Автор Тема: Компоненти за субстрати.. и от къде да си ги набавим без пари  (Прочетена 23788 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Преди няколко дена прекосихме Троянския Балкан и при този круиз се натъкнахме на интересна кариера за чакъл. Използвана е по времето на етапи от асфалтирането на шосето свързващо Троян с Кърнаре, известно като Троянски проход. В основата на кариерата скалите имаха прекрасна червено-кафяво-сребриста оцветка. По-интересното, това което ме провокира да грабнем чувалите и ситото и да се върнем на мястото днес, беше логиката която си мисля, че успявам да проумявам, от време на време.
Замислих се, какво би накарало една скала да ерозира и се разпада.. и стигнах до прозрението, че това може да го направи само водата. Да, водата ама в комбинация със студЪт. ;) Логиката ми ме водеше до заключението, че тази скала успява да поеме влага и да я задържа в себе си. И когато температурите в Балканя паднат до -25 и повече.. и водата в скалата замръзне и започне да се разширява, тя кара скалата да започне да се разцепва на малки късчета. Това за повечето от вас не е никаква новина, защото познавате критериите за естествената и природна ерозия.
Още по интересното е, че тестът за наличието на варовик в този чакъл премина успешно. :)
Днес направихме една експедиция до тази кариера и се сдобихме с ето това.



Ето и панорамна снимка на мястото.




Като заключение искам да ви призная, че за в бъдеще изобщо не планирам да използвам пясък под никаква форма и фракция като размер в субстратите за трънчетата ни. ;) Защото пясъците са инертни материли, но не поемат влага а успяват да я задържат около себе си.  :P

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Чуден трошляк! Колко е едро това? Малко ми е далече. Щото наще планини са 95% варовик..
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Хубава тема. И аз като Джони черпя от благата на тази планина , само че от другата й страна  :). Разнообразието на камънак е огромно - от варовици до вулканични туфи. Ще взема другия път  да снимам различния камък и трошляк.
А ако някой от вас тръгне да се разхожда над Карлово / по точно над хижа В.Левски/ по билото на Централен Балкан ще види доста участъци гладки като полирани сиви вулканични скали . Същата тази отдавна застинала лава може да я видите ако тръгнете по крайбрежието между Варвара и Резово. Там дори са направили една пътека дълга 10км. : Ахтопол -Синеморец- Силистар наречена - геоложка пътека - тя е пълна с опознавателни табели информиращи любознателния турист за геологията на тази част от черноморското ни крайбрежие.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Чуден трошляк! Колко е едро това? Малко ми е далече. Щото наще планини са 95% варовик..

Едро е колкото си поискаш. Ние ползвахме 4-5 мм сито. (y)

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Не се сдържах и си прибрах по джобовете няколко по-едри камъка от последната ни експедиция за трошляци. :P



А ето ме и мен, леко поизцапана, но доволна. :D


Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2845
  • Activity:
    1.2%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Не се сдържах и си прибрах по джобовете няколко по-едри камъка от последната ни експедиция за трошляци. :P

  :) Аз на всеки излет си пълня раницата с интересни камъни. (y) Щом не сте отишли с фадрома и самосвал, начи сте скромни...  8)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Няколко снимки с компоненти за субстрати , по които буквално вървя...
И често си вземам нещо в джоба ...






Това последното е нещо вулканично , пълно е с микро- и макро-пори. Използвам го чат-пат в смесите за да дава въздух.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
ThAnks  spiny :) da ne e meteorit ? :p
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Днес в късния следобед се оказа, че съм свършил всички задачи за деня въобще не се чудих много какво да правя докато дойде "ракиено време".  (rofl)

Включих чушкопека да загрява съвсем без намерението да пека чушки в него. (nod)

Грабнах едно канче ситна фракция - до 6 мм чиста балабанска глина и хоп в прогресивната апаратура от соц времената..

Мат'ряла изглеждаше така преди.



След като се запече при тайна, но и неизвестна за сега температура го оставих да "къкри" 30 мин.



И ето какво се получи накрая..



Печена балабанска глина, която не се разтваря във водата. ;)



Нямам представа дали матрялът ще се хареса на кактусите ми, но ще започна да го слагам в субстратите вместо лава. :D Ще търся връзки във фалиралата Троянска керамика или троянски грънчари за да разбера какъв може да е предполагаемия състав на нашенската печена глина.

guest8

  • Гост
I like this game!

 Кмете, (y)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
I like this game too !!

Kmete  (bow) (bow) (bow)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
ше патентоваме и глина!
новия Серамис!  (y)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
ше патентоваме и глина!
новия Серамис!  (y)

 (rofl) До патентоване едва ли ще стигнем, ама ако някой иска балабанска глина нека знае, че ще го заведа да си накопае безплатно колкото иска. ;) Виж, другата апаратура дето требе за изпичането на матряла,  всеки сам требе да си набави, щото не се произвежда със сигурност от 25 години.. но вероятно може да се намери на тавана из всяка селска къща. ;) Да живей ЧУШКОПЕКЪТ!  (party) (rofl)

guest8

  • Гост


Даешь стране угля и болгарский Seramis®!

 



Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33