Автор Тема: За произхода видовете от Echinopsis и близките му родове  (Прочетена 14577 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Интересно особености на участниците ли правят дискусиите във форумите неконструктивни, или самите платформи създават идеални условия за негативизъм?

:) За всичко са виновни хората.. платформите са само една арена за разиграване на страстите.  (rofl)

Цитат
Има формални групи - в които хората са задължени да са заедно от институция - клас, отбор, етнос, религиозна общност, нация и прочие.
Има неформални групи - в които хората искат да са заедно - клубове по интереси, агитки, музикантски групи и т.н.
...

В едно отворено и демократично общество  всеки сам търси, избира или създава своя група. :) В зависимост от нишата и интересите тази група се развива или разпада. Не виждам нищо нередно до тук, нали?  (happy)
Нередно става обаче, когато не се чувстваш съпричастен към някоя група и се залепваш съзнателно за нея с цел различна от целта на групата..  (n)

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Изразяване на мнение различно от общоприетото аз не считам за проява на комплексарщина

Искам да уверя 100%  Спини, че  не съм визирал него в случая .      Има доста "по-напористи " форумци  за които това  се отнася  .    Освен това Спини е  доказал, че може да отглежда  прекрасни растения и има какво да  покаже.     Така, че резултата тук е на лице.     

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
Всичко е въпрос на тълкуване. Една единствена универсална истина няма.
Дори тя да е записана като такава в дебелите книги и да е набита в главите на хората като такава.

  О  не ,няма такова понятие ,като субективна истина!  Истината може да бъде съмо една, друг е въпросът кой как ше я интерпретира .    Има факти и доказателства по конкретната тема.    Това ,че на някои не му се иска да е вярно или просто на  инат държи на  своята теория ,не прави истината субективна!   В конкретният случай, понеже не искам да се повтаряме  ще цитирам колегата:

Дали на някой му харесва или не, научните названия на видовете са на ЛАТИНСКИ.  Такава е номенклатурата. Използването на имена на хора или местности или чрез замяна на букви (Mendoza>Denmoza) в корена на названията не променя правилото. А и съществува още от зората на практиката по именуване на видоете с две имена - родово и видово.
Подобно и в българския език. Считаме че Николай, Георги, Стефан са български имена, въпреки че имат друг корен.
Ако имате усещане, че все повече нови имена произлизат предимно от местности и личности, то обяснението не е толкова сложно. Дори е прозаично и свързано с границите на латинския език(както всеки език). Когато вече има публикувани Bulgarocactus chrisacanthus и Bulgarocactus aureispinus, то следващия нов вид от този род с разкошни златисти бодли, няма как да му бъде дадено име описващо цвета на бодила. Тогава учения се насочва към друга характеристика на вида - специфичния ареал(напр. altacruzianus) или пък човек свързан с откриването му(напр.estevesii).  Впрочем огромна част от местните названия в ареалите на кактусите са с латински корен(през испанския и португалския). :)

Това е истината по въпроса, чудесно поднесена с примери и  доказателства.  Други истини тук няма ,всичко е подплатено с факти и се припокрива 100% с  моето мнение.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
А, ето го и Чичо Джон!
Привет!
Дали на мач на Левски и ЦСКА ще бъде едно и също с и без полиция? С и без съдии?
Има ли ложи, сектори, различни билети - има...
Значи платформата играе роля и то далеч не второстепенна.
И Джони, нито съм залепнал за "твоята" група, нито съм те избрал за тълковател на моите цели. Можеш да си мислиш разбира се, каквото си искаш.
Само напомням - тук съм по правилата (твоите) и не мога да си тръгна, защото не пускаш, а защо, ти си знаеш най-добре.

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Уважаеми Г- да Шмит и Цефалиус ,
Не знам защо но от няколко дни си въртим една и съща плоча със страна А и страна Б постоянно.
Естествено , че се пише на Латински всичко / половината свят също ползва латиница/.
Естествено , че почти всички имена на кактуси са написани с латински букви , имат латински /или старогръцки/ корен , имат латинска наставка и това правило се отнася както за родовото име , така и за видовото име. Кой оспорва това ?
Аз през цялото това време ви говоря за ИЗКЛЮЧЕНИЯТА !! Защо си затваряте очите за тях ?
Те не са едно или две. Ако ми кажете какво значат от` латински` изброените от мен по-горе имена на родове, вие ще сте първите в света.
Затова твърдението , че `` латинските имена нямат алтернатива`` е грешно. Латински ли са имената на немските учени , чехите ,  на испанците ....? Несериозно е.   
Честно казано на мен вече ми дойде до гуша тази тема и повтарянето на едно и също. Още повече ,  винаги съм смятал , че имената на моите любими растения са нещо, на което последно бих обърнал внимание. Не знам защо толкова се впрегнах в подобни разяснителни дивотии.
Прощавайте ако неволно някой съм засегнал. Със сигурност не съм го искал.
Бъдете здрави и щастливи. :)
« Последна редакция: Март 06, 2015, 09:35:17 am от SPINY »

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ей, писна ми да пълните темата с докачливи забележки, хвалби и дуене. Кой както иска, така да чете, пише по табелките, идентифицира и за каквото так се карате. Нека всеки сам да си избере начина. И на мен не ми харесват много неща, ама не съм тръгнал да ви занимавам, още повече да се дърлям с тоз и оня. Ако ще спорите- направете го, ще ми е интересно, ако ще се карате- на пазара!
ААА, АЗ ПЪК МОГА ДА КАРАМ САМОЛЕТ- ХА ДА ВИ ВИДЯ СЕГА!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Аз пък лятото като се потопя край Калиакра и у Варна се надига цунами  :D

Неактивен zmiqta

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 11
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Не съм виждала жива змия. Щот като ме видят и умиргат. Аз съм по змия :D

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
 (y)+1

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Както е тръгнало темата ще се нуждае от пролетно админско почистване и заключване. Освен ако коментарите не се върнат в руслото на класификацията.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Да, има си общи приказки в раздела. Може и "празни" да пуснете някъде.

Честита ви Баба Марта!  (f)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33