Автор Тема: Мнение за субстрат  (Прочетена 6747 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен VPetrov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
Мнение за субстрат
« -: Юни 23, 2012, 09:33:04 pm »
Моля, ако някой има преки впечатления от този субстрат, нека сподели.
Може ли да се използва като "универсален" за некапризни кактусчета и евентуално
небходимо ли е добавяне на още някаква съставка?

http://sortovisemena-bg.com/units/%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B2%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%82%D1%83%D1%81%D0%B8+2+%D0%BB%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%B0.html?u=93916

КАКТУСИ И СУКУЛЕНТИ - почвата е с фин механичен състав и добре дренирана.
Използвайте за засаждане на вкоренени растения, за подмяна и обогатяване почвата на саксийните растения. Почвената смес съдържа: градинска почва, букова листовка, иглолистна листовка, угнил оборски тор, пясък, перлит и дървени въглища в необходимите съотношения. Богата е на N, P, K и микроелементи, с неутрално pH на средата.

Благодаря!

Неактивен Neli Maneva

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 826
  • Activity:
    0%
  • Пол: Жена
  • бодливка
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #1 -: Юни 23, 2012, 10:31:59 pm »
За вълшебните субстрати които ние си забъркваме има отделна тема. Аз по принцип не използвам купена почва, най-много обичам да си заровя ръцете в камарата и да си я направя такава каквато аз усещам, че ще е добра за моите кактуси. От написаното из форума съм си запомнила тънкости, които колегите споделят и си забърквам за различните видове кактуси различни смески  :) но съм се научила на едно, всеки сам си е уцелил най-доброто за своите растения. Ако имаш малко кактуси и ако отделиш малко от времето си да се снабдиш с горска листовка и ако прочетеш мненията ни ще видиш, че после ще се чувстваш по-удовлетворен от вида на стегнатите растения, които ще се получат в последствие.

Неактивен zmei4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 911
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #2 -: Юни 24, 2012, 12:56:54 am »
Ето темата за субстрати  ;)
http://cactus-bg.com/forum/index.php?topic=293.0
На 1ва страница съм сложил картинки и линкове за един тайландски микс  8)

Ползвам (таз година) ей тоз микс: 3 части градинска, 2 части перлит и 1 част торфена (wasntme)
За лятото мисля, че ще е добре :) хубаво се чувстват (y) (nod)
имам изток и запад в апартамент ;) незнам дали става за оранжерия и друго изложение ;)
« Последна редакция: Юни 24, 2012, 01:05:35 am от zmei4o »

Неактивен Zuboff

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 41
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #3 -: Юни 24, 2012, 07:31:34 am »
Само да вметна, че тоз оборски тор в субстрата никак не е добре според мен.

Неактивен kle4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 210
  • Activity:
    0%
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #4 -: Юни 24, 2012, 09:57:35 am »
Всички компоненти в смеската са добри, но зависи торта дали е добре угнила и каква е структурата на почвата.
Пликовете на купешките почви ги складират едни върху други и съдържанието се сплъстява.
Отделно от това някои пликове остават с месеци и години затворени.
По-добре да се избират отделни компоненти и да се забъркват смески.

Неактивен VPetrov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #5 -: Юни 24, 2012, 10:17:38 am »
Благодаря ви за мненията!

За вълшебните субстрати които ние си забъркваме има отделна тема. Аз по принцип не използвам купена почва, най-много обичам да си заровя ръцете в камарата и да си я направя такава каквато аз усещам, че ще е добра за моите кактуси. От написаното из форума съм си запомнила тънкости, които колегите споделят и си забърквам за различните видове кактуси различни смески  :) но съм се научила на едно, всеки сам си е уцелил най-доброто за своите растения. Ако имаш малко кактуси и ако отделиш малко от времето си да се снабдиш с горска листовка и ако прочетеш мненията ни ще видиш, че после ще се чувстваш по-удовлетворен от вида на стегнатите растения, които ще се получат в последствие.

Това е идеалният вариант и за мен...но нямам необходимия опит и усет и затова попитах за готова почва (mm)
Въпреки всичко мисля да пробвам!

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #6 -: Юни 24, 2012, 10:06:26 pm »
....

Това е идеалният вариант и за мен...но нямам необходимия опит и усет и затова попитах за готова почва (mm)
Въпреки всичко мисля да пробвам!

Добре дошъл, VPetrov!  (handshake) (beer)
Искам само да вметна, че за мен се оказа невъзможно да намеря и да си купя чиста и само букова листовка, която е съставна част на субстрата на който ти си се спрял. ;) След моите едногодишни проучвания и търсения из фирмите които произвеждат субстрати в България (не само за кактуси) аз не успях да намеря такава която да ми достави чиста листовка, на каквато и да е цена. :) Поради тази причина използвам за моите миксове торф като заместител на листовката.
Та това което исках да кажа е, че в тези готови субстрати няма да откриеш букова или дори някаква широколистна листовка :) а само талаш и то ферментирал :) -> субстанция която се продава и под друго търговско име - Торф. ;)

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #7 -: Юни 25, 2012, 02:01:24 pm »
Джон е напълно прав. Да се намери добра букова листовка не е никак лесно ! Пиша ви го като човек , който използва буковата листовка като един от основните компоненти на смесите си вече повече от десет години.
Добре угнилата букова листовка представлява сравнително лека порьозно-рехава кафеникава смес с големина на частиците 1 до 5-6мм. , която с течение на времето са я  създали микро- и макро-организмите. Тази смес освен чиста букова компонента има и следи от хумусна глина и минерали. Точно това се намира изключително трудно !!
Огромната букова гора на Балкана , в която аз ходя/ а аз ходя много/ е застлана с необятен килим от букови листа. Човек би си казал :` Тук гъмжи от листовка `. Да , ама съвсем не е така. Този килим от листа не става .  Въпреки , че на места може да стигне метър дълбочина той е съставен от неугнили листа. Като се разрови се стига директно пръста - обикновено  чиста глина или камък. Най-долния слой листа би трябвало да са добре угнили ... но обикновено те не са. Защо е така аз не знам.
 Вече повече от десет години всяка есен /ноември/ аз си отделям един ден за ровене и отлитам в буковия лес. Този ден аз се ровя като диво прасе и търся ... търся ли, търся....`златната листовка`. Въпреки че знам местата , където мога да я намеря , повярвайте при интензивно ровене до обяд ако успея да си напълня раницата и наполовина съм доволен./ в ранния следобяд вече съм си пуснал в действие нецензурирания  речник и приключвам с -колкото - толкова ! /.
 Добре угнилата букова листовка би могла да се намери с по-голяма вероятност около корените на големите буки и то на терен с лек наклон.Предполагам ,че това са местата с максимално благоприятен микроклимат за организмите учавстващи в производството й. В улейни и застояли откъм влага места - няма. На по-стръмни терени също е по-малко вероятно да се намери.   Ако от около десетина големи буки намеря около корените на една това, което търся си е повече от попадение. За това съм убеден , че за промишлено събиране на готова листовка не може и дума да става. Виж , ако буковия килим от листа бъде затрупан с почва и се изчака няколко години - да. Само че кой му се занимава с подобна нерентабилна дейност.
Та това накратко за буковата листовка. Който обича да се рови и да ходи из горите - есента е идеалния сезон за глигански изпълнения.  А който не е по тая част - има десетки алтернативи на буковата листовка .

Неактивен VPetrov

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 8
  • Activity:
    0%
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #8 -: Юни 27, 2012, 08:14:37 am »
....

Това е идеалният вариант и за мен...но нямам необходимия опит и усет и затова попитах за готова почва (mm)
Въпреки всичко мисля да пробвам!

Добре дошъл, VPetrov!  (handshake) (beer)
Искам само да вметна, че за мен се оказа невъзможно да намеря и да си купя чиста и само букова листовка, която е съставна част на субстрата на който ти си се спрял. ;) След моите едногодишни проучвания и търсения из фирмите които произвеждат субстрати в България (не само за кактуси) аз не успях да намеря такава която да ми достави чиста листовка, на каквато и да е цена. :) Поради тази причина използвам за моите миксове торф като заместител на листовката.
Та това което исках да кажа е, че в тези готови субстрати няма да откриеш букова или дори някаква широколистна листовка :) а само талаш и то ферментирал :) -> субстанция която се продава и под друго търговско име - Торф. ;)

А тази торф походяща ли е: http://www.biocvet.com/images/torfeno-min-substrat-za-katalog.jpg

Характеристики
pH    5.2 – 6.0
N (мг/л)    130-290
P2O5 (мг/л)    135 - 315
K2O (мг/л)    190- 320
електропроводимост мс/см    ~ 1.5
намокрящ агент (fiba zorb)   0.200 мл/м3
солно съдържание г/л    1.3 – 2.1
пепелно съдържание    макс. 7%
структура (мм)    6-20
абсорбция  мл/100 г с/м    500-700
плътност  (кг/м3)    270- 350
суха субстанция (г/л)    ~ 80
степен на разлагане    H2 – H7
органична материя    мин. 93%
влажност  %    45 - 75
съдържание    бял торф (Sphagnum Sp) 20 %
черен торф (Fuscum, Carex) 70 %
зеолит (клиноптилолит) 10 %

P.S. Благодаря за гостоприемството!
« Последна редакция: Юни 27, 2012, 08:30:59 am от VPetrov »

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #9 -: Юни 27, 2012, 02:05:00 pm »
Здравей VPetrov !
Аз лично не използвам торф в смесите си - т.е. горепосочената торфена смес никога не бих я ползвал.  Има други любители / и професионалисти/ , които ползват само такива смеси. И аз съм доволен от моята безторфена , и те - от тяхната торфена.  Въпрос на опит , на условия при отглеждането , на видове , на вкус ............

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
Re: Мнение за субстрат
« Отговор #10 -: Юни 27, 2012, 07:09:32 pm »
Поради причините които изброих по-горе почти всичките ми трънчета ги отглеждам в субстрат на когото поне 1/3 от съставката е някаква торфена смеска. За да стане малко по-хранителна добавям и ТКЧ (6 към 1 ->торф/ТКЧ).
Ползвам и тази "манджа"  (y) на Биоцвет, както и онази в червените чували която уж била 90% торф..  :D Последно си купих 50 литра торфен субстрат за азалии, доста киселичък от разсадника на Богоров на изхода на София.   ;)

Кактус БГ

Re: Мнение за субстрат
« Отговор #10 -: Юни 27, 2012, 07:09:32 pm »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33