Автор Тема: Подготовка на почвеният субстрат и пресаждане на кактуса - от Scleri  (Прочетена 38032 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Kolko sa golemi dubkite ot saksiiki ? As plosvam saksiikot mayer ,i tesi koito vseh s Inka predi nqkolko godini, dubkite sa ogromni. Slojih kamyni daje zapushih dubki edin po edins kamak , no minava pak :)
Ne se igraq da poluvam ot dolo , vsemam morku4 i davai , kakto v dush stava.
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен SPINY

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 977
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Никога не съм ползвал мрежички , защото не съм имал такива течове  :)
Върху дупките на саксиите слагам  по-големи камъчета , после - по-дребни и около и над тях - перлит или лава/ пемза. Перлитът накваси ли се - набъбва и никаква почва не минава надолу. Лавата и пемзата сложени в долната част на саксията също не позволяват да `тече`почва.

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Сещам се, че имам няколко саксии с 8 по-едри дупки, на тях им сложих капронова мрежичка (имам нещо като мелнично сито, ситно), щото имах съмнения че ще изпаднат наличните ми камъни. Много от саксиите съм ги пробивал сам, и дупката аз решавам колко да е голяма и броя. Клемент с маркуча явно ги промива яко..  (happy)
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен aladin4o

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3
  • Activity:
    0%
Сигурно ли е, че кактусът ще приеме добре потапянето в гореща вода за 10-15 мин? Много ме притесни това изказване в първия пост.

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
Сигурно ли е, че кактусът ще приеме добре потапянето в гореща вода за 10-15 мин? Много ме притесни това изказване в първия пост.
Да, аз съм го изпробвал. Въпросът е колко да е гореща водата? Някъде 50-55 градуса и растението/ аз практикувам този способ само за кореновата система/ се държи около минута, доколкото да се унищожат евентуални скрити гадини. Този способ помага и за пролетната събуждане на кактусите.
Valyo

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
ЗДравейте на всички това е първия ми пост.
Имам следното растение :
url=http://postimg.org/image/hovc3u013/][/url]


Та искам да попитам след като не знам от къде е, трябваа ли да му сменям пръста -тя е някаква странна за мен...някакви конци като от кокосови орехи обелки...нещо такова е...
Дано темата е подходяща за въпроса..



Неактивен Clement

  • Герой на Кактус БГ
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1469
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Kaktusi on the wii !!!
Sega e idealen moment da se smeni :)

daje saksiik moje da smenish i da vsemish edin okolo  10 cm diqmeter po golqm ot cactus :)

za Nego 3/3 po4va e Idealen :) 1/3 Edyr pqsyk ( vermiculit pemsa , Perlit , 4upeni tuhli kakvo imash po raka) 1/3 pryt ot gradina , da ne e glena samo 1/3 Listovka  ( slagam tor ot ovtsa shtoto tuk nqmam listovka ili malko TK4) tolkos :)
kaktusi za prodavane

http://cactus-bg.com/clement/

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
имайки предвид нулата знания,които имам за почви ,кактуси ит.н...тази шльокавица като прочит ми е трудна и ме обърква...
Има ли начин...да си закупя този субстрат,трябва ли да го стерилизирам(необходимо ли е),имам лаборатория- мога даже и да го опепеля...
Сега ли е наистина подходящия момент това растение да го местя,след като е подхвърляно по магазини, коли и т.н...
На колко години е приблизително подобно кактусче..
« Последна редакция: Ноември 26, 2013, 11:20:20 pm от ilu6a »

Неактивен 7george

  • Герой на БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • ********
  • Публикации: 2841
  • Activity:
    1%
  • Пол: Мъж
  • Какторжник, по лесните видове
Растението е Echinocactus grusonii, поне на 5 - 10 г. или повече, зависи как е бил гледан и къде. Клемент ти предложи по 1/3 едър пясък, градинска пръст (но не и глина) и листовка. Може и малко добре угнил оборски тор. Органичните съставки е добре да се пропарят за 15 - 30 мин срещу гъби и паразити, но не и печат или горят. Пясъка само се промива. Намери малко по-голяма саксия с подобна форма.
Смяната става на сухо и не се полива до пролетта (май).  На готови смески аз не се доверявам, стига да не съм сигурен за съдържанието им. Прочети все пак нещо, поне темата. Не става да имаш сукуленти и нищо да не разбираш за отглеждането им. Няма и да разбереш, от какво ще ги загубиш накой ден.
== Лятото идва! ==
Every day above ground is a great day!

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
...тази шльокавица като прочит ми е трудна и ме обърква...
Clement е французин. Очевидно има дискомфорт с изразяването си на български език и с въвеждането на български букви. Във форума имаше дискусия по въпроса - на чужденците е позволено да пишат на шльокавица.
Тук е място за удоволствие и търпимостта и уважението към събеседниците е приятна необходимост. ;)
Поздрави, Андрей

Неактивен Valyo

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 446
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
ilu6a, фактът, който признаваш за нулата ти знания за кактуси, почви и т.н обяснява защо и не познаваш Clement - човекът с търсенето на най-трудните за сеене видове. Ако и ти живееше във Франция, щеше да пишеш не по-добре от него на френски. А "шльокавица".....такава дума в тълковния речник на българския език не съществува.
Valyo

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
ДО тук объркването ми е още по-голямо ,а причините са:
Нека почна от почвата и нейната обработка дифиниция едър пясък-колко едър през какво сито?
Стерилизация на почната има ли? Ако има, как я разбират занимаващите се активно с отглеждане на кактуси-аз лично я разбирам како температурна обработка на 100гр поне 45 мин?
Също объркващо е и поливането при пресаждането едни пишат,че поливат 2-3 дена след,други веднага  ,а трети въобще не поливат...
Времето за присаждане...посочва се на няколко места ,че най-подходящото е февруари,а в темата ме съветвате веднага.-също не разбирам...
Та дали е възможно да се конкретизира случая,а именно този кактус е необходима да се присади веднага тъй като...или няма нужда веднага тъй като...полейте или не поливайте...За този кактус е необходима такава  ли не киселинност на почвата(не смятам ,че измерването на РН на почва е нещо особено....стига да имаш апаратурата,а аз имам РН метър за почви...)
Колко по широка саксия и дълбока-аз не намерих с каква коренова система е въпросния кактус
До 7george...дали пък е толкова малък 10г(за 5 въобще на коментирам)-щеше да има на пазара доста такива ако ставаха 35см диаметър за 10години...
До exotica-не смятам, че съм проявил каквато и да е било нетърпимост или неуважение към Clement-просто от поста му няколко думи въобще не разбрах...
До Valyo професионалната ми  и лична насоченост е различна от тази за сеене на кактуси та да знам всеки форумен доайен -пиша и се интересувам, тъй като искам да запазя това красиво растение...
Апропо аз също не съм българин...но не ползвам  шльокавица.

Неактивен exotica

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 1531
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Кактопат чепат
Echinocactus grusonii е вид търпящ големи отклонения в начина на отглеждане. В Интернет по това видово име можеш да намериш много материали, но еднозначност в материалите мисля, че няма да намериш. ;)

Подходяща едрина на почвените компоненти за кактусите е 2 - 10 mm, най-общо казано.
Органичните компоненти и специално листовката е по-добре да са стерилизирани. 1 час на пара или 15 минути в микровълнова фурна на максимална мощност е достатъчно.
Кактуси могат да се пресаждат целогодишно. Ако пресаждаш по време на покой, не поливаш. Ако пресаждаш в период на растеж, засушаваш, пресаждаш и поливаш - ако искаш веднага, ако искаш след няколко дни - зависи колко те е страх от загниване заради наранени корени.
Този вид има брадата коренова система, която е повърхностна. Затова подходящ съд е по-широк отколкото дълбок. Правилото е, че съдът трябва да е малко по-голям от кореновата система.
Твоето растение, след като е с неизвестен произход и в неизвестна почвена смес, е повече от препоръчително да го извадиш от настоящата му среда, да почистиш, доколкото е възможно, корените и подробно да разгледаш за паразити. След като си видял корените, ще можеш и да прецениш в какъв съд да го пресадиш. А за почвената смеска можеш безрезервно да приложиш написаното от Clement или друго попадение, което ти хареса, или да импровизираш по своему, стига това, което забъркаш да няма много органика (≤ 40%) и да е с добра отцедливост и порьозност. Както писах, това е вид понасящ разнообразен подход. Почвената смеска е добре да е с pH 5.5 - 6.5, но няма задължителен характер - може и около неутрална реакция и поливане с малко подкислена вода (pH 5.0 - 5.5).
Общо взето в гледането на кактуси няма много математика, затова търсенето и намирането на точни и конкретни насоки е малко прекалено… :)
Поздрави, Андрей

Неактивен ilu6a

  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 178
  • Activity:
    1%
Разбрах и благодаря...Ще преместя звяра в подходящ по големина съд и ще заснема процеса за документиране на евентуални пропуски...Ваш колега ме посъветва корените да си третирам с препарати...
Имам достъп до всякакви зеолити,перлити,бентонити...да ползвам ли и тях в смеската?
Друго мнение за възрастта ?

Неактивен John Stalker

  • Група БЕК
  • Потребител на Кактус БГ
  • *****
  • Публикации: 3297
  • Activity:
    0%
  • Пол: Мъж
  • Пишман енциклопедист, списвач и събирач на кактуси
...
Имам достъп до всякакви зеолити,перлити,бентонити...да ползвам ли и тях в смеската?
Друго мнение за възрастта ?

Колкото повече инертни материали забъркаш толкова по-добре. ;) Специално за бентонита не съм много сигурен, че ще се хареса на грузонито, но пък има кактуси които си го тачат. ;)

За годините му давам между 10 и 30.  (y)

Кактус БГ


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33