Автор Тема: Субстрати за кактуси  (Прочетена 81120 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Субстрати за кактуси
« -: Април 01, 2012, 11:48:44 am »
Това е моя "Стандартен субстрат за кактуси" ;) В него има, торф, пясък, пръст от къртичина, дребни камъчета, трошена тухла, перлит, зеолит и вермикулит. На вид е много каменист, но за това пък е и много пропусклив. (nod)


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #1 -: Април 05, 2012, 06:22:17 pm »


Това е рецепта "Вулканичен" с богат минерален характер. Съставен е от лава, пемза, зеолит, торф.



Рецепта "Влагозадържащ" разликата между него и стандартния е че тук има малко повече вермикулит и перлит, които поемат и съхраняват влагата, и по-малко дребни камъчета като тези на долната снимка. :)



Неактивен petarco442

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 92
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • African adventure
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #2 -: Април 07, 2012, 05:40:41 pm »
Да споделя и моята "манджа" :)
От ляво на дясно: Пясък глинест, торфена смеска(минавам я на сито заради конците от палмите), Едрозърнест пясък и зеолит

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #3 -: Април 08, 2012, 02:03:13 am »
Хубави купчинки (wasntme)
Скивай кво става с повечко кактуси  (happy)
линк




 (wait) втората снимка има тагнати всички компоненти!  (wait)

тя е на Werawud Mudtopang от Тайланд
ето линк за нея
а тук как се доразбърква  8)

Човека си има училище за кактусовъди  (bow) 8-|

към албума

Неактивен petarco442

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 92
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • African adventure
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #4 -: Април 08, 2012, 05:11:28 pm »
Ууухаа тука количествата са промишлени (whew)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #5 -: Април 21, 2012, 12:03:48 am »
Днес потърсих информация в мрежата за отглеждането на Navajoa. В общи линии хората по света препоръчат субстрата в който ги пресаждаме да е варовико-минерален с поне 40% пясъчна съставка... това добре, интересно ми е вие, в какъв субстрат отглеждате вашите 'навахи'?  (think)
« Последна редакция: Април 21, 2012, 12:16:27 am от johnstalker »

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #6 -: Април 21, 2012, 12:20:40 am »
Ако става дума за трънчета на свои корени, в нищо специално (естествено, в градинска кал не става). Ползвам средната ми кактусова смес (писах за състава ѝ някъде из темите) без добавки. Да, в природата се срещат на почви с варовик и аз бих добавил бучица - две (за предпочитане силно изветрял и порьозен варовик или доломит), но моите досега са били без.
Проблемът с тази група по-трудни Pediocactus-и е в годишният режим на вода и растеж, не толкова в почвата.
Заложи на отцедлив субстрат с по-едри частици и повече въздушни кухини. И тук важи правилото за pH 5.5…
Поздрави, Андрей

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #7 -: Април 21, 2012, 05:09:01 am »
Цитат
Да, в природата се срещат на почви с варовик ...
....И тук важи правилото за pH 5.5…

тез двете как ги правиш заедно - варовик и pH 5.5 (wasntme) 8-|
според мен нещо си противоречиш  (wasntme) скапал си се от четене  (rofl)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #8 -: Април 21, 2012, 11:11:25 am »
Цитат
Да, в природата се срещат на почви с варовик ...
....И тук важи правилото за pH 5.5…

тез двете как ги правиш заедно - варовик и pH 5.5 (wasntme) 8-|
според мен нещо си противоречиш  (wasntme) скапал си се от четене  (rofl)
Какво противоречиво има? Варовикът дава слабо алкална реакция в присъствието на вода, но хумусните киселини в почвата и въглеродният двуокис във въздуха бързо я неутрализират. При 1 - 2 бучици варовик в цялата саксия това слабо алкализиране на повърхността на бучиците, смяташ ли, че ще се отрази на цялата почвена смес?! Особено, ако и водата, с която се полива е кисела, хеле пък, ако има и торф в субстрата…
Поздрави, Андрей

Неактивен kalinaalena

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1017
  • Activity:
    0%
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #9 -: Април 21, 2012, 12:21:06 pm »
 Да ви питам, малко в страни от темата, имам варовик от Памук кале, става ли за добавка в почвата?

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #10 -: Април 21, 2012, 01:12:19 pm »
Да ви питам, малко в страни от темата, имам варовик от Памук кале, става ли за добавка в почвата?
Би трябвало да е подходящ.
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #11 -: Април 21, 2012, 02:27:10 pm »

Както всички деца и аз някога съм учил Химия. С нея не бяхме на вие, но и не спадаше в групата на любимите ми науки. Така че сега всеки опит да обясня теоретично защо правя това или онова е обречен на неуспех.  За това без да теоретизирам и без да се опитвам да обясня защо ще ви кажа няколко нещица.

За видове които искат леко алкална почва старите кактусисти използваха гипс. Не знам защо. От тях също така знам че варовика в най-разпространенине му форми макар че е алкален не става за тая работа. Също не знам защо. Чел съм нещо по въпроса, но ако се опитам да ви го преразкажа най-вероятно ще сбъркам.
Знам че в селското стопанство силно киселинни почви се обработват с вар и стават годни за употреба. Защо с вар също не знам. 
От практичен опит мога да кажа че без да добавяте каквито и да било магии старата кактусова почва / в която няма торф, а възможно е дори и тя / с течение на времето става леко алкална. Вероятно е свързано със солите които остават от водата с която поливаме, но не знам. Може и да не е заради това. Факт е обаче че ако при пресаждането кактусите са били здрави спокойно можете да използвате старата почва за някой трън който иска леко да му е алкално. Само трябва малко да освежите почвата с добавка на прясна глинеста градинска почва, и съотвения процент инертни материали които да я компенсират.

Що се отнася конкретно до Навахоите. Имах една на собствен корен. Гледах я три, четири, а възможно е да са били и пет години в нормална глинесто песъчлива почва без никакви алкализиращи добавки. За това време порастна доста, и когато вече тайно се надявах да видя цвят на нея изглежда и омръзна моята компания, и тихо и без да обясни защо си отиде. 

Вярно е че на тоя свят има хора които са се специализирали по тези трудни трънчета / Като Хайек например /  но те са малцина. За нормалния, масов, средностатистически любител кактусист препоръчвам това трънче на подложка. Много улеснява нещата, а при нормални грижи не разваля драстично естествения вид на растението / За разлика от някои други видове /. Друг е въпроса какъв вид да е подложката. Да се вижда или не, и така нататък.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #12 -: Април 21, 2012, 07:10:19 pm »
Оказа се, че навахоята която чаках от Краси е присадка, та за сега отпадат моите терзания по тази тема. За моя голяма радост  (dance) Ариокарпусът които получих си беше на собствен корен, та се започна едно ровене и четене на закуска в какви почви се чувства най-добре този кактус. ;) След едно бързо анализиране и сравняване на написаното по темата до което се добрах, аз набързо си предписах пропорциите, състава на субстратът и веднага забърках рецептата.  (nod)
На няколко места прочетох, че в естествени условия това туберкуло-листовидно трънче се среща във варовикови  чакълесто-глинести почви, та се наложи да се отбия за глина (истинска, от която се прави троянската керамика). Понеже беше мокро навред, а глината си беше чиста кал трябваше да я изсуша и обеззаразя в сушилнята, ;) После я натроших и пресях със сито 2 мм. ;).



Пропорциите които изумувах бяха:
- 1 част Глина (суха на гранули)
- 2 части ситна лава и пемза
- 1 част зеолит
- 1 част едър пясък 2-5 мм.

Забърках и се получи това. ;)



Кажете ми сега вие в какви субстрати отглеждате вашите, и имате ли някакви забележки към този който аз забърках, та да бъркам нов и пресаждам навреме! ;)

Неактивен Makc

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 252
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #13 -: Април 21, 2012, 07:15:12 pm »
el pistolero и Калина да кажат, как я докараха до цвят...
(надявам се и при Калина)
Аз смятам да лепна една Navajoa на опунция и зимата да я оставя на балкона.
Същото мисля да направя с една Toumeya.
Обаче трябва да видя какво казва Андрей по въпроса.:)
« Последна редакция: Април 21, 2012, 07:52:05 pm от Makc »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #14 -: Април 21, 2012, 07:20:24 pm »
...
Обаче трябва да видя какво казва Андрей по въпроса.:)

Андрей не е фен на ашламите.  :P

Кактус БГ

Re: Субстрати за кактуси
« Отговор #14 -: Април 21, 2012, 07:20:24 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33