Автор Тема: Бодли  (Прочетена 235386 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #135 -: Юли 09, 2012, 09:39:32 pm »
Снимка от миналата година съм пуснал в тази тема може би две, три страници по назад.  Тази година имат до сега по две, три нови ареоли. Мога да ги щракна утре. 

Оказа се че страниците са били пет. Ето линк - http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=213.60


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бодли
« Отговор #136 -: Юли 10, 2012, 08:26:16 pm »


Понеже започнах поетапна смяна на почвата на моите трънчета с по-хранителна в началото на лятото, та ето какво забелязах. Повечето кактуси започнаха да вадят много яки, по-дълги, по-дебели и мощни бодли. Това нещо не ми се вързва с прочетеното на доста места в нета за критериите които развиват бодлите. ;) При положение, че една година са расли в "безалкохолен" субстрат почти без хумус трънчетата им линееха при яките жеги на които са подложени в парничето ми. Сега положението е точно обратното, като разликата е само в субстрата и по-редовното поливане.  (think)

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #137 -: Юли 10, 2012, 11:20:30 pm »

Джони, законите на природата са неумолими. Живота е една постоянна борба за оцеляване, и когато условията са добри никой не губи време а бърза да расте.  /Това обаче не винаги е добро / . Когато почвата е по-богата на хранителни вещества / и кактусчето може да понесе това, тоест вида му го позволява / то забравя всичко друго, и бърза да порасне докато условията не са се влошили. Няма цъфтеж, няма защитни механизми като цветен епидермис, налеп, бодли, пух и други подобни. Само растеж.  Така че богата почва и големи бодли са взаимно изключващи се понятия. Усещам как в момента казваш да ама не. При мен е точно обратното.  Аз бих казал че при теб трънчетата правят разкошни бодли въпреки  , а не заради богата почва. По-доброто им общо състояние, и от там по-добрите бодли аз бих обяснил с две неща. На първо място те са с една година по-големи, и на второ /но не по важност / свикнали са . Адаптирали са се към новите условия при теб и започват да показват каво има заложено в гените им.  За по-големите и по-ярко оцветени бодли принос имат и по-високите температури които им осигуряваш в парника. Тези температури са от наша гледна точка плюс защото карат трънчето да покаже големи бодли, но от гледна точка на трънчето те са минус защото вместо за растеж, то трябва да отделя сили и средства за изграждане на защитни механизми ограничаващи загубата на влага предизвикана от повишеното изпарение което от своя страна е предизвикано от по-високите температури.
Има още нещо. Горещите дни на които сме изложени вече доста продължително време са стимул за трънчетата да развиват защитни механизми / бодли, пух, налеп и т.н. / Хладните нощи за които никой не споменава / защото вечер температурите падат под двайсет градуса / са от своя страна много добри за растежа. При такива температури процесите на дишане, и усвояване на влагата и на хранителните вещества протичат оптимално. Точно заради тези ниски / относително казано ниски / нощни температури кактусите не изпадат в лятна стагнация въпреки дневните жеги.  Точно заради това и те растат така буйно и те радват. Когато жегата надвие, нощите станат лепкави и човек не може да спи спокойно, тоест когато нощните температури останат над двайсет и два, двайсет и пет градуса тогава и кактусите ще спрат да растат и ще заспят в очакване на по-добри времена.
Извинявай. Малко се поувлякох, но според мен не можеш да търсиш връзка между добрите бодли и богатата почва, и ако искаш един съвет от мен не рискувай с много хумус. За някои видове / относително малко на брой / това е добре. Други видове могат да го понесат, но има и видове които ще те напуснат ако ги държиш в неподходяща за тях почва.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бодли
« Отговор #138 -: Юли 11, 2012, 12:02:18 am »
;) Предполагам, че ще има много "топла вода" която ще преоткривам ;) Но наистина хич не ми се вързваше богатата почва с яките бодли. Аналогии си вадя от нашенските растения като сливи и джанки, които развиват прекрасни шипове когато растат на бедни почви и при анормални условия. ;) Вероятно това няма връзка с кактусите но така го усещах. Реално субстратите в които изпопресадих повечето залиняли според мен трънчета се различават само с добавката на около 1/3 част на торф и ТКЧ (3-4 към 1 част) към този в който са били, което прави субстрата малко по-хранителен и пропусклив. Интересното е, че наред с бодлите, наблюдавам и обилен цъфтеж, страхотни пухове и налепи. Утре ще снимам само пухове, имам много.  (y) Иначе амплитудите които се наблюдават в парничето ми стигат и до 30 градуса в по-хладните дни и започвам да си мисля, че за яките тръни си иска яка жега. ;) 

Ето още един пример с нови и яки бодли. ;) Трънчето е от 2 месеца при мен и си личи новия прираст.

« Последна редакция: Юли 11, 2012, 12:09:47 am от johnstalker »

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #139 -: Юли 11, 2012, 09:53:29 am »
Температура/ не става въпрос за силно слънцегреене/ + бедна почва + малко вода = големи бодли. ;)
Valyo

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #140 -: Юли 11, 2012, 01:10:11 pm »
Бедна , бедна .... колко бедна / почва , де/. Предполагам , че като всяко нещо в природата е нужно да улучиш точния баланс. Много са ми интересни т.нар. `минерални`миксове - само вулканика , минералика и никакъв хумус. Пробвах в нещо подобно да сея преди две години едни ериосицета - те си стояха в тая минералика и се чудеха какво става и тъй две години не мръднаха , накрая си ги сях както си знам и почнаха да се поокопитват. За това поне смятам , че не бива да се изпада в крайности  - че кой не обича да си хапне малко шоколадче или да си пийне една малка  (rofl)
В безхумусен субстрат би трябвало да се полива само с химия , за да се очаква нещо. Няма смисъл.
А между другото Джони точно това последното дето си го снимал обожава хумуса и киселите почви - иначе не расте.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #141 -: Юли 11, 2012, 03:07:48 pm »
Да прав си Spiny. Но аз нямах предвид бедна, та бедна почва- само камънак. Става въпрос да не се прекалява с торф, хумус и най-вече торове. При обилното хранене нараства приоритетно самото растение, докато при "диета" се оформят по-добре бодлите. Поне такива са моите наблюдения.
Valyo

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #142 -: Юли 11, 2012, 03:51:54 pm »
Отклоняваме се от темата, но разговора е интересен за това не мога да не кажа и аз две думи.

Бедна на хумус почва не означава и бедна на хранителни вещества.  Ако някой има намерение да отглежда трънчовците си хидропонно може да ги сее в перлит, камъчета, едър пясък и куп други глупости които не съдържат никакви хранителни вещества. Глината която използваме в нашата глинесто минералната почва е богата на хранителни вещества въпреки липсата на хумус.  Ако сме имали късмета да намерим малко лава, или други вулканични продукти почвата става още по-добра. Те на практика съдържат всички необходими за нашите трънчета минерали и микроелементи.
Липсата на хумус просто прави почвата по неблагоприятна среда за развитието на патогенни бактерии, гъби, и други неприятели. 

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #143 -: Юли 11, 2012, 06:17:02 pm »
Основата на колекционното отглеждане на нещо живо задължително дава приоритет на собствения опит.
Факт е, че кактуси се отглеждат в различни почви с успех, което следва да ни подскаже, че следва да се позамисли и потруди всеки - то това е и колекционерството.
Който приема нещата на готово върви след другите и им подражава. Следването даже и на най-добрите чужди практики не правят някого колекционер.
Отделно от това, теорията на експериментирането през последните 200 години все се запъва в изискването - как да се направи "чист" експеримент, даващ "чист" извод.
Отглеждането на трънчета е класически нечист, многофакторен експеримент, т.е. е много повече изкуство, а не наука.
През последната седмица всички мои лобивии решиха внезапно да растат на бодли - споделих с когото трябва и той се учуди - същите при него сега са в трайна стагнация - предположението му беше - "Сигурно имате друг въздух в София".

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бодли
« Отговор #144 -: Юли 12, 2012, 12:52:06 am »
[smg id=754 width=300][smg id=753 width=300]
[smg id=752 width=300][smg id=751 width=300]
[smg id=750 width=300][smg id=749 width=300]
[smg id=748 width=300][smg id=747 width=300]
[smg id=746 width=300][smg id=745 width=300]
[smg id=744 width=300][smg id=743 width=300]
[smg id=742 width=300][smg id=741 width=300]


Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #145 -: Юли 16, 2012, 10:01:18 pm »

Gymnocalycium armatum - семеначе на две и половина години. Ако не се лъжа сега вид арматум е причислен към карденазианум. Но има разлика в ободляването поне на този етап - докато при карденазианумите ми бодлите се извиват към тялото на кактуса , то при арматума са като прави игли - може би на по-късен етап ще почнат да се усукват и прилепват , но поне за сега са си прави и много ме кефят  :)

Неактивен Галин Моряка

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 124
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #146 -: Юли 17, 2012, 11:41:58 am »
Основата на колекционното отглеждане на нещо живо задължително дава приоритет на собствения опит.
Факт е, че кактуси се отглеждат в различни почви с успех, което следва да ни подскаже, че следва да се позамисли и потруди всеки - то това е и колекционерството.
Който приема нещата на готово върви след другите и им подражава. Следването даже и на най-добрите чужди практики не правят някого колекционер.
Отглеждането на трънчета е класически нечист, многофакторен експеримент, т.е. е много повече изкуство, а не наука.

много точно казано  (bow). също съм против сляпото следване на чужди практики и съвети, аз си имам собствена система базирана главно на мои емпиричен опит натрупан с годините, както казах и на Джони преди няколко дни, когато почнеш да твориш значи си ок и вече си се научил.  ;)

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бодли
« Отговор #147 -: Юли 17, 2012, 01:35:30 pm »
Абсолютно сте точни и двамата!!! (clap)
Valyo

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Бодли
« Отговор #148 -: Юли 20, 2012, 09:42:24 am »
 Едно феро от Адария...

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Бодли
« Отговор #149 -: Юли 22, 2012, 12:30:51 pm »
nqma po hubavo ot ferocactus !!! bravo Kalinaalena ;)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Кактус БГ

Re: Бодли
« Отговор #149 -: Юли 22, 2012, 12:30:51 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33