Автор Тема: Компоненти за субстрати.. и от къде да си ги набавим без пари  (Прочетена 23334 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен rjf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 225
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
браво,много добра хрумка пешо,и аз вече го имам в предвит щото и тука имаме глина и чушкопекарник имаме екстра работа.сега остава да потвърдиш дали ще я харесат кактусите,макар че след като не се разтваря във вода според мен няма причина да не им хареса
..И няма да спра,когато се уморя
..Ще спра, когато постигна целта си!!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Малко смешно… Що трябва да се хабят материало-, човеко- и киловатчасове (най-вече) за нещо, което с керемида чук и няколко минути мерак, се случва със същия краен резултат?
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Малко смешно… Що трябва да се хабят материало-, човеко- и киловатчасове (най-вече) за нещо, което с керемида чук и няколко минути мерак, се случва със същия краен резултат?

Мдам.. но, не е смешно да грухаш керемиди.. това е сериозна работа, нали? :P Аз съм практичен човек, но се уповавам и на теорията. Чукал съм и керемиди и тухли.. а тухлите даже ги познавам от пръв поглед, коя е слънчева, коя е печена. Печените се трошат трудно, но малко по лесно от керемидите с чук, де. ;)
За това търся и намирам алтернативни пътища за добиване на еднородни компоненти за субстратите в които си садим кактусите. Какво по лесно от това да накопая и пресея половин кубик от наща балабанска глина за половин час и да я закарам до някоя керамична работилница да ми я пекнат? Ще си платя за печенето десетина лева и ще почерпя с бутилка ракия. Най-важното е, че ще имам чист и еднороден материал, който мога винаги да си добивам по този лесен начин. Но, ако някой ми стовари половин кубик печени тухли или недай си боже керемиди и ми даде един чук да си ги чукам.. (shake)  вервай ми ще му дам пак десет лева и шише ракия за да ги разкара.  (rofl)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Виж, другата апаратура дето требе за изпичането на матряла,  всеки сам требе да си набави, щото не се произвежда със сигурност от 25 години.. но вероятно може да се намери на тавана из всяка селска къща. ;) Да живей ЧУШКОПЕКЪТ!  (party) (rofl)

He е така! Произвежда се и се харчи като топъл хляб- даже на прИмоции ги пускат  :D


Явно, защото са перфектно измислени тия високотехнологични машини, дизайнът им не е мръднал и с йота в последните 40-50 години... същото е положението и с парти грилчетата и тръбните ел. скари ... като Ламборджинита са  :P   

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове





Едро е 5 - 10 мм някъде. Само трябва да се промие от солта. Има и доста варовик в него, но за топ-дресинг и дренаж е идеален!  (y)
« Последна редакция: Януари 18, 2014, 05:20:04 am от 7george »
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
V bg nikoga nqma da vidish neshtu " free" nqkade :) varovik ne pri4i no sol d ne snam kolko vreme trbva da se kisni za da nqma pove4e :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
V bg nikoga nqma da vidish neshtu " free" nqkade :) varovik ne pri4i no sol d ne snam kolko vreme trbva da se kisni za da nqma pove4e :)
  :) Няма нищо абсолютли фри, щото сме го платили от данъците, ситито вместо да ми опесъчава тротуара, е прехвърлило тая функция в-ху гражданите, и е добре да ги има тия неща. Понеже сме в средното течение на реката, истински пясък няма наблизо (само купешки в чувалчета, докаран от майната си), и тия камъчета ги пръскат и по шосетата, та оттам са ни спукани и предните стъкла на половината возила, но това са подробности...

Солта не излиза лесно, купчина стояла много на дъжда и снега я държи дълго, но в някаква кофа или плитък съд, след промиване с маркуча на двора - не остава и следа. Мене 5 - 10 литра на година ми стигат за кактусарстване.  (y)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Зеолит, как и от къде да си го набавим.. :)
« Отговор #22 -: Юни 01, 2015, 12:54:47 am »
Ехо-ооооу! ;)
Време е да разбудим тази "заспала" от бая време тема. Погледнете заглавието на темата и ш' са сетите за какво иде реч. ;)

Както вече е известно на всички участници в последната неофициална кактусарска сбирка състояла се на Балабанското, ние с "Кметицата" практикуваме още няколко хобита, НО с по-нисък приоритет. :) Едно от тях е гъбарството, да не се бърка с микологията.. щото ние само обичаме да берем и ядем гъби, а не да ги отглеждаме, изучаваме или недай си боже да ги изследваме. :) Продължавам нататък..
Този уикенд се включихме в една сБирка на Гъбарите и всички последователи на тези нито растения, нито животни еволюционни създания която се проведе в димитровградскиот регион. ;) Е, те това събитие ни дойде много навреме, защото тъкмо бяхме привършили зеолита, а той както тези които знаят (обичат да четат) е един доста желан компонент в субстрата за почти всеки кактус. ;)
След кратко проучване в лоното на г-н Гугъл, ние предварително знаехме от къде се добива в България този воден натриев, калиев, калциев или бариев алумосиликат. :) Най-близкото до мястото на нашето гъбарско мероприятие зеолитно находище се намираше само на 40-50 км южно и малко югозападно от Димитровград,  и малко встрани от пътя между Хасково и Кърджали. :) Това е селцето Бели пласт, по-точно това е мястото от което можем спокойно да си наберем зеолит. ;)
Да ви признаем, първоначалната ни идея да идем със ситата до кариерата и да си пресеем, колкото колата може да носи не се сбъдна. ;) Оказа се, че фракцията която преобладаваше беше или зеолитено брашно или над 8-10 мм, та се наложи да си напълним чувалите с нея. Интересното беше, че зеолита от тази кариера, беше доста крехък и видимо по-лек от зеолита който купуваме от цветарските или зоо-магазините.
Ето и малко нагледен материал от обекта. ;)
















Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Ще бъде интересно да се изследва, как променя рН-то на водата и дали този е калиев или калциев примерно. Без пари разбира се.  ;)
 Моят купешки зеолит с който работя е зеленикав на цвят. Гледам да не го слагам повече от 30% в смеските, че почва нещо да се слепва неприятно на топки и около корените.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Жоре, зеолит не може да се слепва. Аз имам растения сяти в почва с над седемдесет, осемдесет процента зеолит и това са саксиите с най-рехав субстрат. Ако полееш малко по-силно и ще изкопаеш всичко което корените не са обхванали.  Много често по магазините некомпетентни продавачки бъркат зеолита с бентонит. И двата материала са зеленикави на цвят, а и на пипане са много близки. Едно от полезните качества на бентонита, който е печена глина, е  точно това че се слепва след като се намокри. Само че това качество за нас не е полезно.


Джони, голяма беля си си взел с тия буци зеолит. Сега какъв фитнес те чака докато ги натрошиш до нужната едрина, а и отпадъка, под вид на прах, който остава е доста. Така и така сте стигнали до Бели пласт. Трябвало е да продължите още петнайсетина километра до Кърджали. В завод Бентонит продават зеолит с различна едрина в трийсет килограмови чували. Един чувал е три, четири лева. Поне толкова беше до преди няколко години щото скоро не съм ходил. Няма маане с чука, няма сита и прахоляци. Кеф ти три, четири милиметра, кеф ти десетина. Има и по-едри фракции, има и ситно под милиметър. Това последното го добавят във фуража на животните. Не знам защо. Може би за да им растат рогата както бодлите на кактусите.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси

Джони, голяма беля си си взел с тия буци зеолит. Сега какъв фитнес те чака докато ги натрошиш до нужната едрина, а и отпадъка, под вид на прах, който остава е доста. Така и така сте стигнали до Бели пласт. Трябвало е да продължите още петнайсетина километра до Кърджали. В завод Бентонит продават зеолит с различна едрина в трийсет килограмови чували. Един чувал е три, четири лева. Поне толкова беше до преди няколко години щото скоро не съм ходил...

:) Цената за 25 килограма в момента е 32.00 лв в тази въпросна кърджалийска фабрика, не че не ми се дават толкова ама пемзата на Наско от Пловдив е доста по-евтина. Всъщност май споменах, че ми направи впечатление относителното тегло и структурата на белопластенския минерал в сравнение с този който пазаруваме от магазините, а колко по-лек и по-крехък е ще разберем тези дни. ;)
Целта на нашата микро-експедиция беше да допълним тази тема за компонентите които използваме в субстратите си и можем да си набавим безплатно в рамките на България. А тези големи камънье дето дето Миленчето мъкне и с които ми напълни колата са за новия Пустинеум който тя "сглобява" в момента. :) Разбира се, че напълнихме и един чувал с по-ситна фракция от този клиноптилолит който най-вероятно ще ни стигне до следващият ни воаяж до Бели пласт. :) Дето се вика с един чувал трошляк, избиваме парите за гориво до там и камъните ни излизат без пари. :)  И както се вика, ако имате път из този регион, няма да съжалявате ако прескочите до Бели пласт и напълните поне един чувал от тази благинка.. ;) освен това ще видите и Каменните гъби . (y)

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Ето по-ситната фракция, която си събрахме. Очаквах, че зеолита е по-твърд, но се оказа, че този който събрахме може да се чупи дори с ръка.



Едрите камъни няма да ги трошим, те са за аранжиране на новия алпинеум. :) В това находище видимо се различава зеолит с розови и зелени оттенъци след намокряне.








Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Абе вие що не вземете да откриете една каменоломна, та да се снабдяваме със зеолит и други камънаци от вас? (rofl) (rofl) (rofl)
Valyo

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
В тоя едрия камънак дето сте си го събрали правиш внимателно една дупчица. Някъде два, три сантиметра в диаметър и десетина дълбока. Пълниш я със смес от малко пръст и трошляк от пробиването. След това в дупката садиш някое от ония покривни растения подходящи за алпинеум. Корените без проблем проникват в зеолита, и след година ще изглежда все едно цветенцето е израснало направо от камънака. Много ефектно става когато зеолитния камък е да кажем с размерите на стар руски цветен телевизор, и се покрие с няколко дупки от към отвесната му стена.

Тия от фирма Бентонит намериха неограничен пазар на зеолита в Германия. Изнасят го направо в едни торби от по един тон, и като нищо може да са надули цените до небето.  Възможно е обаче и нещо да са ви заблудили. Ще звънна на някой колега от Кърджали да провери дали наистина цените са такива не български. Ако наистина са вдигнали цената десетократно то е направено най-вероятно за да не работят въобще с българи.
« Последна редакция: Юни 03, 2015, 12:46:14 pm от scleri »

Неактивен Schmidt

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 335
  • Activity:
    0%
В София ,аз си взимам 2кг-2лв.  Незнам, как там на място е толкова скъп?  Когато  съм взимал 25 кг.са ми правили и  отстъпка.  Вярно, че последните години цената се вдигна с  малко  заради  шарлатаните,  които го разфасоват и  препродават .  Лъжат хората ,че уж лекувал всичко и ги карат  да пият водата от накиснат зеолит, което всъщност е изключително вредно за здравето.   Износът за Европа е доста отдавна .  Вярно е ,че "Биоцвет", които също го пакетират са вдигнали цените почти двойно.    Аз не пазарувам от тях.

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33