Автор Тема: Бодли  (Прочетена 235492 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #690 -: Януари 11, 2014, 02:41:03 pm »


Любимият ми ехинокактус... не е толкова хубав като на Склери :), но той все някога ще каже тайните си методи за големи бодли

Първо искам да кажа че с удоволствие ще приютя всеки Ехинокактус който не е любим на собственика си. За съжаление тоя на Калинчето и е любим.

Второ. Скромността красеше човека някъде в средата на миналия век. Сега е модерно да си нахакан. Полицефалуса ти е перфектен. Просто е още млад. Моят когато го купих преди десетина гадини от Крайча беше по-малък и от твоя. Сега е горе долу три пъти по голям.

Трето. Това е тайната на хубавия полицефаловски бодил - Търпение. Дай му време да порасне. След достатъчно години може и да стане като това румънче.





И още нещо. Освен тоя полицефалус дето все се фукам с него имам още два. По-мънички. Присадени са на ферокактус, но присадката е направена не по класическия начин - първо перескиопсис и от там на постоянна подложка, а по метода семеначе върху семеначе.  Присадката е правена преди три години. Тази година като ги пресаждах не можах да открия мястото на срастване. Станало е невидимо. Просто полицефалуса си има феровски корени. Нямах под ръка фотоапарат да го снимам, така че ще трябва да повярвате на думите ми.  Имам снимка от първото пресаждане. Ето как изглеждаше присадката тогава.




Любопитно ми е защо нашите майстори на острите режещи инструменти не опитат и този метод. Стига с тия перескиопсиеви гори, и по-късно кактуси на клечка.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #691 -: Януари 11, 2014, 03:42:30 pm »
Феровските корени не са из между най-добрите. Може би са по-добри от полицефаловските...

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #692 -: Януари 11, 2014, 04:14:29 pm »
Склери, моят и твоите по-малки полицефалуси не са ли от една и съща поръчка?Моят също е на подложка феро, но не съм го присаждала и нямам представа какво става под повърхността на почвата.Дано както твоите се е получило това срастване.
А за търпението...този поне расте по малко, но другият, пари  е направо изнервящ, наполовината на този е, а бяха почти еднакви по големина.Изкарва по един- два ареола на сезон.Дано ми стигне търпението и живота :).

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #693 -: Януари 11, 2014, 05:17:52 pm »
Калинче твоят полицефалус е на светлинни години по-добър от моите. Може би съм ги гледал при по-меки условия, но бодлите им са в пъти по-слаби от мечовете на твоя. Сега като се замисля май твоят е от първата поръчка която Симира организира при Хайек, а моите са от следващата година. Това малко ме успокоява, но все пак разликата е доста голяма за една година по-малки растения. Така че идващото лято ще им се види напечено.
И като си говорим за полицефалуси. Имам още един. Полеви номер РР173. Малко по-различен от другите. С по- силно закривени бодли. 






Имам един чешки парии на подложка. Расте доста бързо, но бодлите му не са нищо особено. Имам още два, три. Моя сеитба. На собствен корен са. Наистина растат изнервящо бавно, но за сметка на това са доста обещаващи.   

Това е чехчето. На моите се оказа че нямам снимки.





Асенси, прав си че феровските корени не са най-добрите. В случая хубавото им е че не " помпат" растението, и не го карат да расте бързо за сметка на ободляването. В същия момент са достатъчно устойчиви така че трънчето да не си отиде от едно случайно преполиване.  Лично аз за подложка на полицефалуса предпочитам Стетсония корине. Тя е достатъчно студоустойчива така че самия полицефалус да може да си изкара зимната стагнация на достатъчно студено.
« Последна редакция: Януари 11, 2014, 05:23:16 pm от scleri »

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #694 -: Януари 11, 2014, 11:44:38 pm »
Добре...вече взе да става прекалено!!!
От къде да си купя поне малко полицефалусченценце пък ако ще и да е с прави бодли...

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #695 -: Януари 12, 2014, 12:00:45 am »
Следи общите поръчки, може да изкочи нещо.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Бодли
« Отговор #696 -: Януари 16, 2014, 07:16:04 pm »
Ferocactus fordii ssp. fordii на 10 месеца. :)


Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Бодли
« Отговор #697 -: Януари 16, 2014, 10:38:07 pm »
oshte 2 ili 3 god i shte tsyfne :D
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #698 -: Януари 19, 2014, 11:22:46 am »
Високата въздушна влажност навън / гадната мъгла/ е оцветила готино бодлите на малкото ми кактуси отвън. Ето три ехиноцереи :
E. coccineus :

E. engelmannii vatiegatus :

E. fendleri :

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #699 -: Януари 19, 2014, 07:00:05 pm »
EFC multicostatus selection:


Ancistrocactus sheerii:


Tephrocactus paediophylus:


Tephrocactus alexanderi var. bruchii MK 866:


Tephrocactus alexanderi HPT 369:


Tephrocactus alexanderi var. bruchii MK 1511:

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #700 -: Януари 19, 2014, 07:08:29 pm »
Neoporteria nidus:

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #701 -: Януари 19, 2014, 08:48:19 pm »

Gymnocalycium cardenasianum. Растението е отгледано от кьоресови семена.

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #702 -: Януари 19, 2014, 09:18:13 pm »
     Това беше Включването на месеца!!! Много ме зарадвахте, SPINY, Schmidt и Cephalius! (y)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #703 -: Януари 19, 2014, 09:29:19 pm »

 Красотите които показват SPINY, Schmidt вече са нещо нормално за този форум. Радват сърцето ми, но не ме изненадват.  Виж Cephalius ме изненада приятно. Чудесен трън. Безсмислено е въобще да се коментира. Мога само да кажа - Добре дошъл, на един видимо опитен кактусар. Ще се радвам да видя и други такива бодли. 

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Бодли
« Отговор #704 -: Януари 19, 2014, 10:32:09 pm »
  Страхотни тръни показвате за завършек на седмицата. (y)
А като гледам снимката на Cephalius се чудя как ли изглежда растението сега 8 години, след като е правена снимката, според инфото от камерата, която я е снимала... сигурно си е удвоило размера и тръните (rock)

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #704 -: Януари 19, 2014, 10:32:09 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33