънчета за сравнение. Първите снимки са правени през 2008 г. когато кактусите ми бяха на остъклен балкон с единично стъкло и югоизточно изложение. Къси бодли, нидуланса е на 23 години и още не се е сефтосал, а ферото е жалко и до половината с гадна гъба. Другите снимки са от тази година. Трънчетата са пържени на директно слънце юг - югозапад. Дали се вижда разлика - почти никаква. Дали идва от екстремалността на условията при отглеждане - зависи кое точно е екстремално. Почвата е същата, която баща ми ползва още от 80-те. Значи не е от това. Аз не ги поливам - направо ги давя два пъти през половин час. И от това не е. От какво ли ще е? Всеки сам да си вади изводите. Такива примери мога да дам няколко. Тези са положителни. По-грозно е кактус гледан зад единично стъкло да скъсява бодил зад стъклопакет. Честно казано ме е срам да ги покажа. Затова съм се ориентирал да гледам на остъкления балкон само такива трънчета, на които им понася. Другите ги раздавам по познати, които не правят разлика къс-дълъг бодил, а просто се радват на трънчетата.












Между другото - феротата и орнатумите, гледани отвън вече не вдигат нагоре гадната гъба характерна за тях. Дори само за това си струва да са на перваза.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #56 -: Ноември 13, 2012, 10:30:50 pm »
Да се гледат кактуси на открито е най-добре, но често невъзможно.
Идеалната среда би съдържала - силна разсеяна светлина, чист въздух, ниска влажност.
Ето аргументите на Веснер за избор на покритие:
- Лека конструкция (стъклата искат по-тежък скелет) - отстояния от 2,5 до 3 м
- Заради изтъняването на озоновия слой УВ - лъчите стигат %-но повече и в последните години има големи пролетни
  изгаряния - следва да се вземат мерки за допълнителна защита и по-ранно започване на поливането
- Най-евтино излиза двойно фолийно покритие при по-голяма височина на конструкцията и 1 метър въздух между тях
- Фолиото се сменя на 5-10 години и то по-лесно - Късат се и износват най-вече местата подложени на динамика
- продуктът е общодостъпен - фолиа за оранжерии с 5 год. гаранция срещу УВ-износване, безцветно, но не съвсем
  прозрачно, носи на пролетно напръскване със боя за защита от изгаряне
- отваряне отстрани отгоре или изцяло
Както виждате, става дума за съчетаване на няколко принципа - евтино, полезно, практично, елегантно, комерсиално.
Разбира се всичко това се оправдава от целта, а тя е бизнес.

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: парник
« Отговор #57 -: Ноември 13, 2012, 11:17:34 pm »
ех не мога да се сдаржа да не се вклуча в темата макар за сажаление да нимам скорошни изгледи за сдобиване с оранжеря ... но нали затова е форум  :D

Сагласна сам с нещата които казват Scleri  и Kle4o за олимпииското движение и за практичната страна на вапроса  (rofl)

Покраи тази тема изчетох куп форум-дисkусси и разгледах сума и ти снимки на оранжерии и мога да кажа следното.

Оранжерята е много добар комприс за отглеждане на кактуси които дава вазможност както каза Clement да се контролират куп фактори. При проектирането и обаче трябва да се вземе под внимание :

1 техники за избягване на кондензацята - доколкото виждам доста хора тук ползват вентилатори и влаго-абзорбиращи системи
2 как да се справим с водата след поливане - т.е. така да се напраиват стелажите и пода че да не остава вода

3 отопление за през зимата (и в ФР температурите на много места падат до -20 така че има сащят проблем като у нас)

4 мерки против твареде високите температури лятото - добра ветилаця (в големите оранжерии които сам виждала има сериоооозни вентилатори!)  & подвижни покривала за засенчване които пускат светлина но и намаляват жегата. Според това дето изчетох до кам 40 градуса с добра вентилаця няма да е голям проблем. По студенолубивите растеня могат да се гледат по-в ниското и по на сянка в големите горещини. Те и без това няма да са в период на растеж и едва ли ще се издалжат

5 укрепване на самата построика против бури и силен вятар - напоследак често има бури с по над 100км/h...

6 добар дренаж около оранжерята и особено ако не е с дебел бетонен под

7 евентуално допалнително осветление

9 вода за поливане как ще се осигурява и електирчество (ако е нужно)

10 покривен матерял - ех тука мисля че малко изпадаме в дребнавост :) Предполагам че много малка част от нашите колекции ще усети осезаемо дали е под плексиглас/наилон/поликарбонат/наван. Та тази малка част наи-вероятно може да се изнася наван веднага щом температурите почнат да го позволяват.

11 Както Клечо каза - да се прецени дали става думи за хоби или за бизнес :)

вав всеки случаи проекта на оранжеря ми изглежда като една прекрасна & приятна грижа :) Леееекичко завиждам на тези които я имат  (rofl)  (y)
прятно проектиране  :)
Bili

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: парник
« Отговор #58 -: Ноември 14, 2012, 01:07:23 pm »
Оранжерията на Веснер е добър пример за студена целогодишна - темп. диапазон минимум - 0-8 градуса през зимата.
Мерките за оптимални влажност, температура, светлина и прочие са професионални, но икономични - и приходите следва да ги оправдават.
Качествените решения имат висока цена и в нея "марката" има сериозен принос, но качеството не се изчерпва с марката, а произлиза от традицията (Know-how).
Разбираемо, по нашите ширини всеки се опитва да получи качество, без да заплати за марката и е възможно донякъде, но резултата също е компромисен.
За любители като нас е налице дилемата - правя качествено за кеф или правя така, че да е макс. добре на трънчетата и после събирам удовлетворение, като се похваля и получа потвърждение.
Е, може и да си мисля, че е качествено, но да разбера, че съм се прецакал, поради некомпетентност.
За поликарбоната е известно, че се прави с добавки за да издържа на УВ 10 години - резултатът е - през него УВ не минава. Вместо пълнители му слагат фин слой двустранно от акрил, но цената вече е друга.
Аз бих направил следното - отстрани постоянни акрилни плоскости с H = 1м, над тях такива за демонтаж и отгоре като Веснер - двойни полиетилени от сой.
Това със сигурност не е "парник" за краставици и домати.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: парник
« Отговор #59 -: Ноември 15, 2012, 07:18:03 pm »
Натъкнах се на някакъв роден сайт за оранжерии.
Цени не открих никакви.
Но пък може да се пробва някой и по линия на Европейското финансиране за изграждане на полиетиленови оранжерии... колко му е- ще представи бизнес план, че иска да развива земеделие с така дефицитните тук Северно и Южно Американски кактусови култури  (rock)

Кактус БГ

Re: парник
« Отговор #59 -: Ноември 15, 2012, 07:18:03 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33