Автор Тема: "трудни" семена - техники и трикове за покълване  (Прочетена 34848 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
  С откриването на тази нова тема искам да помогна при отглеждането на "трудните" семена . Ще се опитам доколкото мога да обясня какво правя аз ,  като предварителна обработка при по трудните за покълване семена .
  Едни от най-трудните за покълване са видовете от род : Austrocactus , Pediocactus , Sclerocactus , Cumulopuntia ( много много трудни ! ) , Maihueniopsis , Puna труден за мен вид е и Pyrrhocactus umadeawe . Понякога по някое семе от гореизброените  пониква без никаква обработка , но това се случва рядко и е по-скоро инцидентно - преди време се запознах с един испанец , който беше получил семена от Cumulopuntia ignescens заедно с плода - насял семената и те взели че поникнали - до едно ! Ще кажете 'чудо невиждано - голяма работа ' - ами да , за мен това е чудо невиждано : обвивката на този вид е супер плътна и дебела ! Аз съм сял такива семена и пробвах какво ли не ( без обработка с киселина ) - не поникват.

Тук ще ви покажа как обработвам семената на Аustrocactus bertinii . Семената са сравнително едри и се обработват лесно - само с карфица - аз ползвам ентомологични карфици от Чехия , ето как изглежда семето на този вид  :

 

така изглежда увеличено :



В тази част пъхвате  острието и леко натискате - не е необходимо голямо усилие , просто бъдете внимателни.



Тук е най-деликатната част , трябва с острието на карфицата леко да 'отворите' капачето на семето , това става с лек натиск , като посоката е както е показано на снимката :


Така изглежда семката след като сме махнали малка част от капачето :



Ясно се вижда корена. Много е вероятно когато правите процедурата за първи път да има неуспехи , аз винаги повреждам по някое друго семе , но имам и успехи. След около седмица - две , когато насея тези семена , ще ви покажа какво се случило с обработените вече семена. Не пречи след като вече е махната част от обвивката да си поиграем и с хладиника -  слагаме семената в хладилника за една вечер , след това ги изваждаме навън . Това може да се повтори няколко пъти , след което слагаме контейнера със семената под памите.
« Последна редакция: Септември 21, 2012, 01:11:37 pm от vagrantsf »

Неактивен Bili

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 76
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #1 -: Септември 21, 2012, 04:25:45 pm »
привет

много добра тема  (y)  (y)

Благодаря за обясненията за Austorcactus  :)
Аз сях тази година без никакво третиране но от 30 имах 3 поникнали.
На последната кактус сбирка разговарях със немски любители които посещават често патагоня. Те ми казаха че не ползват специални техники но че семената на Austorcactus-а са доста "мързеливи" и затова практикуват следното: 1) засаждане - изчаква се николко седмици да се види какво ще поникне. После се оставя да изсъхне почвата и пак се полива обилно, след това ново изчакване и така... Но не съм пробвала още.

Относно видът Puna (аз имам 5 семенца и се чудя дали да ги рискувам без обработка) - получих една наскоро една препоръка - да се оствият 2 часа в крем за епилация
Но ако има и други съвети ще е чудесно!

Били
Bili

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #2 -: Септември 21, 2012, 04:37:24 pm »
привет



Относно видът Puna (аз имам 5 семенца и се чудя дали да ги рискувам без обработка) - получих една наскоро една препоръка - да се оствият 2 часа в крем за епилация
Но ако има и други съвети ще е чудесно!

Били

moje da provash , ako ne nikne , Shte gi orabotvash za drugata godina , seah tephro predi 4 godini , ostavih syksiik naven , i sled 3 godini me nikna edin  . as ne haresvam da reja , pove4e vsemam Shkurka ( ne snam dali taka se kasva sry) i malko na vsqkade orabotva semena , no ne se vijda vytreshni raboti , samo da e po fina kojata na semena.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #3 -: Септември 21, 2012, 04:44:45 pm »
Здравей Били
Преди 5 - 6 години и при мен имаше покълнало семенце от Austrocactus , онази година сложих трудни семена в аквариум на балкона и започнах от зимата да мокря семената , пролетта пък напълних дъното на аквариума с вода , така че винаги да е влажно. Не помня колко време продължих да го правя ,като се надявах да има нещо поникнало я някоя опунция , я аустро..но нищо. Просто когато са последно полях нямаше нищо . Чак есента видях че едно от семенцата все пак беше поникнало , че и прорасло малко , след което и изсъхнало. Ядосах се много на себе си ! След това Клеман ( мисля че беше тои , но може да е бил и Рангел ) ми каза че тези семенца е хубаво да се запилят с малка пила или да отворят с карфица.
Следващата сеитба имаше страхотен успех.
И аз имам Puna - Puna subterranea WS251 (Pumahuasi, Jujuy) това е и снимка на растението :

http://www.cactusargentina.com/page361.html

много странни семена са , най вероятно ще ги пообработя с киселина . Или половината с киселина , другата половина с пила , след което ще ги топна в гиберелинова киселина . За целта обаче трябва да се стигне до ембриона , за да работи хормона добре.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #4 -: Септември 21, 2012, 05:04:58 pm »
Сега пускам снимки от архива ми , снимките са правени на 09.11.2007 , растението е Maihueniopsis camachoi JA156 ( Juan Acosta ) . Без никаква обработка растенията тръгнаха да никнат като луди  :




Ето същите 2 месеца по-късно :



Малко след това , не знам какво се случи , но всички растения колабираха буквално за ден ( заедноо с Austrocactus spiniflorus пак JA ) ! Не знам какво се случи , нищо друго под лампите не сдаде багажа ! Ако някой има идея какво се е случило , нека каже.

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #5 -: Септември 23, 2012, 11:46:19 am »
Днес ще ви покажа как обработвам семена на Maihueniopsis ovata , получени от Дохналик Април тази година. Тъй като семената са значително по-едри , си помагам с часовникарска пиличка купена преди време от железарски магазин и тънка пинсета .



Тук запилвам онази част от семето от която излиза корена , запилвам докато не стигна до кафява обвивка - тя покрива ембриона на семето.


Би трябвало да изглежда така :


С пинсетата отстранявам част от обвивката :


Общо взето е това , не е сложно , лесно се обработва остава само да покълнат. Сега ги сложих в хладилника за около седмица - две след което ще ги засадя и ако има резултати ще пускам снимки тук.

guest8

  • Гост
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #6 -: Септември 23, 2012, 05:26:09 pm »
чакам с нетърпение продължението  (clap)
хладилника го ползвам като кисна семките в сок от грейпфрут два дена, предполагам, че е добре да се направят няколко цикъл "вътре-вън" за да се събуди зародиша
 (y)

Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #7 -: Септември 23, 2012, 06:06:33 pm »
Не знам за този метод , при кои семена го ползваш ? Напиши  го подробно тук да го четат и други :-)

guest8

  • Гост
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #8 -: Септември 23, 2012, 07:09:36 pm »
Не знам за този метод , при кои семена го ползваш ? Напиши  го подробно тук да го четат и други :-)
прошмугна се преди две-три години години информация за стимулация на покълване на семена поставяйки ги в срязан грейпфрут за две денонощия в хладилника
След като настъпих мотиката, подобрих методиката: изстисквам грейпа, порциите семки са във формички за лед, сока го смесвам с дистилирана вода 1:1 и намокрям семките във формичките. Хладилник 48 часа. След накисването изтеглям разтвора и правя промивка с кислородна вода.
Може и да си внушавам, но при някой видове помага. Един советский товарищ прави засечка с контролни групи миналата година, пише че понякога има ефект.
Пробвал съм миналата година в/у семена на гимнокалициуми и матукани, миналата седмица накисвах семки на хибридни ехинопсиси (тия последните вече взеха да покълват)
Но съм убеден, че за склеритата и компания това няма да проработи

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #9 -: Септември 23, 2012, 07:15:10 pm »

Преди време бях чел някъде че този метод / с кисненето в сок от грейпфрут, портокал, лимон, / помага при видове с ядливи плодове. Тоест леко киселия сок на цитрусите имитира до някъде стомашният сок на животните които се хранят с плодовете на тези кактуси.
Аз лично не съм го пробвал, и нямам лични впечатления.

guest8

  • Гост
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #10 -: Септември 23, 2012, 08:16:02 pm »

Аз лично не съм го пробвал, и нямам лични впечатления.
не вярвам, не си ли го пробвал с водка  ;)
btw, като четох статията на Stan преди време (вече я няма на сайта му), той пише, че положителните резултати бяха получени само с грейпфрутите, лимона не можа да се докаже, дали пак не опираме до прословутата GA3

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #11 -: Септември 23, 2012, 08:48:41 pm »
Трудните за мен семки - на Austrocactus, Sclerocactus, Toumeya, Navahoa, Coloradoa аз стимулирам чрез замразяване в хладилната камера през 4 часа в рамките на три денонощия и след това киснене в калиев перманганат поне за едно денонощие. Процентът на кълняемост твърдо е под 50, но мен ме устройва, защото и без това повече от една - две бройки са ми излишни. Новите склерота - Echinomastus, Glandulicactus, Ancistrocactus не ги третирам, защото те си никнат като мамиларии.

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #12 -: Септември 27, 2012, 08:43:30 pm »
Opuntia orbiculata



Miquelopuntia miquellii



Maihueniopsis darwinii



Maihuenia poeppigii


Неактивен vagrantsf

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 497
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • СВОБОДА , РАВЕНСТВО , ПИРАТСТВО !
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #13 -: Септември 28, 2012, 08:40:10 am »
Галине , успял да искараш от семе Miqueliopuntia ???? Аз мътих едни семена 2 години по ред и нищо не излезе , как успя бре човек ? Обработи ли семената ?

Неактивен melaleuca

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 2283
  • Activity:
    0%
Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #14 -: Септември 28, 2012, 12:05:19 pm »
Галине , успял да искараш от семе Miqueliopuntia ???? Аз мътих едни семена 2 години по ред и нищо не излезе , как успя бре човек ? Обработи ли семената ?

Викторе, Нямам време да обработка семена,направо засяти и успял поникна  :$
Ако искате такъв вид и мога да ти изпратя по куриер  (inlove)

Кактус БГ

Re: "трудни" семена - техники и трикове за покълване
« Отговор #14 -: Септември 28, 2012, 12:05:19 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33