Автор Тема: Как беше миналият сезон?  (Прочетена 5300 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Как беше миналият сезон?
« -: Януари 07, 2016, 12:39:29 am »
Е, как беше отминалата година в кактусчийско отношение при вас? ;)

Сезонът при мен завърши на 20.11.2015. Толкова късно не си спомням да съм прибирал.
Откъм метеорологични условия сезонът беше даже чудесен. Приятна късна пролет. Дълго и горещо лято - първото от 3 години насам, през което нямам смазани от градушки тръни. Хубава и сравнително топла есен, макар и с дълги хладни и мокри периоди, но с почти месец на финала сухо и слънчево време…

Започвайки от събуждането през пролетта, бях се зарекъл да се вслушам в надделяващото обобщено мнение, че цветните ми и растежни аномалии се дължат на пестициди. Пробвах без. С цената на големи и тежки загуби през целия сезон, напълно уверено твърдя, че липсата на редовна и всеобхватна растителна защита е малоумие (имам предвид единствено себе си при конкретните си условия на отглеждане). Настъпи поголовен гъбен мор, в следствие на който загубих почти всичките си Склеро и Педио, плюс доста посредствени като изисквания видове, та даже и някои съвсем непретенциозни. Дефектните цветове не само, че продължиха и тази година при тези, при които ги имаше, но се появиха и при нови. Уродливият растеж на други пък, продължи без индикация за нормализиране и този сезон. Много трънаци останаха без корени. В добавка към неуспехите, понеже вече няма как да държа в бача Ариотата през лятото, ги изнесох и тях на двора под директно слънце. Повечето изгоряха жестоко, а някои млади просто се свариха… Накратко, мъка… ;(

За предстоящия сезон мисля да се върна към едно-времешната хамалогия с бъркането и паренето на собствени смески. Дано имам сили и време. А, за пестицидите - отново често и редовно.

Иии… ще се свивам вече. Грижа за повече от 200 растения ми е просто мъка (д'е'а тоя ши'ан стрес и хипохрония). :D

Хайде, успешен нов сезон! (f) (y)
Поздрави, Андрей

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #1 -: Януари 08, 2016, 01:16:08 am »
Ми добре беше. При мене свърши на 31ви декември и почна новия. Няма къде да ги затворя, че да се отърва от тях. Сега има пръст за смяна, няколко семки още планирам да люпя, има и под лампите подрастващи.

Сезона 2015 навънка беше чудо - прибрах някои саксии през Октомри, което си е направо .. нов климат.

И мойте са близо 200 с тия отвън, малките ги броя на саксии. Гледам все да бракувам някой загиващ или отишъл си, да се освободи място и да си оправдая новите придобивки, като подържащи бройката постоянна.  :)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #2 -: Януари 09, 2016, 06:50:44 pm »
Кактусарската година беше по-скоро добра. Разминах се с градушки. Доста сили хвърлих да предпазя до колкото може външните кактуси от дъждовете. През пролетта и есента, когато слънцето е много коварно изгорели растения нямам. Поразени от гъби или акари също. Някои растения цъфнаха за първи път, а други традиционно цъфтящи бяха пас. От растежа на бодли през есента съм доста доволен. Ариокарпусите закъсняха, но пък за сметка на това цъфнаха всички. Имам някоя и друга загуба, но това е нормално.

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #3 -: Януари 09, 2016, 08:52:35 pm »
Никога до сега кактусите ми не са ми изглеждали големи. Толкова дълго чаках този момент, че неможах да му се зарадвам. Много от растенията ми са пораснали толкова много, че са напукали саксиите. Ще трябва да пресаждам, но като си помисля за почва, пясък  за саксии също, чак ми се изпарява бодливата тръпка. Сезонът беше и много успешен за семената които засях тази пролет /благодаря на Асен и 7джордж/. Ариокарпусчетата стърчат над почвата. Не съм очаквала, че ще пораснат за едно лято толкова. Но сигурно това ще им е прираста после ще има да почакам 5-6 години докато забележа, че са започнали да се променят. Ариокарпуси сея за пръв път. Страхувам се да не ги уморя през зимата. Засушила съм ги като големи растения. Не съм ги прибрала при другите кактуси, които са на хладно, но не са и на много топло. Мисля  да не ги поливам поне до началото на март.
Относно вредителите - имах паячета на няколко растения. Понеже аз отрова не пипам по никакъв начин даже и с гумени ръкавици, но пък благодарение на 30-те корена домати които съпругът ми сее в оранжерията имам право да мърморя и да вадя  души  (rofl) Та тази пролет другарят Манев купи някаква тухла, която пуши дълго и изгони всички хвърковати и лазещи твари от оранжерията. За името на пушилката в момента не се сещам но мога да проверя. Определено много ми хареса.
За мен сезон 2015 ще приключи на пролет когато изнеса всичко което съм внесла през есента  :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #4 -: Януари 09, 2016, 09:02:38 pm »
Сезонът беше добър и осбено дълъг за моите кактуси. За половината от тях (бразилски, чилийски и семеначета) той привърши чак към 10-ти декември, а за останалите привърши чак на 30-ти декември, когато стегна студенкото, темепратурата на терасата падна рязко от 12-15 до 5-6 градуса и ги доприбрах в стая на 9-12 градуса "жега"  :D , но все пак оставих някои да зимуват на терасата при минимални температури 0 до минус 2 градуса, а обичайни 2 до 6.  Останаха на хладно една част едри ферокактуси, редом до два ехиноцереуса, няколко грузонита, епителанти, сулкоребуции, астрофитуми, ехинокактуси и тефрота.
 Есента поразчистих една част от кактусите, особено осезаемо това се отрази на числеността на почти всички Ехиноцереуси, които имах и които въпреки огромните си цветове са един от най- неинтригуващите ме родове кактуси.
На пролет ще прецезирам още какво ще ми е приоритет и с какво ще се разделям. Определено и корифантите (без една) не са ми любимки, повечето мамиларии (без две-три) и така докато останем на предимно копиапои, ериосиси,сулки, ферота, еулихнии, ацтекиуми, геохинтонии, пектинатни от различни родове, тефрота, ариота, турбинита и други едрорепови, юбелмании и други бразилски глезотии, какато и малко литопсо- конофитумни бонбони.
 За следващият сезон основно ме притеснява неяснотата относно старта на пословичните програми по саниране, които ще ни сполетят в неуточнен период. Щото не се знае нито по кое време ще почнат, нито кога ще приключат, а ще има тотално къртене по тераси, парапети, фасади, подмени на дограми и всякакви други имитации на строителна дейност, които от наблюденията които имам с всякакви други "усвоителни програми" траят с месеци и години без спазване на срокове за експедитивност, нито пък следене на незначителни подробности, като качество на изпълнение и странични щети, причинени по време на изпълнението... та по време на тази дейност ще е абсолютно невъзможно да си държа кактусите на терасата и ще бъдат прибрани в стая на сенчесто. И ако се наканят да почнат април-май, то със сигурност ще се намайсторяват цяло лято поне до август-септември и отиде сезона и съответно всичко ще стане на барабарони ... дано да не почват преди юли, че поне да мога да ги стартирам пролетно и после да ги стагнирам лятно  (whew)
« Последна редакция: Януари 09, 2016, 09:10:53 pm от el pistolero »

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #5 -: Януари 09, 2016, 09:12:57 pm »
el pistolero търси им квартира от сега. Сигурно си мислиш, че се шегувам, но ако се позамислиш ще им откриеш място за новия сезон  :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #6 -: Януари 09, 2016, 09:48:49 pm »
Най- лесната ми опция за преместване е северо-западно изложение с не повече от два часа слънчево греене в съседният блок, ама пак е нещо.
  Имам и евентуална опция пълен юг+ юго-запад, но е в другия край на града и ще падне голямо местене и товаро-разтоварна дейност... поне 10-на кашона/касетки, а и не се знае дали ще има достатъчно свободно място за кактусите ми там  (tmi)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #7 -: Януари 10, 2016, 02:17:42 pm »
     Не мога да пропусна да се изкажа и аз като комсомолски секретар, още повече, че се е заформил добър диалог - такава рядкост...

     Изминалата 2015 година записвам като успешна, въпреки някои сериозни грешки, които допуснах още със стартирането на сезона. Успешна, защото дори фаловете, погледнати след първоначалната отрицателна емоция, са по-ценен учебник от лъскавите енциклопедии, струващи по една минимална работна заплата. Така поуката и картината остават за цял живот.
     Грешка №1. Като същински глупак, ако щете, оставих пролетното слънце да изгори едни от най-хубавите ми кактуси и семеначета. Просто забравих да ги полея, а слънцето си свърши работата. Едва ли ще се повтори.
     Грешка №2. Направих си експеримент, като оставих спуснат найлона на оранжерията си през целия сезон, като все пак имаше непокрита страна за повече свеж въздух. „Какво от това?” – ще попита някой. Има и целогодишно закрити оранжерии. Да, но така някои от кактусите пуснаха по-къси бодли от обичайното, за сметка на повече пух, който липсата на вятър и дъжд остави да краси ареолите за сметка на бодлите. За мен това не болка за умиране, защото няма да ходят на изложба, или пък тълпи разбирачи да търсят кусур, а и още след два месеца ще поправя грешката. А оставих спуснат найлона от „страх” да не се повтори предната година... с много дъжд, градушка... Но, тази беше перфектна откъм време /в нашата част на страната/. Слънцето и вятъра отново си свършиха работата и с лошия найлон беше дотук – към есента практически се беше разлетял.
     Не помня да съм прибирал кактусите си толкова късно, както тази година, въпреки че можеха преспокойно да останат още половин месец навън, но след средата на ноември ги прибрах /цял месец повече от предходната/. Отне ми пълен работен ден.
     Когато ги видях в стаята изпитах чувството на Нели за порасналите кактуси. Те не растели толкова бавно. Февруари мисля да пресаждам порасналите, за да пораснат още повече, а семеначетата да пикирам. Мразя да пикирам!
     Семена/чета/: За втора година сея семки. Вярно, че са на посредствени видове, които разбирачите не любят много, но пък признавам, че добре се справих, ако и да нямам космически люпилници, а само каквото Дядо Боже светне. Като истински фен на мамиларии и гимнокалициуми умножих многократно генофонда на моята колекция, а изгорелите турбиникарпуси от пролетта запълних с нови тридесетина вида и разновидности /моята гордост/. Споменах вече, че изгорих доста бебета от предния сезон, но това е нормално за лаик като мен. Сега нямам търпение да наваксам загубите и да преизпълня петилетката с много нови попълнения, които ще се чудя какво да правя и къде да дяна.
     За новия сезон – следното:
1.   Поляти, преди да са наредени по масите;
2.   Найлона – за доматите. За кактусите – вятър, дъжд, град, ако трябва;
3.   Да съм здрав да мъкна повече.
4.   Пожелайте ми голяма печалба от лотарията, защото със заплата няма да мога да направя оранжерията си целогодишна.

Бъдете здрави! Кактуси се сеят и купуват!

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #8 -: Януари 10, 2016, 02:42:12 pm »
     ...една друга ретроспекция...


Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #9 -: Януари 10, 2016, 06:05:32 pm »
И при мен сезона беше мн добър над 2000 нови кактуса в колекцията 15000 нови бебета кактуси и 20000 адениума пей сърце

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #10 -: Януари 12, 2016, 08:19:34 am »
  Ако броим годината за добра по това, че жертвите са били малко, да, добра беше.Изгубих няколко стари и неважни за мен растения и само едно,  което много си обичах - Turbinicarpus  /Gymnocactus/ knuthianus.Цъфтеше продължително през зимата и то е ясно, че лятото ще е в покой , иска сянка и прохлада, доколкото може, в жегите. Ясно като бял ден, обаче аз го полях два или три пъти и естествено умря.Тъпо!Когато от невежество направиш грешки се ядосваш по-малко, отколкото да знаеш какво се прави, но по незнайни причини да не спазваш правилото.Та това бяха жертвите.
  Няколко растения цъфнаха за първи път, това е приятна изненада, особено ако не очакваш цвят.Бодли направиха, също и петна от прегаряне, но те мен не ме притесняват особено.
  За пръскането...правя го два пъти в годината, напролет и наесен след последната поливка.И аз прибирах до средата на декември, дано са се закалили от по-студения въздух.
  Ники, искрено ти я пожелавам печалбата от лотарията, ама не каква да е, а голяяяма печалба, та голяяма оранжерия да направиш! :)

Неактивен NIKI

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 452
  • Activity:
    0%
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #11 -: Януари 12, 2016, 06:09:39 pm »
  За пръскането...правя го два пъти в годината, напролет и наесен след последната поливка.И аз прибирах до средата на декември, дано са се закалили от по-студения въздух.
 
     Забравих да споделя, че по стечение на обстоятелствата тази година не съм пръскал нито веднъж! Защо? Счупи ми се старата бакърена пръскачка, а не можах да отделя пари за нова "модерна" и така останаха непръскани този сезон. Сигурно и тази няма да напръскам  :). Загуби нямам от гниене /не че нямам умрели кактуси, просто им е дошло време/, но пък и не гледам претенциозни кактуси. Притесняваше ме не толкова влиянието на гъбите, а памучната въшка, която имам наследство от холандското начало на колекцията ми, но ще видим напролет...

  Ники, искрено ти я пожелавам печалбата от лотарията, ама не каква да е, а голяяяма печалба, та голяяма оранжерия да направиш! :)
     Амин :)!
     Вили, това ми е стара мечта, за съжаление все още неосъществена. Но постоянното мъкнене пролет и есен ми е толкова трудно, още в началото на кактусарската ми "кариера"... Да не говорим, че не мога да им осигуря всичкото слънце зиме, на което биха се радвали "навън"...
      Благодаря ти  (f) (sun).

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #12 -: Януари 13, 2016, 06:49:00 pm »
Загубите и жертвите са неизбежни и даже необходими, както живота и смъртта са взаимосвързани.
Снимките, както на Вили, така и моите, и на другите, остават.

А Ники, както и мене, ни устройва и някоя по-малка печалба от 1 - 2 милиона: за доостъкляване на оранжерията, отоплителна инсталация и 1 огняр само за зимата на непълен работен ден.  :) 8) (beer)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Кактус БГ

Re: Как беше миналият сезон?
« Отговор #12 -: Януари 13, 2016, 06:49:00 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33