Автор Тема: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи  (Прочетена 114314 пъти)

0 Потребители и 2 Гости преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #135 -: Ноември 20, 2012, 08:00:52 pm »
Има ли луминисцентни лампи 120 см. със тази синьо лилава светлина.Аз за толкова години използвам обикновени с бяла светлина но са по дълги 120 см. (f)

Има.  (y)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #136 -: Ноември 20, 2012, 08:05:16 pm »
Къде в София могат да се купят?

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #137 -: Ноември 20, 2012, 08:56:06 pm »

Андро, ако съм разбрал правилно питаш за специализираните лампи за вътрешно стайно отглеждане на растения. Няма нужда да ходиш чак до София за да си ги купиш. Всеки малко по-добър магазин за осветителни тела ако ги няма на склад трябва да може да ти ги достави за ден, два.  Най-популярни в България са "Гро лукс " на немската фирма Силвания. Осемнайсет ватовите могат да се намерят на цена около 10 - 12 лева. В магазините за аквариуми ги предлагат малко по-скъпо. Там могат да ти поискат и 15 - 18 лева. Същите лампи обаче предлага и Филипс, и Осрам, и всички останали по-големи производители.
Лампите ги има в двата стандартни размера за луминисцентни лампи.

Ако става дума за някакви други лампи извинявам се че се намесих в разговора.

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #138 -: Ноември 20, 2012, 09:01:16 pm »
Става въпрос за лум. тръби за сеене на семена добре се намеси.Не знам едно време използвахме обикновени лл то и други нямаше. Но в момента много се дискутира за лампи с различен спектър,Не знам какви точно трябва да си взема .Моята топличка за семена е с по дълги тръби 40 вата.

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #139 -: Ноември 20, 2012, 09:20:13 pm »

Не знам дали малко не преувеличаваме значението им. С обикновени бели не съм сял, и не мога да направя разлика, но тези "Гро лукс " определено вършат добра работа. Не съм забелязал стремеж към издължаване при видовете които аз съм сял. Все пак трябва да имаме в предвид че някои видове / като Солисия псевдопектината - та например /  и в природата първо растат на височина и след това дебелеят. Нормално е едногодишно семеначе на Солисия да е като молив. След това се наливат и стават такива каквито ги познаваме.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #140 -: Ноември 20, 2012, 09:43:35 pm »
Аустрото, Тоумея, Пелецифора, някои Сулкита също първоначално се издължават. Според колега, сял десетки хиляди семки лампите трябва да се свалят надолу на разстояние 3-4 см, защото тогава семеначетата получават максимума светлина и ефекта на специализираните лампи е пълен. Ако семеначетата се вдигат чрез подложки или други трикове, то обема на люпилника ще намалее и топлината вътре неминуемо ще се повиши. Друг е въпросът дали е възможно дадена тръба да се спусне надолу.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #141 -: Ноември 20, 2012, 09:46:50 pm »
... Ако семеначетата се вдигат чрез подложки или други трикове, то обема на люпилника ще намалее и топлината вътре неминуемо ще се повиши. Друг е въпросът дали е възможно дадена тръба да се спусне надолу.

Ето защо се налага да използваме динамичен термоконтрол.  :D

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #142 -: Ноември 21, 2012, 01:22:48 am »
…Елемент на Пелтие…
Трябват ти радиатори (малък на студената и голям на топлата плочи), термо-паста и собствен вентилатор за топлата плоча, който да отвежда топлината изцяло извън обема, който охлаждаш.

Следейки развитието на междупланетната ти станция, наистина ми се струва, че са прекрачени доста крачки отвъд разумното и необходимото, за да гледаш кактуси от семена…  (rofl)
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #143 -: Ноември 21, 2012, 01:33:16 am »
Радиаторите са подготвени. Утре ще одялам на фрезата и преходник, и се надявам до петък да съм готов да охлаждам.. :)
Горещата част се чудя все още какво да я правя. :) За претопляне на чай или кафе няма да е достатъчно жежка. А вентилатор ще има на студената част.. а може и на двете. Дано по-скоро пуснат АЕЦ Белене че ще трябва яко захранване.. ;)

Андрей, според теб каква трябва да е минималната температура която трябва да поддържам през хладния и неосветен период в този фънбокс? :) (think)

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #144 -: Ноември 21, 2012, 01:46:36 am »
Мдам, може и на студената да е необходим, защото ще кондензира яко вода върху радиатора.

Няма как някой да ти даде препоръка за минимална и максимална температура. Зависи от видовете и от етапа на развитие. Обобщено, минималната, в началото и според вида, е между 0* и 18 °C. Разбираш ли, защо е невъзможно да се усреднява?

* Sclerocactus, Pediocactus, Neowerdermannia и др.
Поздрави, Андрей

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #145 -: Ноември 21, 2012, 02:14:39 am »
Мдам, може и на студената да е необходим, защото ще кондензира яко вода върху радиатора.

Няма как някой да ти даде препоръка за минимална и максимална температура. Зависи от видовете и от етапа на развитие. Обобщено, минималната, в началото и според вида, е между 0* и 18 °C. Разбираш ли, защо е невъзможно да се усреднява?

* Sclerocactus, Pediocactus, Neowerdermannia и др.

 (y) Аз го разбирам, ама се чудя защо всички се чудят и не разбират защо искам да контролирам и долната граница на температурата.  :P

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #146 -: Ноември 21, 2012, 10:40:01 am »

Джони, ако произвеждаш един детайл, да кажем чарк за предното окачване на колата, технологията е много важна.  Преди години / още когато бях инженер / ходих с няколко колеги в един белгийски завод. В командировка. Белгийците бяха много любезни. Разведоха ни навсякъде и отговориха на всичките ни въпроси. Само в цеха за термообработка не ни пуснаха. Технологията беше секретна. А точно тази технология прави едно парче желязо два пъти по- здраво от същото парче което не е обработено. Но това е друга тема, и аз както е характерно за мен пак се отплеснах. Исках да кажа че в промишлеността технологията е много важна. За това и контрола на целия производствен процес също е много важен. Само че при кактусите нещата не стоят точно така. Самата технология за " произвеждане " на нови кактуси не е напълно проучена. Влияние оказват много различни фактори, и то не взети всеки по отделно, а взаимно влияещи си.   За това точният контрол на процеса по-скоро би влошил отколкото подобрил резултата. Например ти искаш да поддържаш температурата точно в определени граници. Това създава едни постоянни условия в които ще покълнат " ен " на брой семенца. На някои семенца тази температура / при конкретно състояние на останалите параметри като влажност и т.н. /  ще дойде малко по-висока, а на други малко по-ниска и те няма да могат да покълнат. В моя люпилник температурата играе в по-широки граници. Това дава възможност на повече семенца да уцелят нужните им условия и да покълнат. Същото се отнася и за светлината, и за влажноста. Няма смисъл да се опитваме да контролираме прецизно един процес който не познаваме напълно. Точно за това и хора с възможности не правят някакви сложни в техническо отношение инсталации.
Темата в момента е актуална не само у нас. Във форума на украинските кактусисти също вървят коментари. Моята любимка / тя не знае че е такава / Наталия Елис е показала снимка на нейния люпилник. Представлява три стари витрини от магазин / вероятно парфюмериен защото витрините са стъклени. / Единствената промяна която е направила е това че е сложила двойни рафтове. Целта е лампите от долния рафт да не греят дъното на кутийките от горния рафт. На всеки рафт има монтирани лампи. Рафтовете дори не са затворени отпред. Представи си един рафт с наредени на него кутийки със семена и над тях закрепени лампите. Никакъв контрол на температурата, никакви вентилатори. Всъщност какво да ти разказвам ето виж за какво иде реч :




 Сега виждам че на един от рафтовете се е наместила и котката и. 

Ако си имал време да разгледаш сайта на Елис значи си видял какви кактуси вади тя от този люпилник. 
Не знам дали си ходил на гости на леля Радка Серафимова. Нейният " люпилник" беше едно средно голямо пластмасово корито затворено с капак в който са лампите. Дори нейните лампи бяха обикновени бели лампи. Тогава специалните още ги нямаше. Поне у нас. И с този люпилник тя успяваше да задоволява нуждите на всички любители в България / Е на тези които я познаваха и търсеха /. 

Не приемай тази моя проповед като задължителна. Много ми е любопитно какви резултати ще постигнеш с твоето високо технологично творение. Стискам ти палци да избиеш рибата с някаква супер висока успеваемост, и да затвориш  устите на старите мърморковци като мен.


Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #147 -: Ноември 21, 2012, 01:09:26 pm »
:) Склери, винаги те чета с удоволствие! (y) В повечето случеи си определено прав в забележките си и но се надявам, че по тази тема няма да се окажеш 100% прав. :P
Ето, Миленчето дори няма стъклените рафтове на рускинята и от раз излюпи една шепа семки. :D Всички знаят, дори и аз, че има лесни и трудни за мътене семена от кактуси. За лесните няма да говорим. От прочетеното из мрежата аз научавам, че повечето техники с трудните семки се въртят около стратификацията кисненето в какво ли не и беленето на части или на цялата на самата семка. Е, аз се питам в природата кой ги такова така, за да си поникнат? След като известно време търсих определена информация за склеросемките останах с впечатление, че на тях им трябват доста по-ниски температури при кълнене а високите такива температури в период на засяване им пречат доста. И въобще не се чудих повече защо тези които посях лятото не никнат.. Та от тук ми дойде идеята да сложа "хладилник" в люпилника, защото май има доста кактуси които си искат по-ниски температури в неактивната част от деня.
А за технологиите в кактусарството.. след клипчето с робота който сее трънчета просто няма какво да кажа. :) Иначе, за да постигнем една повтаряемост на каквото и да е трябва да следим и контролираме средата. Взех си два дена болнични и само да хапна започвам монтажа на "климатикя". :) Утре ще ми пристигне и термоконтролера за него и се надявам в петък да съм готов.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #148 -: Ноември 21, 2012, 02:05:27 pm »
…Е, аз се питам в природата кой ги такова така, за да си поникнат?…
Никой. В природата много видове години, а сигурно и десетки години, наред имат нулева кълняемост и самовъзпроизвеждане от семена. И затова, че няма кой да пили, бели и обработва, от неизброимото количество семена, което едно растение произвежда, не се възпроизвежда нищо, или почти нищо за целия живот на растението. Има видове в природата, за които никой никога не е виждал и документирал наличие на семеначета и млади растения! Един пример, който май съм давал. Carnegia gigantea живее няколко стотин години и през живота си дава няколко стотин милиона семена. За целия ѝ живот много малко от тези семена попадат на подходящото място в подходящо време, за да покълнат. И най-много 1 растение от всичките стотин милиона семена успява да се развие до възрастно. В природата е така. В културни условия този вид има до 100% кълняемост и успеваемост. В комерса и колекционерството се гони максимума и затова се манипулират и семките и условията. Ти си купуваш семена не, за да се увериш, че имат 0% кълняемост, а за да извадиш на всяка цена нещо от тях за парите си, нали?
Цитат
…Та от тук ми дойде идеята да сложа "хладилник" в люпилника, защото май има доста кактуси които си искат по-ниски температури в неактивната част от деня…
Спокойно можеш да се възползваш от естествения хладилник навън за тези родове и видове… ;)
Поздрави, Андрей

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #149 -: Ноември 21, 2012, 05:39:53 pm »

Джони, и ти си прав, и Екзотика е прав, и аз съм прав. Това само доказва че на света няма една абсолютна истина. Поне в нашата тема.

По принцип си прав за " трудните" видове, но веднага ще кажа моето любимо но. Няма смисъл абсолютно всички семки да се люпят в  люпилник. Идеята на люпилника е да даде на семеначето по-дълъг първи вегетационен етап и с това да увеличи шанса му да оцелее. При най-трудните видове като Склерокактус спиносиор или Склерокактус полианциструс например дължината на първия вегатационен период е най-малкия проблем.  Прав си че без първоначална обработка кълняемоста на техните семена е по-скоро въпрос на късмет отколкото на майсторлък. Много са малко обаче истинските майстори / като нашия Клеман / които могат да покажат дву годишно семеначе на Склерокактус спиносиор на собствен корен. Масовата практика е да се обработят семената така че да се накарат да покълнат и само две, три седмици след това миниатюрното все още семеначе се качва на Перескиопсис. Качено успешно то вече няма проблем с дължината на вегетационния период. Перискиопсиса само за два, три месеца го надува така че изглежда не на три месеца, а на три години. 
Така че люпилника е излишен при люпенето на Склерокактуси. Той е нужен за масовите видове. Безмислено не е точната дума. По-скоро неоправдано е да правиш люпилник с охлаждане само за да излюпиш в него няколко склерокактусови семки при положение че след това те няма да имат нужда от него. Много по-добре е да изчакаш два, три месеца и да сееш Склерокактусите в началото на март. Навън. Без никакъв люпилник. И след това покълналите семеначета да качиш на Перескиопсис , а него да мушнеш в парника.

И пак повтарям. Всичко е въпрос на личен избор. Останалите можем само да изказваме мнение  което в никакъв случай няма дори препоръчителен характер. Аз също минах по този път. И моят първи люпилник беше чудо на техниката. Е за времето си.

Кактус БГ

Re: Осветление, отопление... редосеялки и други джаджи
« Отговор #149 -: Ноември 21, 2012, 05:39:53 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33