Автор Тема: Защо семеначетата се издължават и как да ги предпазим?  (Прочетена 14420 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Всички които сеят семена знаят много добре, че понякога идва един момент когато семеначетата започват да придобиват прекрасна макаронена форма. :D
Какво кара тези кактус-бебета да форсират вертикално рестежът си? Вредно ли е това израстване и доколко?




Неактивен scleri

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1138
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж

Представи си че нямаш крака. Лежиш на два метра от бистър ручей и умираш от жажда. Протягаш силно ръка да достигнеш водата. Протягаш, протягаш и постепенно ръката ти става два метра и достигаш до водата.  Нещо подобно се случва и със семеначетата ти. Светлината не им достига, и те се протягат нагоре в стремеж да надскочат досадника който ги засенчва. Щото според генетичната им памет щом не достига светлина значи някой над теб ти я закрива.
Вероятно си виждал снимки от природата където семенцето е паднало между два камъка. Семеначето се е проточило петнайсетина сантиметра тънко като молив,и когато е излязло над камъните е направило нормално кълбовидно стъбло.

Лека е един. Или усилване на светлината, или приближаване на семеначето до лампите. Може разбира се и да се опиташ да ги " приспиш" и на пролет да ги изнесеш да си растат на слънце в оранжерията.


Има и някои видове при които това източване е нормално /  Ципоцерусите например /  Ако погледнеш сайта на  Крайча ще видиш че предлага Ципоцереуси дебели по половин сантиметър, и високи над десет.  Така се източват и Пелецифори, Солисии, и други от така наречените " трудни " видове.  Твоите обаче определено не са такива. 

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
 (y) Aко приемем, че светлината е достатъчно може ли да се наблюдава подобно източване?  (think)

пс. Не задавам случайно въпросите. (nod)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
Аз съм забелязал източване и при другата крайност на гледане- неполиване с месеци и силен пек, но не при семначета, а при по- възрастни индивиди, които са се спаружили до полу- хербаризирана външност.
Твоите бебечета опредлено са си длъжки от обилната водичка и лекия недостиг на светлинка  :P

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
...
Твоите бебечета опредлено са си длъжки от обилната водичка и лекия недостиг на светлинка  :P

Това са лански бебоци, гимнота. Определено светлина едва ли им е била недостатъчна, плуваха така с кутийката в големия аквариум, на 3-4 см от четири 20W ламби. Били са и на топло и на светло. :D Има и други фактори които спомагат макаронообразуването. ;)

Неактивен el pistolero

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1484
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пън Шуй и сумо инструктор по оригами каланетика
и аз имам едни макарони псевдо Гимно акоругатум, по- вероятно кръстосани мелези с незнайно какви щуротии, защото няма и помен от сходство с гимнотата носещи това има.   Но още в младенческа възраст тръгнаха като твоите па макар да бяха по- гъсто ободлени, а при същите условия на гледане астрофитуми, лофофори, ферокактуси, неочилении и стенокактуси не показваха никакви подобни признаци на макаронизация.  Далечината от двете 18 ватови ламби бе 10-на сантиметра, та от там си извадох извода, че тия псевдогимнота искат не повече от 3-4 см отдалеченост, но вероятно и толкова приближени пак нямаше да се вкарат в правия път.
 Тия 'гимнота' на 2 години бяха с диаметър 1 см с височина 7-8 см при все че след аквариумното люпене си отидоха на слънчевия режим на печене на останалите какти.   За експеримента резнах и вкорених едно от тях- първоначално даде вид, че ще се сферифицира, разду се, но после си прояви наново макаронения ген  :P

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Добър вечер приятели.Миналата година си направих един експеримент семена на Гимнокалициуми  и нотокактуси насях през октомври пикирах ноември и зимуваха като възрастни на 12 - 14 градуса израстнаха перфектни кръгли без никакво издължаване.Не ползвам лампи нищо само найлон печка слънчева светлина и късмет :)

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
и аз имам опит с гимнокалициумски семена. Никакво издължаване в нито една от фазите на растеж. Сплескани топченца с бодли. Може да съм казвала и друг път но ми се струва неправилно кутийката в която са семеначетата на Джони да е пълна с почва до половината. Смятам, че това ги издължава и също ако са торени може да се издължават ненормално за вида.

Неактивен debel65

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 361
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • живота ми е трънче
Да определено е липса на светлина преувлажняване или прекомерно азотно торене.

Неактивен asensy

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1288
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Щом не е от светлината, и аз мисля че е от торенето. Независимо дали идва от по-богат на азот субстрат, или беден такъв но подхранван с течен тор.

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Добър вечер приятели.Миналата година си направих един експеримент семена на Гимнокалициуми  и нотокактуси насях през октомври пикирах ноември и зимуваха като възрастни на 12 - 14 градуса израстнаха перфектни кръгли без никакво издължаване.Не ползвам лампи нищо само найлон печка слънчева светлина и късмет :)

Тук вече се доближаваме до моята хипотеза, защо ми се издължиха бебетата които изкараха зимата в аквариума.. на светло и топло през деня.. и през ноща пак на топло. Подозирам, че причината е точно в топлото през тъмния период, защото растенията и тогава си растат стига да има какво да се "папа" ;) .. а не в липсата на светлина. :)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Ако имат достатъчно светлина и топлина,не виждам проблем в издължаването. :) (sun)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Ако имат достатъчно светлина и топлина,не виждам проблем в издължаването. :) (sun)

А ако имат предостатъчно топлина и през тъмния период? (think) Защото ако е светло и студено, няма да се издължат, нали ? :)

Неактивен Andromir Popov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1064
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Не може да ги оставиш през нощта на светтло трябва да почиват. (f)

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Не може да ги оставиш през нощта на светтло трябва да почиват. (f)

Те са на тъмно, през нощта.. ама бяха и на топло 25-26 градуса, колкото е водата в аквариума. (whew)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33