Автор Тема: Бяла паяжина около отделни семеначета  (Прочетена 9190 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен fena74

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Бяла паяжина около отделни 40 дневни семеначета. Не бях се сблъсквал с това от преди 2 години. Идва бързо,за часове в тъмната част от денонощието когато температурата е около 20C.
Много съжалявам че не го снимах, късно се сетих. Появи се преди 2 дни около 2 семеначета в кутийка с Гимнокактуси. Явно съм ги докарал с кофти вода, въпреки че все с преварена поливам и метилтопсин добавен в нея.
Върху чист золит се появиха. Подсуших веднага но явно не много и съответно на другия ден пак имах от гъбата(бялата паяжина) върху едно. И него изхвърлих и пресях в чист свеж субстрат. Явно обаче гадината се е настанила и по самите семеначета, не се вижда но на следващия ден изхвърлих още едно...Смяната на субстрата не помогна, пръсках и с разреден 0.3% кислородна вода, засушавах(явно не колкото трябва).
Та искам да попитам,тъй като ме е яд че гимнокактусчетата си заминават всеки ден едно по едно знаете ли друго лечение освен споменатите от мен или да продължавам да засушавам до пълно изсъхване на субстрата?
Вчера като препикирах по спешност полях с преварена вода смесена с метилтопсин. И това не помогна, поне засега щото продължават едно по едно да си заминават.Днес още едно замина. Много бързо закача, добре че не са ми в обща кутия с другите видове.
Всякакви съвети са добре дошли.  (:|

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #1 -: Април 09, 2013, 10:03:59 pm »
Ако, че на мен все още не може да ми се има доверие.. щото съм от новите катусари бих ти препоръчал да изтрепеш тези гъби с кислородна вода. (y) Едно леко опръскване, няма да има негативно влияние върху семеначетата.  (y) Няма да те карам да четеш за френската технология за сеене на семки, за да не ставам досаден.  :P Но, мога да ти дам за пример нашия малък натрупан опит в тази област. От около 250-300 посяти семена за последните 4-5 месеца в нито един образец няма признаци на интегрирани външни патогени или гъбки.  (nod)

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #2 -: Април 09, 2013, 10:10:58 pm »
Ако е като тази http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=74.msg14706#msg14706
само кислородната вода помогна!

Но със сигурност идва със семената! Първоначално се бе развила само над тази половинка с фраилеите  :|
след опръскване с топсин и 2 дена бе в цялата купичка вече...
но благодарение на съветите се отървах  (angel)


Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #3 -: Април 09, 2013, 10:11:25 pm »
Третирай ги с кислородна вода. Прясна. Помага, но не винаги. Дано имаш успех.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #4 -: Април 10, 2013, 01:20:36 pm »
Щом са 40 дневни, мисля, че ще издържат на едно директно слънце няколко часа. Но паяжината няма да издържи. Ако по-горните съвети не помогнат, опитай с моя. Стискам палци. (y)
Valyo

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #5 -: Април 10, 2013, 09:33:26 pm »
Бяла паяжина с каптан,черна с мираж,само дето много трудно се намират. (nod)

Неактивен fena74

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 39
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #6 -: Април 11, 2013, 09:10:02 pm »
Здравейте,

Благодаря за съветите. Всъщност приложих всичките на куп съвети  и след като 3 дни последователно имах проблем с тая бяла паяжина около семеначетата в конкретната чашка с гимноси сега вече 2ри ден всичко изчезна.

Помогна:  Обилно (не оросяване само) обливане с прясна кислородна вода, засушаване, излагане на слънце.

Не помогна: методите които приложих преди това - препикирането и метилтопсина.

Подозирам и как вкарах звяра - опръсквах понякога с вода отгоре - явно съм изтървал с не достатъчно преварена вода да пръскам. По принцип не опръсквам семеначетата но тая партита така реших. Изключвам да е от самите семена (купени са от Пилц - купувал съм 6 пъти от неговите семена и никога не са били непочистени, за разлика от френските които купих наскоро от ADBLPS - изключително непочистени (мое мнение)).

Благодаря Ви!!


Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #7 -: Април 11, 2013, 09:35:54 pm »
Аз също обилно поливам, съжалявам, че не съм го написал. Може да има вътрешно-кълнова зараза. Както и да се почистват и стерилизират преди посев, тя си излиза.

Неактивен Nick

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 219
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #8 -: Април 11, 2013, 10:04:21 pm »
Ето това е отговора- семената си го носят със себе си и никакво третиране не помага

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #9 -: Април 11, 2013, 10:13:51 pm »
Ето това е отговора- семената си го носят със себе си и никакво третиране не помага

Въпрос: Защо при нас до сега няма такива "гъби"? За статистиката сме направили публичен файл, от около 250 различни вида семена посяти през последните 4 месеца и то от същите поръчки? :) Мисля, че това са митове и легенди. Вирусните щамове вървят от семка до гроб. Микозите идват със спори и прочие. (nod)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #10 -: Април 11, 2013, 10:30:23 pm »
Една година стаж е нищожно време за да може да разбиваш митове и легенди и хората да взимат това на сериозно.

Неактивен bricki

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 444
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • новобранец ;)
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #11 -: Април 11, 2013, 10:34:35 pm »
Явно не е еднозначно!
Аз тази година събрах семена от къде ли не и от какво ли не - все за проба!
От Адария едно трънче дойде с плодче!
посях - поникнаха и след 2 дни бяха като снежни човеци (как го обясних) - не се виждаха семеначетата от бял налеп по тях...
третирах с Топсин - изчезнаха и налепи, и семенаци  (devil)
Всички семена съм сял по еднакъв начин, в еднаква смеска - изцяло минерална...
Така че може всеки от вас да е прав в случая  (handshake)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #12 -: Април 11, 2013, 10:48:55 pm »
Имам една дърта корифанта. Още от преди десетина години се мъча да сея нейни семена. Всяка година малко след покълване излиза плесен и съсипва семеначетата, въпреки че съм ги третирал както всички останали. При други такова нещо е рядкост. При тази е някакво правило. В последно време се отказах да я мъча, не я опрашвам и те така.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #13 -: Април 11, 2013, 11:20:39 pm »
Една година стаж е нищожно време за да може да разбиваш митове и легенди и хората да взимат това на сериозно.

 (y) Да, прав си. Забравих да добавя, че не можете да ме вземате на сериозно, както винаги го споменавам в началото в предположенията си.  (happy) Ще изчакаме още поне една година.. за да наберем експириънс и насеем поне 1000 вида семки, и тогава ще правим генерални обобщения и официални заявки за разбиване на митове.  (d)

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #14 -: Април 12, 2013, 12:03:55 am »
Когато доказал се специалист с огромен опит твърди, че има такова нещо, то аз го приемам, защото съм прекалено малък. Възпитан съм да уважавам хората с по-голям опит и между редовете да вадя това, което би ми свършило работа при моите условия.
Когато чуждестранен специалист и производител, при когото се трепете да поръчвате джиджави кактуси всяка година също твърди, че има вътрешно-кълнова зараза, какво има повече да умувам.

Кактус БГ

Re: Бяла паяжина около отделни семеначета
« Отговор #14 -: Април 12, 2013, 12:03:55 am »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33