Автор Тема: Моят първи среднощен опит за сеене на семена  (Прочетена 14153 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Това е първият ми опит в сеенето на кактуси! Може и да съм допуснала някоя грешка, но пък си имам мое виждане и хъс да експериментирам. :)

Приготвих си тарелки от сладки, разделени на сектори.



Приготвих смес от 70% зеолит и 30% перлит.





И се получи ей този бъркоч :D





Посях, етикирах и напръсках с топсин. Тук сигурно ще ме линчувате, но от два от видовете имах повече семена и насях в две отделения - едното освен с разтвор на топсин напръсках и с тор. Ей така от любопитство дали ще има някаква разлика в растежа после (think)





И накрая всичко в аквариума! :)



Е сега вече спокойно мога да си лягам да спя и да сънувам кактусчета... :D

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #1 -: Ноември 13, 2012, 09:40:37 am »
Ниска ти е влажността в акварЮма, налей вода-аааа!  :P  (rofl) Змейчо е Среднощният ашладист.. ти значи ще си Среднощната сеячка. (nod)

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #2 -: Ноември 13, 2012, 09:45:39 am »
Днес пристигат и при мен семенца ще бъда сеяч нощен 2

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #3 -: Ноември 13, 2012, 09:49:28 am »
Миленка, това велпапе, което си сложила за разделител, ще ти направи проблем. Ще мухляса и може да застраши бъдещето на семеначетата. Опитай да го смениш с нещо по-трайно/ лентички от медицински снимки или нещо подобно/.
Valyo

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #4 -: Ноември 13, 2012, 10:43:17 am »
И аз това се чудя  (think) :^)
Какви са тия картончета  (wasntme) :S Айде малко по-професионално  :D (wait)
Фунгицид сложи ли  8) аз напоявам направо с разтвор на фунгицид  (nod)
Вода чиста вече не слагам :)
Вечерното сеене има много предимства - тихо е, спокойно и после се спи ухилено (sun)
Довечера ще покажа резултатите на семките след 4 дена  8-| (sun)

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #5 -: Ноември 13, 2012, 11:41:00 am »
taka po4vash sled 1 Godina shte imash Tolkva x10 :D nqma spirane :D

As Li4no ne haresvam da sea mnogo vidove v edna kotila shtoto trabva da se vnimava koi s koi shte se slaga. ne Moje ferocactus bliso do Strombocactus na primer :D
ti prigotvish Substrat kakto edna recepta s Kuhni Instrumenti :D qko e :D    (dance) (dance)
3aide sega da poniknat i 4akame snimki rasbira ce :)
4estito za pyrvi opit :D



kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #6 -: Ноември 13, 2012, 12:42:00 pm »

Хайде да е хаирлия.  Стискам палци всичко да е на шест, и догодина да се чудиш на кого да подаряваш излишните семеначета .



И аз ще се присъединя към групата дето е враг на картонените преградки. Наистина вероятността от там да дойде зараза е близо до сто процента. Махай ги веднага. Още повече че няма нужда субстрата да е разделен в дълбочина. Можеш отгоре да сложиш нарязани цветни сламки за безалкохолно. Стават идеално. Аз лично ползвам цветни жички. Щото това имам под ръка.  Не щото е най-доброто.  Изобщо можеш да използваш какъвто искаш материал, стига само да не е от органичен произход, и да е химически неутрален / или почти неутрален / .
Съгласен съм с Клеман и за големината на кутийките. Иначе са перфектни. От същия материал има четири пъти по-малки. Аз ползвам точно тях.  И още нещо. Сети ли се да надупчиш кутийките отдолу. За дренаж. 
Когато поливаш отгоре / с пръскане / много трудно може да се прецени колко се е навлажнил субстрата в дълбочина.  За това аз поливам отдолу. Готовата кутийка я потапям в малко по-голям съд. Потапям бавно щото нахлуващата от долу вода може да повдигне субстрата и всичко да се разбърка. В момента в който на повърхността на субстрата се появи първото мокро петно изваждам кутийката от водата. След малко цялата повърхност вече е влажна, без субстрата да е преувлажнен. Това е моят метод. Другите вероятно си имат свои. Не е задължително да го правиш точно като мен.

Още веднъж успех в първата сеидба

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #7 -: Ноември 13, 2012, 02:04:51 pm »
Грешката с картонените преградки и аз я видях, ама нощес не можах да намеря нищо друго в момента. Днес ги смених с пластмасови табелки, стана добре.
Змейчо, напръсках с топсин (nod)
Склери, благодаря ти за споделения опит :) Ще пръскам отгоре, кутиите са затворени и са в аквариум, мисля че няма да се губи влагата, и ще се налага рядко да се поливат.
Клеман, сяла съм ги горе-долу по видове. В едната тарелка са телокактуси и турбинки, в другата нотокактуси.
Ето и снимки :)






Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #8 -: Ноември 13, 2012, 03:04:30 pm »
Браво, че си се престрашила, то като се почне със сеенето после няма спиране  :)
В процеса на сеене сама ще налучкаш кое работи при твоите условия и кое пречи.
 Аз на първо време виждам бъдещ пробелм (примерно след месец- два, когато покълналите семеначета почват да оформят своите ареоли) с недостатъчното осветление.  На капака на аквариумчето забелязах само една енергоспестяваща лампичка, която ще дойде леко слаба и вероятно до пролетта семеначетата ще са доста издължени.

Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #9 -: Ноември 13, 2012, 03:59:29 pm »
Пистолеро, знам, че ще е слаба тази лампа, затова мисля след два месеца да ги местя в друг аквариум. От сега умувам какви лампи ще трябва да му слагам, но със сигурност ще са повече (y) Този ще е само за люпилня, след два месеца зареждам февруарските семки вътре :D

Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #10 -: Ноември 13, 2012, 04:51:12 pm »
На пръв поглед идеята е учудващо добра. Отделни люпилник и парник за семеначетата. Стига човек да има място и възможност да си го позволи разбира се. Друг е въпроса че семената ще изкарват много малко време в люпилника. С изключение на някои опунциеви които са крайно мързеливи и се " люпят" понякога с месеци.  Останалите трънчета от два, три дена до две, три седмици след сеидбата ще трябва да се местят в парника. Семена сяти сега след три месеца вече ще са за пикиране. Ако до тогава са раснали при недостиг на светлина на практика ще пикираш моливи и клечки за зъби.

За съжаление възможните варианти не са много. Или като Нелка сееш на пролет и разчиташ на слънчо, или сееш през зимата, но под достатъчно на брой подходящи като спектър лампи.  Проблема с отоплението не е толкова важен. Ако "люпилника" се намира в отопляема стая допълнителната топлина отделяна от лампите е достатъчна да вдигне температурите до най-подходящите. В началото и вентилацията не е сериозен проблем. Светлината обаче е нужна от първия миг на покълване. Дори бих казал от първия миг на посяване на семената защото е доказано че влияе върху процента на кълняемост.



Миленче, извинявай че го правя в твоята тема, но искам да ви помогна да избегнете грешките които аз съм допускал в началото. Както е казал някой достатъчно мъдър човек - " Човек се учи от грешките си, а умният човек се учи от грешките на другите. "

Не се стремете люпилника ви да е красив. Няма да го снимате за корицата на списание. Гледайте да е функционален.  Пак ще дам пример с Клеман, който в началото сееше в найлонови торбички вместо в люпилник, но тези торбички бяха разположени на достатъчно разстояние под  достатъчно на брой лампи. Всички знаете как изглеждат семеначетата на Клеман.

Пак ще покажа снимка която съм показвал много пъти пъти. Нямам по-нова защото последните три, четири години не съм сял. Това мое творение в никакъв случай не изглежда модерно и високо технологично, но от него до сега не е излязло издължено семеначе. Снимката е правена в един краен момент. Малко преди семеначетата да се изнесат на вън на дневна светлина. Иначе кутийките седят на дъното на люпилника само до покълването на семената. След като семеначетата започнат да оформят първите си ареоли, дори след първия ареол, с помощта на едно стъкло / в ролята на допълнително подвижно дъно / повдигам кутийките на половина по-близо до лампите. За информация " люпилника " е дълбок осемнайсет сантиметра, и след повдигането семеначетата се оказват на осем, десет сантиметра от лампите.  Иначе един люпилник с размерите на нормален аквариум изглежда по-красиво, но не върши работа.

Ето и снимката която повечето от вас са виждали :





Светлината леко розовее и е малко дразнеща защото такъв е спектъра на лампите за вътрешно стайно отглеждане на растения. Основната част от светлината е в синята и червената част от спектъра. Като се смеси се получава това малко гадно розово оранжево осветление, ама през деня в стаята няма никой така че няма кого да дразни. Не съм облицовал стените с изолация за да може по-добре да се вижда какво става вътре без да свалям капака. 


Неактивен Milena_Orchid

  • Глобален модератор
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1524
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • Орхидея сред кактуси
    • M&J Cactus
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #11 -: Ноември 20, 2012, 10:19:34 pm »
Ето резултата след 1 седмица! :) През деня температурата е 25°C, а през нощта 20°C








guest8

  • Гост
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #12 -: Ноември 20, 2012, 10:23:45 pm »
Milena_Orchid(y) (y) (y)
но да знаеш, сега те преследва късмета на начинаещия, после няма да е така  (rofl) (rofl) (rofl)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #13 -: Ноември 20, 2012, 10:46:52 pm »
Milena_Orchid(y) (y) (y)
но да знаеш, сега те преследва късмета на начинаещия, после няма да е така  (rofl) (rofl) (rofl)

Всичко зависи от доставчика на семки..  :P

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2012, 11:57:01 pm »
Айде и аз да се включа в среднощното сеене  :P
Така и така все нощем сея  (sun)

Семена от Sclerocactus glaucus - обелени, накиснати 24ч в GA-3, сложени в кутийка върху салфетка напоена с Топаз  8)

Дано се хванат 8)

Кактус БГ

Re: Моят първи среднощен опит за сеене на семена
« Отговор #14 -: Ноември 20, 2012, 11:57:01 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33