Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 113271 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #390 -: Февруари 03, 2016, 03:46:10 pm »
Аз сини ползвам, а именно заради червените ползвам топла бяла светлина в комбинация с тях- тя има повече от червения спектър, отколкото имат в себе си неутрално бялата и студено бялата  ;)
Другото предимство на бялата е, че дава повече лумени, които също са от значение, защото само синьо-червено тяло ще има 1/2 до 1/3 по- слаба осветеност за една и съща площ и едно и също растояние от обекта на осветяване, а при това, осветителното тяло ще трябва да е булвално на 3 см над осветявания обект. Та, те, че ще усвоят максимално тия цветове е хубаво, но кактусите ще трябва да са буквално залепени под тялото и реално площтта осветявана от него, ще е еднаква с неговият размер малък размер  8)
За едно рафтче 2-3 синьо-червени телца ще трябват, а тока който хабят (SMD LED светодиоди)няма да е по- малко, а повече отколкото, ако се разнообрази и с мощно беличко.

Най- оптималното според мен е комбинация от диодчета синьо/червено/топло бяло в съотношение 1/1/1 ... а за по- високопланински боливийци и добавка на някое и друго ултравиолетово чипче измежду тях  :)   

Но светодиодната технология има още накъде да се развива, защото все още откъм светоотдаване на похабен ват електриоенергия не е надминала с много луминисцентното, та засега води предимно в хилядите часове експлоатационен период.

П.П. Има един български производител, който е разработил собствен светодиод с много по- добро светлоотдаване от китайските, но нито се знае колко струва, нито изобщо продават ли го някъде в страната или всичко е за износ.

П.П.2.  Склери, това от снимката ти става за отглеждане на марули и теменужки, а свтодиодите в него са от най- архаичните и слаби.  Не бих дал повече от 10 лева за такова, направено със светодиоди от 5-10 стотинки.
« Последна редакция: Февруари 03, 2016, 03:52:49 pm от el pistolero »

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #391 -: Февруари 03, 2016, 03:52:59 pm »


Аз ще чакам тези да поефтинеят ;) - 10W LED Plant Grow Light Red&Blue Water-resistant Light Hydroponic

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #392 -: Април 25, 2016, 09:32:32 pm »
Ето, че дойде времето за анализ на първото "люпило" под светодиодите. :) Ще останете изумени от това което се получи на практика.  :^)
Светлината се оказа предостатъчна и дори имахме жертви. Покълването мина добре, но после някои от семеначетата се "забатачиха" и вместо да започнат да качват килограми - те взеха, че наблегнаха да нарастват на "рога", (утре ще снимам) но мисля, че логиката ми е правилна за излишната светлина.
Има и една добра новина де.. :) - при изнасянето на пикираните бебета които бяха почти два месеца под диодите в парника не се наложи да ги адаптираме и съвсем спокойно понесоха слънчевите лъчи.
Наложи се да сложа контролери за интензивността на светлината (малко по-напред в темата съм писал за тях) и ограничих светлината до около 60% от пълната мощност. Температурата на радиаторите падна до около 45 градуса (поносима за пипане)  достатъчна за да поддържа вътрешната и следващата серия от семки ще ги "мътим" под този интензитет. (y)

Колегите с диодите да споделят и те до къде я докараха!  (beer)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Blagodarq Pesho za feedback :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #394 -: Април 26, 2016, 11:49:52 am »
Aз семки зимата не сях- пак натрупах няколко десетеки позиции и няма кой да ги ръсне, че и собствено добити семки имам от 2 години насам, ама и те така... тия дни вече трявба да се ръси.  А и Манадо уж си набавих, ама явно забавих темпото и ентусиазма до ниво флегматичност.
Ламбите светят едни едногодишни семеначета и вкоренявах едни издънки.  Почти нямаше издължаване дори на сулкоребуциите, които иначе стават на макарони при изкуствено светене. 

А иначе идеята за пущането на не пълна мощност я одобрявам изначално- 20 до 30% по- слабо волтажче от максималното и стават чудни - хем икономични, хем не прегряват, хем си удължават експлоатационният срок и забавят амортизационният си план  (y)

Неактивен sk4

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1
  • Activity:
    0%
Поздравление за хубавата тема!

Неактивен Cephalius

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 265
  • Activity:
    0%
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #396 -: Август 27, 2016, 05:42:27 pm »
Бъдещето е в разработване на нови редосеялки с LEP  лампи. И един цитат от материала в долния линк:   "LED осветлението и долнопробните FL са вредни за човек, растения и домашни животни, поради спектър, далеч от параметрите на слънчевата светлина."

http://www.retropcmania.com/2014/11/light-and-life.html

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #397 -: Август 27, 2016, 08:29:54 pm »
Бъдещето е в разработване на нови редосеялки с LEP  лампи. И един цитат от материала в долния линк:   "LED осветлението и долнопробните FL са вредни за човек, растения и домашни животни, поради спектър, далеч от параметрите на слънчевата светлина."

http://www.retropcmania.com/2014/11/light-and-life.html

Зачетох с интерес.. но като стигнах до тук, проумях.. ;)

Цитат
А сега се замислете как може да се използва това. Със сигурност елитът, дърпащ конците на капиталистическият свят има интерес от все повече индивиди, които компенсират необяснима липса на нещо (на светлина) с консумация на храни, стоки и услуги.

Този мат'рял е писан от банско старче.. с изгоряли ламБи в кратуната. Амин. :)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #398 -: Август 28, 2016, 12:34:25 am »
Kъчно е автора, не е старче, ама е доста психясал тип с изблици на логорейна есеистика  (devil)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #399 -: Декември 02, 2016, 10:59:23 am »
Имам един въпрос към по-знаещите от мен:
Някой знае ли колко  време е необходимо да се дезинфекцира субстрата в микровълнова печка ? Нямам идея дали някой го е правил разбира се.
В The Cactus explorer едни немци писаха за продължителност от 5 минути, но аз не съм го правил и  ми се ще да попия инфо от познати.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #400 -: Декември 02, 2016, 02:25:19 pm »
Otdavna ne pravq tova ve4e .

nqma smisyl da  pravime vsi4ko sterilno kogato ne rabotime v edno sterilno mqsto :)

predi pusnah za 10 Minuti na full power . imah edin golqm burcan koito slojih substrat i voda .
i predi da pravq s microvolnova , pekoh  edin golqm tanjer v fournata 90 min.

2 variant mnogo mirishat :D


sega sym na Manado + Fungitsid i sym mnogo dovolen :)

kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #401 -: Декември 02, 2016, 02:30:47 pm »
При висока температура хумусът си заминава. Аз пека субстрата във фурна на 110-120 градуса за половин час. След изстиване слагам Пиринекс.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #402 -: Декември 02, 2016, 06:59:44 pm »
Ще ми се да избягам от тока :( Досега винаги стерилизирах като луд, но не ми се изварява...

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #403 -: Декември 03, 2016, 08:53:00 am »
Имам един въпрос към по-знаещите от мен:
Някой знае ли колко  време е необходимо да се дезинфекцира субстрата в микровълнова печка ? Нямам идея дали някой го е правил разбира се.
В The Cactus explorer едни немци писаха за продължителност от 5 минути, но аз не съм го правил и  ми се ще да попия инфо от познати.

До сега никога не сме пекли, варили или каквото и да е там.. кислородната вода си върши  работата. ;)

Неактивен Пламен

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 92
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #404 -: Декември 04, 2016, 09:37:04 am »
Аз също не правя Термо обработка .слагам   кислородна вода превикур  ен и топсон ем.

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #404 -: Декември 04, 2016, 09:37:04 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33